Sari la conținut

accident Rosiorii de Vede


XaeL
 Share

Postări Recomandate

preluat de pe FB, de pe grupul "nostru" (motociclism.ro); boldarea si culoarea rosie imi apartin

 

ACCIDENT GRAV în Roșiorii de Vede!
MOTOCICLIST ÎN COMĂ!
Se așteaptă ELICOPTER SMURD!

Accident grav în urmă cu puțin timp, în Roșiorii de Vede, Teleorman.
Un motociclist a fost izbit în plin de o mașină, chiar în intersecția de lângă Spitalul Caritas! 
Șoferului autoturismului, un bărbat de 50 ani, care circula dinspre strada Sergent Izbiceanu, nu a acordat prioritate de trecere motociclistului, care circula pe strada Carpați.
În urma impactului, motociclistul a fost aruncat pe asfalt și a suferit o lovitură puternică în zona capului. Nu purta cască de protecție.
Acum este în comă de gradul IV la spitalul din imediata apropiere a locului accidentului.
Medicii au solicitat un elicopter Smurd, pentru a fi transportat la un spital în București! 
Tânărul care circula cu motocicleta are 28 de ani și lucreaxă ca taximetrist.

rosiori.jpg

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Paca a spus:

Un taximetrist, fara casca , care vroia sa guste din feeling-ul libertatii si sa scuipe seminte a intalnit un logan ...ce-i drept cam buclucas .

Darwin are grija .

si cam cum ti-ai dat tu seama ca e vb de un logan ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, Ice-D said:

Nu stiu ce e mai trist, faptul ca un om se zbate pe patul de spital sau faptul ca puteti face misto de starea si profesia lui?! Stati linistiti, acelasi Darwin are grija si de voi,cu sau fara casca.

din descrierea citita de mine, nu prea se mai zbate; mai mult sta linistit, in moarte cerebrala, pe care o evita cu o casca chiar si de 200 lei, probabil

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este regretabi de fiecare data cand un om sufera. Daca vezi odata pe cineva in coma nu iti mai vine simtul umorului, INSA

 

dupa cum s-a spus mai sus, purtatul castii l-ar fi scapat aproape sigur de coma. Nu stiu daca si de spital.

 

Imi amintesc si acum pe facebook anul trecut a postat unul un mosociclist din America fara casca, si a iesit efectiv o intreaga polemica in care eu eram in minoritate, pe tema purtatului castii. Concluzia fiind ca "daca e sa o patesti o patesti oricum, casca e pentru fricosi".

 

Asa ca de atunci cand citesc sau vad fara casca, efectiv nu ma mai mira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e cu simtul dreptatii si respectului fata de lege. Pe forum adica, ...

in trafic, altfel sta problema.
Daca pe respectivul nu l-a dus capul sa poarte o casca, ce poti sa mai spui? Capul face, capul trage.
Poate scapa si-si invata lectia.
Soferul "raspunde" pentru vatamare corporala din culpa dar, nu cred ca "raspunde pana la capat" pentru ca legal, "motociclistul" trebuia sa poarte casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postarea de pe FB poate fi accesata AICI

 

"În urma impactului, motociclistul a fost aruncat pe asfalt și a suferit o lovitură puternică în zona capului. Casca de protecție a fost găsită printre mașinile parcate, la o distanță considerabilă."

 

Cel mai probabil motociclistul avea casca pe cap, insa poate nu era legata..

Stie cineva ce model de moto este acela? Mie imi pare un scuter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate n-ai inchis-o bine, chiar asa-i de prost sistemul? Eu la casca mea asa am, dar o inchid de fiecare data. Pe vremuri aveam la Arai sistemul cu inele .... rar mergeam cu ea asigurata, foarte incomod sistemul si de prins si de desfacut (pentru mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Contabil a spus:

Poate n-ai inchis-o bine, chiar asa-i de prost sistemul? Eu la casca mea asa am, dar o inchid de fiecare data. Pe vremuri aveam la Arai sistemul cu inele .... rar mergeam cu ea asigurata, foarte incomod sistemul si de prins si de desfacut (pentru mine).

Inchisa bine, pana la capat, cum o purtam de obicei. Cam cum a fost accidentul: imbracat in armura de vara (cea cu plasa), fac o franare de urgenta de pe la 40 - 50km/ora si mi se blocheaza roata fata (nu stiu ce naiba a avut abs-ul de nu a functionat). Rezultatul a fost ca am fost aruncat la vreo 2 - 3 metri de motocicleta. Am cazut pe lateral stanga, am dat cu casca in asfalt apoi mi-a sarit la cativa metri distanta. 
Cred ca in cazatura s-a impins armura in clema iar clema in barba de s-a deschis. Sau m-a prins intr-o pozitie ciudata care a favorizat deschiderea clemei. M-au durut soldul si clavicula stanga vreo saptamana dar nu am patit nimic altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O casca gasita in boscheti nu inseamna neaparat ca o avea pe cap. Poate o purta pe ghidon. Sau poate o tinea pe crestet, cum am mai vazut pe la scuteristii de la pizza, vara.

Si chiar daca o avea pe cap dar nelegata sau prea mare, tot Darwin awards se numeste si asta, din pacate.

De cand ma dau eu pe sectiunea asta, adica de vreo 3 ani, sunt vreo 5 decese din cauza castii care a sarit sau nu era deloc. Stupid...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...