Sari la conținut

Harley


dexter
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu ,nu am mers pe un harlau,poate ai dreptate dupa ce voi merge pe el imi voi schimba parerea dar pana atunci imi plac mai mult jonezele...nu vreau sa fiu subiectiv sunt multe motociclete care imi plac mult mai mult ca a mea dar nici una dintre ele nu este harley....nu stiu daca harley sunt mai putzin fiabile ca jopenezele dar sigur sunt mai urate si mult mult mai scumpe

nu pot sa sun ca nu imi plac de loc daca m-ar pune cineva sa alg intreo un speed si un harley sigur as alege harley-ul dar intre un harley si un cruiser japonez l-as alege pe cel din urma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa zic si io ceva.

Cu siguranta H-D reprezinta un stil de viata(in special in america), istorie, stil. E adevarat ca aer minusuri la capitolul vibratii si suruburi care mai tre stranse(vb din auzite, ca nu am mers pe Harley). Ei au "inventat" chopperul.

Trebuie respectat pt ca e mai batran ca toti(Honda, Bmw, etc). Si poza aia cu tipul cu jaka honda mi se pare de prost gust. Nu stiu daca o sa fie in stare Honda sa se pi.. pe Harley. (Apropo, ca sa agit un pic spiritele, ala pare amator de speed-ere). Lipsa totala de respect. Mai scotea Honda choppere daca nu era Harley?

Io visez de mult sa strabat Route 66 pe un Harley de la un capat la altul.

Acum recunosc ca prefer sa imi iau un cruiser japonez pt ca e mult mai ieftin. Da' nu suna ca un Harley.

 

La Multi Ani Harley!! Noi te vom respecta mereu.

 

P.S: care poate sa inregistreze documentaru' de duminica pe CD?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: acum Harley nu mai e ce a fost in trecut, din cauza politicii conducerii(cred). Probabil daca firma mai era condusa de un iubitor Harley, nu de unu care vrea sa vanda cat mai multe modele, treburile stateau altfel. De exemplu ultimul model, V-Rod, parca e scos din filmele cu Batman. S-a stricat un pica stilul clasic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Ai dreptate cu poza aia! Eu personal nu cred ca un "Harley-ist", oricat de infumurat ar fi el, ar face o chestie de genul ala in fata sediului honda...Pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iete ce scrie in evenimentul zilei

 

 

Harley-Davidson, motoare centenare

 

Constantin Vlad

Duminica, 31 August 2003

 

 

s-a nascut legendara companie Harley-Davidson, s-au adunat aproximativ 300.000 de entuziasti din intreaga lume, pentru a sarbatori 100 de ani de la crearea primei motociclete cu aceasta marca. Sarbatoarea include o serie de evenimente precum cascadorii cu motociclete, concerte, petreceri, totul pe fondul sonor al inconfundabilelor motoare marca Harley-Davidson si cu o particularitate oarecum ciudata, cel putin la nivel oficial - nu se consuma alcool. Ieri s-a desfasurat âmarea paradaâ, iar in locul de pe marginea lacului Michigan, unde a fost baraca in care s-a ânascutâ primul Harley, au poposit, dupa ce au defilat prin oras, zeci de mii de âhogsâ (âhogâ, in acest context, nu inseamna âporcâ, ci membru al HOG - Harley Owners Group, adica Grupul Posesorilor de Harley).

O legenda pe doua roti

 

Compania Harley-Davidson a fost fondata in 1903 de trei tineri pasionati de mecanica si originari din Chicago, William Harley si fratii Arthur si Walter Davidson. Gigantica sarbatoare de âzi de nastereâ, organizata de HOG, marcheaza victoria unui simbol al Americii, care era cit pe-aci sa dispara in urma crizei din anii Ă70, ca victima a industriei de profil japoneze, aflata atunci in plin avint. Daca primele Harley au aparut in 1903, abia in 1909 a luat nastere faimosul V-twin la 45 de grade, cu inimitabilul si prestantul sau zgomot greu.

In ianuarie, la inceputul celui de-al 100-lea an de la infiintare, compania Harley-Davidson inregistra noi rezultate record pentru cel de-al 17-lea an consecutiv: in 2002, un beneficiu net de 580,2 milioane dolari (un plus de 32,5a fata de anul precedent) si o cifra de afaceri de 4,1 miliarde dolari

(+ 20,1a). In primul semestru al anului, vinzarile au crescut cu inca 14a, oficialii firmei estimind ca isi vor putea realiza lejer obiectivul de a produce, in 2003, 290.600 de motociclete, fata de 264.000 cite au fabricat anul trecut.

Detinatorii celor 302,6 milioane de actiuni Harley-Davidson, a caror valoare oscileaza in jurul a 50 de dolari bucata, se asteapta sa primeasca in luna septembrie dividende de patru centi pe fiecare actiune.

 

Calare pe herghelie

 

Emblema a politiei si a armatei americane in timpul celor doua razboaie mondiale, Harley-Davidson pare sa aiba multe zile frumoase inainte-i, in pofida perioadei dificile prin care a trecut in anii Ă70, in urma ofensivei motocicletelor japoneze. Gratie unei restructurari severe si a obtinerii, in 1983, a unei taxe de import pe cinci ani pentru motocicletele japoneze de peste 700 cmc, firma si-a reluat pozitia de lider. Cilindreea motoarelor nu a incetat sa creasca, trecind de la 883 cmc (Sportster) la 1.200 cmc, ajungind acum la 1.450 cmc, pentru cea mai recenta versiune a motorului TW88. Modeste consumatoare de benzina, motocicletele Harley-Davidson sint celebre pentru soliditatea lor mecanica, indeosebi dupa reforma motoarelor de la finele anilor Ă90, dar sint si denigrate pentru amortizoarele lor dure si tinuta de drum un pic haotica.

 

Jucarii pentru cei cu bani

 

âBikersâ-ii rai, inspirati de Hells Angels, dispar treptat, facind loc unei noi clase care descopera placerile motocicletei si care are si bani sa-si permita una. Primul model, eternul Sportster, poate fi cumparat cu aproximativ 7.000 de dolari, dar somptuosul model V-Rod costa peste 17.000 de dolari, iar unele versiuni ajung si pina la 20.000 de dolari. Gama de modele a fost largita in ultimii ani, pentru a raspunde mai bine cerintelor unei clientele tot mai diversificate. De la modelul Sportster, mai spartan dar celebru pentru acceleratiile insotite de un vacarm infernal, s-a ajuns la V-Rod, trecind prin VRSC, Dyna Glide, Touring si Softail, cea mai bine vinduta in SUA si foarte apreciata pentru tinuta linistita si eleganta in viraje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brother Hadess,Harley Davidson nu este cea mai veche marca de motociclete,nici macar in america( Indian-1901).

Faza cu Honda se trage de la "apucaturile " Harley-istilor fanatici,care nu agreeaza alte marci de motociclete,mai ales japonezele,si care au fost primii care au inceput sa-si manifeste public "dezaprobarea" fata de celelelalte marci,de aici rezultatul este aceasta atitudine din partea celorlati motociclisti fata de Harley.

Peste tot gasim "uscaturi"...!

 

Si cum zicea cineva:" ai grija ce-ti doresti,ca s-ar putea sa ti se indeplineasca"!

 

 

 

 

Blackrider: Shovelhead Forever!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Renegade, te-ai mai uitat dupa reportaj la tv? daca nu, ai pierdut muuuult de tot! au dat shi 2 firme care fac motoare la comanda, majoritatea motocicletelor facute de ei, bineanteles avand motor Harley-Davidson!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar! Chiar am prins cateva lucruri utile. Cum o vopsesti frumos, de exemplu. Super interesante documentarele. Le-au mai dat in reluare si pe la 6.30 de dimineatza. Pentru aia fara somn deloc. Cam ca mine asa :)!

 

Happy Birthday H-D!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati aici cel mai de bun simt gest pe care l-ar fi putut face o firma cu ocazia aniversarii.

Este tare! umor englezesc la nemti asta da performanta.

HD a ajuns mai mult o stare de spirit decat o marca. Cei drept si celelate marci au un cuvant greu de spus pe piata dar ca stare de sprit mai au de asteptat . Cei ce au

vazut reportajul de la Discovery pot intelege mai bine. Oricum cred ca HD a ajuns la apogeu si ca un mare imperiu va incepe incet incet sa se indrepte spre declin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Oricum cred ca HD a ajuns la apogeu si ca un mare imperiu va incepe incet incet sa se indrepte spre declin.

Si totusi, ai putea avea dreptate daca HD ar insemna o motocicleta. Atunci ar putea intra in declin o data cu motorul cu combustie interna si cu falimentul firmei. Insa HD va trai perpetuu asa cum o fac vikingii pentru ca reprezinta un cult, o filosofie, un ideal masculin si nu un motor pe benzina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Ala este tot farmecul unui chopper, zgomot "rotund" shi tare, pe care-l simti in stomac...pe mine ma trec fiorii cand aud asa ceva...sunt in extaz... dupa mine ar trebui sa se auda shi mai tare...in loc de tevi sa puna niste palnii care sa amplifice sunetul ca e prea frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala este tot farmecul unui chopper, zgomot "rotund" shi tare, pe care-l simti in stomac...pe mine ma trec fiorii cand aud asa ceva...sunt in extaz... dupa mine ar trebui sa se auda shi mai tare...in loc de tevi sa puna niste palnii care sa amplifice sunetul ca e prea frumos!

mah eu eram la 1 metru de el la semanfor si nu e prea placut pt urechi....

dar totusi.... de ce scoate sunetul ala? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • IceLord changed the title to Harley

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...