Sari la conținut

Pasionati de drone


Tornada
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 309
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Apoi, Ianachime dacă numărăm foile la plăcintă, rămânem doar cu gândul. Apoi io am sa țin seama de sfatul tău și am să rămân prima data la un spark. Având în vedere că nu mă apuc de videografie, este bun spark ul pentru început. Gata, gata, că iar îmi amestecați gândurile. 

Pace vouă! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecand de la topicul colegului indecis si vazand ca sunt cativa pe aici, am zis sa deschid acest topic. Am cautat ceva de genu' dar nu am gasit. Asa ca hai sa bagam aici filmulete, idei, opinii.

Eu momentan am o intrebare. Foloseste cineva filtre ND? Am cautat reviewuri dar inca sunt ametit. Merci!

 

P.S si inca o intrebare: a fosit cineva asigurarea de la DJI?

received_515304732210207-01.jpeg

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrele ND sunt ok si recomandate pentru zilele foarte foarte insorite, si nah...daca vrei niste shot-uri cinematice.

Nu am apucat sa folosesc dar da, vara, la soare si la apa mi-am dorit si am simtit nevoia.

Pentru amatori, asa ca mine, cauta sa zbori cu soarele in spate, si evident sa umbli la setari , desi eu unul am mers pe auto si vedeam on the spot.

Pentru cine vrea sa fie mai avansat, consuma un akku sa testeze ce si cum se vede de acolo de sus, faci planul, si cu urmatorii acumulatori ii dai bice.

Ideal e sa iti faci planul de jos, dar nah, perspectiva de acolo de sus, intotdeauna mi-a schimbat planul de jos.

Pentru motociclistii amatori de cinemasheet recomand si una ction cam pe moto si implicit combinate filmarile/unghiurile samd. Ca sa nu zic ca o poveste e ideal de spus, asa cadre frumoase...toanta luema stie sau nimereste.

Concluziile personale dupa ce am testat si vazut una alta:

-necesar notiuni de baza in fotografie si filmografie( expunere, shutter speed, ratia de aur ect)

-gandita actiunea din timp, si incropit o poveste

-echipament okeish, nu vrei imaginea pixelata si nici sa sta langa rasnita sa crape procu la editare

-timp si banuti de plimbare si inlocuit echipamentul in caz de necaz

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut discutandu-se doar despre ND pe forumuri si pasionati de drone.

Different from a polarizing filter, a neutral density filter reduces the amount of light. Neutral density filters are capable of reducing the amount of light coming into your camera by .5 to 10 stops of light (or more) without polarizing the light

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tentatia o sa fie mare sa-i dai drumu in casa. Asa am julit prima pereche de elici la Pro. Grija mare la primele zboruri, o sa iti pompeze adrenalina mai ceva ca prima zi in poligon. Ia-o incet si invata intai bazele zborului. Lasa inregistratul pe final, cand esti capabil sa controlezi suficient de bine utilajul. Primele accidente le-am facut cand nu eram atent la drona si ma uitam dupa cat de bine se vede inregistrarea.

Cateva surse:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bigFatAss a spus:

Tentatia o sa fie mare sa-i dai drumu in casa. Asa am julit prima pereche de elici la Pro. Grija mare la primele zboruri, o sa iti pompeze adrenalina mai ceva ca prima zi in poligon. Ia-o incet si invata intai bazele zborului. Lasa inregistratul pe final, cand esti capabil sa controlezi suficient de bine utilajul. Primele accidente le-am facut cand nu eram atent la drona si ma uitam dupa cat de bine se vede inregistrarea.

Cateva surse:

 

1 oră în urmă, bigFatAss a spus:

 

Au zburat toate hartiile de pe birou.  Mi-a luat un sfert de ora sa aranjez hartiile =)))

Ce tentatie ca ma roade rau tare 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, kalator a spus:

Ideal ar fi și un filtru de polarizare. Nu știu cum ar fi la o dronă. 

ca si ND filters se merita din plin. Nu bagi shutter-ul la max cind e soare afara. .

Inca una cu Air de la mine:

Dar am si o intrebare pt cei mai experti decit mine.  In ultimul timp flimez mult si de pe barca. Cind zic barca ma refer la Ferry, yacht, catmaran etc, nu barcute cu visle.  Ei baiul MARE e ca daca ridic drona, sa zic.. juma de metru , o ia singura intro directie laterala. Am avut  norocul  pina acu ca a venit spre mine si efectiv am apucat-o din zbor de frica sa nu se izbeasca de ceva sai si mai rau sa ia directia apei. Mi-am taiat degetele in elice, dar asta e. N-am pierdut drona.

In caz  ca  se intreaba, nu, ambarcatiunea nu era in miscare.  Si da, i-am facut home point-ul de pe barca, nu lasat pe cel de pe mal.

M-am uitat pe net pe forumuri, dar inca nu m-am dezmeticit.

Careva o parere?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mă pricep, dar aș putea să sugerez că plecatul aiurea într-o parte ar putea fi de natură fizică (elice julită, ceva strâmb după vreo căzătură, etc); poate senzori de calibrare defecți sau interferente...?

 

Astăzi mi-a sosit și mie Spark-ul, dar nici nu îl desfac până nu îmi rezerv câteva ore să mă ocup de ea + nu am apucat să mă uit la niciun review pe Youtube.

 

Piticul de pe creier s-a mai liniștit! Oricum obosise nițel! 🤣

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...