Sari la conținut

Pareri prima moto model SV650


Flower-Power
 Share

Postări Recomandate

Nu sint sigur ca chiar conteaza calutii, am mers alaturi de o mobra de 173 hp, si pe Lepsa, isi lua "leapsa" de la 39 caluti. Mie la liniute nu-mi pasa care iese in fata .... chestiune de preferinte.

A schimbat omul mobra (aia de 173 caluti) cu una mai mica, dar mai manevrabila, s-a schimbat si "clasamentul" (tot pe curbe ma refer).

 

PS. Conteaza cel mai mult ce ceri de la mobra, manevrabilitate, viteza, confort, etc.  Greu sa sti ca incepator, si mai ales ca mai depinzi si de anturajul cu care te simti intradevar bine ..... calatorii lungi, piste de viteza, baruri cu staif 😂, etc. Lucruri de care te prinzi .... "din mers".

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 177
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, Contabil a spus:

Foarte grele toate ! Pentru mine mobra n-as vrea sa depaseasca 180kg (cu plinul facut pina da pe afara, stilul Contabil). As fi sarit pe mica ninjita 400 fara sa clipesc, daca nu ar fi bagat "teapa" cu rezervorul de 14 litrii (sint normali la cap?). Au scos o mobra mai usoara si performanta, dar mi-au taiat din km/alimentare, acum cu 300-le am +360km pina la o benzinarie, in stil de mers mai repejor.

PS. Daca vei dori sa incerci semighidoane, de aproape 300cc, vei avea ocazia la + 10 grade ziua. Toate cele bune!

Multumesc de oferta dar semighidoane, nu. 

Acum 3 ore, Metal Heart a spus:

Sunt destui posesori pe aici, posesori pe care daca i-ai ruga frumos, te-ar lasa la o tura :)

Mi-ar placea sa incerc un mt03 , recunosc dar nu cred ca rugamintile mele frumoase ma vor ajuta daca o dau pe jos in probe. Adica, cine e dispus sa riste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fuchsia multumesc pentru mesaj. Al doilea topic dupa ala, acela l-am facut cand m-a chinuit ceva de 500 cu semighidoane.

Cazul de fata cu sv:Aici e vorba de mental , pana sa ma urc pe ea mi-am facut ritualul de spaime dar dupa ce m-am urnit nu am mai simtit ca sunt dominata de mobra. A fost o placere sa merg cu ea si nu imi venea sa ma opresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, walking^human said:

De ce nu mergi intai cat ai tu nevoie, 1-2-10-nspe ore prin zone fara trafic, pana simti ca macar stapanesti plecatul de pe loc si schimbatul benzii?

 

Ești din București? Unde este zona asta utopică "fără trafic" despre care vorbești? Într-o noapte de sfârșit de august între 2 și 5 dimineața? Ca începător în București ești cam mâncat. Nu ai unde să exersezi mersul prin trafic în mod civilizat. E o junglă din ce în ce mai aglomerată și mai agresivă.

 

3 hours ago, GoodKat said:

Dupa mine daca producatorul iti da un interval de verificare la jumate fata de concurenta directa, inseamna ca nu este un sistem neaparat mai bun. 

 

În niciun caz nu am susținut că sistemul ar fi mai bun. Dar de aici la "nu-ți lua dom'le că am văzut eu o dată un deviz de service și te rupe la bani" e cale lungă. 

 

3 hours ago, GoodKat said:

reglaje de supape, inlocuite niste 'semilune'

 

Din nou, supapele la Ducati nu se "reglează", nu au arcuri. Se măsoară toleranța și dacă este prea mare se înlocuiesc pastilele și eventual semilunele - elementele 19 respectiv 15 din schemă. După cum vezi, sunt piese minore, costă 3 lei, iar accesul este relativ ușor. Desfaci capacul, măsori. Dacă este nevoie, împingi culbutorul în sus, scoți pastila și eventual semilunele de sub ea, pui altele și ai plecat.

 

Îmi cer scuze pentru detaliile tehnice oarecum off-topic, încerc doar să mai elimin din mitologia nefondată. Nu sunt avocatul macaronarilor, când vezi anumite lucruri la ei (nu doar la Ducati, în general) cam stă mintea-n loc. Dar argumentul cu costul servisării curente nu ține la apă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Contabil a spus:

Doamneajuta, adevarul este ca 1/2 din ghidoane nu se pune cu 1/1 ..... spor la alegere.

Alta liga!

Nu inteleg daca ma intelegi :)  sau faci glume. 

Uite, cand se face cald si iti pastrezi oferta o sa incerc sa ma dau o tura sa vezi daca pot merge cu semighidoane. O sa imi zici tu ca sa nu fiu eu subiectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 1.64m/65-49kg (cind nu fumez/cind fumez), casatorit cu o geloasa de mare top (pe care o iubesc SINCER) + 2 copii reusiti .... nu prea glumesc, dar consider ca ghidoanele's foarte potrivite pt. tine. Ca sa fiu si eu subiectiv!

PS. M-a suparat un pic, raspunsul tau .... dar pina la urma, Karma ... asa a fost sa fie. Trec toate, toate vin ....

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oooo ... sint convins, soata a mers pe scuter ceva timp ... pina sa ia B-ul, s-ar distra la greu, din pacate n-avem timp indeajus sa luam parte la ce ai dori tu .... spor la alegere.

Eu deja conspectez piata pentru un cadou de 16 ani ..... o masinuta mica pt. fimiu .... invata de +9 si merita sa aiba + mine la virsta lui .... cred ca ma judeci gresit .... per ansamblu!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Metal Heart a spus:

Sunt destui posesori pe aici, posesori pe care daca i-ai ruga frumos, te-ar lasa la o tura :)

Testarea doar cu banii in mana ,ca asa este la moda😁:))))😁😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  Nu esti compatibila cu stantardul minim se decenta al meu, si cred ca vei fi singura persoana bagata la ignoranta de mine vredodata de cind sint pe aici .....

Sa fi fericita ... !

Rezolvata! N-am crezut ca voi avea asa ceva.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Contabil a spus:

  Nu esti compatibila cu stantardul minim se decenta al meu, si cred ca vei fi singura persoana bagata la ignoranta de mine vredodata de cind sint pe aici .....

Sa fi fericita ... !

Lasa fata in pace ca nu isi mai ia motoreta

Doar tu te-ai oferit ...la o tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti haios, nu m-am oferit la o "tura", zau ca n-am nevoie de o necunoscuta .... hai sa fim seriosi ...

Eu chiar o iubesc pe soata mea, si copiii, si neamul. Nu-mi trebuie + nimic. Ar fi fost vorba de mobre, dar unele cauta altceva, cred ca m-am bagat aiurea, daca ma intelegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, topicul degenereaza....si iar o sa avem 4-5 pagini de...nimic :))

 

Daca ER6n ti-a placut atunci ramai la modelul ala. Cu ABS nu cred ca gasesti la bugetul tau, mai bine te axezi sa fie bine intretinuta/fara probleme. Si cu consumabile cat mai noi. Un set anvelope noi bune is 250 euro, un kit de lant vreo 500 ron. Asta excluzand manopera. Deja vb de ~400 euro...sa ai in vedere asta cand te duci la "vizionari" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu spun fetele acestea, caut + 18 cm, + 2001, cu rezervorul plin, + parinti decedati? Un plus ar fi 3-10 firme profitabile, pste4-5 locuinte, de top toate. Na ca sa nu ma incadrez! .... urmatoarea mobra a mea o sa fie jawa din 1800.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Contabil a spus:

Esti haios, nu m-am oferit la o "tura", zau ca n-am nevoie de o necunoscuta .... hai sa fim seriosi ...

Eu chiar o iubesc pe soata mea, si copiii, si neamul. Nu-mi trebuie + nimic. Ar fi fost vorba de mobre, dar unele cauta altceva, cred ca m-am bagat aiurea, daca ma intelegi.

Nici ea nu zis altceva😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, goe 75 a spus:

Ai inteles gresit si ti s-au declansat scenariile pe care le aveai in cap.

 

Zau ca esti un pic naiv .... chiar m-am uitat la tot ce s-a propus, specificatii,etc. ... na, fiecare judeca cu capul lui/ei, dar sa-mi strici wa ca ai 2500-3000 eur si sa-mi inviti familia (toata) ca .... da-mi voie sa fiu un pic reticient in privinta caracterului. PS. Tine cont ca e singura persoana caruia nu-i vad postarile ..... PLM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Contabil a spus:

 

Zau ca esti un pic naiv .... chiar m-am uitat la tot ce s-a propus, specificatii,etc. ... na, fiecare judeca cu capul lui/ei, dar sa-mi strici wa ca ai 2500-3000 eur si sa-mi inviti familia (toata) ca .... da-mi voie sa fiu un pic reticient in privinta caracterului. PS. Tine cont ca e singura persoana caruia nu-i vad postarile ..... PLM.

Nu o da in...medicamente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...