Sari la conținut

RCA pe mail/telefon, se poate trece granita?


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Curiozitate, daca am RCA electronic de la RCA Ieftin unde, citez "E de ajuns sa o printezi pe o foaie normala sau sa o ai in telefon." , poti trece granita cu asa ceva aratand polita de pe telefon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am si eu RCA-ul facut. Dar ca sa nu risc am facut un print si l-am bagat in buzunar. Nu este bataie mare de cap si nu merita sa te tiganesti cu aia de la vama... Am cate un print d'asta in fiecare geaca, in buzunarul protectiei de spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, marianubs a spus:

Practic DA, depinde de granita. Ultima oara am trecut cu motocicleta din Ungaria in RO aratand doar buletinul.

 

Nu cred c-am dat casca vreodata jos la Bulgari, se uita la CI si la nolan, dar daca dai de unul nou (vames), cere cartea verde (si la propiu si la figurat).

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, JCDenton a spus:

Curiozitate, daca am RCA electronic de la RCA Ieftin unde, citez "E de ajuns sa o printezi pe o foaie normala sau sa o ai in telefon." , poti trece granita cu asa ceva aratand polita de pe telefon?

daca e de la rca ieftin, te duci in orice punct de lucru al lor si ti-o printeaza pe loc pe formularul  alb-verde

 

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La trecerea în Macedonia, vara trecută a trebuit să plătesc în vamă o nouă asigurare RCA, pt că nu aveam decât forma ei electronică, pe telefon. M-am lecuit, de atunci am întotdeauna poliţa alb-verde listată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimii ani mi-am facut RCA mai mult la emag. Au ei o firma prin care emit politele, nu mi-am batut capul sa vad care este. Chestia e ca ma scuteste de bagat datele de fiecare data pentru motor si masina, imi vin cotatiile si pot alege ce imi doresc. Faza buna e ca imi vine plicul cu hartia in cateva zile si ma scuteste de un print. Livrarea este moca. Nu le fac reclama, dar la auto am de achitat 300 lei, iar la moto 153, daca nu ma insel. Tot B8, ca si anul trecut, tot pe un an, am impresia ca se iese mai ieftin un pic. Nu au fost probleme in nicio vama (si am trecut prin cateva), dar sincer nici incidente nu am avut. Mie mi-au fost trimise doar polite alb cu verde, probabil de aceea nu au strambat din nas vamesii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On si off topic:

Aparent si in tara ar trebui sa ai o copie tiparita.

Anul trecut m-a oprit un echipaj pentru depasirea vitezei. Eram cu masina sotiei si nu m-am uitat sa vad ce acte are in ea cand am plecat de acasa. Pana la urma am scapat cu un avertisment, dar baietii aia mi-au zis ca trebuie sa am si RCA-ul tiparit, potrivit nu stiu carei reglementari. I-am crezut pe cuvant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu, in legislatie scrie ca trebuie sa ai actele la tine, in format original. Nu copii (nici macar legalizate), nici "poze". S-o mai fi modificat legislatia de cand am facut eu scoala, poate, dar nu cred.

Telefonul iti poate face o surpriza si crapa (la propriu sau la figurat)- ce ii arati la organ? No, nu va ganditi la prostii, ca va leaga aia daca incercati cu fenta asta. Trebuie sa ai la tine: permis, buletin, certificat de inmatriculare si polita RCA. Aia de la ITP ziceau ca trebuie sa am la mine si hartia eliberata de ei, o port langa celelalte acte, insa nu mi s-a cerut niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...