Sari la conținut

Pasionati de drone


Tornada
 Share

Postări Recomandate

Salve! 

 

Unul din piticii de pe creier urlă după o...dronă! Așa că vă întreb, ce recomandări aveți?

 

Pentru mine nu aș menționa nici măcar nivel începător, ci mai mult de o joacă, poze și filmări dintr-o altă perspectivă!

Nu că nu îmi place ce fac unii la nivel ceva mai avansat, dar nu e neapărat pentru mine.

 

Pentru ca discuția să nu fie restrictionată de un buget fix, ce folosiți sau cunoașteți la costurile următoare:

 

< 1.000 lei (probabil jucării chinezești, dar nu le-aș exclude)

 

< 2.500 lei (am văzut un spark interesant)

 

+ 2.500 lei (m-aș arunca la așa ceva, dar trebuie să fiu sub influența vreunui video făcut de ianachim sau ceva de genul ăsta)

 

Despre cele de mii de euro nu cred că e topicul potrivit!

 

Deci? Cameră vs autonomie de zbor vs manevrabilitate vs....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 310
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sub 1000 de lei as lua asta

 

Oricum zice lumea că e indicat sa "îți faci mâna" cu una mai ieftina, apoi sa treci la chestii serioase.

 

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca tot ce este sub DJI Spark nu merita investitia.

Spark-ul sufera insa la conectivitate.

Mavic Air pare ce-a mai buna acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai buna este Spark, este foarte mica si se preteaza la moto, o arunci in top case undeva...Gasesti la 1800 lei ,sigilata cu telecomanda sau 1200 fara.... olx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tello e drona de selfie-uri, se controleaza prin BT de pe telefon, deci raza efectiva e de vreo 20-30m. Aia o cumperi sa o faci cadou copilului, nu pt treburi serioase. Bine, la "capacitatile" ei, s-ar putea sa nu necesite inregistrare (asta ar fi un avantaj).

 

Daca iti place zborul si dimensiunea nu e o problema, ai putea sa arunci un ochi la Yuneec. Are un coleg de-al meu Typhoon 4K. E impresionanta ca dimensiuni (quadcopter in adevaratul sens al cuvantului), controale, range, stabilitate semnal. Ai senzatia ca pilotezi un avion :)) (Yuneec e producator de avioane din China, deci...). El a fost asa multumit ca si-a mai cumparat inca una, acelasi model (https://shop.yuneec.com/eu/camera-drones/typhoon-4k/typhoon-4k-eu-version?c=88). Modelul era din aceeasi liga cu Phantom de la DJI (bine, actualul Phantom v 4 Pro s-ar putea sa fie mai bun - dar si la ce pret).

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, yoyo_man a spus:

Scuze, pusesem un link de YouTube. Aici e articolul. https://buhnici.ro/cea-mai-ieftina-drona-buna-tello-by-dji-unboxing-review/

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
 

Am vazut foto facute de dronele astea. Sunt o mizerie. SI eu caut de cateva zile o drona. Am gasit DJI phantom 2 fara camera la 800 lei.  

La aceasta drona atasez un gopro si un ghimbal de maxim 300  lei si gata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu as fi interesat...cele mai importante aspecte pentru mine ar fi sa pot sa pun gopro-ul pe ea (fara gimble ca 6-le stabilizeaza bine) si sa pot sa ii strang bratele ca sa o pot baga in top case

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfuff... DJI e the king si... cam domina piata si inovatiile. Parrot si Xiaomi ar fi iarasi okeish, dar doar ce am auzit

Am inceput cu una de 15USD, mica enervanta, de interior, Bullshit. Trebuie un care sa stea la punct fix. JJRC si DJI Tello ar fi ceva de testat de inceput

Am continuat cu un DJI Phantom standard3, super fun, super ok doar ca MARE, greu de transportat

Am trecut la Spark si am facut o groaza cu ea, DAR, fara telecomanda se distanteaza max100m ceea ce nu e okeish

Am trecut la Mavic Air si din diverse motive am renuntat, dar MAVIC Air era exact ce trebuie, compacta, durata okeish de timp la bacterie, viteza, gimball, camera, senzori samd.

Trebuie luat in calcul si factorul legal, de cand sunt folosite dronele pt transport substante in inchisori, peste granita, in uz militar de catre militii/insurgenti....lasoul se strange

Personal consider Spark-ul scump pt 2019, la naiba l-am vandut eu vara trecuta cu 2kron, si am luat cu 2.8kron MavicAir

Daca gasesti un Spark cu telecomanda si 2 acumulatori la 1,6kron Merita altfel mergi mai sus catre Mavic Air

Mavic Mavic e overkill dpv cost, legalitate

Si...nu in ultimul rand, fereasca sfantu sa ai un crash, sau sa se duca in pwula cu satelitul drona( pen ca a pierdit conexiunea, se intampla, interferente) adio investitie

Depinde ce vrei sa faci. 

 

 si ca sa ma laud 

 

 

 

 

Pentru doritori, Nu mergeti mai jos de DJI Phantom 3, vedeti ca sunt muncite si sensibile la gimball, asa ca testati orice sh

Spark, Mavic Air sunt cele mai okeish dpv personal. Mici, compacte, relativ legale(greutate), relativ ok ca pret

Mavic Mavic e scump si din cauza asta il scot din recomandari

ahhh, cu cat de duci in h, cu atat scenele sunt mai breath taking, doar ca acolo sus mai circula si altii( it happened to me)

h max la DJI e 500m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ashtray. a spus:

si eu as fi interesat...cele mai importante aspecte pentru mine ar fi sa pot sa pun gopro-ul pe ea (fara gimble ca 6-le stabilizeaza bine)

 

Cand merge inainte, drona se inclina destul de serios in fata, stabilizarea lui "6" nu ajuta sa tina imaginea orizontala, asa ca vei filma pamantul. Daca mergi inapoi, vei filma (stabilizat, ce-i drept) cerul.

Deci gimbalul e musai, oricat de stabilizat ar filma gopro-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, TheHuskyCrobats a spus:

Inregistrare neaparat, eu am prezentat actele pe la Vidraru. Norocul meu a fost ca facusem toti pasii necesari inainte. :)

 Hai sa o luam pe puncte

Cu ce drona ai fost in acel mom?

ai decolat o de sub nasul jandarmeriei?

stii ca la baraje si pincte strategice nu prea e bine sa te expui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ianachim: Cu Mavicul, eu nu le schimb asa des ca tine 😜; nu nu am decolat de sub nasul jandarmeriei, ci de aici 45.374178, 24.641764; nu s-au luat de mine jandarmii de la baraj ci smecherii aia care taiau padurile. Au venit cu un jandarm sa ma verifice, se speriasera probabil ca le filmez activitatea .

 

Hai ca am mai avut discutia asta. A mea e in regula, nu stiu cum e Air-ul tau. Mavicu' parca nu era  😝

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shalom.

Numai bun topicul ăsta, şi eu îmi bat capul pentru o dronă. M-am oprit tot la un spark

https://www.amazon.com/dp/B07B2P8GDL/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_ncEqCb232W8AK

Am aruncat un ochi și la yuneec mantis Q, dar este o prostie. Pe 4k nu are stabilizare electronică, ca pe celelalte rezoluții. Cred că rămâne pana la urma spark ul, este mai accesibil ca preț. Air ul îmi pare cam scump. 

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amvic Air este mai scump insa este superior pe partea de semnal intre drona si telecomanda (pe langa alte plusuri fata de Spark).
Dar ptr un incepator, este buna.
Eu "inca ma mai gandesc" daca sa-mi iau sau nu.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, TheHuskyCrobats a spus:

@ianachim: Cu Mavicul, eu nu le schimb asa des ca tine 😜; nu nu am decolat de sub nasul jandarmeriei, ci de aici 45.374178, 24.641764; nu s-au luat de mine jandarmii de la baraj ci smecherii aia care taiau padurile. Au venit cu un jandarm sa ma verifice, se speriasera probabil ca le filmez activitatea .

 

Hai ca am mai avut discutia asta. A mea e in regula, nu stiu cum e Air-ul tau. Mavicu' parca nu era  😝

 mavic sunt amandoua😂😂😂

cu proul trag afara ca nu s probleme iar local cu air

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Kosh a spus:

Amvic Air este mai scump insa este superior pe partea de semnal intre drona si telecomanda (pe langa alte plusuri fata de Spark).
Dar ptr un incepator, este buna.
Eu "inca ma mai gandesc" daca sa-mi iau sau nu.

Hmmm, m-ai pus pe gânduri. Parcă m-aș baga la un air. Plus ca are stabilizare pe 3 axe. 

https://www.amazon.com/dp/B07FV3BTH6/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_mJGqCbZFQFF3F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mavic Air Fly More Combo - p'asta as vrea s-o iau.
Momentan insa nu sunt convins sa dau 4000 de lei doar ca sa pot filma dealuri si campii.
Plus ca deja plec cu prea multe camere si accesorii dupa mine.
Nu e ca si cum sunt "speranta" youtube-ului romanesc si nu pot avansa in castiuri fara sa am o drona...

Cu astfel de dispozitive nu trebuie sa te calicesti la bani. Ori cumperi ceva cum trebuie, ori, mai bine te duci in padure, vorba bancului.
E plin youtube-ul de Spark-uri care s-au tot dus... plus ca Air are senzori fata/spate si under astfel incat scad riscurile s-o dai cu capul de-un copac, s.a.m.d.
Fa bine si uita-te la mai multe reviews pe youtube. Cauta "pros and cons".


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer să fiu, nu aș avea motiv să o bag printre copaci  dar cine știe. Păreri pro și contra vor fi întotdeauna. Spark ul are senzori pe față, nu are pe spate.

Eram

în căutare de gimbal pentru telefon. După multe bătăi de cap, am luat de la dji, osmo 2. Sunt mulțumit de el, cu toate că și zhiyun avea un model bun. Îmi plăceau comenzile rapide de pe el. 

Mai cercetăm, şi spunem ca orbul: om vedea! 😂

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adauga la pret si achizitionarea telecomenzii fara de care Sparkul nu este utilizabil la maxim.

Se poate controla doar cu telefonul dar este mai anevoios si nu prea ai distanta si conexiune stabila.

 

Ultima oara cand am verificat eu, telecomanda se vindea cu 800 de lei. Posibil s-o gasesti si la 600 acum...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...