Sari la conținut

Pasionati de drone


Tornada
 Share

Postări Recomandate

On 11.05.2022 at 8:59, iulianserban said:

Salut. Ieri a fost anuntata DJI Mini 3 Pro si cum in ultimul timp sunt interesat sa cumpar una cred ca asta va fi. 

 

 

Intrebarea mea este: voi ati cumparat de pe site-ul DJI? Cred ca nu livreaza in RO pentru ca nu vad tara in lista lor. Nu vreau sa cumpar de pe eMAG sau alte site-uri de la noi. Ar mai ramane amazon.de.

 


F64 aduce chiar de la lansare, au precomenzi acum.

Si amazon e ok.

Poti sa comanzi direct de la dji de pe siteurile tarilor apropiate, de exemplu Bulgaria.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 310
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 14.05.2022 la 14:08, vladf a spus:

 

Scuze ca raspund tarziu, acum am vazut doar mesajul.

 

Aplicatia e foarte picky, am urmarit o gramada de tutoriale sa fiu sigur ca nu fac nimic gresit dar merge prost si atat.

Chiar speram ca se va misca decent trackingul. Multam pt detalii. Deci tre sa sparg iar pusculita, sa iau 3-ul...

 

PS - daca e cineva interesat de un Mini2 pachet Flymore, in garantie inca aprox 1 an, cu doar vreo 4-5-6 incacrari pe fiecare baterie, dati un semn :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Cap0ne a spus:

Chiar speram ca se va misca decent trackingul. Multam pt detalii. Deci tre sa sparg iar pusculita, sa iau 3-ul...

 

PS - daca e cineva interesat de un Mini2 pachet Flymore, in garantie inca aprox 1 an, cu doar vreo 4-5-6 incacrari pe fiecare baterie, dati un semn :D

Here we go:))

Și eu:

Vând air 1, zburat în we de o bătrânică! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, asdglasfk said:


F64 aduce chiar de la lansare, au precomenzi acum.

Si amazon e ok.

Poti sa comanzi direct de la dji de pe siteurile tarilor apropiate, de exemplu Bulgaria.

 

O sa aștept data de 17 sa vad dacă într-adevăr dau drumul la livrări, urmăresc 2-3 site-uri. Dar tind să iau de pe Amazon pentru ca din diferența de preț iau două carduri pentru dronă. 

Am câteva nelămuriri, poate mă luminați: 

- pe Amazon sau eMag încă nu apare DJI Care Refresh. Posibil să apară după ce încep livrările?

- dacă cumpăr drona de pe Amazon/eMag/f64 pot sa iau asigurarea de pe site-ul DJI? Din ce îmi dau seama este un simplu cod pe care îl primesc imediat după plată și îl înregistrez când voi activa drona, corect? Trebuie înregistrat în maxim 48h de la activare (merge și după, procedură mai aiurea) și trebuie cumpărat din aceeași regiune/țară de unde s-a cumpărat drona. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, iulianserban a spus:

- dacă cumpăr drona de pe Amazon/eMag/f64 pot sa iau asigurarea de pe site-ul DJI?

 

Da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

E cineva pe aici care zboara FPV?

 

In alta ordine de idei, bucurestenilor, pe unde zburati?

 

Intreb pt ca tot orasul impreuna cu toata zona de nord a Bucurestiului e restricted, iar zborul legal implica email la Romatsa si telefon la turnul de control. Asta pe langa aviz MAPN care nu se mai aplica in zonele Open, dar se aplica in Restricted...

 

Mi se pare o bataie de cap enorma pentru un aeromodel de 500gr.

 

Conform legii, pare ca zborul in zone restricted constituie doar contraventie (opus zborului cu UAV neinregistrat care e catalogat drept infractiune).

 

Voi cat de rau va stresati pe tema asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea este lege...

... dar cu cat de indepartezi de zone problematice, zone locuite sau cu restricii evidente, sansele sa te intrebe cineva din proprie initiativa sunt mici.

 

Uzual astfel de probleme pleaca de la un individ deranjat (pe buna dreptate sau nu), dar suficient cat sa iti strice cel putin o zi.

 

Pe scurt, iesi in natura si scapi de multe probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.05.2022 la 15:22, Cap0ne a spus:

Chiar speram ca se va misca decent trackingul. Multam pt detalii. Deci tre sa sparg iar pusculita, sa iau 3-ul...

 

Pare ca trackingul pe telecomanda functioneaza decent comparativ cu cel vizual. Nu iese chiar ceva cinematic, dar nu e nici rau.

 

https://forum.dji.com/forum.php?mod=viewthread&tid=263318

https://forum.dji.com/forum.php?mod=viewthread&tid=262464

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.05.2022 la 22:05, Cap0ne a spus:

Da

Atenție insa din ce țară! 

Trebuie sa fie din Europa neapărat. 

Cele din America nu pot fi asigurate în Europa și nici invers. 

La fel, cele din America nu beneficiază de garanție în Europa, trebuie trimise inapoi in America dacă este cazul. 

La 15.05.2022 la 15:28, iulianserban a spus:

O sa aștept data de 17 sa vad dacă într-adevăr dau drumul la livrări, urmăresc 2-3 site-uri. Dar tind să iau de pe Amazon pentru ca din diferența de preț iau două carduri pentru dronă. 

Am câteva nelămuriri, poate mă luminați: 

- pe Amazon sau eMag încă nu apare DJI Care Refresh. Posibil să apară după ce încep livrările?

- dacă cumpăr drona de pe Amazon/eMag/f64 pot sa iau asigurarea de pe site-ul DJI? Din ce îmi dau seama este un simplu cod pe care îl primesc imediat după plată și îl înregistrez când voi activa drona, corect? Trebuie înregistrat în maxim 48h de la activare (merge și după, procedură mai aiurea) și trebuie cumpărat din aceeași regiune/țară de unde s-a cumpărat drona. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La celălalt capăt al listei de prețuri am găsit un low cost pentru antrenamente și inițierea copiilor, mă gândesc să o țin și pentru filmări în zona mai riscante.

Holystone 175, seamănă cu DJI mini dar nu are ghimbal și nu se depărtează mai mult de 300 de metri, prețul e cam 100€.

https://youtu.be/USuO2Y9_9fw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, iulianserban a spus:

Ieri am prins una la f64.ro, era ultima. Maine încerc sa îmi fac timp pentru un prim zbor. 

 

782803E3-BB0B-4BBB-8CFE-9152C73BFFC5.jpeg

Te asteptam cu feedback :D

 

Tot stau si eu si ma cacai daca sa merg pe varianta cu telecomanda smart sau cu cea dumb. La cat apuc eu sa o folosesc nu stiu daca merita cele cateva milioane in plus pt comfortul de a nu mai fi nevoie sa bag mufa in telefon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa o zbor in weekend cum trebuie. Feedback corect nu stiu ce sa zic, fiind prima drona probabil o sa fie "WOW WOW WOW".... si o perioada mai lunga de invatare.

 

Dupa primul contact pot spune ca este foarte mica si usoara, pana si cutia este de dimensiuni reduse, in magazin am crezut ca mi-au gresit comanda si au uitat sa puna telecomanda. Pot spune de pe acum ca display-ul de la RC este destul de luminos (700 nits vs 1000 cat are RC PRO), se misca bine, imi place cum se simte. DJI Refresh Care am luat de pe site-ul bulgaresc si a fost rapid, fara probleme.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O mica filmare master shots de weekend-ul trecut. Încerc și mâine o ieșire pe unde permite vremea.

Primele impresii: e tare ciudat să mă orientez cu ea în aer, trebuie neapărat să zbor cat mai mult să mă obișnuiesc. Dar e al naibii de fun! 

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine de obisnuinta orientarea. Dupa ce te mai joci cu ea pare simplu apoi.

Sfat - in soare/lumina puternica, compenseaza putin expunerea cu minus 1/3 sau 1/2 stop. Arata mai bine si eviti "arderea" anumitor zone ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Cap0ne said:

Tine de obisnuinta orientarea. Dupa ce te mai joci cu ea pare simplu apoi.

Sfat - in soare/lumina puternica, compenseaza putin expunerea cu minus 1/3 sau 1/2 stop. Arata mai bine si eviti "arderea" anumitor zone ;)

Da, am observat asta. Îmi este greu sa fac asta la gopro, dar chiar o să încerc să fac cum trebuie la filmările cu drona. 

 

1 hour ago, ianachim said:

pentru cei care stau in bucuresti si nu stiu unde sa zboare

THASSOS 

mai ales ca nu a inceput aglomeratia

de ce nu mi incarca foto???

E9520D87-E965-4DDB-9615-A9DDA9E0115A.thumb.jpeg.f907aca2680caed75f428326c131d9f4.jpeg

AF2B3851-4818-4CD8-99F3-C839B7C7C4FE.jpeg

71BE49AD-6515-4D77-BD94-886EF6DD1D41.jpeg

Nu mai zi ca am fost în perioada de Paște și am văzut niște locuri...numai drona nu a fost și m-am ofticat maxim....cred ca te-am văzut pe acolo cu a ta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, iulianserban a spus:

Da, am observat asta. Îmi este greu sa fac asta la gopro, dar chiar o să încerc să fac cum trebuie la filmările cu drona. 

 

Nu mai zi ca am fost în perioada de Paște și am văzut niște locuri...numai drona nu a fost și m-am ofticat maxim....cred ca te-am văzut pe acolo cu a ta. 

 chiar am fost de paste pe insula

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi am testat quick shots și ceva poze. O sa încerc sa vad cum este și active tracking pe motocicleta....

 

 

 

7CE16DD7-38CF-4BE6-95C4-711EED7460F1.jpeg

Am încercat să pun și o panorama și una portrait, dar le afișează blank. 

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Punctul de vedere al unui sărac?  Până la urmă e un aparat de filmat şi fotografiat care este foarte expus pericolelor, toţi ne-am dori să fie ieftin ca să nu plângem prea mult când îl stricăm sau hotărăşte el să nu se mai întoarcă acasă.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e 1.5X - e destul de plictisitor daca nu se intampla nimic.

 

Abia astept sa prind un motocrossist care se da bine si vrea sa se lase filmat.

 

Ceva mai dinamic aici: 

 

 

Asta e real speed - masina a mers in medie cu 80kmph.

 

@Penetru nu stiu cum se aplica garantia in RO, dar am un prieten in UK care si-a luat Mini3 si a agatat-o intr-un copac. Are 2 replacementuri pe an in garantie, inclusiv un flyaway - cand nu mai poti recupera drona. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...