Sari la conținut

Harley


dexter
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 234
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In primul rind cred ca Harley-Davidson este istorie. Este ca un semn pe care-l pui la o carte. De aici incepe si continua istoria motociclismului. Unii ma vor contrazice spunind ca europenii au fost primii. Corect si ii inteleg. Totusi H-D este si acum si va fi in continuare atita timp cit vor fi doritori de senzatii. Visul meu despre motociclism a inceput cu H-D. Si va fi inca ceva timp o dorinta neimplinita decit pe jumatate. Am o motocicleta care SEAMANA cu H-D. Imi doresc la nebunie una dar la pret e cam prohibitiva. Poate ca dorinta e mai multa decit putinta. Se intimpla si la case mai mari. Dar sunt convins ca oricind imi voi dori una voi gasi pentru ca H-D nu va muri NICIODATA!

Incepind de la o conceptie destul de simplista si terminind cu super tehnologie gasesti oricind la o H-D. Sound-ul si feeling-ul sunt multe si fac parte din imaginea firmei. La multi ani centenarule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah, mie nu prea imi plac, dar renegade are dreptate:sunt istorie;nu stiu alta marca sa reziste 100 de ani.au trecut 3 harley-uri pe langa mine sambata, si au inceput sa-mi vibreze plamanii;totusi sunt prea zgomotoase....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac, chiar daca din punct de vedere al performantelor n-au mare lucru. In general cind e vorba despre choppere nu te astepti la nu stiu ce performante, dar pentru amatorii de asa ceva nu performantele conteaza. De aia am mai spus ca, din start a le compara cu alte genuri de motoare nu are rost.

HD are in spate o istorie intreaga, dupa gustul meu arata bine, suna si mai bine. E adevarat ca preturile sunt mari, poate un pic exagerate, dar nu-i singurul caz in care firma se plateste.

HD sunt un mit, poate si pentru ca (execeptind modelele noi) au ramas la tehnologia traditionala. Dupa mine e suficient ceea ce iti ofera, tehnic vorbind, fiind vorba despre un chopper. La ce (cui) ar folosi ca un chopper sa "prinda" 300kmh (!)?

As face o comparatie, desi poate o sa-mi "sara in cap" unii baieti: fratilor , si in domeniul auto exista amatori de masini clasice, nu neaparat super performante la vremea lor, dar care au un look aparte, sunt altfel decit ceea ce vezi in fiecare zi pe drum, mie unul mi-ar place sa am o "broscuta" de ex. sau un Willis sau chiar un M460 bine pus la punct. Chestie de gust (again).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+arata bine, imi plac motocicletele cu aspect clasic

+suna bine,dar nu am de unde sa stiu daca te devasteaza la urechi dupa un drum mai lung

- preturile de ridicat paru' maciuca in cap,nu se justifica avand in vedere tehnologia pe care o cumperi

- manevrabilitate...Nu stiu daca la drum lung sunt comfortabile sau nu

- nu imi place deloc propaganda facuta de basaii de americanski,spalatura aia tipica de creier ...si eu cand eram pustan ma visam pe un HD...pentru ca de altele nu prea auzisem :)

...Astea au fost cateva aspecte care mi-au trecut prin cap,asa ca unuia care nu a mers niciodata pe un motor marca HD.Dar daca as avea caruta aia de bani in mod singur nu i-as ingropa intr-un H. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah, yo ma gandeam la o mica aventura daca o sa ma plictisesc vreodata de moarte, sa ma duc la o intrunire in canada, sau pe autostrada, cu o geaca pe care sa scrie HARLEY SUX, ca sa le vad reactiile... voi ce ziceti? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu sunt adeptul acestor motoare fiin inebunit dupa speed.....au si HD ceva-ul lor.Indiferent ca iti plac sau nu e imposibil sa nu iti atraga atentia si sa nu intorci capul dupa ele.

Mi se par insa cam ciudati unii proprietari de Harley......sa va spun ce am auzit din gura unuia dintre harleisti.....chestia la televizor,,,,,"Pentru el nu exista decat 2 tipuri de motociclete...Harley si restul motocicletelor...." Mi se pare o idee cam de plasata dar .....harley reprezinta Istorie poate mai multa decat orice alta marca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am auzit si eu asta dar ideea era ce parere avem despre H-D nu despre proprietarii lor. Ca sa nu mai spun ca si chiar printre noi sunt unii care zic ca doar speed-erele sunt motoare. Deci unitate in diversitate cum spuneau unii... Nu zic ca multi harley-isti au figuri in cap, probabil ca dau prea multa importanta statutului pe care-l au dind 18-20.000 USD pe un motor. Dar asta-i alta treaba. Cam cum sunt si cei cu Porsche sau super BMW-uri sau Mercedes-uri. Fitze peste fitze. Dar MOTOARELE H-D sunt niste bijuterii, trebuie sa recunosti, si asta trecind peste mentalitatile adiacente care erup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiscutabil sunt niste HD modificate care arata spectaculos, ati vazut si voi poze gen "dream motorbikes".

HD ca si Hummer-ul, camioanele MAK, navetele spatiale, Microsoft, Coca Cola etc sunt niste simboluri americane si vor avea parte de o campanie mediatica intensa de natura comerciala sau patriotica.

Aproape toti marii producatorii actuali (mai putin cei specializati pe un singur tip gen Ducati, Triumph, KTM) produc o gama larga de choppere sau roadstere inspirate de HD.

Acum daca asi vrea un chopper exclusivist de la mama lui din America asi lua un Indian.

La fel de exclusivist m-asi simti probabil si daca asi merge pe un Zundapp Saharian.

 

Deci cine isi ia HD il ia ca sa arate sau sa transmita ceva lumii. Dpdv tehnic si financiar asi opta pt un chopper japonez cu cardan sau BMW R 1200 C

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va saluta un fan Harley-Davidson Shovelhead.

Deocamdata ma car cu Nepra,e un pas inainte de la IJ,spre ceea ce imi doresc tot mai mult,un Harley-Davidson Shovelhead facut/adunat de mine.

Fiecare model de Harley are ceva specific,incepand cu tinuta de drum si aspectul exterior si terminand cu sunetul motorului.

Eu le iubesc,de aia mi-am si pus emblema pe pielea mea.

Pentru mine,orice polemica pe marginea Harley nu-si are rostul.

Regret enorm ca nu am reusit sa ajung in Milwaukee pt aniversare.La Multi Ani !!!

 

Take it,love it ,or give it back.

 

 

 

Blackrider

 

 

Pt cei interesati,duminica 31 aug de la ora 22 ,pe Discovery,despre centenarul H-D.

post-24-1061903663.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HARLEY DAVIDSON ESTE UN STIL DE VIATA, UNII NU INTELEG, ALTI INTELEG ,UNII SIMPT, ALTI NU!!!

CAND TE URCI PE UN HARLEY, MAI ALES DACA CONDUCI UNUL, VIATA TI SE SCHIMBA, ALTA SENZATIE, O SCHIMBARE TOTALA.

O LEGENDA VIE PENTRU TOTDEAUNA.

NU DE ALTA:

 

LIVE TO RIDE RIDE TO LIVE

 

WHEN A FIGMENT OF YOUR IMAGINATION,

TAKES SHAPE IN BILLET CHROME AND STEEL.

YOU DON'T NEAD A ROAD MAP

TO SHOW YOU THE WAY

JUST FOLLOW,

YOUR EAYS, YOUR MIND,

AND YOU INSTINCT,

 

ON THIS JURNEY THER'S NO FINISH LINE

 

YOUR HARLEY IS WHAT YOU MAKE OF IT

HARLEY DAVIDSON

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasand deoparte chestiile gen: stil de viata, istorie, ... , care tin de la om la om, sau au mare legatura cu mediatizarea care i se face unui produs ( multa lume, necunoscatoare, considera ca tot ce este chopper este HD ) si cu care, recunosc sunt de acord in mare masura, eu sunt interesat, ca un om care nu am mers niciodata pe un HD, cum se comporta la drum

am vazut la intalnirea de la bucuresti, cateva exemplare f.f.f.f. frumoase. nu puteai sa nu le admiri, dar, discutand cu unii prieteni, unii mult mai cunoscatori decat mine, nu am aflat decat : sunt foarte greu de condus - in special in curbe - au vibratii f mari ceea ce mai in gluma mai in serios te obliga sa le strangi suruburile tot timpul, si multe altele

deci: vreau cateva pareri realiste si daca se poate chiar de la posesori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt posesor de HD dar am condus in viata mea HD, adevarul ca inclusiv eu si multi altii, cand iti iei un HD e ca si cum trebuie sa faci scoala din nou, sunt motoare forte puternice si foarte grele.

Dar la chestia ca ca trebuie sa strangi suruburile si ca vimbreaza nu este deloc adevarata cel putin varamia are harley de 3 ani si nu are astfel de probleme.

 

HD este HD

 

oricum asta e parerea mea.

sper sa isi mai lase si alti parerile aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci abstractie de ceea ce inseamna H-D si de tot ce inseamna, inclusiv stil de viata si o consideri o simpla motocicleta :) are aceleasi probleme ca oricare alta. Dar daca vrei H-D cumpar-o "la pachet", adica motor+stil de viata+stil de condus+ istorie+senzatii extraordinare+altele. Nu de alta dar daca tot dai banii macar sa te bucuri de tot ceea ce inseamna H-D! :angry: Altfel... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frati chopperisti,azi m-am dat vre-o 50km pe Herritage Softail,aceeasi impresie mi-a lasat-o ca prima data cand m-am urcat pe Harley- excelent.atat pot spune,pt ca eu nu pot descrie in cuvinte senzatiile ce le-am simtit.

au fost depasite doar de modelul Shovelhead pe care l-am condus anu asta la TM.

referitor la "probleme"..hmmmm,da,daca vrei doar sa te urci pe motor si sa-i dai buton,atunci iti iei o japoneza.

eu vin de la IJ si nepra,si nu mi-ar placea sa nu am nimic de facut la el.intr-adevar modelele de Harley de pana in 1999 inca mai vibreaza simtitor( cele mai noi au tampoane de cauciuc care amortizeaza),intr-adevar unii au probleme cu suruburile ,nu este o regula insa.

pozitia in sha este insa foarte comoda,nu stiu la drum f lung cum e,dar pretenii zic ca e suportabil.

sunt destul de grele,dar sunt f manevrabile,usor de condus,centrul de greutate fiind jos,sunt bine echilibrate.

 

eu la urma urmei asta caut ,cu modelul Shovelhead,sa simt vibratiile motorului neamortizate de tampoane,sa aud zgomotul pistoanelor si al cutiei de viteza,sa simt miros de benzina si ulei,si sa am ce face cu trusa aia de scule,sa n-o car degeaba cu mine.

cred ca nu m-as da in laturi nici de la unul cu cadru rigid.

plus ca design-ul Shovelhead-ului ma cucerit.

 

unora s-ar putea sa nu le placa,aceia sa-si ia ....masina.

 

pana la Shovelhead,cred ca o sa calaresc o japoneza,ca n-am destui bani inca.

 

sa auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow. Astea da raspunsuri. Hai sa zic si eu ceva. Chestia aia cu modul de viata mi se pare doar propaganda de tip america, ceva in genul Razboiul Rece cand americanii spuneau ca sovieticii au lansat Sputnik si o sa le dea in cap cu raza laser. Daca e sa o luam asa, cam la fiecare marca ai putea gasi un stil: japoneze, viteza, bmw, tehnologie, italience, un look izbitor+performante si tot asa. Cineva spunea ca i-ar placea sa mai aiba o hiba doua, "ca sa nu care trusa de scule degeaba". Pe de o parte, il inteleg, fiind probabil un pasionat de surubareli. Totusi, avand in vedere pretul si mai ales ca sunt facute manual, eu zic ca aceste hibe nu prea ar trebui sa apara. La banii pe care ii dai pe un HD, iti cumperi un BMW care are ABS, sa si ghidoane incalzite, etc, etc. De bine, arata bine. Intr-adevar, sunt istorie. As indrazni sa spun ca HD a "inventat" chopper-ul. Performante modeste, dar zgomotul este pe masura. Ca o paranteza, niciodata nu mi-au placut japonezele care au un zgomot.., mai bine zis un zumzait ciudat. Cam asta am avut de spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea me ca japonezii fac cruisere mul mai misto decat harley...intruderul 1500,honda valkyrie...arata mult mai misto decat orice harlau si de pretz nici nu mai vorbim....eu personal decat sa-mi iau un harlau mai bine imi iau 2 japoneze,dar asta e doar parerea mea :angry:

iar chestia aia cu harley si restul motoarelor mi se pare o prostie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Araya, am o singura intrebare: ai mers cu un harley? :) NU te gandi ca ma iau de tine, e parerea ta si o respect! Sunt doar curios pentru ca eu am auzit ca majoritatea celor care au rtineri fata de harley se indragostesc de ele de aqbia dupa ce au mers cu ele! :angry:

 

Numai bine! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca ai dreptate. Si eu tot pe un fel de chopper merg. Japonez, adevarat dar ma simt super cu el. Cred ca daca preturile nu ar fi asa de prohibitive, s-ar mai destrama putin din asa-zisul mit H-D. Cred ca si inaccesibilitatea cumparatorilor contribuie putin la imaginea firmei. Cam ca si treaba cu strugurii acrii. Dar mie tot imi plac chiar si asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

araya, am shi eu o intrebare pentru tine! Nu mi-o lua in nume de rau, dar ai mers vreodata pe un harley? sa nu crezi ca te critic, e parerea ta shi o respect! Te intreb doar pentru ca am auzit ca dupa ce au mers pe un harley chiar shi bikerii cu retineri s-au indagostit de el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • IceLord changed the title to Harley

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...