Sari la conținut

Postări Recomandate

Enough is enough...imi scot la pensie laptopul si trebuie sa ii iau inlocuitor., si asta cat mai urgent.

Bugetul este in jur de 3500 lei, de preferat i7, ssd, placa video dedicata, ram cat cuprinde..nu (prea) conteaza greutatea , uz casnic (jocuri , filme, office, alte cele)

Nu am (mari) pretentii de la ecran (adica ful hd e ok, nu vreau 4k si alte aiureli).

Am gasit ceva butonand emagul si cel, dar orice sugestii sunt binevenite.

Deci, ce sa fie, ce sa fie?!?!

Era sa uit..sa tina decent bateria :)

Editat de marauder

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce-ti trebuie performanta daca il tii pt uz casnic?

Partajează acest post

Link spre post

Jocuri?

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 minute, megamotoreta a spus:

Pai de ce-ti trebuie performanta daca il tii pt uz casnic?

ca sa nu il schimb dupa 2-3 ani iarasi..vreau sa ies la pensie cu el :))

mai in gluma mai in serios, stiu pe cineva care si-a lluat acum 7-8 ani laptop, dat atunci vreo 4000 lei, si si acum se misca decent

Chiar acum, Ribo a spus:

Jocuri?

nu ceva super mega cerinte...nu gen need for speed sau altele care cer multe...mai un world of tanks, of ships, mai ceva starcraft mai nou

sunt binevenite si experientele voastre cu anumite branduri...poate acer e de cacao, poate dell rules, etc etc

Partajează acest post

Link spre post
Chiar acum, pepsi a spus:

i-ti recomand laptopurile de pe https://www.server-config.ro/14-laptop-refurbished 

Sunt refurbished, din gama business, cea ce inseamna calitatea constructiei mai buna.

arunc un ochi

Acum 2 minute, marauder a spus:

arunc un ochi

aruncat ochiul...din pacate cu placa video dedicata , ce au, sare din pret....am piticul cu placa dedicata dupa ce la alt laptop i s-a dus placa, si fiind integrata, greu de "reparat"..reballing, si lupta si dai, si cica nu ar tine mult dupa aia....asa ca piticul imi spune "dedicata"...se strica placa, se schimba, ura si la gara

na alta bataie de cap...procesor i7 , i7, dar de care? tocmai am aflat ca sunt skylake core, kaby lake, coffe lake,broadwell :(

Partajează acest post

Link spre post

Lenovo Y530 - 3400

Partajează acest post

Link spre post
Acum 5 minute, mihaiand a spus:

Lenovo Y530 - 3400

vazut acum...ce nu imi place e ca are hd...nu sunt mofturos, pana acum numai cu hd am umblat, dar am auzit ca ssd zboara...si daca nu iau acum cu ssd nu o sa mai iau niciodata, ca eu cu upgradurile(cel putin pana acum) pauza...poate se schimba ceva de acum incolo in comportamentul meu :)

pana acum mi-a facut cu ochiul asta

https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/gaming-156-rog-gl503vd-fhd-procesor-intel-core-i7-7700hq-6m-cache-up-to-380-ghz-8gb-ddr4-256gb-ssd-geforce-gtx-1050-4gb-no-os-black/

Acum 2 minute, Fratzyk a spus:

pai ce facem aici, copiem? plagiem? 

exact la ala de la emag m-am oprit si eu, am postat cand a aparut postul tau :))

Partajează acest post

Link spre post

Legat de seria Y de la Lenovo de care zice colegul mai sus, nu stiu cum le mai fac acum, dar la un moment dat aveau probleme destul de grave la balamale, se crapau imediat.

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

i5 8300H ~ i7 7700hq 

1050ti > 1050

Ai ecran IPS , racire mai buna si un design mai minimalist / modern

Poti adauga un SSD ( M2 ) pentru OS si este f putin peste 3500.

Din punctul meu de vedere este best buy

Partajează acest post

Link spre post
Acum 3 minute, marauder a spus:

pai ce facem aici, copiem? plagiem? 

exact la ala de la emag m-am oprit si eu, am postat cand a aparut postul tau :))

Cu toata modestia, stii cum e vorba aia, "mintile luminate gandesc la fel" :)))

Partajează acest post

Link spre post

Partajează acest post

Link spre post
Acum 3 ore, Fratzyk a spus:

Pe acesta l-am achizitionat eu acum 9 luni, tot de la emag insa cu 4300ron (varianta cu win10 inclus). Ultimul ASUS m-a tinut 8 ani, sper ca si cu acesta sa am noroc.

Plusuri: calitate ridicate a constructiei, performante bune, tastatura iluminata placuta la atingere, trackpad precis, baterie de 64Kw care tine intre doua si trei ore (depinde la ce-l folosesti), racire "relativ" buna.

Plusul cel mare pe care-l primeste la acest laptop, comparativ cu altele,  este la display (aici straluceste).  Ecranul de nivel IPS, ofera o intensitate consistenta a iluminarii, contrast bun , acuratete a culorilor si fidelitate imbunatatite. Aici se regaseste diferenta de pret in plus fata de laptopuri cu performante similare. 

Minusuri: silentios cand navighezi pe net insa daca-l pui serios la treaba, ventilatoarele devin zgomotoase chiar si atunci cand temperatura nu atinge cote alarmante.

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

Am trecut si eu prin asta. NU LUA CU SSD de 256, daca nu ai posibilitate de adaugare hard suplimentar. Ca il umplii imediat. EU am prins ssd de 1TB cu 550 lei. Spune un coleg de Lenovo seria Y ,eu am asta am luat. Si nu am probleme cu balamalele....

AM avut si Dell de 17, foarte bun, pana nu a mai fost bun, si a dat chics chipsetul video. De 2 ori...

M-as orienta spre asus, HP , Lenovo, raportat la bugetul tau. Ia procesor bun, 8giga de ram macar-1 placuta(mai pui una dupa), video dedicat. Legat de SSD, daca ai port separat de 2.5'', poti lua unul mic. sau, daca ai unitate ROM integrata, pui adaptor, bagi in ea un hdd ul normal, si ssdul in laptop. Un ssd de 120 giga pentru windows  si programe e suficient, si e 150 lei!

Analizeaza bine situatia.

Partajează acest post

Link spre post

deci am un asus k55-vd de 7 ani   din cei 7 ani de la achizitionare  laptopul a mers acumulati 5 ani non stop la mn ff rar se opreste laptopul  l am dus 1 singur data in service  nush ce mama masi sa stricat pe acolo vreo 300 lei m a costat reparatia si asta aacum 2 ani  in service mi sa zis ca nu l am curatat niociodata si deaia sa incins si sa ars piesa respectiva  in momentul achizitionarii am dat 2700 lei pe el era f bun la momentu ala 

SA conculuzionam

-racire ff buna  mai ales ca joc cu el in pat pe picioare il tin in pat fara nimic sub el un mare plus fata de alte laptopuri

- cazuturi a luat garlaaaa de cate ori adormeam cu el in brate obosit de la lucru si ma trezeam noaptea cu o bubuitura  cazand laptopul jos 

- longevitate si  performante ridicate 

- pret calitate super ok 

RECOMAND ASUS CU MARE INCREDERE PENTRU MINE A FOST PERFECT CAND NU O SA MAI MERGA CU SIGURANTA TOT ASUS O SA IAU MERGE PERFECT SI IN ZIUA DE AZI NU MAI POT JUCA ULTIMILE JOCURI DAR E OK I3. 2GB VIDEO 4GB RAMI 500 HHD  PT UZ CASNIC PERFECT A FOST 

Editat de KONGLY

Partajează acest post

Link spre post

Am trecut recent prin dilema asta. Dau si eu recomandarile primite mai departe.

Doar Asus sau Dell. SI eu tot de un Asus K55V am tras fericit cam 6 ani. La I7 musai procurile cu H in coada. Cele cu U sunt gandite pentru optimizarea bateriei, nu pentru performanta si cred ca sunt penultima generatie.

i7-8750H e ultima generatie de I7. 6 nuclee in loc de 4. Coffee Lake mai precis.

Daca poti sa mai maresti bugetul asta e cea mai buna varianta. https://www.emag.ro/laptop-gaming-dell-inspiron-g3-3579-cu-procesor-intelr-coretm-i7-8750h-pana-la-4-10-ghz-coffee-lake-15-6-full-hd-ips-8gb-256gb-ssd-nvidia-geforce-gtx-1050ti-4gb-ubuntu-black-dig33579i78256nvu/pd/D2W39VBBM/

Eu mi-am incercat norocul cu un G5 de la Dell dar s-a dus spre 6000/

Daca nu se poate, ori renunti la ssd ori la brand.

Exemple:

https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/hp/gaming-156-pavilion-15-bc408nq-fhd-procesor-intel-core-i7-8750h-processor-9m-cache-up-to-410-ghz-8gb-ddr4-1tb-geforce-gtx-1050-4gb-freedos-shadow-black/

https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/gaming-156-tuf-fx504ge-fhd-procesor-intel-core-i7-8750h-9m-cache-up-to-410-ghz-8gb-ddr4-1tb-geforce-gtx-1050-ti-4gb-freedos-black/

Sau I7 mai vechi. Kaby Lake / Kaby Lake R dar e pacat.

Partajează acest post

Link spre post

Avand in vedere cerintele, orice laptop te va satisface in zona aia de pret,garantat. Habar nu aveam ca exista i9 pe piata, doar ce m am uitat putin pe altex. (asta ca veni vorba de iesit la pensie).

Personal, recomand acer si asus, sunt foarte durabile.

Partajează acest post

Link spre post

E cam la noroc. Eu am mers multa vreme pe Asus pana la ultimul, au schimbat aia 3 placi de baza pentru ca ramanea pinul de la incarcator in placa, bune dar grele si zgomotoare

Lenovo Y50-70 foarte bun, am unul de vanzare la EUR 600, nici-o tresarire cu balamalele

in schimb am un HP ENVY DV 7 cu o balama rupta din carcasa, EUR 200 poate intereseaza pe cineva 

acum am un Dell XPS 15 de care sunt multumit dar sub asteptari, cel mai bun raport calitate pret pana acum a fost Lenovo Y50-70, diferenta de pret la Dell XPS 15 asta relativ nou  ca are deja un an si nu s-a justificat decat cu bateria

Partajează acest post

Link spre post

ASUS

-majoritatea laptopurilor Asus au probleme la BIOS ,  mai ales BIOS-ul din KBC e cu probleme crapa des fie chipul fie se corupe dump-ul de la fluctuatiile de tensiune

-protectiile la scurturi pe HDMI si USB aproape inexistente , iar la modele noi de procesoare sunt lipite direct pe placa cu bile BGA , ceea ce face dificil si nerentabil inlocuirea lor , preturile procesoarelor replacement fiind foarte mari

-anumite modele ( in special ultrabook-urile si cele convertible cu tastatura detasabila ) au probleme mari la racire , aceasta fiin de multe ori subdimensionata 

-mufa de alimentare din placa , se rupe pinul de identificare frecvent 

Lenovo 

- au probleme la partea de BIOS  ,  nu au protectie la supratensiune , nici macar o banala dioda 

- in caz ca se arde chipul grafic acesta este foarte greu de remediat ( reball ) , are o rasina neagra foarte dura de jur imprejur , si de obicei cam crapa chipurile 

- ultrabook-urile au probleme frecvente la balamale care se cam rup 

Dell si HP sunt mai bine facute , dar nu modelele ieftine , consumer ( care au aceleasi probleme  binecunoscute ) ...cine vrea Dell sa se orienteze spre workstation-uri Precision sau  XPS , iar cine vrea HP se uita la Z Book 

MSI - fabrica pe platforma Clevo , sunt laptopuri reusite , merita banii , dar sunt cam scumpe ....atentie la cele de gaming , racirea se curata 1 data pe an minim , ...feriti-va de chipurile nVidia high end , cam sunt cu probleme 

Nu vorbesc de petarde ca Acer , Fujitsu , Toshiba 

Apple nu recomand nici la dusmani , multe si mari probleme pe chipurile grafice care cedeaza relativ frecvent , ultimele generatii au placi de baza ca la tablete , smd-urile de abia le vezi chiar si  la microscop , aproape imposibil de reparat trasee pe placa , mai nou au protectii on chip care se decodeaza numai daca platesti la Apple ...niste tarani 

Nu recomand gaming pe laptop , desktopul este sfant desi voluminos si demodat , la durabilitate insa se schimba treaba

Editat de angus_young

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.