Sari la conținut

Samothraki de paste 2019


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Tocmai ce am aflat ca pica pastele la sf lui aprilie si poti face pod cu 1mai care pica miercuri. Asta inseamna un mic concediu de 6 zile ( de vineri 26aprilie pana miercuri 1mai).

 

Ma gandeam la insula samothraki, momentan nu gasesc ferry schedule stiu ca ala de intoarcere era seara si asta inseamna ca trebuie sa imi iau o noapte in Alexandroupoli. 

Stie cineva care a fost de curand ce mai e pe acolo? Vad pe google ca nu sunt drumuri spre est. Intentionez sa merg cu motorul stric pe asfalt, nimic offroad.

 

Merita cateva zile acolo sau sa ma orientez spre Thassos? Nu cred ca o sa fie vreme de baie, dar vreau sa ma plimb putin si sa ma relaxez si sa bag niste gyrosi. Nu am fost pe niciuna din insule si acum cred ca e perioada cea mai buna, fiind in afara sezonului si ma astept sa fie mai putin.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thassosul de 1 mai se populeaza insa samo e destul de liber

prob la samo este ca ai un singur feri pe zi in perioada aia si daca nu pori face baie nu ai multe se facut in 6 zile

gasesi putine locatii deschise pe samo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iau si eu in calcul o insula greceasca in perioada aceasta. Pana acum am fost o singura data anul trecut pe Lemnos, deci nu stiu prea multe...

Cum este vremea in perioada asta, 1 mai? Ce insule ar mai fi fara romani, turisti putin etc? Nu ma gandesc la Thassos sau pe unde se mai duce romanul de 1 mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, ianachim a spus:

thassosul de 1 mai se populeaza insa samo e destul de liber

prob la samo este ca ai un singur feri pe zi in perioada aia si daca nu pori face baie nu ai multe se facut in 6 zile

gasesi putine locatii deschise pe samo

nu vreau decat sa bag 2 gyrosi pe zi si in rest sa stau sa ma relaxez . Ma plimb cu motorul cat pot pe insula si daca baie nu pot, macar stau intins pe plaja imbracat ca e super pustie insula din ce inteleg. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa te cam plictisesti 6 zile in Samothraki, insula e micuta. Am fost anul trecut de Paste, si mi-au ajuns 3 zile cu tot cu drum sa vad tot ce voiam acolo.

Samothraki merita daca vrei salbaticie si peisaje de vis.

Gyros am gasit doar in port, in rest mancare gatita (dar foarte gustoasa). Daca vrei deliciu culinar te opresti in Alexandropouli, in drum spre Samothraki, sunt restaurante unul dupa altul.

A, si daca prinzi vreme buna, poti sa faci baie linistit, plaja e pustie 😋

IMG_20180408_154227_HDR.thumb.jpg.8170055aa0fbf64186cc2bb2f6b0dad2.jpgIMG_20180408_101706_HDR.thumb.jpg.897a27cd36de1ef51c325397e42da742.jpg

IMG_20180408_194433_HDR.thumb.jpg.5ebdec8aaf7c4c66392a25ec3ab5837b.jpgPANO_20180408_135012.thumb.jpg.9befc98389d7300b1331c8e41b11de2e.jpg

Editat de bogdan d
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai destul timp la dispozitie poti merge in Rodos. Insula e suficient de mare ca sa nu te plictisesti, ar trebui sa fie libera la inceputul lui mai si sunt mari sanse sa poti face baie linistit. Trebuie sa te interesezi exact de ferry, ala cu care poti cara motorul circula de 4-5 ori pe saptamana parca.

Editat de RuInCV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rodos este foarte departe pentru perioada de 6 zile. faci 2 zile pe drum dus si inca 2 la intors. Ce mai faci pe insula? Te dai jos si dai checkin si hai inapoi spre casa.  In plus trebuie sa treci prin turcia ca sa iei ferry. Din motive personale, evit turcia cu orice pret.

 

Mi-am luat cazare in Samothraki village hotel 4 nopti si o noapte in port la intoarcere in Alexandroupoli. 

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plănuiesc cu inca 2 amici sa mergem cu moto in Thassos in aceeasi perioada. 

 

Ramane sa discutam, poate ne sincronizam. Noi mergem cu corturile, sau asa este planul acum:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 07.02.2019 la 11:22, DiarM a spus:

Rodos este foarte departe pentru perioada de 6 zile. faci 2 zile pe drum dus si inca 2 la intors. Ce mai faci pe insula? Te dai jos si dai checkin si hai inapoi spre casa.  In plus trebuie sa treci prin turcia ca sa iei ferry. Din motive personale, evit turcia cu orice pret.

 

Mi-am luat cazare in Samothraki village hotel 4 nopti si o noapte in port la intoarcere in Alexandroupoli. 

o alegere buna...treci pe la mine pentru acomodare in insula...intrebi la village de mine

La 06.02.2019 la 20:38, ianachim a spus:

thassosul de 1 mai se populeaza insa samo e destul de liber

prob la samo este ca ai un singur feri pe zi in perioada aia si daca nu pori face baie nu ai multe se facut in 6 zile

gasesi putine locatii deschise pe samo

putine dar bune...te astept pe la mine...

Editat de Titi Hornet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Titi Hornet a spus:

o alegere buna...treci pe la mine pentru acomodare in insula...intrebi la village de mine

putine dar bune...te astept pe la mine...

 

Salut. Din pacate nu iti pot da mesaj privat. ma intereseaza detalii legate cazare si preturi pt luna iulie/august.

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

O sa fiu și eu pe insula între 29.04 și 03.05 ; abia aștept sa fug de ouăle de paste :)) 

 

Aveți ceva recomandări de atracții locale mai puțin cunoscute? 

Ajung cu mașina acolo, dar vreau sa închiriem scutere și sa exploram. 

Fără program, fără graba ; am văzut ceva izvoare termale cu mini piscine naturale online arătau bine. 

 

Noroc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu vremea vom vedea noi atunci, mai buna, mai rea; ne descurcam.

Sfaturile celor care au descoperit din secretele insulei pe propria piele sunt binevenite indiferent de vremea de afara. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Samothraki e o insula superba, mai ales daca stii unde si la cine sa mergi acolo:) in aprilie-mai e destul de rece si mare parte din taverne sunt inchise, fiind afaceri de familie si multi stau in alexandruopoli sau pe langa. Incearca in Chora(capitala) pt cazare, sau in port, acolo gasesti mereu. Cum mergi spre Therma pe dreapta este un restaurant cu o curte maricica, un patron posesor de Ducati Hypermotard care e fff simpatic si iti va recomanda ce sa comanzi, ce are proaspat. Ah, si vinul casei e adus din Limnos, foarte bun(comparativ cu celelalte vinuri grecesti...). Poti merge la cascade(sunt 2 locatii, pana la cea mica mergi cam 2km pe jos pe niste potecute, pana la cea mare(care vara e o comoara ascunsa...cu un mic lac in care te poti spalaci, ascuns intre stanci). Daca te bagi putin pe offroad, cand mergi spre Profitis Ilias, faci dreapta printr-un lan si mergi pe poteci pana la niste tancuri abandonate:) abia astept iunie/iulie sa ma intorc acolo...

problematic e feribotul, nu circula in fiecare zi a saptamanii pana in iunie. O zi sau doua/sapt nu ai cu ce sa te intorci:))) planuieste din timp.

am ales Thassos pt minivacanta moto post-Paste pt ca e mult mai abordabil si ai destule optiuni si pt perioada in care nu se face baie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thassosul de paste cumulat cu 1 mai va fi populat de roamani si bg cu masini

daca vrei sa te bucuri de de moto pe insula e bine sa mergi inainte de val’ sau dupa

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, ianachim said:

thassosul de paste cumulat cu 1 mai va fi populat de roamani si bg cu masini

daca vrei sa te bucuri de de moto pe insula e bine sa mergi inainte de val’ sau dupa

 

 

In jur de 10-15 mai, cam asa. Faci si baie, prinzi si liber, incep sa se deschida si tavernele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, omu79 a spus:

 

In jur de 10-15 mai, cam asa. Faci si baie, prinzi si liber, incep sa se deschida si tavernele.

 

Acum 8 ore, omu79 a spus:

 

In jur de 10-15 mai, cam asa. Faci si baie, prinzi si liber, incep sa se deschida si tavernele.

Exact atunci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.02.2019 la 16:28, Titi Hornet a spus:

in insula preturi diverse, de la 40 e - 150 e, depinde ce calitate vrei...

Daca ma iau dupa google weather, arata frig, ploaie si vant.. Acum stiu ca e munte acolo si presupun ca mereu e vremea asa in perioada asta. Crezi ca o sa se incalzeasca spre sf lunii macar la un 20? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 08.04.2019 la 11:37, DiarM a spus:

Daca ma iau dupa google weather, arata frig, ploaie si vant.. Acum stiu ca e munte acolo si presupun ca mereu e vremea asa in perioada asta. Crezi ca o sa se incalzeasca spre sf lunii macar la un 20? 

Da, acum e bine, cald....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pe insula. Alimentati inainte ca aici e 1.6euro :))

Gata si cu plecatul de pe insula. Daca vrea cineva info specifice de genul unde se mananca, plaje, drum asfaltat etc sa imi lase pm.

Ca idee cazarea a fost la samothraki village. M am luat dupa reviews...este o cazare naspa pt 40 euro pe noapte. Nu merita mai mult de 20. Daca vreti sa nu faceti dus cu apa calda aici e locul ideal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Salut.

 M-ar tenta Samothraki  pt 4 zile dar pana acum am gasit un program la ferry fix pe dos...Aveti idee daca au ferry seara spre Samothraki si dimineata de acolo? Ca pana acum am gasit doar cu plecare la 9 dimineata din Alexandroupolis si seara din Samothraki..si mie imi trebuie fix invers. Ca idee plecarea ar fi undeva in iulie - plecarea sambata, intoarcerea marti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...