Sari la conținut

scoatere de la impozit si radiere motocicleta dezmembrata


Virus3nd3r
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua

Nu stiu daca am postat pe unde trebuie dar daca am gresit rog un admin sa mute postul in zona care trebuie

 

Prin 2009 am avut un mic incident cu motocicleta si nu am mai investit in ea si am dezmembrat-o actele si numarul sunt acasa,cum as putea sa o radiez de la politie ca de la impozit merge cu procura de la notar pe propria raspundere

este cineva care a mai dezmembrat pe aici si ma poate ajuta cu un sfat?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un vecin a dus o masina terminata la fier vechi, acolo i-au dat un act,certificat de dezmembrare. In cazul tau, iti trebuie sasiul sa-l vinzi ca sa-ti dea certificatul. Si apoi te duci la politie cu nr si actele si o radiezi definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, megamotoreta a spus:

Un vecin a dus o masina terminata la fier vechi, acolo i-au dat un act,certificat de dezmembrare. In cazul tau, iti trebuie sasiul sa-l vinzi ca sa-ti dea certificatul. Si apoi te duci la politie cu nr si actele si o radiezi definitiv.

din pacate nu mai am nimic din ea asta este problema mi-au ramas doar actele 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Virus3nd3r a spus:

Buna ziua

Nu stiu daca am postat pe unde trebuie dar daca am gresit rog un admin sa mute postul in zona care trebuie

 

Prin 2009 am avut un mic incident cu motocicleta si nu am mai investit in ea si am dezmembrat-o actele si numarul sunt acasa,cum as putea sa o radiez de la politie ca de la impozit merge cu procura de la notar pe propria raspundere

este cineva care a mai dezmembrat pe aici si ma poate ajuta cu un sfat?

 

Multumesc

 

Da si tu o spaga la Remat si obtii un certificat de radiere in baza actelor si a numarului. Cadrul il mai ai? Ar fi de ajuns ca sa predai motocicleta la Remat fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, petre81. a spus:

 

Da si tu o spaga la Remat si obtii un certificat de radiere in baza actelor si a numarului. Cadrul il mai ai? Ar fi de ajuns ca sa predai motocicleta la Remat fara probleme.

Din pacate cred ca mai am doar o maneta de ambreiaj  cadrul era stramb si l.am dat cu tot cu.motor pe vremea aceea...am numai actele si placuta de inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Virus3nd3r a spus:

Din pacate cred ca mai am doar o maneta de ambreiaj  cadrul era stramb si l.am dat cu tot cu.motor pe vremea aceea...am numai actele si placuta de inmatriculare

 

Du-te la Remat sau la un centru de fiare vechi autorizat sa radieze vehicule si explica-le problema, poate te ajuta. Oricum, ai gresit ca ai dat cadrulfara sa faci actele.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, mircea.cazachevici a spus:

Bun topicul....mai am si eu actele la o motoreta vanduta acum 8 ani, iar la alta de acum 10 ani nu mai am nimic. Vreo solutie minune? Vanzare-cumparare fictiva se mai poate si apoi dus la fiscal cu certificatul vanzare sa o scoata?

 

Nu e o avere ca platesc 30 lei pe an dar e enervant....vreau numai sa ma scap de ea

Acum 8 minute, petre81. a spus:

 

Du-te la Remat sau la un centru de fiare vechi autorizat sa radieze vehicule si explica-le problema, poate te ajuta. Oricum, ai gresit ca ai dat cadrulfara sa faci actele.

O sa incerc sa vedem...poate mai vine cineva cu vreo varianta imposibil sa nu fie si alte metode

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu ai spus ca de la impozit o scoti cu o procura de la notar?

In baza aeleiasi declaratii pe propie raspundere plus hartia ca ai scos-o de la fisc politia ar trebui sa faca radierea definitiva.

Presupun ca numarul il mai ai.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, vlad58 a spus:

Pai nu ai spus ca de la impozit o scoti cu o procura de la notar?

Ba da dar cei de la circulatie trimit odata la nu stiu cat timp evidenta vehiculelor...si dupa 1 an 2 iar apare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab13103fa4e9422012c2b8d

din link, vad ca la DRPCIV se cere un act de la o unitate de casare; alternativ, astepti 30 de ani de la data fabricatiei si atunci accepta si declaratie pe propria raspundere :) ce an era motocicleta?

totusi poti incerca sa ii intrebi daca exista si alte cai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai toate actele si placuta e perfect, nu ai nevoie de notar daca tu esti cel din acte.

 

Te duci la taxe si impozite locale unde declari pe propria raspundere ca ai dezmembrat motocicleta si obtii radierea fiscala.

 

Dupa care te duci la inmatriculari si o radiezi si din evidenta lor. Important e sa ai actele in original, placuta si dovada de radiere fiscala.

 

 

Acum 15 ore, mircea.cazachevici a spus:

Bun topicul....mai am si eu actele la o motoreta vanduta acum 8 ani, iar la alta de acum 10 ani nu mai am nimic. Vreo solutie minune? Vanzare-cumparare fictiva se mai poate si apoi dus la fiscal cu certificatul vanzare sa o scoata?

 

 

Pai daca ai vandut motocicletele inseamna ca vanzarea nu a fost fictiva. Sa inteleg ca nu ai facut nici un contract de vanzare-cumparare.

La a 2ua motocicleta ai pierdut actele sau le-ai dat odata cu motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, marianubs a spus:

Pai daca ai vandut motocicletele inseamna ca vanzarea nu a fost fictiva. Sa inteleg ca nu ai facut nici un contract de vanzare-cumparare.

La a 2ua motocicleta ai pierdut actele sau le-ai dat odata cu motorul?

 

Cam asa:

La prima motocicleta, am facut schimb cu un prieten. El cu a mea, eu cu a lui. La 10 ani dupa, eu inca mai am transalpul lui (actele sunt pe numele lui, nu-i bai), dar el a scapat de mult de a mea. Cu tot cu acte, placute, etc.

A 2-a, vanduta de mine sambata, lasat "pe mai tarziu" actele, omul neinteresat de acte (era de hard enduro motorul)., omul l-a tinut o luna si l-a vandut la randul lui.....Eu am ramas cu el la financiar, dar si cu talon si carte.

 

Deci la notar se rezolva? La prima nu mai stiu decat numarul, nu mai stiu seria sasiu, nimic. O pot afla de la financiar ca sa fac apoi declaratie pe proprie raspundere?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, marianubs a spus:

Daca ai toate actele si placuta e perfect, nu ai nevoie de notar daca tu esti cel din acte.

 

Te duci la taxe si impozite locale unde declari pe propria raspundere ca ai dezmembrat motocicleta si obtii radierea fiscala.

 

Dupa care te duci la inmatriculari si o radiezi si din evidenta lor. Important e sa ai actele in original, placuta si dovada de radiere fiscala.

 

 

 

Pai daca ai vandut motocicletele inseamna ca vanzarea nu a fost fictiva. Sa inteleg ca nu ai facut nici un contract de vanzare-cumparare.

La a 2ua motocicleta ai pierdut actele sau le-ai dat odata cu motorul?

am toate actele inclusiv contract de vanzare cumparare si placuta de inmatriculare epava a fost avariata cadrul era stram si cand am vandut motorul de pe ea am dat-o cu totul ....o sa incerc la un notar sa vad daca merge 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule!!! Daca ai contract de vanzare-cumparare, e rezolvată problema! Trebuie doar inregistrat la taxe locale, sa nu ai acolo surpriza sa nu ti-l recunoasca din vreun motiv. De exemplu sa fie formatul corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, XaeL a spus:

Omule!!! Daca ai contract de vanzare-cumparare, e rezolvată problema! Trebuie doar inregistrat la taxe locale, sa nu ai acolo surpriza sa nu ti-l recunoasca din vreun motiv. De exemplu sa fie formatul corect.

la ce sa-l mai inregistrez odata cand eu vreau sa-l scot din circulatie ?:)) eu vreau sa-l radiez si vreau sa-l radiez din circulatie pentru ca cei de la DRPCIV trimit anual sau la 2 ani bilantul cu toate masinile aflate in ciculatie si e posibil sa il bage iarasi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mircea.cazachevici a spus:

 

Cam asa:

La prima motocicleta, am facut schimb cu un prieten. El cu a mea, eu cu a lui. La 10 ani dupa, eu inca mai am transalpul lui (actele sunt pe numele lui, nu-i bai), dar el a scapat de mult de a mea. Cu tot cu acte, placute, etc.

A 2-a, vanduta de mine sambata, lasat "pe mai tarziu" actele, omul neinteresat de acte (era de hard enduro motorul)., omul l-a tinut o luna si l-a vandut la randul lui.....Eu am ramas cu el la financiar, dar si cu talon si carte.

 

Deci la notar se rezolva? La prima nu mai stiu decat numarul, nu mai stiu seria sasiu, nimic. O pot afla de la financiar ca sa fac apoi declaratie pe proprie raspundere?

 

 

 

Cum am scris mai sus, in cazurile prezentate nu e nevoie de notar.

 

In ambele cazuri trebuie sa faci munca de investigatie.

Trebuie sa afli numele cumparatorilor, CNP-ul si adresa.

 

Inregistrezi vanzarea la taxe locale cu data cand a avut loc (in cazul primei declari data cand a vandut-o prietenul tau).

 

Poti recupera impozitul platit pana acum.

 

Daca poti afla care sunt proprietarii actuali, faci contract direct cu ei, ar fi cel mai simplu asa.

 

 

 

Editat de marianubs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...