Sari la conținut

Pasionati de drone


Tornada
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 310
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Superb, eu îmi cer scuze pentru ecranul fotografiat, abia a sosit tableta şi nu ştiam de unde se face captura.

Am făcut un test cu Mini 2 pe modul foto 360 direct din casă, aruncată pe geamul de la bucătărie.

Zilele astea vreau să testez lansare şi întoarcere de pe un vaporaş în marş.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Penetru a spus:

Superb, eu îmi cer scuze pentru ecranul fotografiat, abia a sosit tableta şi nu ştiam de unde se face captura.

Am făcut un test cu Mini 2 pe modul foto 360 direct din casă, aruncată pe geamul de la bucătărie.

Zilele astea vreau să testez lansare şi întoarcere de pe un vaporaş în marş.

 mare grija cu plecarea fara GPS 

iar pe vaporas sa stii ca e dificil la prindere

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare. Gasesc undeva documentatia pentru cele doua certificari (A1/A3 si A2), in afara de site-ul rpas? Sau poate o are cineva si ma ajuta cu aceasta?

De putin timp am devenit interesat de asta si tind intre Mini 2 sau Air 2 S (am urmarit n'spe clipuri, am inteles ce presupune legislatia in cazul meu).

Daca ma decid la Air 2 S o sa am nevoie de certificare, nu doar inregistrare si as vrea sa vad inainte ce presupune documentatia (din Septembrie inregistrarea nu mai este gratuita, 20E + TVA). 

Stiu ca pot da cei 20E si sa fac contul acum, dar poate imi trece "faza" dronelor intre timp...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand cursul gratuit si examinarea facuta de DAC-Luxemburg. Sper sa mai fie free, au un curs fparte fain, in engleza, si poti obtine A1 A3 acolo. Apoi dai si la noi. Suportul de curs de la noi este o gluma proasta.

Revin cu linkul indata..sa l mai gasesc.

https://trainingzone.eurocontrol.int/ilp/pages/coursedescription.jsf?catalogId=8264768&courseId=10080227

 

Daca mergi spre air 2, sa iei si A2 ulterior.

Si un material ok pentru A2, legat de baterii :

http://learningrc.com/lipo-battery/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu daca iei A1 A3 pe siteul de mai sus, primesti diploma valabila in Ue. Deci nu mai ai nevoie si la noi. La noi apoi dai de A2, la dovata A1 A3 le dai diploma si gata, ca o sa iti ceara.

 

Cu placere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma gandeam si eu ca ar fi, dar cum sunt regulile la noi s-ar putea sa ma puna sa dau din nou. Sper sa fie asa cum ar trebui, adica cum zici si tu mai sus. O sa vad curand, incerc sa imi fac timp pt prima certificare.

Oricum, de folos este clar, mai ales ca am inteles si de pe alte site-uri ca documentatia oferita de ai nostri este praf, mai ales pt A2. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, iulianserban a spus:

Pentru dronele sub 250 gr trebuie sa te înregistrezi tu ca și pilot. Primești un cod care va fi printat și lipit la vedere pe drona. Dacă nu ma înșel și cu un font anume. 

Era gratuit, dar am descoperit ca acum plătim 20€ + tva. 

Gresit. Operator/pilot. Operator este detinatorul dronei, pilotul este cel care o zboara. Pentru a1 sub 250g,fiindca totusi are camera, este necesara inregistrarea dronei/operatorului, si afisat codul. Da, pilotul poate sa nu fie autorizat. 

Vezi aici:

 

Drones Open Cat-1_0.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Unde duc Mini 1 la reparat în București? Gimbal incompatible data, gimbal stuck. Între timp mă dau cu Mini 2 dar parcă nu-mi convine la chestiile riscante.

Acum 7 ore, florinelu07 a spus:

salut

 

la un DJI Mavic Mini (1) nu ma pot conecta la telefon (Android - Samsung A50).

probelemele cu android sunt des intalnite si caut o solutie ieftina si functionala pentru a putea opera drona.

 

recomandari prietenoase cu bugetul?

Poate e cablul de vină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Penetru a spus:

Unde duc Mini 1 la reparat în București? Gimbal incompatible data, gimbal stuck. Între timp mă dau cu Mini 2 dar parcă nu-mi convine la chestiile riscante.

Poate e cablul de vină.

Nu mai este cel original, sa incerc sa iau unul sinsa reincerc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut. Ieri a fost anuntata DJI Mini 3 Pro si cum in ultimul timp sunt interesat sa cumpar una cred ca asta va fi. 

 

 

Intrebarea mea este: voi ati cumparat de pe site-ul DJI? Cred ca nu livreaza in RO pentru ca nu vad tara in lista lor. Nu vreau sa cumpar de pe eMAG sau alte site-uri de la noi. Ar mai ramane amazon.de.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, iulianserban a spus:

 

 

Salut,

nu , nu poti cumpara direct la noi, de la ei. Doar de la importator-revanzatori.

Si ideal ar fi sa nu precomanzi, asteapta sa treaca entuziastmul, sa mai coboare pretul, sa rezolve bug urile :D

Minim 3 luni.

Eu am un air 1, si mini3 pro ar fi exact ce imi doream de la drona-mica, dar senzori fata spate jos, track, senzor marisor, mai multa autonomie-momentan nu pentru Europa ca nu apar disponibile bateriile pro. Si telecomanda RC cu display-sa nu mai depind de telefon.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...