Sari la conținut

Postări Recomandate

Ofer: cazare, mancare, 500E/luna, contravaloare bilete avion, internet, motocicleta/moped sau bicicleta.

Cerinte : sa nu aiba doua maini stangi , peste 18 ani , durata 6 luni , 8 ore pe zi/5zile pe saptamana , o sa se munceasca la renovat casa si gradina.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe banii aia nu o sa aibe nici maini macar :))) 

Bafta

Partajează acest post

Link spre post

Boss ..daca vin cu motorul meu si dai 1000€ ma bag

Partajează acest post

Link spre post
Acum 12 minute, Denis TM a spus:

Pe banii aia nu o sa aibe nici maini macar :))) 

Bafta

sunt multi bastinasi care nu vad 500 din salariu dupa ce-si platesc toate cheltuielile....

Acum 15 minute, ianachim a spus:

Boss ..daca vin cu motorul meu si dai 1000€ ma bag

nu, ca tu bei mult :P

Partajează acest post

Link spre post

aveam o dilema 

.......sa vin cu gsa sau cu r

Se zboara dronele la voi acolo?

zona de oras sau sat?

adica iau rata sa dau la buci sau e destul sa ies in strada?

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 minut, ianachim a spus:

aveam o dilema 

.......sa vin cu gsa sau cu r

eu as veni cu K-u dar tie ti-e mai comod cu gsa

Se zboara dronele la voi acolo?

nu stiu cum e cu dronele, cred ca daca nu te apropii de aeroporturi e ok .. daca nu, te vad la stiri :)

zona de oras sau sat?

adica iau rata sa dau la buci sau e destul sa ies in strada?

cam 15 km pan la primul bordel , in koln e unu cu 8 etaje , all inclusive 

Partajează acest post

Link spre post

Cam mult 500 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 17 minute, brake a spus:

Cam mult 500 

sunt sigur ca la tine in sat se castiga mult mai bine.

Partajează acest post

Link spre post

Cu 500 E in olanda duci viata de boschetar, iar titlul se traduce "Caut sclav". Cine a stat in olanda stie ce spun eu aici  si sa nu uitati niciodata ca romanul care "se ajunge" in tari straine incepe sa se viseze faraon si cauta sa inrobeasca chiar conationalii sai.

Partajează acest post

Link spre post
2 hours ago, superbec said:

sunt multi bastinasi care nu vad 500 din salariu dupa ce-si platesc toate cheltuielile....

Foarte probabil. Dar cheltuielile alea includ impozit pe venit, asigurare de sanatate si contributii la pensie.

Ce se intampla cand argatul tau cade de pe acoperis si isi rupe una din cele 2 maini stangi?

Partajează acest post

Link spre post

Raspunsul corect ar fi ca i-o rupe si pe a doua si-l arunca de mancare la pesti in canalele alea.

Partajează acest post

Link spre post

@ASU11Nu cred că se crede faraon și nici nu vrea să-și cumpere iobag, că nu obligă pe nimeni. Are o treabă de rezolvat și vrea s-o facă pe parale cât mai puține. Ce-i rău în asta?

3 minutes ago, mihaio07 said:

Foarte probabil. Dar cheltuielile alea includ impozit pe venit, asigurare de sanatate si contributii la pensie.

Ce se intampla cand argatul tau cade de pe acoperis si isi rupe una din cele 2 maini stangi?

Ai dreptate. Dar este un risc asumat. Vorbim despre prestare de servicii la negru. Sunt mulți juni și în vest care practică asta - mai ales cei care au în jur de 18 ani, încep viața de student sau/și au nevoie urgentă de bani. Cred că lor li se adresează anunțul. Un necalificat de 18-20 de ani la noi va lua salariul minim dacă se angajează - adică 270€ net. Dacă stă cu mămica și tăticu', ăștia toți îi intră-n buzunar. Acum dacă pentru 230€ în plus merită să meargă și să dea la sapă în Olanda (ținând cont că acolo nu va avea asigurare medicală, iar costul serviciilor este mai mare), e capabil să-și facă un calcul singur.

@superbecs-a cam boierit românul de când cu generozitatea guvernanților. Cresc salariile (și inflația, și prețurile) în ritm alert pe plai mioritic. Părerea mea strict personală e că s-ar putea să te alegi cu o lepră leneșă pentru suma asta. Sper să mă înșel.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 9 ore, superbec a spus:

cam 15 km pan la primul bordel , in koln e unu cu 8 etaje , all inclusive 

Pentru cei are stau pe ganduri:  https://www.pascha.de/en/

Partajează acest post

Link spre post
7 hours ago, PzKpfW said:

@superbecs-a cam boierit românul de când cu generozitatea guvernanților. Cresc salariile (și inflația, și prețurile) în ritm alert pe plai mioritic. Părerea mea strict personală e că s-ar putea să te alegi cu o lepră leneșă pentru suma asta. Sper să mă înșel.

Plus ca de la 1 ianuarie au scazut impozitele / contributiile in domeniul constructiilor si in unele locuri au rezultat salarii mai mari. Asa ca un salahor aici cred ca ajunge lejer la 2-3000 de lei. Unde mai pui ca o mai si freaca, mai iese cu o sarma pe poarta santierului, mai o vodculita in pauza, mai patronii se poarta cu manusi daca e cat de cat cu capul pe umeri ca deja si aici e criza de oameni. 

Si da, cam greu pe 500 de euro :(

Poate doar vreo ruda, ceva licean, sa presteze o vara ca sa aiba si el bani de iphone nou si ceva toale mai pricopsite cand incepe scoala. 

Oricum, spor la cautari. 

Partajează acest post

Link spre post

Pe aici nu vor sa muncească cu ziua pe 100 RON / ora. Părerea mea e ca nu vine nici drak pe banii aia. 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

@ASU11Nu cred că se crede faraon și nici nu vrea să-și cumpere iobag, că nu obligă pe nimeni. Are o treabă de rezolvat și vrea s-o facă pe parale cât mai puține. Ce-i rău în asta?

...

Absoluit nimic,ba chiar omul vrea sa ajute vreun motociclist care are lunar,un venit sub ceea ce ofera el.

Dar ca de obicei,s-o tras o basina si altii intreaba daca mai e fasole din aia,de mancare...

Partajează acest post

Link spre post
Acum 13 ore, superbec a spus:

Ofer: cazare, mancare, 500E/luna, contravaloare bilete avion, internet, motocicleta/moped sau bicicleta.

Cerinte : sa nu aiba doua maini stangi , peste 18 ani , durata 6 luni , 8 ore pe zi/5zile pe saptamana , o sa se munceasca la renovat casa si gradina.

fugi, mah cu oferta ta. acum cand o ploiat cu mniere pa popor si statu o dat la bugetari di tatche...

Editat de chv

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, l.u.v a spus:

Pe aici nu vor sa muncească cu ziua pe 100 RON / ora. Părerea mea e ca nu vine nici drak pe banii aia. 

100 ron pe ora net nu castiga nimeni de pe topicul asta

Partajează acest post

Link spre post
Acum 8 minute, superbec a spus:

Cine ar mai avea timp sa stea pe forum?🤔

Partajează acest post

Link spre post
Acum 42 minute, superbec a spus:

Daca ziceai in euro te credeam, poate.

Partajează acest post

Link spre post

Din cate am citit, salariul minim in Olanda este undeva la peste 1500 eur brut.

O sa fie greu sa gasesti pe cineva...

Partajează acest post

Link spre post

La noi incep sa fie la moda in constructii vietamezii , ca rumanii cu 4 clase is scumpi .

Daca pui mana pe unu te-ai scos ... cu ceva viermisiori si o pisica le-ai scos cina ...etc 

Partajează acest post

Link spre post
4 hours ago, l.u.v said:

Pe aici nu vor sa muncească cu ziua pe 100 RON / ora.

Vin eu să dau la sapă pentru 800 RON/zi.

2 hours ago, superbec said:

100€ probabil că nu. 100 RON probabil că da.

1 hour ago, RedRat said:

La cei peste 22 de ani. În Olanda venitul minim e progresiv, în funcție de vârstă. La 18 ani este 750€ brut (vreo 700€ net).

5 hours ago, Metal Heart said:

Asa ca un salahor aici cred ca ajunge lejer la 2-3000 de lei. Unde mai pui ca o mai si freaca, mai iese cu o sarma pe poarta santierului, mai o vodculita in pauza, mai patronii se poarta cu manusi daca e cat de cat cu capul pe umeri ca deja si aici e criza de oameni. 

Adevărat. Deși un șerpaș de 18-20 de ani cu 8 clase neterminate nu cred că depășeșete un 1500-1800, așa. Pe angajator oricum nu-l prea impactează politica fiscală, că-l plătește la negru.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, bigFatAss a spus:

Daca ziceai in euro te credeam, poate.

Stiu. Asta e forum de directori.

1 oră în urmă, RedRat a spus:

O sa fie greu sa gasesti pe cineva...

Ai citit gresit .sunt plafoane pe varste si meserii minimul e ~6 euro brut si te priveste unde dormi si ce mananci.

Partajează acest post

Link spre post
3 hours ago, superbec said:

100 ron pe ora nu e acelasi lucru 16000 ron pe luna.

La munca temporara / sezoniera / freelance nu iti garanteaza nimeni 160 de ore pe luna pe termen lung. Si tocmai pentru ca nu ai facilitatile pe care le are un angajat full time cu contract pe perioada nedeterminata, venitul net pe ora nu prea se poate compara.

Cat despre exemplul tau, eu sunt ferm convins ca sunt in Romania Uberisti / chelneri / hair stilisti / spalatori auto care au zile de 800 Ron in mana. La fel de net ca si "net"-ul tau.

Partajează acest post

Link spre post