Sari la conținut

Aprilia Rs4 - kit


Cristi91
 Share

Postări Recomandate

Salut, am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta:

 

1. Vreau sa montez un kit de 80cc pe un Aprilira Rs4 50, imi poate recomanda cineva un service din Constanta ? le-am scris si celor de la Estbike si celor de la Hobymoto dar au dat cu seen doar 😅

 

2. Acesta ar corespunde cu codul modelului moto (Tk 000) : https://www.unimotors.ro/Set-cilindru-motor-Aprilia-RS-RX-Derbi-GPR-Racing-Senda-DRD-Gilera-RCR-SMT-80cc-2T-Polini_p_3802.html , este bun aveti alte recomandari ?

3. Ma intereseaza sa obtin putina viteza in plus, in afara de kit'ul de mai sus mai trebuie sa schimb altceva ?

-----------------------------

Ps: Eventual ma pot deplasa si in Bucuresti daca a ramas Constanta fara mecanici 😀

FHD0227.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Daca vrei sa schimbi kitul cilidru, te sugerez sa iei un kit 110cm3. Mult mai bun, putere mai mare si te tine mai mult fara sa se strice.(la pret apropriat fata de cel de 80)

2) Un carburator pe marimea capacitatii cilindrice.(sau poti sa schimbi jiglerul(mainjet,ul)care sa aibe o gaura mai mare).

3) Bucura-te de ea!(ps, sunt aprope de tine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei doar putina viteza in plus, e mai ieftin sa te joci cu foaia si pinionul. Ca dezavantaj, o sa ai demaraj greu (adica o sa prinda viteza aia greu si o sa ti se para lenesa). Motoarele 2T nu au nici cuplu mare. Poti si invers. Renunti la viteza si te dai pe o roata intr-o veselie.

 

Motorul de RS 125 4T nu mi se pare o idee potrivita. Cred ca o sa ai probleme mari cu actele sa o faci legala. E mai greu (presupun) si are cuplu mai mare decat motorul de 125 2T. E posibil sa nu reziste cadrul. L-am comparat cu motorul de 125 2T pentru ca ala s-a pus pe RS-ul de 50 de oamenii care se dau pe circuite in strainatate.

 

Uite aici o lista cu kit-uri de RS50:

https://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?254214-most-50cc-70cc-80cc-etc-bhp-info

 

In functie de bani si cat esti dispus sa modifici motorul, alegi ce ti se potriveste. Se pare ca la ParmaKIT (ala de 110cmc) trebuie modificat carter-ul si asta nu e lucru usor de facut.

 

Poti spune ce greutate a motocicletei ai trecuta in talon?

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Endurache a spus:

Daca vrei doar putina viteza in plus, e mai ieftin sa te joci cu foaia si pinionul. Ca dezavantaj, o sa ai demaraj greu (adica o sa prinda viteza aia greu si o sa ti se para lenesa). Motoarele 2T nu au nici cuplu mare. Poti si invers. Renunti la viteza si te dai pe o roata intr-o veselie.

 

Motorul de RS 125 4T nu mi se pare o idee potrivita. Cred ca o sa ai probleme mari cu actele sa o faci legala. E mai greu (presupun) si are cuplu mai mare decat motorul de 125 2T. E posibil sa nu reziste cadrul. L-am comparat cu motorul de 125 2T pentru ca ala s-a pus pe RS-ul de 50 de oamenii care se dau pe circuite in strainatate.

 

Uite aici o lista cu kit-uri de RS50:

https://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?254214-most-50cc-70cc-80cc-etc-bhp-info

 

In functie de bani si cat esti dispus sa modifici motorul, alegi ce ti se potriveste. Se pare ca la ParmaKIT (ala de 110cmc) trebuie modificat carter-ul si asta nu e lucru usor de facut.

 

Poti spune ce greutate a motocicletei ai trecuta in talon?

 

51934358_2109218885801395_6337084873559244800_n.jpg

Acum 11 minute, Cristi91 a spus:

la prima vedere rs4 125 4T este identica cu a mea la cadru.. https://www.olx.ro/oferta/aprilia-125-rs4-IDc1igV.html#93b24dfb7a

 

51934358_2109218885801395_6337084873559244800_n.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca RS50 ala mai vechi are 89kg la gol. S-a ingrasat mai ceva ca mine. 

E posibil sa aiba acelasi cadru. Asta ar explica greutatea mare a lui RS50. Alea vechi erau diferite. 

Daca iti permite categoria permisului mai bine o vinzi pe asta si la banii aia pui cei 850 de euro cat cere ala pe motorul de 125, mai pui cateva sute de euro cat or costa modificarile si iei altceva. Adica pe langa motor iti mai trebuie toata electronica si aproape toata instalatia electrica, furtune (motorul are alta forma si orificii), radiator (daca sunt diferite), evacuare (sunt foarte diferite evacuarile 2T si 4T) plus multe alte chestii marunte. Mi se pare o idee foarte proasta si foarte scumpa sa pui motor de 125 4T pe motocicleta aia.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Endurache a spus:

Eu stiam ca RS50 ala mai vechi are 89kg la gol. S-a ingrasat mai ceva ca mine. 

E posibil sa aiba acelasi cadru. Asta ar explica greutatea mare a lui RS50. Alea vechi erau diferite. 

Daca iti permite categoria permisului mai bine o vinzi pe asta si la banii aia pui cei 850 de euro cat cere ala pe motorul de 125, mai pui cateva sute de euro cat or costa modificarile si iei altceva. Adica pe langa motor iti mai trebuie toata electronica si aproape toata instalatia electrica, furtune (motorul are alta forma si orificii), radiator (daca sunt diferite), evacuare (sunt foarte diferite evacuarile 2T si 4T) plus multe alte chestii marunte. Mi se pare o idee foarte proasta si foarte scumpa sa pui motor de 125 4T pe motocicleta aia.

 

 

o sa incerc sa schimb foaia si pinionul ..daca reusesc sa scot 10-20 km in plus sunt multumit! merci 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Endurache a spus:

 

 

Motorul de RS 125 4T nu mi se pare o idee potrivita. Cred ca o sa ai probleme mari cu actele sa o faci legala. E mai greu (presupun) si are cuplu mai mare decat motorul de 125 2T. E posibil sa nu reziste cadrul. L-am comparat cu motorul de 125 2T pentru ca ala s-a pus pe RS-ul de 50 de oamenii care se dau pe circuite in strainatate.

Compara rs4 125 si rs 125 si vezi unde ai gresit mai sus.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...