Sari la conținut
orzancatalin

Viitor incepator sfaturi/raspunsuri la intrebari

Postări Recomandate

Acum 5 minute, Gabi M a spus:

Nu va mai faceți atâtea griji cu ridicatul motocicletei, spre norocul nostru un distins coleg a inventat următorul dispozitiv 

Problem solved. 

Tu care ma cunosti fata in fata iti faci griji ca nu pot ridica motoreta de jos? :))

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cind ziceam mai potolit ma gindeam la unu-doi cilindri si pina in 165 kg; pacat ca nu se mai face ceva gen Freewind...insa variante mai gasesti

totusi zece mii de ginduri 'de iarna' nu echivaleaza cu un drivetest

Partajează acest post

Link spre post
Acum 43 minute, Gabi M a spus:

Nu va mai faceți atâtea griji cu ridicatul motocicletei, spre norocul nostru un distins coleg a inventat următorul dispozitiv 

Problem solved. 

Ahahahahahahaa :))) uitasem de asta. Dispozitiv, adica țavă :)) 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 minute, mihai c a spus:

cind ziceam mai potolit ma gindeam la unu-doi cilindri si pina in 165 kg; pacat ca nu se mai face ceva gen Freewind...insa variante mai gasesti

totusi zece mii de ginduri 'de iarna' nu echivaleaza cu un drivetest

Categoric fac si drivetest da sa ma vad cu plasticul in mana. 

Doi cilindrii si usoare sunt Ninja si Z, atat 400 cat si 650, modele pe care le am in vedere. 

Partajează acest post

Link spre post

Sunt curios cum e de pilda un FMX650 sau un DRZ400,abia astept primavara sa le incerc ,mai ales ca stau in Ilfov

plasticul se ia usor,ar fi bune si niste cursuri after pt viraje si frinare .

sa nu uitam ca avem cel mai criminal trafic in tara,din Europa,desi e cel mai lent...iar in capitala e muuult mai grav subiectul asta decit in provincie

in alte tari e cu totul altceva,si oamenii tin la semenii lor de pe strada,nu incearca sa ii omoare ca la noi

Partajează acest post

Link spre post

Sunt cursuri, chiar foarte bune pentru viraje si franare. Am vazut niste recomandari foarte bune pentru ele si zic eu ca pretul cursurilor e chiar ok. O zi intreaga parca tin.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 8 minute, mihai c a spus:

Sunt curios cum e de pilda un FMX650 sau un DRZ400,abia astept primavara sa le incerc ,mai ales ca stau in Ilfov

plasticul se ia usor,ar fi bune si niste cursuri after pt viraje si frinare .

sa nu uitam ca avem cel mai criminal trafic in tara,din Europa,desi e cel mai lent...iar in capitala e muuult mai grav subiectul asta decit in provincie

in alte tari e cu totul altceva,si oamenii tin la semenii lor de pe strada,nu incearca sa ii omoare ca la noi

La mobrele pe care le-ai menționat, frânele și abordarea curbelor nu-s tocmai puncte forte, deci nu te-ar ajuta prea mult un curs. 

Editat de Doctor X

Partajează acest post

Link spre post

Daca esti curios inca dinainte de a proba, poti arunca un ochi pe tabelul despre motocicleta in functie de inaltime

Partajează acest post

Link spre post
1 oră în urmă, stres a spus:

Daca esti curios inca dinainte de a proba, poti arunca un ochi pe tabelul despre motocicleta in functie de inaltime

Am incercat cu site-ul cycleergo. In tabel ori nu ma uit bine ori nu gasesc inaltimea pe care o am eu. 

Totusi, o sa incerc la salon, sper sa ma lase expozantii. 

Partajează acest post

Link spre post

deci juma echipament top, jumate no-name sau fashion

La 16.02.2019 la 22:30, orzancatalin a spus:

iubirea vietii mele, Honda CB650F 2017 ❤️. Stiu, o sa ziceti ca e cam mare pentru un incepator, dar avand in vedere ca sunt undeva la 1.87 m inaltime si 100 kg nu prea am loc pe un 125 sau 300, 400cc.

wow .. la 24 de anisori ai gasit iubirea vietii .. wow !!! bravooo !!!

Ma consider o persoana reponsabila, mi se reproseaza ca merg in limita de viteza cu masina dar eu cred ca e ok sa ajungi cu bine la destinatie, decat sa ajungi repede sau deloc, asa ca o sa temperez mana aia dreapta pe acceleratie, iar daca simt ca e prea grea mana o sa limitez "bestia" la standarde A2, pentru propria siguranta si pentru a celor din jur. Ma intereseaza in special acel ABS, nu o sa rup virajele paralel cu asfaltul si nici pe o roata nu vreau sa o dau, e un motiv pentru care are 2 roti, dar va respect pe cei care reusiti sa faceti asta in conditii de siguranta si sunt sigur ca e o experienta aparte.

daca esti asa respoponsabil si mai stiu eu ce ... la ce iti trebuie motocicleta? tu vrei sa gatui minunea tehnicii de 600 daca e prea grea manutza??? in loc sa inveti sa controlezi putoarea deja i-ai pus gand rau s-o limitezi  ... BRAVOOO ! toate hondele trebuie gatuite ca-s prea rapide .. (era o gluma)

Acum urmeaza intrebarile:

-Cam cat o sa ma coste pe mine (tanar de 24 de ani cu permis cat B nu de mult timp) casco-ul pentru mandretea pe doua roti?

-Recomandari pentru o firma serioasa de casco cu care cooperati?

-Cam la ce impozit sa ma astept?

cred ca la un birou de asigurari gasesti mult mai usor raspunsul la intrebarile tale 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, superbec a spus:

deci juma echipament top, jumate no-name sau fashion

wow .. la 24 de anisori ai gasit iubirea vietii .. wow !!! bravooo !!!

daca esti asa respoponsabil si mai stiu eu ce ... la ce iti trebuie motocicleta? tu vrei sa gatui minunea tehnicii de 600 daca e prea grea manutza??? in loc sa inveti sa controlezi putoarea deja i-ai pus gand rau s-o limitezi  ... BRAVOOO ! toate hondele trebuie gatuite ca-s prea rapide .. (era o gluma)

cred ca la un birou de asigurari gasesti mult mai usor raspunsul la intrebarile tale 

Nu intelege gresit, eu le iubesc pe toate, nu conteaza ca e vitezana sau un chopper, e noua sau mai veche, e frumoasa!

Am ales calitate-pret, cand o sa fie nevoie o sa mai iau echipament. No name sa fie geaca, e acelasi producator ca la MT Helmets, probeaza o geaca din aia si o sa vezi ca e chiar ok.

Cat despre gatuit, sunt sigur ca nu se supara pe mine cel putin un an pana se duce mamaliga din spate, daca e cazul. 

Partajează acest post

Link spre post

ce nu ai cum sa intelegi in momentul asta e ca sunt foarte putini motociclisti care imbatranesc cu o singura motocicleta, e foarte bine ca iei o motocicleta noua, e mult mai usor sa inveti pe ceva care merge cum trebuie.

mt helmets sunt niste chinezisme,  exista doar cativa producatori de casti premium , SHOEI ,Arai, Schuberth , restul produc chestii de fashion , ca icon sau low-mid range, o sa inceapa imediat un fanboy sa-ti explice ca nu stiu ce rahat de casca e senzationala, dar el n-a mers niciodata cu altceva si oricum pe naked e chinu dracului chiar si cu casti de calitate.

iar despre acceleratie ... ca sa inveti sa pilotezi o motocicleta iti trebuie si ceva putere, pe scuter poate merge oricine...

Partajează acest post

Link spre post
Acum 8 ore, superbec a spus:

ce nu ai cum sa intelegi in momentul asta e ca sunt foarte putini motociclisti care imbatranesc cu o singura motocicleta, e foarte bine ca iei o motocicleta noua, e mult mai usor sa inveti pe ceva care merge cum trebuie.

mt helmets sunt niste chinezisme,  exista doar cativa producatori de casti premium , SHOEI ,Arai, Schuberth , restul produc chestii de fashion , ca icon sau low-mid range, o sa inceapa imediat un fanboy sa-ti explice ca nu stiu ce rahat de casca e senzationala, dar el n-a mers niciodata cu altceva si oricum pe naked e chinu dracului chiar si cu casti de calitate.

iar despre acceleratie ... ca sa inveti sa pilotezi o motocicleta iti trebuie si ceva putere, pe scuter poate merge oricine...

Nu am indraznit cu casti premium, ca sa spun sincer m-am speriat de preturi. Pana in prezent, mergand pasager am observat ca pentru mine isi face treaba destul de bine, oricum nu imi pot da seama cu adevarat daca e buna sau nu din postura de pasager dar o sa o folosesc la scoala sa ma invat cu ea. Urmatoarea casca o sa coste mai mult si o sa fie SHOEI sau Bell.

La partea cu acceleratia, te cred pe cuvant. 

Multam mult de sfaturi! Am luat de la fiecare cate ceva!

Partajează acest post

Link spre post
1 oră în urmă, orzancatalin a spus:

. Urmatoarea casca o sa coste mai mult si o sa fie SHOEI sau Bell.

vezi ca sunt tutoriale foarte bune pentru alegerea castilor, poti sa vrei tu shoei daca nu iti vine bine pe forma capului nu o sa te intelegi cu ele.

producatorii au cam un singur calapod, de ex mie imi vine perfect shoei pe cap dar bell(exemplu) pe masura mea nici nu pot s-o trag pe cap

cand o casca iti vine perfect o poti purta 4-5 ore sau mai mult fara s-o scoti , altfel daca te jeneaza undeva dupa 20 minute, in 2 ore o sa-ti vina sa o arunci la gunoi in benzinarie.

si comfortul e foarte important pentru ca trebuie sa te concentrezi la drum nu la urechea care ti se freaca de casca...

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 ore, superbec a spus:

vezi ca sunt tutoriale foarte bune pentru alegerea castilor, poti sa vrei tu shoei daca nu iti vine bine pe forma capului nu o sa te intelegi cu ele.

producatorii au cam un singur calapod, de ex mie imi vine perfect shoei pe cap dar bell(exemplu) pe masura mea nici nu pot s-o trag pe cap

cand o casca iti vine perfect o poti purta 4-5 ore sau mai mult fara s-o scoti , altfel daca te jeneaza undeva dupa 20 minute, in 2 ore o sa-ti vina sa o arunci la gunoi in benzinarie.

si comfortul e foarte important pentru ca trebuie sa te concentrezi la drum nu la urechea care ti se freaca de casca...

Inseamna ca pentru moment am ales bine, nu ma jeneaza in niciun fel cea de la Icon ba chiar izoleaza sunetul destul de bine si nu se abureste.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Daca nu va vine Shoei (nu ca marime, ci la calapod), incercati Arai si vice-versa. Se poate include si Schuberth in ecuatie, dar nu stiu exact unde.

Mie, imi vine foarte bine Shoei si foarte prost Arai. Schuberth, e undeva pe langa, mai mult spre Shoei, daca ma iau dupa forma capului meu.

Editat de misionaru

Partajează acest post

Link spre post

am constatat ca daca recomand mecanicii buni altora obtin 2 chestii neplacute:

1-nu mai am eu loc suficient acolo 

2-bobirnace de la nemultumitii de profesie sau de la unele erori (si cei mai buni sunt oameni...)

Asa ca mai bine nu mai recomand.

In acelasi stil-de ce sa nu ia lumea motociclete noi pe care sa le vinda apoi curind ieftin? 

Oricum din oamenii care cer parerea asupra unui obiect inainte ce cumparare cred ca sub 5% isi schimba opinia preconceputa (nu e un apropo la initiatorul topicului)

Partajează acest post

Link spre post