Sari la conținut
Marius14

Motor zilnic pentru incepator

Postări Recomandate

Salut,

Sunt Marius, proaspat detinator de cat A. Il am de anul trecut din vara dar nu am avut ocazia sa mai conduc pana acum. Am cat B de 8 ani, in acest moment fac naveta din afara Iasului in fiecare zi cu masina la munca.

In aceasta primavara ma voi muta in oras impreuna cu sotia. Ma gandesc serios sa renuntam la masina mea si sa ramanem cu a sotie, si sa imi iau un motor pentru dus la munca si ocazional iesiri in weekend. 

Trebuie sa mentionez ca am un buget de 2500 euro pentru achizitie. Imi plac foarte mult cele "naked" ex ducati monster care dupa parerea mea e una din cele mai frumoase pe care le-am vazut, dar din cate am auzit ca nu ar foarte fiabile. Nu doresc un motor mare, nu imi place viteza si nici nu il iau pentru a impresiona. Il vreau pentru ca mi se pare mai practic in oras si pentru ca intotdeauna mi-am dorit sa am unul (pentru sufletul meu). Eu am 1.70 si 73 kg, deci as vrea ceva mai mic de inaltime, sa pot pune ambele talpi pe asfalt. Motorul vreau sa il tin 2-3 sezoane, pana apare un copil.

Credeti ca gasesc ceva ok in bugetul asta? Ce imi recomandati din experienta voastra?

Multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Hornet 600 ( model 2000 - 2004 ) la banii astia gasesti ceva bun, poate si mai nou.

Eu am avut unul la inceput, din 2001, carburatie. Totul a fost minunat. Sunt fiabile, usor de intretinut, gasesti piese noi, sh, din dezmembrari etc.

Ar mai fi in acelasi Buget si Yamaha FZ6, Suzuki Bandit.

Dar ptr inaltimea si dorintele tale, eu recomand Hornet-ul, este usor manevrabil, "iarta" unele greseli de incepator si arata si bine :)

Spor !

Partajează acest post

Link spre post

Salutare si bine ai venit.

Da, sunt destule motoare cu care sa te incadrezi in buget. 

Acum depinde daca cei 2500 euro sunt strict pt motor, sau si pt echipament.

Pentru statura pe motor, intra pe siteul http://cycle-ergo.com/ si vezi cum te asezi pe orice model de motocicleta.

Asfalt curat sa ai!

Partajează acest post

Link spre post

Experienta pe motor am 2 si maxim 7000-8000 km deci cam putin sa pot da staturi ... in schimb iti pot spune parerea mea despre naveta prin oras si afara ... am avut un bandit de 600 din ‘96 si  l am folosit pt cateva drumuri in afara orasului (majoritatea cu pasager) Bucuresti - Targoviste , Bucuresti - Snagov, Bucuresti - Pitesti, Bucuresti - Ruse. 

In rest in cei 2 ani am

mers aproape zilnic la birou . Nu as mai lua motor ci un maxi scuter de ~ 400cmc injectie pentru :

1. Confort - pozitia in sa , spatiu sub sa pt laptop (spre serv) si casca in timpul serviciului. 

2. Lipsa schimbator viteze - mi am stricat cateva perechi bune de pantofi si pare mai lejer sa nu mai mesteci in cutia de viteze

3. Consum mai mic la maxi 4% vs 6% 

4. Costurile de intretinere un pic mai mici la maxi

Partajează acest post

Link spre post

La 1.70 poti merge cam pe orice tip de moto. 

Uita-te totusi la ceva cu o mica protectie la vant - nakedul e misto in oras, dar pt naveta vei avea nevoie de acea protectie minima. 

FZ6 Fazer, Bandit S, Suzuki SV650S, Kawasaki ZR7S - toate acestea au semicarena. 

Dupa cum spunea cineva mai sus, un maxiscuter ar fi mai indicat - consum ceva mai mic, protectie calumea la vant, pe ploaie nu te faci fleasca pe haine cum te faci pe o moto (bine, nu vb aici de ploile alea unde toarna cu galeata si in 100m esti ud pana la piele cu mama echipamentului de ploaie pe tine), spatiu de depozitare mare (mai vii si tu acasa la familie cu un pepene, un bidon de apa, o butelie... din astea).

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, Marius14 a spus:

Nu doresc un motor mare, nu imi place viteza si nici nu il iau pentru a impresiona. Il vreau pentru ca mi se pare mai practic in oras 

+1 pentru maxiscuter 

Partajează acest post

Link spre post

Trebuie sa mentionez ca am un buget de 2500 euro pentru achizitie. Imi plac foarte mult cele "naked" ex ducati monster care dupa parerea mea e una din cele mai frumoase pe care le-am vazut, dar din cate am auzit ca nu ar foarte fiabile. Nu doresc un motor mare, nu imi place viteza si nici nu il iau pentru a impresiona. Il vreau pentru ca mi se pare mai practic in oras si pentru ca intotdeauna mi-am dorit sa am unul (pentru sufletul meu). Eu am 1.70 si 73 kg, deci as vrea ceva mai mic de inaltime, sa pot pune ambele talpi pe asfalt. Motorul vreau sa il tin 2-3 sezoane, pana apare un copil.

nu iti place viteza? ia-ti un scuter 

nu il iei pentru a impresiona? scuter

vrei fiabilitate la bugetul tau ... scuter

consum, exploatare,intretinere,pret achizitie, comfort ------SCUTER

sa spui ca vrei un motor frumos pt a merge incet si a nu impresiona pe nimeni e ca si cum ti-ai lua nefasta fotomodel pe care nu vrei s-o fti... ca nutz place.

Credeti ca gasesc ceva ok in bugetul asta? Ce imi recomandati din experienta voastra?

Multumesc anticipat

desi sunt destule motociclete ok(ish) in bugetul asta probabilitatea sa alegi tu una buna dupa criteriile date este foarte mica.

orice ai cumpara la 2500 o sa mai necesite 2-500 in scurt timp .. pentru ca nu se vand motociclete in perfecta stare la pretul asta, nicaieri , nu exista pomeni decat la manastire.

mai bine te-ai interesa cat costa intretinerea unei motociclete , cost per km ... e de 3-4 ori mai mare decat la o masina uzuala , motocicletele consuma mult ...

nu esti nici primul nici ultimul care are impresia ca o sa iasa mai ieftin facand naveta cu motocicleta 

Partajează acest post

Link spre post

Foarte bune sfaturile de viata. Ce-mi place mie la noi, majoritatea, este ca omu' intreaba ce burger sa haleasca si toti ii recomandam ciorba, ca e mai ieftina si faci c@c@ mai moale.

Schimba titlu in "scuter zilnic pentru incepator", poate vei primi recomandari de motoare ;)

Partajează acest post

Link spre post

pai el vrea ciorba, descrie ciorba , viseaza ciorba...zice ca se constipa de la friptura

Partajează acest post

Link spre post

adevzarul ca e un deliciu sa te dai cu motor SS in trafic zilnic ... orgasm pe roti. 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 ore, Marius14 a spus:

Il vreau pentru ca mi se pare mai practic in oras si pentru ca intotdeauna mi-am dorit sa am unul (pentru sufletul meu)

Pentru suflet vrea sa manance burger, nu sa inghita ciorba ... chiar daca se constipa de la burger (la inceput!), se obisnuieste el pe parcurs.

Acelasi caz l-am avut cu un coleg de munca anul trecut. Si-a luat "A-ul" (la 40 ani) si voia sa-si ia un scuter sa mearga prin oras. Pana la urma si-a luat o Honda ncx (cumva) de 750 cu cutie automata, si acum imi multumeste ca l-am batut la cap sa nu-si ia scuter.

Acum eu nu contrazic, daca as avea posibilitatea sa am SI un scuter, maine l-as lua pe loc ! Dar daca esti pasionat de motociclete si iti poti lua 1 singur utilaj, nu-ti lua frate scuter, ia-ti un burger de vita ! 

Partajează acest post

Link spre post

deci honda ncx nu e scuter?

Partajează acest post

Link spre post

Eu zic ca nu, ai pozitie de motor, poti schimba vitezele si manual din botoane, deci nu prea e scuter.

Am dat si eu cateva ture scurte cu ea, nu-mi displace ideea de cutie automata ... la fel de mult cum nu-mi displace nici ideea de quickshifter sau pilot automat ptr mersul pe autostrada.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 minut, Sinner® a spus:

Eu zic ca nu, ai pozitie de motor, poti schimba vitezele si manual din botoane, deci nu prea e scuter.

Am dat si eu cateva ture scurte cu ea, nu-mi displace ideea de cutie automata ... la fel de mult cum nu-mi displace nici ideea de quickshifter sau pilot automat ptr mersul pe autostrada.

oricum vorbesti baliverne, ce minune de motocicleta iti iei la 2500E? pasiune si sudoare cu matele goale ...o sa invete mecanica inainte de motociclism.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 9 minute, superbec a spus:

oricum vorbesti baliverne, ce minune de motocicleta iti iei la 2500E? pasiune si sudoare cu matele goale ...o sa invete mecanica inainte de motociclism.

I-o repara dafway. Vorba accea, "chirurgie-n (cuvant urat) mea".

Partajează acest post

Link spre post
Acum 11 minute, superbec a spus:

De ce ? Eu am luat cu 1800 euro un Hornet acum 7 ani, am schimbat la el lucrurile normale (ulei, ulei prin furca, filtre, 2 cauciucuri).

Nu a cazut nimic grav la el.

Minune clar nu-ti iei, exemplul cu ncx-ul a fost total pe langa subiect.

@initiator : Ia-ti tata abonament pe toate linile !

Partajează acest post

Link spre post

Ia-ti ceva cu ABS daca poti. Suzuki SV650, Bandit, Honda CB500, 600, Yamaha FZ600.

Va fi mai ieftin decat masina, si mai lejer in traffic doar cand e cald si nu ploua. In rest tot masina e baza.

Motocicleta e pentru suflet. Masina este o necessitate. Deci allege orice iti place, dar mergi cu masina atunci cand conditiile nu permit utilizarea mtocicletei.

Partajează acest post

Link spre post
La 06.02.2019 la 10:37, superbec a spus:

orice ai cumpara la 2500 o sa mai necesite 2-500 in scurt timp .. pentru ca nu se vand motociclete in perfecta stare la pretul asta, nicaieri , nu exista pomeni decat la manastire.

Corectie: nu se vand motociclete  dupa 20xx  in perfecta stare, la pretul asta. Daca vrea naked,  in bugetul asta isi ia motor din 2000-2003  impecabil. 

Partajează acest post

Link spre post

amintiri din copilarie? o mototrocleta din 2000 implineste 19 anisori in anno domini 2019 

numai buna de facut naveta 2-3 ani , pana se transforma intr-o gramajoara de rugina , oxid de aluminiu si ceva cauciuc vulcanizat de vreme aka ebonita naturala .

Partajează acest post

Link spre post

Daca 2500 e bugetul,iti recomand sa-ti iei si echipament,si motocicleta,probabil in ordinea asta.

Ca motocicleta,zic ca ar fi ok de oras,o Yamaha MT 03,motor de 660 cc.

Editat de Christian 1

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, superbec a spus:

amintiri din copilarie? o mototrocleta din 2000 implineste 19 anisori in anno domini 2019 

numai buna de facut naveta 2-3 ani , pana se transforma intr-o gramajoara de rugina , oxid de aluminiu si ceva cauciuc vulcanizat de vreme aka ebonita naturala .

ce bine ca eu am motocicleta din 91. Astia in 2000 le-au facut din rigips.

Partajează acest post

Link spre post
La 06.02.2019 la 10:51, Sinner® a spus:

Foarte bune sfaturile de viata. Ce-mi place mie la noi, majoritatea, este ca omu' intreaba ce burger sa haleasca si toti ii recomandam ciorba, ca e mai ieftina si faci c@c@ mai moale.

Schimba titlu in "scuter zilnic pentru incepator", poate vei primi recomandari de motoare ;)

Corect

Partajează acest post

Link spre post

Si la scuter peste 80kmh trebuie parbriz neaparat,macar unul mai mic;

In ce priveste pretul pt un motor bun,eu spre exemplu am luat o Honda sh300i 2007 absolut impecabila cu 1800,nici macar zgiriata.

Partajează acest post

Link spre post

Una de asta recomand:

https://www.olx.ro/oferta/honda-hornet-600-2006-IDbO1ZV.html#2e4966b95e

https://www.olx.ro/oferta/honda-hornet-600cc-IDb6C2Z.html#2e4966b95e

Am mers cu asa ceva prin oras, e joasa, e manevrabila, e potolita la turatii joase, e suficient de puternica si pentru drum lung. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.