Sari la conținut
l.u.v

Schimbare display S 7 Edge

Postări Recomandate

Salutare dragilor!

Sper ca ma ajutati cu sfaturi intr-o problema;

Nevasta-mea are modelul de mai sus de 3 luni si recent i-a spart displayul. Pe la diversi costa in jur de 800 ron, la Samsung 1250.

Daca telefonul nu era unul bun si nou nu ma interesa, dar asa merita sa dau banii? Sau mai bine iau altul, desi la banii astia nu gasesc telefon de talia astuia.

A schimbat cineva displayul, merita, a tinut? Am auzit ca nu prea este la fel si dau banii degeaba etc. La Samsung este 1250 ron, dar acolo am garantia lucrului bine facut.

Ce parere aveti?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, l.u.v a spus:

Am auzit ca nu prea este la fel si dau banii degeaba etc.

Ai auzit bine, este un dispaly dificil de fabricat. Pana si Samsung a avut probleme cu fabricarea lui avand si intarzieri de productie din acest motiv. Daca te incurci sa-l schimbi (numai cu unul original) du-te la ESD ROM, este service-ul Samsung. Ei ti-l vand si ei ti-l monteaza.

Orice alta opinie este abureala, sau bani aruncati pe fereastra.

Editat de petre81.

Partajează acest post

Link spre post

OK, uit atunci de aftermarket.

Intrebarea care ramane, merita sa dau 1300 ron pe reparatie? Gasesc alt telefon nou la fel de bun la banii astia?

Partajează acest post

Link spre post

Pot sa te intreb ce anume din functiile telefonului nu pot fi facute cu un alt device ? ...ce anume foloseste sotia de este musai un samsung de gen? 

Excludem evident designul ...

Sunt absolut destule telefoane in gama 800-1300 cu 4G/ram 64 ROM care fac fata cu brio oricarui pdf..facebook...etc.

Am vrut doar sa subliniez ca de banii display-ului, poti lua orice altceva mai mult decat decent !!!

Partajează acest post

Link spre post
Acum 18 minute, l.u.v a spus:

OK, uit atunci de aftermarket.

Intrebarea care ramane, merita sa dau 1300 ron pe reparatie? Gasesc alt telefon nou la fel de bun la banii astia?

Merita? Nu stiu, fiecare are socotelile lui.

Editat de petre81.

Partajează acest post

Link spre post

la 1400 lei gasesti in China , livrrare cu DHL in 10 zile , Xiaomi MI 8 ,  6GB RAM si 64GB stocare cu ecran superamoled (samsung), procesor Qualcomm Snapdragon 845 si camera Sony , da cam 290.000 puncte in Antutu 

Editat de angus_young

Partajează acest post

Link spre post

Mai bine alt telefon. 

Sau poti cauta pe olx un display sh, luat de pe telefoane cu placa de baza defecta. Gasesti la jumatate din pretul display-ului nou.

Partajează acest post

Link spre post
1 oră în urmă, Paca a spus:

Am vrut doar sa subliniez ca de banii display-ului, poti lua orice altceva mai mult decat decent !!!

La asta imi place camera. Imi place si cum arata, desi fiind atat de rotunjit il scapi foarte usor din mana.

Ce imi recomanzi?

Acum 27 minute, angus_young a spus:

la 1400 lei gasesti in China , livrrare cu DHL in 10 zile , Xiaomi MI 8 ,  6GB RAM si 64GB stocare cu ecran superamoled (samsung), procesor Qualcomm Snapdragon 845 si camera Sony , da cam 290.000 puncte in Antutu 

Si ce fac cu garantia?

Acum 25 minute, valentin.urda a spus:

Sau poti cauta pe olx un display sh, luat de pe telefoane cu placa de baza defecta. Gasesti la jumatate din pretul display-ului nou.

M-am uitat si nu am vazut. Oricum, de unde stiu ca este original si nu vreo chinezarie?

Cred ca ma orientez catre unul nou, desi imi pare rau de asta.

Vreau un dual sim in genul S7, dar luat de la noi, cu garantie, nou. Recomanadari?

Partajează acest post

Link spre post

sunt la al treilea Xiaomi in 3 ani toate luate direct din China ,  fara probleme de nici un fel si nu mi-am facut griji de garantie ...urmeaza al 4-lea 

Xiaomi este al 4 -lea prducator mondial cu 95 milioane de unitati vandute in 2017 https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS44188018

la S7 Edge daca e sparta doar sticla si touch-ul functioneaza se poate schimba doar sticla fara sa inlocuiesti de tot displayul ....exista multe  displayuri fake in piata si nu iti recomand 

Editat de angus_young

Partajează acest post

Link spre post

E paradit tot ecranul. De fake ma feresc si eu.

OK, am renuntat la ideea de a-l face, caut:

- Dual sim full activ (adica sa mearga ambele cartele in acelasi timp), din Romania, nou, baterie si specificatii cat mai bune.

-Sa nu aiba ecranul tesit ca la s7 edge ci drept.

- In jur de 2000-2500 ron

Recomandari?

Partajează acest post

Link spre post

Iphone 8

Partajează acest post

Link spre post

Fara Iphone, nu imi plac, nu sunt obisnuit cu ele.

Partajează acest post

Link spre post

Vezi Nokia cu Android. Blackberry au trecut si ei pe Android. In gama aia de pret ai multe optiuni. Huawei iarasi au chestii misto. 

Pe Samsungul ala ai putea lua ceva bani, nu stiu cat costa unul cu display spart, dar daca ai electronica buna, poate faci o treaba si mai scoti din parleala.

Partajează acest post

Link spre post

Nokia si Blackberry au fost nume, dar de ani de zile au pierdut startul si va fi foarte greu sa recupereze.

Partajează acest post

Link spre post

Trebuie neaparat sa fie scump?

Eu am Xiaomi Redmi note 5 Pro luat cu 950 PLN (1000 RON) 4gb ram si 64 intern, camera ok, bateria tine 2 zile etc..

Am fost candva un fan inrait samsung, am avut de la s2 pana la s5 toate noi, dar am ajuns la concluzia ca nu merita...

Si inca ceva, Xiaomi chiar face updateuri la soft frecvente (nu ca samsung), si e aproape vanilla (android original fara bloatware)

Toul la 1000 Ron. Desigur sunt si modele mai high end, care costa mai mult, dar ca si producator, recomand Xiaomi.

Partajează acest post

Link spre post

OnePlus 6, dual SIM, 8GB RAM 128 memorie, camera excelenta, usb tip C, foarte rapid. Uite un  link către eMag dar cred că dacă sapi puțin găsești și mai ieftin. https://m.emag.ro/telefon-mobil-oneplus-6-dual-sim-128gb-lte-4g-rosu-a6000/pd/D2VKFSBBM/?X-Search-Id=a45a56aa0413a161f772&X-Product-Id=38177086&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Partajează acest post

Link spre post
Acum 12 minute, RedRat a spus:

Trebuie neaparat sa fie scump?

Nu neaparat.

Partajează acest post

Link spre post

Încearcă și pe quickmobile.ro, eu am luat vreo trei telefoane de la ei, găsești pentru toate buzunarele și dau garanție.

Uneori au promoții de 30-40 %.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 5 ore, Metal Heart a spus:

Pe Samsungul ala ai putea lua ceva bani, nu stiu cat costa unul cu display spart, dar daca ai electronica buna, poate faci o treaba si mai scoti din parleala.

Pe epava poti lua intre 200-350 lei in functie de cat de repede vrei sa il vinzi. Am cumparat saptamana trecuta un s7 edge cu display si touch sparte dar functionale,  cu 200 lei. Aveam nevoie doar de placa de baza deoarece la al meu s-a ars (e o problema destul de des intalnita, si pentru care sunt cautate cele cu display spart).

Partajează acest post

Link spre post

recomand si huawei mate 10 pro,eu l-am luat acum de sarbatori la 2049 lei la emag uita-te pe specificatii.Bateria tine 2 zile butonat intensiv,dual sim,128 gb,incarcare super rapida cam in 50 min de la gol la full,pana acum sunt super multumit de el

Editat de banat rider

Partajează acest post

Link spre post

Eu iti recomand sa l repari si sa l foloseasca cu o husa de silicon unibody, cum e al meu. L am cumparat de nou(din uk) cand a aparut si am fost si inca sunt multumit de el,nici mare,nici mic, bateria este f .buna(2 zile), arata si functioneaza ireprosabil. Nu vad telefon comparabil cu el in pretul de 1300 lei.

20190112_105955.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Acum cateva saptamani mi-am luat un telefon nou. Huawei Mate 10 pro. Dual sim, 128 gb stocare, 6gb ram, NFC, 4000 mAh, dual camera, rezistent la apa etc. Pret achizitie de nou, 2100 lei de la Altex.

Este cu mult peste telefonul avut anterior (Iphone 6). Imi ofera cam tot ce am nevoie de la un telefon. Ruleaza FOARTE rapid orice app, are niste functii ok. Pana acum nu am gasit lucruri negative la el.

Alt telefon competitiv este OnePlus 6 / 6T care pot fi achizitionate la preturi f bune direct de pe siteul lor (pret mai mic decat orice alt magazin online sau fizic).

Partajează acest post

Link spre post

eu cu 13 milioane mi-as lua un huawei p20lite si un vinars de jivei sa sarbatoresc cu prietenii mei.

daca ti-a placut camera la s7 o sa te apuci de fotografie cu huawei , au camere senzationale chiar si telefoanele midrange.

Partajează acest post

Link spre post

P20 Lite este chiar mai ieftin. Era in jur de 900 de lei acum ceva vreme...cred ca iti ramane de un bax de vinars. M-am jucat oleaca cu el, am ramas placut impresionat desi este un low - mid range.

In alta ordine de idei, Samsung o cam ia pe coaja de la astia cu ochii oblici. Au preturi mari pentru ce ofera...si multe terminale cu probleme din diverse generatii, OS aglomerat cu app inutile etc.

Ce nu mi-a placut la 6T a fost acel notch iar 5T nu se mai gasea.

Partajează acest post

Link spre post

Nu aș da 1300 lei pe un display. 1000 lei mă costa de schimbat ecranul la un Note 2 (Samsung) acum 3 ani. L-am dat cu 230 lei pentru piese și cu 850 lei am luat un Asus. Acum sunt la al doilea Xiaomi, un Redmi Note 5. Bun telefon. Dar eu oricum nu dau peste 1000 lei pe o chestie ușor de spart.

Partajează acest post

Link spre post