Sari la conținut

Pasionati de drone


Tornada
 Share

Postări Recomandate

Acum 37 minute, jinxy a spus:

Da, e 1.5X - e destul de plictisitor daca nu se intampla nimic.

 

Abia astept sa prind un motocrossist care se da bine si vrea sa se lase filmat.

 

Ceva mai dinamic aici: 

 

 

Asta e real speed - masina a mers in medie cu 80kmph.

 

@Penetru nu stiu cum se aplica garantia in RO, dar am un prieten in UK care si-a luat Mini3 si a agatat-o intr-un copac. Are 2 replacementuri pe an in garantie, inclusiv un flyaway - cand nu mai poti recupera drona. 

 

 

Serios..ce i filmarea asta?😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 310
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, jinxy a spus:

Da, e 1.5X - e destul de plictisitor daca nu se intampla nimic.

nu chiar, se vede skill-ul operatorului.

 

ps. si la FPV-uri trebuie autorizate MApN?

Acum 2 ore, jinxy a spus:

Ceva mai dinamic aici: 

 

zice ca e privat clipul, eu vroiam sa-l vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, frigider a spus:

 

ps. si la FPV-uri trebuie autorizate MApN?

 

 

Legal - da. Ca acea camera de pe drona se considera ca face video recording, chiar daca e doar streaming in ochelari. Mai mult, legal iti trebuie un "spotter" - cineva care sa urmareasca drona cu ochiu'.

 

E absurda legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, jinxy a spus:

 

Legal - da. Ca acea camera de pe drona se considera ca face video recording, chiar daca e doar streaming in ochelari. Mai mult, legal iti trebuie un "spotter" - cineva care sa urmareasca drona cu ochiu'.

 

E absurda legea.

Omg LoL 

Acum 3 ore, Penetru a spus:

 

 

"Vertical mode for the Tik-Tok-ers, normal mode for everyone else whose eyeballs are left-to-right..."

Dublu lol 

 

Până la urmă telefoanele când le tii in mana sunt verticale :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chinezii ăştia sunt şi ei pungaşi, nu vor să împlementeze anumite quickshots pe modelele precedente, de parcă ar ţine de dotarea dronei şi nu de software. Mă refer la helix pe Mini 1 sau asteroid pe Mini 2. E clar că-şi cunosc interesul, să vândă mai multe modele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.05.2022 la 15:22, Cap0ne a spus:

Chiar speram ca se va misca decent trackingul. Multam pt detalii. Deci tre sa sparg iar pusculita, sa iau 3-ul...

 

PS - daca e cineva interesat de un Mini2 pachet Flymore, in garantie inca aprox 1 an, cu doar vreo 4-5-6 incacrari pe fiecare baterie, dati un semn :D

Semn :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Din ce am inteles iti ofera in medie 5-10 min extra de zbor, in functie de conditii.

Vezi doar ca intrii in alta categorie de drone cand o folosesti ;) Depasesti cele 249g

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nu ma pot numi pasionat, ca sunt mai mult pe modul point and shoot. Plus ca am o babeta de Air1. DIrect cum au iesit.

Cariera Rosia Poieni-Cuprumin Rosia Montana, Cetatea Trascaului-Rimetea, Cheile Valisoarei, apoi pe undeva pe langa Arieseni, si Aries.

DJI_0048.JPG

DJI_0067.JPG

DJI_0081.JPG

DJI_0030.JPG

DJI_0008.JPG

DJI_0010.JPG

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Nu ma pot numi pasionat, ca sunt mai mult pe modul point and shoot. Plus ca am o babeta de Air1. DIrect cum au iesit.

Cariera Rosia Poieni-Cuprumin Rosia Montana, Cetatea Trascaului-Rimetea, Cheile Valisoarei, apoi pe undeva pe langa Arieseni, si Aries.

DJI_0048.JPG

DJI_0067.JPG

DJI_0081.JPG

DJI_0030.JPG

DJI_0008.JPG

DJI_0010.JPG

salutare

unde ai identificat acea expoatare?

eu am gasit asta in spania

AB1718AE-BAC0-4730-B095-3E00BC0A22D8.jpeg

1EB11317-6897-456B-879A-3BAB81F4B78C.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, ianachim a spus:

 

Este vorba de cariera Rosia Poieni, a companiei miniere Cuprumin-exploatare de suprafata de minereu de cupu.

https://goo.gl/maps/tmqycLJZquPeFuL48

ASta e, iar accesul se poate face fie dinspre Rosia Montana dar numai cu adventure-e drum forestier o buna bucata, sau pe ocolote dinspre  Abrud Gura Cornei-Sat Corna, nu dinspre Rosia Montana.

Exploatarea este activa, in timpul saptamanii slabe sanse sa poti trece de bariera. La un moment dat , cu max 2km inainte de cariera, este o bariera si un paznic-pe partea dinspre Abrud. Noi am fost sambata, am vb frumos cu paznicul, am lasat moto langa bariera si am luat o la pas. Teoretic nu ai voie pe acolo, nu e drum deschis circulatiei publice dupa bariera.

Bine, asta n-a oprit unii gigei sa vina dinspre alte directii, si sa taie lemn-jop cu el in remorca.

Ca idee, dimensiunile nu sunt clare din foto, mai atasez una:

Se vad excavatoarele, respectiv in partea mijloc stanga, pe capatul exploatarii spre padure, unde iese drumul de acces in explatoare, este un camion de ala de cu roti de 4-5m :D

 

DJI_0053.jpg

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, există ceva reglementări referitoare la zburătăcirea chestiilor astea deasupra unor proprietăți private?

De ce întreb: vin azi acasă, intru în curte și aud un zumzet. Ridic privirea și văd o sărăcie mică,  gen cât palma, fix deasupra capului meu cam la nivelul acoperișului (5-6m adică). Și se tot sucea și învârtea. Ca un bun creștin am pus mâna pe pistolul cu biluțe și am tras vreo 3 bucăți înspre drăcie, una cred că a și atins-o pt că a "tresărit". Nu știu dacă am fost în obiectiv, cert este că s-a tirat într-o direcție necunoscută, a dispărut pe deasupra casei. E așa, la liber, poți te uiți cu drona la lume în casă? :huh:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal, nici tu nu aveai voie sa tragi cu pistolul cu bile in drona, dar bine i-ai facut! 😀

Data viitoare pune mana pe un băț de vreo juma de metru si da de-a zvârlita după ea, ai si mai multe sanse s-o dai jos. Si vezi atunci cine vine dupa ea si cum justifica ce-a facut.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, TETEA. a spus:

Legal, nici tu nu aveai voie sa tragi cu pistolul cu bile in drona, dar bine i-ai facut! 😀

Data viitoare pune mana pe un băț de vreo juma de metru si da de-a zvârlita după ea, ai si mai multe sanse s-o dai jos. Si vezi atunci cine vine dupa ea si cum justifica ce-a facut.

 

Eu trăgeam la țintă cu o armă de airsoft la mine pe proprietate. 😇

Cu bățul riscam să sparg vreun geam de la mansardă. 😜

O să-mi iau o plasă de fluturi, sau încerc s-o prind cu aia de pescuit frunze din piscină. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...