Sari la conținut

accident Rosiorii de Vede


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Unreal2 a spus:

Inchisa bine, pana la capat, cum o purtam de obicei. Cam cum a fost accidentul: imbracat in armura de vara (cea cu plasa), fac o franare de urgenta de pe la 40 - 50km/ora si mi se blocheaza roata fata (nu stiu ce naiba a avut abs-ul de nu a functionat). Rezultatul a fost ca am fost aruncat la vreo 2 - 3 metri de motocicleta. Am cazut pe lateral stanga, am dat cu casca in asfalt apoi mi-a sarit la cativa metri distanta. 
Cred ca in cazatura s-a impins armura in clema iar clema in barba de s-a deschis. Sau m-a prins intr-o pozitie ciudata care a favorizat deschiderea clemei. M-au durut soldul si clavicula stanga vreo saptamana dar nu am patit nimic altceva.

 

Poti sa ne spui despre ce casca e vorba? Si modelul de motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Contabil a spus:

Poate n-ai inchis-o bine, chiar asa-i de prost sistemul? Eu la casca mea asa am, dar o inchid de fiecare data. Pe vremuri aveam la Arai sistemul cu inele .... rar mergeam cu ea asigurata, foarte incomod sistemul si de prins si de desfacut (pentru mine).

 

O purtai cam degeaba, inseamna. Sa nu te bata vantul. E adevarat ca nu-i la fel de comod ca sistemul micrometric, dar de aici pana a nu inchide casca...

 

Acum 4 ore, Unreal2 a spus:

Cred ca in cazatura s-a impins armura in clema iar clema in barba de s-a deschis. Sau m-a prins intr-o pozitie ciudata care a favorizat deschiderea clemei. M-au durut soldul si clavicula stanga vreo saptamana dar nu am patit nimic altceva.

Nu stiu ce casca ai tu, dar la a mea trebuie sa tragi de ceva ca sa se deschida, cam ca la centura de siguranta din avion. 

Nu zic ca e imposibil, dar pana la proba contrarie eu nu cred ca o casca omologata se desface la buseala. 

 

Mult mai probabil nu era prinsa sau era prea mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, o purtam degeaba 75% din timp. De aceea am renuntat la ea (desi este mai sigura) si mi-am luat altceva inferior ca si siguranta dar pe care-o folosesc 100%. Oameni si oameni .... nevoi diferite.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...