Sari la conținut

EXPORT peste mari si tari


adidas
 Share

Postări Recomandate

Pe scurt,

Vreau sa-mi vand motocicleta, am vreo 3 americani interesati si nu stiu cum se procedeaza. Daca are cineva experienta cu exporturile internationale (maritime sau aeriene), firme de curierat, acte si tot ce mai trebuie, il rog sa-mi dea niste sfaturi aici.

Multam 🤘🏽

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa iti faci o idee, tocmai am cerut si eu niste oferte Londra - Seattle.

Depinde de cat de repede vrei sa ajunga, daca vrei sa ajunga in aproximativ 1-2 saptamani si fara batai de cap, alege avionul, daca nu te grabesti, poti alege vaporul/roro si dureaza pana la 2 luni.

De aici se ocupa transportatorul de acte (trebuie sa specifici daca este import permanent sau temporar) si de obicei sunt incluse toate taxele si intocmirea actelor.

In State se mai plateste si acolo o taxa de 60$ (cel putin atat e la TIP) daca iti faci actele singur (trebuie competat un formular si nu mai stiu ce), sau cu un agent te duce pe 600$, dar tot trebuie sa fii de fata cand se face vama, deci nu stiu exact care e castigul sa ai un agent.

Pentru import permanent, cred trebuie sa mai achiti acolo Sales tax care difera in functie de stat si probabil inca niste taxe aditionale (tot asa, depinde de legile statului).

La asta se mai adauga, daca este cazul, costul asigurarii, costul de parcat moto in vama pana se lamureste situatia sau costul de manipulare acolo in caz de ceva.

Si plus, mai e si costul transportului pana in Londra pentru ca majoritatea pleaca de acolo, sau Germania. Ca sa il duci pe roti (prin celebrul tunel pe sub mare) te costa undeva la 300E, depinde in cate zile vrei sa faci traseul + bilet de intoarcere (in cazul tau). Deci probabil ca ar fi mai simplu ca gasesti orice firma de curierat si sa il trimiti acolo, dar cel mai probabil trebuie sa fii prezent pentru acte (nu stiu daca se pot face la Bucuresti).

 

Oferte am asa, pentru motorul meu:

 

1. Shippio:

The price for Ocean freight will be GBP 963.00 (Transit time of approximately 32 days).
The price for Air freight will be GBP 1576.00 (Transit time of approximately 7-10 days).

 

Motorcycle:

Less than ¼ of a tank of fuel in the tank

All other fluids can remain in the bike itself

Battery remains connected

We don’t remove wheels

Including up to 20 Kg. of non-hazardous luggage’s

The following items are prohibited from accompanying the motorcycle - any liquids, pressurised canisters, creams, putties, matches, lighters or lithium batteries

 

2. Motofreight:

Air freight UK to Seattle, USA:                                                             GBP £1’425. This includes crating, customs formalities in the UK and airfreight to arrival to the USA. This price is based on you delivering your Tiger into our depot, near Heathrow.

Airfreight from London to Vancouver, Canada:                               GBP £1’295. This includes crating, customs formalities in the UK and airfreight to arrival in to Vancouver. Once the bike arrives in Canada it will need to be cleared through customs, and this is easy for you to do yourself for approximately US $60. We can advise you on the process. 

If you do it (actele de import, adica) yourself you can expect to pay US $60 in fees, whereas if you use an agent you can expect to pay around US $600 in fees and you would still need to be present for the clearance process. 

 

3. ivssuk:

Transport doar pe apa, iar pretul nu il stiu exact pentru ca initial cerusem pentru un container mic (care ajunge cu tot cu taxe pe la 2200E, ceva in genu' asta). Dar probabil ca o sa fie mai ieftin decat cele de mai sus pentru un motor. Problema ar fi ca dureaza undeva pe la 2 luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.

Dacă faci exportu' pe persoană fizică, tre' să faci așa:

- mergi la un comisionar vamal din zona ta și spune-i că vrei un cod EORI, adică vrei să te înregistrezi în baza de date a vămii Comunitare (e simplu, dar durează vreo două-trei zile; după ce te înregistrezi în sistemul vamal, vei putea să exporți motoru');

- vorbește cu Adrian - 0722331330 , un băiat de milioane, el îți poate "împacheta" motorul în cele mai bune condiții, mai ales că e profesionist, împachetează oficial motoare pentru KTM, astfel încât să treacă de vama americană, foarte scrupuloasă când vine vorba de chestii aduse din Europa;

- după ce ai băgat motorul în cutie și l-ai pregătit de transport, mergi la comisionar și roagă-l să-ți facă declarația vamală de export, iar la biroul vamal de ieșire din Comunitate să treacă Hamburg (sfat prietenesc, transportul maritim din Hamburg spre Lumea Nouă e de două ori mai ieftin decât din Constanța, Adrian poate să-ți asigure transportul cu un microbuz până la Hamburg pe un preț foarte ok, iar când tragi linie la urmă, chiar se vede diferența);

- din momentul exportului ai la dispoziție 90 de zile să scoți motoru' din Europa, așa că ai timp să vorbești cu băieții din Americi să obțină un cod de îmbarcare pentru motor, în containerul pe care îl vor alege ei, pe vaporul pe care îl vor alege ei, la data pe care o vor alege ei, printr-un comisionar de la ei (customs broker);

- în cutia în care bagi motorul aruncă și un set de fotocopii după toate documentele, inclusiv după declarația vamală de export, în cazul în care se rătăcesc originalele, asta ca să nu te trezești cu motoru' în Hamburg după vreo două luni, pe motiv de lipsă documente;

- spală-l maxim, să nu aibă urme de pământ, de iarbă sau de muci europeni, că ți-l întorc inspectorii fitosanitari americani în secunda unu!!! (eu, când am trimis o Aprilia RSV Mille, i-am dat și anvelopele cu cremă de ghete!);

- în mod normal, după ce o să-ți preia utilajul, Adrian o să se ocupe cam de toate formalitățile în portul din Hamburg, astfel încât motorul să fie îmbarcat. 

După aia nu-ți rămâne decât să te rogi ca americanii să accepte coletu'... :))))))

 

Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...