Sari la conținut

Episoade cu FAIL /Crash - Enduro made in Romania


M!rra
 Share

Postări Recomandate

Am reusit dupa mai mult de 10 ani de filmari sa adun si sa montez cca 10 episoade de compilatii cu cazaturi si faze bune de la enduro si zona moto.

Incep prin a posta primele 2 episoade ... urmatoarele urmand a fi publicate zilele viitoare.

Fiecare compilatie are cca 100 si clipuri . Voi face la final un Best off, dar asta dupa cateva saptamani.

 

Enjoy it !

 

 

 

 

Primele 3 episoade includ mai mult filmari vechi si posibil sa nu fie asa calitative.

Astept pareri si comentarii. 

Thanks !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.02.2019 la 18:13, M!rra a spus:

 

ceva bun de la prietenii din Iasi ..:)

 

Unde-i gasiti ma nene ca astia sunt vai de capul lor, nici pe biciclete nu ar trebui sa mearga. Habar n-au cand sa stea in sa sau in picioare, nu stiu sa taie gazul la timp...

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Uitandu-ma la film am impresia ca nu prea tineti la motoare.

 

Se tin, de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Foarte frumos, pune si altceva fara cazaturi. Uitandu-ma la film am impresia ca nu prea tineti la motoare.

Endureala e ''putin''altceva decat mersul pe asfalt.

Daca esti stresat ca se indoaie,se zgarie,se rupe,etc ceva pe motoru' tau in teren,caci e clar ca vei pica,trebuie sa ramai acasa...nimic personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca va place si criticati :)

Enduro e un sport ce nu  il poti intelege daca nu te-ai dat macar odata pe capra din asta.

Majoritatea din filmari sunt la level incepator sau hobby. altfel spus... inca invata.  La enduro ca sa evoluezi trebuie la fiecare tura sa iti depasesti limitele... si cum nimeni nu se naste invatat .. se invata din greselile proprii. Asa se progreseaza.

Cine tine mai mult la Fier si nu la sanatatea lui... nu cred ca e ok.

Diferenta intre enduro si asfalt ... e ca aici nu doare la fel.. , ridici mobra si mai dai odata. Enduristul cade si la 1000 de fail uri poate isi rupe ceva.. pe cand la asfalt..  rata e 1:1 .

 

Enduristu se distreaza si savureaza toata iesirea... fara stres ca i s-au murdarit carenele. Si intradevat cand arunci motor de 6K te gandesti ca il faci praf... dar de cele mai multe ori schimbi un ghidon sau ceva  plastice. ca pamantul e moale .

 

cat despre...cat de atehnici sunt unii din clipuri..

unii da ,altii nu..

adica perspectiva din care priviti.. adica clip video.. nu va ajuta sa intelegi celelalte aspecte.  panta pe care se urca, solul, denivelari, oboseala, ambreiajul (pe care la strada nici nu il folosesti)  si dozajul gazului..etc/ 

 

(ca paranteza.. aveam niste prieteni in Iasi demult.... Buni pe sosea si circuit cu speedul ,ii stiau multi ca merg bine. Cumparat motoare de enduro noi... s-au dat cateva ture.. si vandut. Pai dc? Pai e alt Level.. e cu multa fizica, gimnastica si altele)

 

si intradevar e o alta lume in padure..si de asta am ales s afac si aceste  clipuri.. sa vedem din toate perspectivele acest sport.

Mai am cateva compilatii. Revin cu ele :d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi place, nimic de zis. E adevărat că nu m-am dat dar m-aș da. Undeva unde nu sunt foarte mulți copaci, ca țin și la natură.😋

Făceam constatări de pe margine 😁

Hai cu filmulețele! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io regret enorm ca,doar de vreo 5-6 ani am inceput cu legheleul(endureala)in paralel cu asfaltul.Este altceva si-l prefer oricand inaintea asfaltului.

La nivelul pe care-l am,de amator,e indeajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba cu bustenii..

pentru a ajunge sa cuceresti orice varf de munte si sa fii stapan pe skilurile tale,  trebuie sa te antrenezi si sa exersezi.

unul din cele mai comune obstacole in padure sunt bustenii, copacii cazuti. par usori de trecut... dar clipurile va redau exact experientele unora.

de aceeas la prolog si prin paduri exersam cat mai mult sa trecem peste copaci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am salivat la toate concursurile organizate de X-ENDURO in Iași, la unele chiar am stat cu caietul să cronometrez/bifez cine e depunctat. Iarna asta m-am hotarat să evoluez si eu in teren, asa ca astept cu sufletul la gura primavara. Filmulete astea prin locuri pe care le recunosc imi cresc nerabdarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.02.2019 la 21:51, M!rra a spus:

Majoritatea din filmari sunt la level incepator sau hobby. altfel spus... inca invata.

 

Nu te supara dar astia n-au condus nici macar biciclete in copilarie. Felul in care te pozitionezi pe motocicleta in diferite situatii il inveti inca din copilarie daca mergi pe bicicleta, astia zici ca au stat numai pe calculator si cand le-au dat si lor tuleii si-au cumparat motociclete. Sunt pur si simplu afoni, vor invata foarte greu sau deloc.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, M!rra a spus:

treaba cu bustenii..

pentru a ajunge sa cuceresti orice varf de munte si sa fii stapan pe skilurile tale,  trebuie sa te antrenezi si sa exersezi.

unul din cele mai comune obstacole in padure sunt bustenii, copacii cazuti. par usori de trecut... dar clipurile va redau exact experientele unora.

de aceeas la prolog si prin paduri exersam cat mai mult sa trecem peste copaci.

Mie una, așa de pe margine, nu mi se pare ușor de trecut peste bușteni, zic asta neîncercand să trec peste vreunul decât cu picioarele. Așa ca tot nu văd distracția cu buștenii. Eu vreau câmpie si iarbă ,cel mult delușoare. Cer prea mult, sunt fitźoasă? E posibil să nu contrazic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, Flower-Power said:

Eu vreau câmpie si iarbă ,cel mult delușoare. Cer prea mult, sunt fitźoasă?

Cu SV650-ul? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...