Sari la conținut

Amenzi politia locala


marauder
 Share

Postări Recomandate

Printr-un concurs de imprejurari am dat peste chestia asta legata de amenzile de circulatie date de politia locala.

In principiu ei au voie sa amendeze pt un nr redus de boacane, cum ar fi stationare ilegala, intrari pe sens unic..parca mai ea ceva, dar astea imi vin im minte acum.

Eu zilele astea am aflat ca nu te mai poate amenda politia locala pt, sa zicem, parcare neregulamentara, decat daca te prinde in fapt. Daca nu esti la masina, trebuie sa te astepte sa apari, si abia atunci te poate amenda.

Este vorba de  o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție, decizia cu numărul 11/2017, spune că polițistul local nu mai poate contacta proprietarul autoturismului pentru a afla identitatea șoferului, ci doar polițistul rutier.

Asa ca ori te asteapta la masina pana te intorci si apoi poate sa te amendeze, ori face echipa cu un politist rutier, si rutierul da amenda, cel putin asa am inteles eu....si nici nu mai e legal sa iti lase in geam hartia cu instiintarea blablabla, si nici sa trimita prin posta scrisori sa intrebe proprietarul masinii cine a condus la data de x,...toate demersurile astea doar rutierul le poate face.

Din octombrie 2018 a intrat in vigoare chestia asta..

O fi bine, o fi rau....asa e cand legile se bat cap in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@marauder 

1) localii au avut dintotdeauna o lege de functionare, care spune foarte clar pentru ce pot da amenda: nerespectarea accesului interzis, claxonare, oprire/stationare, depasirea masei admise pe sectorul de drum

2) amenda de parcare de la locali incepea cu o notificare in parbriz ca ai fost fotografiat parcat ilegal si vei fi amendat, si o rugaminte (pe aceeasi notificare) sa te duci la ei sa le spui cine a parcat masina neregulamentar; daca nu te duceai la ei sa recunosti fapta, primea proprietarul o amenda pentru ca a refuzat sa le comunice identitatea soferului care a parcat ilegal; in plus, tot proprietarul primea si amenda propriu-zisa pentru parcare neregulamentara (aici nu sunt prea sigur)

mai departe, ICCJ a decis ca amenzile de la locala pot fi strict pentru parcare neregulamentara, si ca locala nu pot amenda proprietarul pentru ca nu a comunicat identitatea soferului care a parcat ilegal; dar poate in continuare sa ii trimita proprietarului amenda acasa prin posta

 

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, AdrianB1 a spus:

Chestia asta e veche si arhi-cunoscuta. Unii oameni care se intituleaza motociclisti mai citesc si legislatia inainte sa circule.

Octombrie 2018 intrata in vigoare..ti se pare veche? Mie nu....ce are a face cititul legislatiei cu ce am spus eu? Sa ridice doua deste cei care stiau de asta, sa vedem cat de arhicunoscuta este....faptul ca tu o cunosti, nu inseamna ca e arhicunoscuta

Acum 18 minute, XaeL a spus:

@marauder 

1) localii au avut dintotdeauna o lege de functionare, care spune foarte clar pentru ce pot da amenda: nerespectarea accesului interzis, claxonare, oprire/stationare, depasirea masei admise pe sectorul de drum

2) amenda de parcare de la locali incepea cu o notificare in parbriz ca ai fost fotografiat parcat ilegal si vei fi amendat, si o rugaminte (pe aceeasi notificare) sa te duci la ei sa le spui cine a parcat masina neregulamentar; daca nu te duceai la ei sa recunosti fapta, primea proprietarul o amenda pentru ca a refuzat sa le comunice identitatea soferului care a parcat ilegal; in plus, tot proprietarul primea si amenda propriu-zisa pentru parcare neregulamentara (aici nu sunt prea sigur)

mai departe, ICCJ a decis ca amenzile de la locala pot fi strict pentru parcare neregulamentara, si ca locala nu pot amenda proprietarul pentru ca nu a comunicat identitatea soferului care a parcat ilegal; dar poate in continuare sa ii trimita proprietarului amenda acasa prin posta

 

1)Subiectul nu era pt ce pot da amenzi localii

2)Subiectul este nu ce faceau, cum procedau inainte localii, ci cum ar trebui sa procedeze acum. Si gresit, ICCJ nu a spus ca amenzile date de locali pot fi strict pt parcare neregulamentara, a spus ca localiii nu mai pot face demersuri pt identificarea faptasului, daca acesta nu este la masina. Daca ar fi cum spui tu inseamna ca daca te vede un local ca esti pe interzis la sens unic, nu ar putea sa iti faca nimic, corect? :) 

 Posibil ca inainte procedura era sa lasa fluturasi in geam, acum nu mai au voie sa faca asta...daca o fac, este ilegal...posibil ca inainte sa trimita scrisori/sune pe proprietarul masinii si sa ceara date despre sofer, iar in caz de refuz sa il taxeze pe proprietar....acum nu mai au voie sa faca nimic din astea.  Si gresit, nu pot sa trimita nimic prin posta proprietarului, pt ca face parte tot din actiuni de identificare.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, marauder a spus:

O fi bine, o fi rau....asa e cand legile se bat cap in cap.

 

Dar tu ce zici, e bine sau e rau ? E bine ca e haosul asta in romanica si fiecare face ce vrea ? E bine ca orice tzoapa isi lasa masina pe linia de tramvai si se intoarce dupa 3 ore, timp in care politia nu poate sa faca nimic ?

 

Eu cred ca pentru unii e bine ...pentru prea multi din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, XaeL a spus:

Esti si prost si agresiv. Succes mai departe!

Stii cum esti tu....esti asa cum esti.....nu degeaba te ia toata lumea in bascalie...daca tu la observatii raspunzi cu apelative de genul asta, atunci nu e de mirare statutul tau de aici. Sa nu te miri daca peste ceva vreme o sa apara premiile XaeL :))

Acum 45 minute, Xandros a spus:

 

Dar tu ce zici, e bine sau e rau ? E bine ca e haosul asta in romanica si fiecare face ce vrea ? E bine ca orice tzoapa isi lasa masina pe linia de tramvai si se intoarce dupa 3 ore, timp in care politia nu poate sa faca nimic ?

 

Eu cred ca pentru unii e bine ...pentru prea multi din pacate.

Discutia daca e bine sau rau nu este asa de simpla.....daca vrei, toti , ca societate, suntem raspunzatori pt asta, pt ca noi, ca si societate, am ales sa fim condusi de astfe de oameni. Nu e bine ca orice tzoapa isi lasa masina pe linia de tramvai, dar isi permite sa o lase pt ca politia, atat cea locala cat si cea rutiera, nu isi face treaba. De ce nu isi face treaba? Pt ca sefii lor tolereaza/incurajeaza tampeniiile subalternilor. Eu sunt convins ca vatmanul a sunat la 112 din secunda 3, dar daca timp de 3 ore nimeni nu a venit sa ridice masina, asta inseamna fie ca cineva este incompetent/delasator, fie ca nu este cadru legislativ si asta tot de la incompetenta celor de sus tine....asta ca sa iti raspund punctual la cazul ridicat de tine. Crezi ca daca ar fi legislatie ca, in cazul expus de tine, persoana sa ramana fara permis 1 an, masina confiscata, etc etc, dupa 3-4 cazuri mediatizate, ar mai face cineva asa ceva? De ce nu e legislatie? De frica posibilitatii pierderii unor voturi pt masuri nepopulare. De ce nu se pun camere foto la semafoare, si cum ai trecuutt pe rosu, imediat poza si amenda? Pt ca nu se vrea, pt ca altfel ar pica in plasa si cine nu trebuie. Deci e bine? E rau? Stii cine sunt agentii "normali" de la locala? Stiii ce nivel de educatie au? La prima vedere pot spune ca e bine, pt ca ai o cale de atac contra abuzurilor celor care s-au vazut instant stapanii strazilor, desi ei nici nu stiu sa scrie (prea) corect. La a doua vedere......nu dezvolt 

Acum 29 minute, XaeL a spus:

Screenshot_20190202-214536_Samsung Internet.jpg

Asa...si citatul pus de tine ce spune? Face cumva referire la ceva ce ai spus tu in postul anterior, ca localul are voie sa te amendeze doar pt parcare neregulamentara? Sau spune cumva ca localul, daca nu te prinde la volan, nu poate face nimic pt identificarea soferului?! Mersi de ajutor :)

Eu am incheiat discutia pe tema asta.....cine are cap pe umeri, acum ca stie ceva ceva, poate sa se documenteze si singur.

 

 

De fiecare data cand vad cate o postare la care as avea ceva de zis, ma abtin, tocmai din cauza "asta". Am ales sa postez doar cand pot da ceva info legat de ceva ce cred ca e de interes, sau cand cer info pt ceva ce imi trebuie mie. Posibil ca pe viitor sa renunt si la "chestii de interes general" , tin prea mult la neuronii mei, si vreau sa recuperez, sub forma de pensie, toti banii dati degeaba statului roman.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, AdrianB1 a spus:

Din 2017, de cand a fost data solutia. Un an si jumatate, nu saptamana trecuta.

Cauta "amenzi circulatie politia locala " si vei vedea ca peste tot se spune ca de la 1 octombrie 2018 se aplica...de ce de la 1 oct cand e data in 2017? Habar nu am, probabil chestiii tehnice. Deci nu 1 an si jumatate ci 4 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegule, la punctul 1 ti-am zis ce are voie locala la modul general

la punctul 2 ce are voie legat de parcarea neregulamentara; ce am scris despre ICCJ era despre parcare, de asta era scris la punctul 2; daca tu vrei sa intelegi ca as fi spus ca locala nu te mai poate amenda pentru mers pe interzis, aia e alegerea ta; dar incapacitatea de a interpreta un text, chiar si formulat interpretabil, nu te recomanda drept foarte inteligent

 

Legat de ceea ce scrie in decizia ICCJ:

a) nu au voie sa te intrebe direct pe tine, ca proprietar, cine a parcat masina; atat le este interzis! in rest, tot ce nu este interzis explicit de lege este, conform legii, permis

b) deci au voie sa ceara la politia romana datele proprietarului si sa ii trimita amenda acasa

c) la fel, au voie sa iti lase fluturasi in geam sa te anunte ca vei primi amenda prin posta (desi nu sunt obligati; amenda aia e valabila si daca tu nu ai fluturas in geam)

d) tot pe aceeasi logica, indiferent ce scrie pe genul respectiv de fluturas, daca te duci la sediul lor si recunosti fapta, se considera ca te-ai autodenuntat; atata timp cat nu te ameninta prin fluturas cu amenda aia pe care zice ICCJ ca nu mai au voie sa ti-o dea, este perfect legal

 

in alta ordine de idei, deciziile ICCJ sunt obligatorii de la momentul publicarii lor in Monitorul Oficial.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, XaeL a spus:

colegule, la punctul 1 ti-am zis ce are voie locala la modul general

la punctul 2 ce are voie legat de parcarea neregulamentara; ce am scris despre ICCJ era despre parcare, de asta era scris la punctul 2; daca tu vrei sa intelegi ca as fi spus ca locala nu te mai poate amenda pentru mers pe interzis, aia e alegerea ta; dar incapacitatea de a interpreta un text, chiar si formulat interpretabil, nu te recomanda drept foarte inteligent

"mai departe, ICCJ a decis ca amenzile de la locala pot fi STRICT pentru parcare neregulamentara,"  recunosti citatul? Cum mersul pe interzis nu este parcare neregulamentara.... Oricum in "poza albastra" pusa de tine nu scrie nimic legat de parcare neregulamentar...dar tu poti spune orice, e libertatea cuvantului doar (mai mult sau mai putin)

 

Legat de ceea ce scrie in decizia ICCJ:

a) nu au voie sa te intrebe direct pe tine, ca proprietar, cine a parcat masina; atat le este interzis! in rest, tot ce nu este interzis explicit de lege este, conform legii, permis

b) deci au voie sa ceara la politia romana datele proprietarului si sa ii trimita amenda acasa

tot din patrateul tau albastru "DOAR AGENTUL CONSTATATOR DIN CADRUL POLITIEI RUTIERE are competenta de a solicita proprietarului sau detinatorului mandatat al unui vehicul comunicarea identitatii persoanei careia i-a incredintat vehicolul pentru a fi condus pe drumurile publice , PRECUM SI DE A APLICA sanctiunile contraventionale prevazute de lege, in cazul necomunicatii relatiilor solicitate". Ce inseamna asta , in opinia mea...agentul constatator este cel care constata fapta si e musai sa fie din cadrul politiei rutiere, pt ca asa zice decizia...faptul ca localul constata o fapta (vorbim cand soferul e lipsa da) nu ii da voie sa ii roage pe rutieri sa faca demersurile de identificare, pt ca rutierul nu are calitatea de agent constatator de acolo, din biroul lui. Localul trebuie sa il cheme pe rutier, el sa isi miste fundul pana la locatia respectiva, sa constate intradevar existenta faptei , atunci rutierul dobandeste calitatea de agent constatator, si de aici incolo e clara procedura. Deci daca localul nu il prinde la volan pe sofer si nu cheama rutierul (sau il cheama dar nu se prezinta), tot ce poate face, legal, este sa injure si sa plece (sau sa il astepte pe sofer) pt ca nu are calitatea de "agent constatator din cadrul politiei rutiere".

c) la fel, au voie sa iti lase fluturasi in geam sa te anunte ca vei primi amenda prin posta (desi nu sunt obligati; amenda aia e valabila si daca tu nu ai fluturas in geam)

d) tot pe aceeasi logica, indiferent ce scrie pe genul respectiv de fluturas, daca te duci la sediul lor si recunosti fapta, se considera ca te-ai autodenuntat; atata timp cat nu te ameninta prin fluturas cu amenda aia pe care zice ICCJ ca nu mai au voie sa ti-o dea, este perfect legal

 

in alta ordine de idei, deciziile ICCJ sunt obligatorii de la momentul publicarii lor in Monitorul Oficial.

Lucram cu materialul clientului, ca asa e frumos.

 

Si cu asta chiar ca am pus punct discutie, pe cuvant de pionier :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Taz Asg a spus:

pe ce domeniu va masurati p.lile acum??  intreb pentru un prieten de la p.litia locala

Io nu sunt curios de dimensiunle altora...doar fac niste precizari, nu de alta, dar poate sunt si persoane care se iau dupa vorbele spuse de unii si nu cauta cu manuta si capsorul lor sa vada ce si cum :) .

 

Si doua chestii oarecum in legatura cu contextul:

-am avut in armata un coleg ce sa mai, dotat nene...si na, am tacut noi ce am tacut, si pana la urma unul mai curios a intrebat...mai nene, cum e cu salamul ala? Si proprietarul salamului a zis ceva de genul "mai oameni buni, nu e chiar asa cum crede lumea...multe se plang ca le doare si nu ma mai suna a doua zi" :))) . Deci marimea nu conteaza intotdeauna.

-am avut in liceu un coleg normal (acum nu vorbim de dimensiuni) ...in ultima zi dintr-un an scolar, cand nu se mai faceau ore si se incheiau doar mediile, s-a adus niste "compot de struguri"..si omul asta normal s-a imbatat muci, de a vomitat si in clasa...ei bine , de atunci omul ala parca nu mai era asa normal, parca un pic a luat-o razna (un pic doar, nu mult)..bine, probabil ca luatul asta razna i-a folosit pe viitor, pt ca acum e jandarm :))

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...