Sari la conținut

MAN ROMANIA EDITIA A VII MAGIC LEPSA RELOADED


gospodarul
 Share

Postări Recomandate

Salutare, prieteni MAN-iaci !!!😍😍😍
Lepsa a fost cu adevarat magica anul trecut, asa ca am decis ca si anul acesta vom tura impreuna motoarele tot in Codrii Vrancei !!! 🏍🏍🏍
Am batut tara in lung si in lat in efortul nostru de a cauta o locatie diferita, asa cum obisnuim in fiecare an, insa Lepsa e greu de egalat. Man-ul a crescut mult in ultimii ani, a ajuns la majorat sa zicem, si e din ce in ce mai greu sa gasim locatii in zone de poveste, suficient de central amplasate astfel incat distantele de parcurs sa fie rezonabile pentru toti participantii la eveniment, si cu cazari pe masura ca numar/cerinte.

Asadar, in perioada 18-21 iulie 2019 vom sarbatori motociclismul si prietenia, vom testa motoare, vom bea bere si ne vom distra impreuna la M.A.N. ROMANIA EDITIA A VII A MAGIC LEPSA RELOADED !!!😍😍😍

Promitem sa nu dezamagim!!! Avem o experienta in locatie si vom imbunatati/perfectiona tot ceea ce anul trecut nu a mers cum trebuie. 🙏🙏🙏

Taxa de intrare: 40 lei. Rezervari/detalii la 0746791989 Cristi.

 

 

 

 

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa inteleg ca se va organiza tot la Lepsa?!? Pe bune???!!!!??? Nu pot sa cred unde a ajuns foamea de profituri ... 

Dl. Gospodarul spune ca Lepsa e greu de egalat ?!?!?!?!?!?!? Da, are dreptate. O mahala ca Lepsa e greu de gasit. O fosta tabara comunista, cu toalete infecte, fara posibilitate de cazare decenta in interiorul ei. sa adaugam ca toaletele nu aveau hartie igienica, asa ca veniti cu ea de acasa.

Oameni buni, trezirea. Lepsa a fost alesa deoarece a avut cel mai mic pret de inchiriere (stiu si asta dl. Gospodarul, dar nu va pot dezvalui sursa)! A fost aleasa ca organizatorii sa aiba profituri grase. 

Sunt o gramada de campinguri in Romania mult mai bune decat Lepsa. Spre exemplu la Cumpana, a fost parfum fata de Lepsa. Lepsa e o locatie infecta, cu cladiri vechi, cu toalete turcesti groaznice. 

Editia a IV a a fost la campingul Stana de Vale. Nu am participat la aceea editie, insa am fost intr-un wekend in acel camping, e cu 10 clase peste minunata Lepsa! Are casute curate, noi moderne. Nu cazaturile de la Lepsa.

Mai sunt o groaza de campinguri. Exemplu, Cheile Rasnoavei. Un camping super, unde am stat. Mult peste Lepsa. In Brasov, Vampire Camping. Si multe, multe altele.

Dan Nastase visase la altfel de M.A.N. Nu la un MAN comercial, care sa umfle buzunarele organizatorilor. In detrimentul motociclistilor.

Concluzie: Lepsa e cea mai proasta alegere. O alegere inspirata pentru organizatori (care isi vor umfla buzunarele), dar proasta pentru motociclisti. Nu au nici cel mai mic confort. Si pentru tabara aia comunista (care e de stat, deci va dati seama ca nimeni nu a investit aici, toti au tras cat s-a putut) motociclistii vor plati 40 de ron. 40 DE RON, pentru o tabara comunista infecta. Daca si anul acesta vor veni motociclisti aici, e clar, ne meritam soarta. Organizatorii au ales Lepsa nu pentru ca e minunata, ci pentru ca are preturile mici de tot. Si isi pot umfla ei veniturile. 

Nu pot sa cred, ca din atatea campinguri bune care sunt in tara, ati ales tabara aia comunista! Nu pot sa cred! E asa mare foamea de bani?

 

LE tineti aproape, avem vesti trasnet. Toalete infecte, fara hartie igienica!

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere campingul a fost ok(eu nu m-am nascut in puf,3 nopti pot dormi in cabana/cort)....singurul lucru care ar trebui imbunantatit ar fi preturile la mancare si bautura(in special berea)....fiind atat de multa lume,ar trebui sa fie preturile mai ''muncitoresti''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, raluca_carlan a spus:

Sa inteleg ca se va organiza tot la Lepsa?!? Pe bune???!!!!??? Nu pot sa cred unde a ajuns foamea de profituri ... 

Dl. Gospodarul spune ca Lepsa e greu de egalat ?!?!?!?!?!?!? Da, are dreptate. O mahala ca Lepsa e greu de gasit. O fosta tabara comunista, cu toalete infecte, fara posibilitate de cazare decenta in interiorul ei. sa adaugam ca toaletele nu aveau hartie igienica, asa ca veniti cu ea de acasa.

Oameni buni, trezirea. Lepsa a fost alesa deoarece a avut cel mai mic pret de inchiriere (stiu si asta dl. Gospodarul, dar nu va pot dezvalui sursa)! A fost aleasa ca organizatorii sa aiba profituri grase. 

Sunt o gramada de campinguri in Romania mult mai bune decat Lepsa. Spre exemplu la Cumpana, a fost parfum fata de Lepsa. Lepsa e o locatie infecta, cu cladiri vechi, cu toalete turcesti groaznice. 

Editia a IV a a fost la campingul Stana de Vale. Nu am participat la aceea editie, insa am fost intr-un wekend in acel camping, e cu 10 clase peste minunata Lepsa! Are casute curate, noi moderne. Nu cazaturile de la Lepsa.

Mai sunt o groaza de campinguri. Exemplu, Cheile Rasnoavei. Un camping super, unde am stat. Mult peste Lepsa. In Brasov, Vampire Camping. Si multe, multe altele.

Dan Nastase visase la altfel de M.A.N. Nu la un MAN comercial, care sa umfle buzunarele organizatorilor. In detrimentul motociclistilor.

Concluzie: Lepsa e cea mai proasta alegere. O alegere inspirata pentru organizatori (care isi vor umfla buzunarele), dar proasta pentru motociclisti. Nu au nici cel mai mic confort. Si pentru tabara aia comunista (care e de stat, deci va dati seama ca nimeni nu a investit aici, toti au tras cat s-a putut) motociclistii vor plati 40 de ron. 40 DE RON, pentru o tabara comunista infecta. Daca si anul acesta vor veni motociclisti aici, e clar, ne meritam soarta. Organizatorii au ales Lepsa nu pentru ca e minunata, ci pentru ca are preturile mici de tot. Si isi pot umfla ei veniturile. 

Nu pot sa cred, ca din atatea campinguri bune care sunt in tara, ati ales tabara aia comunista! Nu pot sa cred! E asa mare foamea de bani?

 

LE tineti aproape, avem vesti trasnet. Toalete infecte, fara hartie igienica!

 

Daca imi spuneti unde intra 1000 de oameni in locatiile enumerate mai sus, va fac manager general al evenimentului :).

Una peste alta, va atrag atentia in mod oficial sa va abtineti de la jigniri la adresa noastra si a motociclistilor care vin la MAN de ani de zile. Vreti sa avem un schimb de opinii civilizat si motivat, obiectiv, suntem oricand deschisi la dialog. Incetati sa mai varsati cu otrava care o aveti in sufletul ala mic, in cantitati indestulatoare. 

Nu v-a intrebat nimeni ce parere aveti, mai ales ca nu ati participat niciodata la evenimentele noastre, decat din spatele tastaturii dvs otravite :))).  Si de unde stiti dvs la ce visa Dan Nastase? Ati discutat vreodata cu el, ati avut vreun schimb de opinii referitor la MAN? Va asigur ca nu. 

Referitor la hartia igienica din toalete, va asigur ca va inselati. Doar daca nu ati folosit-o dvs toata odata, ce sa zic...

 

@Pentru toti  Am rugamintea sa pastram in acest topic un ton serios, fara balacareli si mizerii. Raspundem la toate intrebarile legate de eveniment, participanti, program si orice alt detaliu, atat timp cat pastram o nota civilizata. De fapt, daca stau si ma gandesc, in afara de Carlan nu a folosit nimeni cuvinte "nepotrivite".

 

 

Ok, hai sa mai destainuim cate ceva din programul festivalului.

Prezentatorul evenimentului pe durata celor trei zile este nimeni altul decat Bobi Dumitras !!!😍😍😍

Din ciclul "Haidi uai la MAN" :mexicanwave:

 

 

 

 

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

De obicei e 5 lei paharul de 500 ml. Fac extrem de mulți bani comercianții.

Zici ca e scump paharul de bere Ciuc la 5 lei ?

"Extrem de multi bani"? Cred ca glumesti. Ai idee ce inseamna sa deplasezi 2 camioane cu logistica si 10 oameni, timp de 4 zile? ...

Editat de gospodarul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi la câte mii de pahare se vând, presupun că se adună ceva bănuți. Ciuc scrie pe etichetă, dar cine știe ce curge de fapt. După 5 pahare si două pachete de țigări putea să îmi pună si Fanta, că tot bere bună ziceam că e.

Să fim sinceri, la adunările moto nu se vinde numai bere scumpă. Și se fură și la "gramaj". Nu o spun cu răutate.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Gospodaru, sa va raspund pe rand.

1. Din cate stiu la campingul Stana de Vale a mai fost organizat un M.A.N. ! Acolo cum au incaput 1000 de oameni?!?!?!? De ce nu ati ales acea locatie? Era pretul prea mare? Am stat doua zile in campingul acela si m-am simtit minunat, era curat, casutele erau moderne, curate. Aștept numirea pe post de manager ....

2. Daca am jignit vreo PERSOANA, atunci imi cer scuze, aveti dreptate. Insa sa nu imi cereti sa ridic in slavi locatia Lepsa aleasa de dvs. Asta nu am sa o fac, am sa o critic cu toata puterea, pentru ca nu e altceva decat o fosta tabara comunista. Sa mai spunem ca e o locatie de stat, si nu privata, unde nimeni nu a avut interes sa investeasca ceva.

3. Hartia igienica lipsea cu desavarsire din toaleta femeilor. Toaletele erau turcesti. Peretii erau cu tencuiala cazuta pe alocuri se vedea caramida. Asta asa a fost anul trecut. E ceva nereal din ce am scris aici?

4. Vreti sa imi spuneti ca M.A.N. -ul nu va aduce un profit (destul de frumusel)? Asta e singura "balacarire" care am adus-o organizatorilor, cum ca vor sa obtina un profit de pe urma acestui eveniment. 

6. Am fost atat la Cumpana, cat si la Lepsa, deci am participat la intrunirile dvs.

7. Oricat de "oficial" m-ati avertiza dvs. parerea mea e ca tabara aceea comunista e o mahala! Si asta nu o va schimba nimeni. Nici macar cu amenintarea pe care tocmai ati facut-o!

8. Nu bag mana in foc, dar nu cred ca am tastatura otravita ...

 

Cred ca v-am raspuns la toate problemele!

Am uitat o chestiune. Ati spus: Si de unde stiti dvs la ce visa Dan Nastase?

Raspuns:

De aici: 

 

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

De obicei e 5 lei paharul de 500 ml. Fac extrem de mulți bani comercianții.

 

Nu mă bag în disputa legată de MAN, vreau să fac doar o corecție „tehnică”, paharele alea de bere sunt de 400 ml. nu de 500 . :)

Editat de oldgeorge59
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamna Raluca, noi nu amenintam pe nimeni, relax. Am spus ca dorim "sa avem un schimb de opinii civilizat si motivat, obiectiv". Daca dvs incadrati aici expresiile "idee idioata", "mahala",  "gloata" si altele de genul, va asigur ca nu este genul de dialog pe care ni-l dorim. Nu v-am cerut sa ridicati Lepsa in slavi, nu v-am cerut parerea referitor la eveniment, continuati sa vorbiti despre dvs cand nu va intreaba nimeni nimic.

Referitor la profit, nu am sustinut niciodata ca lucram pro bono. Este munca noastra pe parcursul catorva luni bune, care genereaza, evident, costuri care trebuie acoperite. De ce anume ati reprosa organizatorilor faptul ca obtin profit ? Chiar nu inteleg.  Participarea la  eveniment  este benevola, liber consimtita. Fiecare doritor isi face o analiza: merita, sau nu merita sa participe ? E simplu. Este o alegere libera, ca la cinema. Daca vrei sa dai banii pe bilet, ii dai, daca nu, nu. 

Daca motociclistii participa in numar crescator, de la o editie la alta, asta inseamna ca le oferim ceea ce isi doresc sa vada la un eveniment moto si ca apreciaza munca noastra. Incercam sa facem lucrurile cat mai bine. Inevitabil apar si greseli, insa ni le asumam si ne dam interesul sa imbunatatim permanent organizarea acestuia. :mexicanwave:

 

@ianachim bine zis, man ;)

 

@oldgeorge59 personal nu am nici o disputa cu nimeni. ;)

 

@Lucian_M daca ai impresia ca in butoaiele sigilate (KEG)  de Ciuc vei gasi altceva in afara de bere Ciuc, te inseli amarnic 😂

 

Daca doreste cineva sa faca o analiza financiara a ceea ce inseamna un eveniment moto, il invit sa faca parte din staff la o editie si apoi sa traga concluzii ;).

 

Ok! Ma gandeam ca ma veti intreba despre participanti, trupe, program, sesiuni, etc. Nu e nimeni interesat de programul evenimentului ?  Curios ...

 

 

 

 

 

 

 

 

Editat de gospodarul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, vreau sa ma intelegeti: EU VOI VENI SI ANUL ASTA LA MAN !!!

 

Dar, fara a fi chitros, trebuie sa recunonosc ca si eu ma intreb cum  mama dracului doza de bere poate fi 3 .5 lei la benzinarii si 3 lei la supermarketuri, iar paharul de 400 ml. e 5 lei. 

Nu zic ca cei care vand si organizatorii  nu trebuie sa castige si ei un leu cinstit, dar asta mi se pare a fi cel putin jecmaneala.

Nu mai zic de preturile la mancare ...

Nu ma intelegeti gresit, preturile astea sunt la toate intrunirile si festivalurile, la care s-a impamantenit ideea ca daca prindem fraierii, sa ii ardem.

Gospo, adu-ti aminte de intrunirile pe care le organitati tu si tovarasii tai din "Soimii nemteni" langa manastirea Agapia!! Sincer, au fost cele mai faine intruniri/chefuri la care am participat, si chiar daca au trecut niste ani, mi le aduc aminte cu maxima placere chiar si azi, asta in conditiile in care nu erau tarabe cu mancare si bere scumpa!

 

Vorba lunga saracia omului. Concluzie : Eu voi veni la MAN ca in fiecare an, dar cu bautura si mancarea de acasa.

D-na Raluca, va inteleg nemultumirea dar nimeni nu va obliga  sa participati. Toti cei de pe forum v-am inteles pozitia, dar cred ca ajunge cu polemica.

Oricum, cei care considera ca raportul pret/oferta merita, vor veni. Sunt de acord ca exista deficiente organizatorice, dar asta se intampla la toate evenimentele de acest gen.

Amin !

 

La o prima cautare, am gasit ca un butoi de 50 l e 200 lei, adica 400 ml vine 1.64 lei. plus paharul, probabil 1.8.

Vanzatorulnu stiu cu cat poate fi platit. 

Asta in conditiile in care la cantitate mai mare luata, pretul se negociaza.

Deci ar veni un castig aproximativ de 100e/butoi vandut,  care se repartizeaza intre comerciant si organizatori.

 

http://www.nasticom.ro/ntc/files/promotii/Distributie_2013.pdf

Editat de klocky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, ce spuneam... Bune precizările, să se înțeleagă faptul că nu doar mie mi se pare berea cam scumpica. Nu-s sarac, dar nici fra... Mancarea mi s-a parut scumpă și la Suceava, prețuri cam ca la restaurant. Amuzant e că motocicliștii primesc reduceri uneori la cazare si mâncare (pe la noi mai rar, pe la străini mai des), dar la adunările moto sunt taxați cu sârg. Nu discut pe nimeni, relatez doar prin ce am trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gospo..... uite din cauza asta acum n’ ani, cand am discutat ce inseamna MAN pentru mine, NU AM VRUT SA MA BAG!!!!

multi cred ca se trezeste cate unul sa le organizeze INTRUNIRI fara bani....

prefer sa ma plimb si sa evit multimile de motociclisti ingramadite la un pahar de bere ...prea scump

niciodata oamenii nu vor intelege ca tot ce ne inconjoara COSTA, ca unii muncesc sa faca bani, ca VOLUNTARIATUL pe stomacul gol nu merge si ca ACOLO UNDE NU TI PLACE NU INCERCA SA SCHIMBI CI ...SIMPLU....NU MAI MERGE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, gospodarul a spus:

Doamna Raluca, noi nu amenintam pe nimeni, relax. Am spus ca dorim "sa avem un schimb de opinii civilizat si motivat, obiectiv". Daca dvs incadrati aici expresiile "idee idioata", "mahala",  "gloata" si altele de genul, va asigur ca nu este genul de dialog pe care ni-l dorim. Nu v-am cerut sa ridicati Lepsa in slavi, nu v-am cerut parerea referitor la eveniment, continuati sa vorbiti despre dvs cand nu va intreaba nimeni nimic.

Referitor la profit, nu am sustinut niciodata ca lucram pro bono. Este munca noastra pe parcursul catorva luni bune, care genereaza, evident, costuri care trebuie acoperite. De ce anume ati reprosa organizatorilor faptul ca obtin profit ? Chiar nu inteleg.  Participarea la  eveniment  este benevola, liber consimtita. Fiecare doritor isi face o analiza: merita, sau nu merita sa participe ? E simplu. Este o alegere libera, ca la cinema. Daca vrei sa dai banii pe bilet, ii dai, daca nu, nu. 

Daca motociclistii participa in numar crescator, de la o editie la alta, asta inseamna ca le oferim ceea ce isi doresc sa vada la un eveniment moto si ca apreciaza munca noastra. Incercam sa facem lucrurile cat mai bine. Inevitabil apar si greseli, insa ni le asumam si ne dam interesul sa imbunatatim permanent organizarea acestuia. :mexicanwave:

 

@ianachim bine zis, man ;)

 

@oldgeorge59 personal nu am nici o disputa cu nimeni. ;)

 

@Lucian_M daca ai impresia ca in butoaiele sigilate (KEG)  de Ciuc vei gasi altceva in afara de bere Ciuc, te inseli amarnic 😂

 

Daca doreste cineva sa faca o analiza financiara a ceea ce inseamna un eveniment moto, il invit sa faca parte din staff la o editie si apoi sa traga concluzii ;).

 

Ok! Ma gandeam ca ma veti intreba despre participanti, trupe, program, sesiuni, etc. Nu e nimeni interesat de programul evenimentului ?  Curios ...

 

 

 

 

 

 

 

 

Poate ca anul acesta motociclistii nu mai sunt interesati de MAN, si probabil de aia nu mai intreaba ....

Mai am o mica curiozitate dl. Gospodaru. Ati organizat pana acum nenumarate M.A.N. -uri. Stiu ca v-ati ocupat si de cazare. Cumva ati dat bonuri fiscale la motociclisti pentru cazare? Sau macar anul acesta veti da bonuri fiscale (sau facturi fiscale) pentru cazare? Sau veti merge tot pe frauda fiscala? De ce spun asta pentru ca am niste informatii sigure ca anul trecut nu prea ati dat bonuri sau facturi la cei care au cerut cazare. Iar asta e cam ilegal in Romania. Daca intrarea mai e cum e (cica bratara ar tine loc de bon fiscal, bla, bla), la cazare nu aveti cum sa o dati la intors. ACOLO SUNTETI OBLIGAT DE LEGE SA DATI BONURI FISCALE, chiar daca clientul cere sau nu. Anul trecut o familie a cerut bon fiscal la receptie, de acolo i s-a spus sa i-a legatura cu dvs. Deci anul trecut nu prea ati dat bonuri fiscale. Anul acesta dati sau se merge tot pe frauda? Astept cu nerabdare raspunsul dvs. dle Gospodaru. Sper ca nu ma veti acuza si de data asta ca v-am balacarit, v-am vorbit foarte politicos si civilizat. Toti ar trebui sa respectam legea in tara asta. Sper ca sunteti de acord cu mine, da?

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, ianachim a spus:

Gospo..... uite din cauza asta acum n’ ani, cand am discutat ce inseamna MAN pentru mine, NU AM VRUT SA MA BAG!!!!

multi cred ca se trezeste cate unul sa le organizeze INTRUNIRI fara bani....

prefer sa ma plimb si sa evit multimile de motociclisti ingramadite la un pahar de bere ...prea scump

niciodata oamenii nu vor intelege ca tot ce ne inconjoara COSTA, ca unii muncesc sa faca bani, ca VOLUNTARIATUL pe stomacul gol nu merge si ca ACOLO UNDE NU TI PLACE NU INCERCA SA SCHIMBI CI ...SIMPLU....NU MAI MERGE

Gata, totul se reduce la bere? Scumpă sau ieftină?! Amuzant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, raluca_carlan a spus:

Poate ca anul acesta motociclistii nu mai sunt interesati de MAN, si probabil de aia nu mai intreaba ....

Mai am o mica curiozitate dl. Gospodaru. Ati organizat pana acum nenumarate M.A.N. -uri. Stiu ca v-ati ocupat si de cazare. Cumva ati dat bonuri fiscale la motociclisti pentru cazare? Sau macar anul acesta veti da bonuri fiscale (sau facturi fiscale) pentru cazare? Sau veti merge tot pe frauda fiscala? De ce spun asta pentru ca am niste informatii sigure ca anul trecut nu prea ati dat bonuri sau facturi la cei care au cerut cazare. Iar asta e cam ilegal in Romania. Daca intrarea mai e cum e (cica bratara ar tine loc de bon fiscal, bla, bla), la cazare nu aveti cum sa o dati la intors. ACOLO SUNTETI OBLIGAT DE LEGE SA DATI BONURI FISCALE, chiar daca clientul cere sau nu. Anul trecut o familie a cerut bon fiscal la receptie, de acolo i s-a spus sa i-a legatura cu dvs. Deci anul trecut nu prea ati dat bonuri fiscale. Anul acesta dati sau se merge tot pe frauda? Astept cu nerabdare raspunsul dvs. dle Gospodaru. Sper ca nu ma veti acuza si de data asta ca v-am balacarit, v-am vorbit foarte politicos si civilizat. Toti ar trebui sa respectam legea in tara asta. Sper ca sunteti de acord cu mine, da?

Doamna draga, stiu ca este democratie, dar va rog din suflet, terminati cu polemica asta. Chiar ajunge !! V-ati facut inteleasa, asa ca opriti-va, sa nu cadeti in derizoriu. Va rog frumos !!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu dan nastase am vorbit demult despre ideea de man .Printru-n concurs de inprejurari GOSPODARUL  a pus aceasta idee in practica  .si a infaptuito cat despre nastase uitare !initiatorul adevarat trebuie uitat. cam atat deocamdata!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, klocky a spus:

In primul rand, vreau sa ma intelegeti: EU VOI VENI SI ANUL ASTA LA MAN !!!

 

Dar, fara a fi chitros, trebuie sa recunonosc ca si eu ma intreb cum  mama dracului doza de bere poate fi 3 .5 lei la benzinarii si 3 lei la supermarketuri, iar paharul de 400 ml. e 5 lei. 

Nu zic ca cei care vand si organizatorii  nu trebuie sa castige si ei un leu cinstit, dar asta mi se pare a fi cel putin jecmaneala.

Nu mai zic de preturile la mancare ...

Nu ma intelegeti gresit, preturile astea sunt la toate intrunirile si festivalurile, la care s-a impamantenit ideea ca daca prindem fraierii, sa ii ardem.

Gospo, adu-ti aminte de intrunirile pe care le organitati tu si tovarasii tai din "Soimii nemteni" langa manastirea Agapia!! Sincer, au fost cele mai faine intruniri/chefuri la care am participat, si chiar daca au trecut niste ani, mi le aduc aminte cu maxima placere chiar si azi, asta in conditiile in care nu erau tarabe cu mancare si bere scumpa!

 

Vorba lunga saracia omului. Concluzie : Eu voi veni la MAN ca in fiecare an, dar cu bautura si mancarea de acasa.

D-na Raluca, va inteleg nemultumirea dar nimeni nu va obliga  sa participati. Toti cei de pe forum v-am inteles pozitia, dar cred ca ajunge cu polemica.

Oricum, cei care considera ca raportul pret/oferta merita, vor veni. Sunt de acord ca exista deficiente organizatorice, dar asta se intampla la toate evenimentele de acest gen.

Amin !

 

La o prima cautare, am gasit ca un butoi de 50 l e 200 lei, adica 400 ml vine 1.64 lei. plus paharul, probabil 1.8.

Vanzatorulnu stiu cu cat poate fi platit. 

Asta in conditiile in care la cantitate mai mare luata, pretul se negociaza.

Deci ar veni un castig aproximativ de 100e/butoi vandut,  care se repartizeaza intre comerciant si organizatori.

 

http://www.nasticom.ro/ntc/files/promotii/Distributie_2013.pdf

 

Salutare! Sa facem comparatie intre petrecerile Soimilor Nemteni si M.A.N. e total neadecvat, crede-ma.

Acum, vizavi de calculul tau din care reiese un castig de 100 euro/butoiul de bere pentru prestatortul de servicii catering, iti spun ca esti intr-o mare eroare. De ce, iti voi motiva imediat:

- ai omis TVA-ul de 9%;

- ai omis impozitul pe profit de 16%;i

- ai omis cheltuielile de deplasare care nu sunt mici, crede-ma;

- ai omis impozitele datorate statului de angajator, cat si cota din impozitele datorate statului platite de angajator pt angajat;

- ai omis pierderile raman 2-3 butoaie partial consumate, functie de numarul de dozatoare instalate, care nu se iau retur si nici nu se pot pune pune in vanzare;

- ai omis cheltuielile cu plata utilitatilor (energie si carburant la generatoare);

- ai omis costurile de salarizare a personalului care, iarasi, nu sunt mici (oamenii stau treji si presteaza 19-20 de ore din 24);

- ai omis cheltuielile cu utilitatile (energie, apa, carburant generatoare);

- ai omis costurile unor posibile interventii/reparatii/amenajari care se fac in locatie functie de specificul acesteia (de exemplu, anul trecut racordul la retea a costat cateringul peste 300 lei, materiale si manopera);

- cu siguranta mai sunt si alte cheltuieli mai mici care nu imi vin acu in minte (ambalaje, produse de curatenie etc) .

Si uite asa, profitul final se micsoreaza simtitor, nu este nici pe departe cel pe care l-ai enuntat. Pt cei care inca mai au dubii, pot face o analiza financiara punctuala amanuntita ;)

 

Acum 2 ore, raluca_carlan a spus:

Poate ca anul acesta motociclistii nu mai sunt interesati de MAN, si probabil de aia nu mai intreaba ....

Mai am o mica curiozitate dl. Gospodaru. Ati organizat pana acum nenumarate M.A.N. -uri. Stiu ca v-ati ocupat si de cazare. Cumva ati dat bonuri fiscale la motociclisti pentru cazare? Sau macar anul acesta veti da bonuri fiscale (sau facturi fiscale) pentru cazare? Sau veti merge tot pe frauda fiscala? De ce spun asta pentru ca am niste informatii sigure ca anul trecut nu prea ati dat bonuri sau facturi la cei care au cerut cazare. Iar asta e cam ilegal in Romania. Daca intrarea mai e cum e (cica bratara ar tine loc de bon fiscal, bla, bla), la cazare nu aveti cum sa o dati la intors. ACOLO SUNTETI OBLIGAT DE LEGE SA DATI BONURI FISCALE, chiar daca clientul cere sau nu. Anul trecut o familie a cerut bon fiscal la receptie, de acolo i s-a spus sa i-a legatura cu dvs. Deci anul trecut nu prea ati dat bonuri fiscale. Anul acesta dati sau se merge tot pe frauda? Astept cu nerabdare raspunsul dvs. dle Gospodaru. Sper ca nu ma veti acuza si de data asta ca v-am balacarit, v-am vorbit foarte politicos si civilizat. Toti ar trebui sa respectam legea in tara asta. Sper ca sunteti de acord cu mine, da?

 

Daca sunt sau nu motociclistii interesati de M.A.N., veti constata singura, dupa eveniment. 

Referitor la evidentierea dpdv fiscal a cazarii, sunteti intr-o mare eroare (ca de obicei). Am sa va lamuresc si acest aspect, insa comentariile dvs imi dau o imagine f clara asupra nivelului dvs de pregatire/informare. Nu faceti decat sa aruncati cu noroi si sa faceti acuzatii nefondate, este ultima oara cand raspundem la ineptiile dvs. 

Deci:

1. Ati afirmat ca o familie a solicitat bon fiscal la receptie si nu i s-a emis. Scria cumva pe unitatea de cazare respectiva "M.A.N. ROMANIA"? Noi doar am rezervat anumite facilitati de cazare, obligatia emiterii de facturi/bon fiscal revenindu-i exclusiv locatorului (proprietarului, daca nu intelegeti termenul). 

2. In calitate de organizatori, am inchiriat anumite facilitati de cazare destinate partenerilor si apropiatilor evenimentului. Pentru fiecare dintre ele am emis facturi/documente de incasare catre toti partenerii evenimentului, carora le-am asigurat cazarea prin contract. La randul nostru, plata catre aceste facilitati de cazare s-a facut prin transfer bancar. 

3. Nu era in sarcina noastra sa emitem documente fiscale pentru cazarile evenimentului, cu exceptia partenerilor de eveniment. Aceasta obligatie revine fiecarui locator in parte,  iar daca si-au respectat-o sau nu, nu e problema noastra. 

Nu este vorba de nici o frauda fiscala. Ce inseamna "ca nu pre ati dat bonuri sau facturi ficale" sau "asta e cam ilegal"... nu exista termenul de "cam ilegal". La fel cum nu exista nici sintagma "sa i-a legatura". Sper ca pina la urmatoarele postarii sa studiati mai bine atat prevederile legale in materie fiscala, cat si gramatica si ortografia limbii romane. Sunteti "paralela", sa zic asa, mai elegant. 

 

Acum 3 ore, ianachim a spus:

Gospo..... uite din cauza asta acum n’ ani, cand am discutat ce inseamna MAN pentru mine, NU AM VRUT SA MA BAG!!!!

multi cred ca se trezeste cate unul sa le organizeze INTRUNIRI fara bani....

prefer sa ma plimb si sa evit multimile de motociclisti ingramadite la un pahar de bere ...prea scump

niciodata oamenii nu vor intelege ca tot ce ne inconjoara COSTA, ca unii muncesc sa faca bani, ca VOLUNTARIATUL pe stomacul gol nu merge si ca ACOLO UNDE NU TI PLACE NU INCERCA SA SCHIMBI CI ...SIMPLU....NU MAI MERGE

 

Man, eu de felul sunt incapatanat. Nu in a schimba oamenii, sau ceea ce cred ei, ci in a merge mai departe 😇

 

 

@Taz Asg really?

 

 

Va invit pe toti cei care ne contesta sa organizati ceva de genul: sa respectati 100% ideea dlui Nastase, sa il organizati timp de 7 ani pro bono,  fara taxe de intrare, cu bere la 2 lei si mancare pe saturate degeaba. Eventual si cu bani de benzina pt deplasare . Cred ca asa v-ar place MAN-ul.

MAN-ul nu este o adunatura de votanti vanduti pe 2 mici, o bere si un kilogram de zahar. Nu uitati ca nici la cele mai importante evenimente moto din tara nu au fost prezenti atatia importatori moto . 

 

Avem si intrebari legate de importatori prezenti, concursuri, premii, trupe etc ? :mexicanwave:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...