Sari la conținut

Masina doar de fun la sub 10.000€


Vizitator goe 75
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 490
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, Metal Heart a spus:

, discutia va merge in directia "ce masini ii plac lui Superbec" :) 

No mai bine isi ia un cazan ancestral care da bine in poza sau o masina de 200 de cai despre care a citit paca ca e misto...sau un cacao de toyota care era o basina sinistra cand a iesit pe piata .

 

Gata stiu. Olcit 12 trs 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, goe 75 a spus:

Multam fain!  Am lasat fara o directie precisa pt ca nici eu nu sunt sigur ce vreau .Am avut si un weekend de plictiseala maxima  ,intr-o locatie fara sanse de alte activitati si am recitit si topicul colegului care cauta roadster si se ajunsese la oda lui 330d in multe pagini ... 

 

daca nu dezactivezi niciodata tc pe curbe ia-ti bemve, ai de unde alege, piese peste tot, bun la toate, cam greu dar merge bine in linie dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Z4 28i sau 30i din acest deceniu e pe la 20k, cam dublul bugetului propus...

acum vreo saptamana am ratat un 28i la 17,9k.... s-a dat in cateva ore cum a fost pus pe mobile, nu-i bai, o sa apara si altele

cum e zicala aia veche, dupa masini, autobuze si gagici sa nu fugi ca o sa vina altele :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Si eu iti propun Audi TT (v2), BMW Z4, Fiat 500 Abarth (doar sa gasesti in banii astia, ca multi vanzatori pe olx numesc Abarth, varianta 500 Sport cu 100HP) si bineinteles Mazda MX8 (daca stii despre ce e vorba si esti pasionat de mecanica)

Spor in cautari!

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

350Z e o idee buna, dar zicea Goe ca l-ar deranja impozitul.

Lancer Evo 8, cred ca te incadrezi la bani. Un prieten bun a vandut unul cu 9500 cuiva la Sibiu acum ceva timp.

STI e iar o idee buna, dar grija ce motor.

Am avut MX5, si e blana, dar ii lipseste clar puterea. Vestea buna e ca sunt o gramada care au kit turbo montat. Altfel MX5 are tot ce-i trebuie.

Apoi ar fi si M3 E36, cred ca gasesti un exemplar foarte intretinut la banii aia.

Nissan Silvia (200SX), care poate fi modificat relativ usor sau care poate fi cumparat deja modificat, Skyline, Supra intra in aceeasi categorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Variante sunt. Si nici nu te rup la impozit. Si nu cred ca vrei ceva vechi, in care sa tot bagi bani. Inafara de Supra aia care e veche si care ar fi mega fun daca umblii putin la ea, restul, chiar si cu fwd sunt foarte capabile. Daca gasesti, testeaza un focus RS de prin 2007 (generatia aia) , o sa iti placa. Inafara de Supra si Colantata aia cu Loeb , am mers cu toate modelele. De asta le recomand. Dar, daca vrei balena puternica la drum intins..e alta mancare de peste. Succes

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=265889840&categories=Cabrio&categories=SmallCar&categories=SportsCar&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=3000&maxPowerAsArray=262&maxPowerAsArray=KW&maxPrice=10000&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&minPrice=9000&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&steered=1&searchId=1dbf934a-6590-df0c-212b-ec83c3fe0c66

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=273640462&categories=Cabrio&categories=SmallCar&categories=SportsCar&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=3000&maxPowerAsArray=262&maxPowerAsArray=KW&maxPrice=10000&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&minPrice=9000&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&searchId=1dbf934a-6590-df0c-212b-ec83c3fe0c66

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=273920899&categories=Cabrio&categories=SmallCar&categories=SportsCar&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=3000&maxPowerAsArray=262&maxPowerAsArray=KW&maxPrice=10000&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&minPrice=9000&pageNumber=9&scopeId=C&sfmr=false&searchId=8e746b27-b29d-1798-8118-8f9ebbc51822

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=274452712&categories=Cabrio&categories=SmallCar&categories=SportsCar&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=3000&maxPowerAsArray=262&maxPowerAsArray=KW&maxPrice=10000&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&minPrice=9000&pageNumber=9&scopeId=C&sfmr=false&searchId=8e746b27-b29d-1798-8118-8f9ebbc51822

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=274060496&categories=Cabrio&categories=SmallCar&categories=SportsCar&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=3000&maxPowerAsArray=262&maxPowerAsArray=KW&maxPrice=10000&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&minPrice=9000&pageNumber=10&scopeId=C&sfmr=false&searchId=49646743-ebd8-b6cf-c0ad-66c1c8932999

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=274264134&categories=Cabrio&categories=SmallCar&categories=SportsCar&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=3000&maxPowerAsArray=262&maxPowerAsArray=KW&maxPrice=10000&minPowerAsArray=147&minPowerAsArray=KW&minPrice=9000&pageNumber=15&scopeId=C&sfmr=false&searchId=c4045353-a618-5ba7-c3d8-e2a48a590d23

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, cuki a spus:

ma distreaza cum vor unii sa bage mortu in casa altuia :D ... Supra, 350Z, RX8 (aici am ras de m-am (cuvant urat) pe mine)....pana in 10k Euro, adica bani de Logan.

 

Acuma la modul serios, masiniile "fun" second sunt foarte riscante. Sansa de a cumpara o masina buna la pret bun este aproape inexistenta, masiniile alea au fost cumparate de primii proprietari pentur a fi "conduse"... in Germania cele mai multe anunturi de pe mobile provin de la masini care au fost folosite ca rent a car pe circuite. Eu personal nu as cumpara o masina de genu cu +100k km.

 

Daca as fi in locul tau as merge pe MX-5 (fiablitate si motor atmosferic) sau Clio RS 2.0 (fiabil si motor atmosferic).

Eu nu vad faptul ca ar fi fost inchiriate pe circuit ca fiind o problema. Pt a te da cu ele sunt facute. Ca bagi un logan sau similar pe circuit e altceva. Atata timp cat au fost intretinute ca la carte, nu vad de ce s-ar feri de unele cu 100k km. De ce mai cumpara lumea motoare sport sau ss? Pe logica asta, ne-am feri de ele ca de dracu ca "daca au fost alergate"? Pai nu pt asta sunt facute? 

De unde stii ca acea MX-5 nu a fost alergata la randul ei de vreunul care a aflat si el ca e best handling car si bla bla? Atmosferice sau nu, motoarele alea sunt facute pentru performanta, mai mult sau mai putin. Altfel cautam toti 1.2 aspirat cu 60 de cai, si muream fericiti ca nu a fost alergata..

Editat de yes!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

Z4 28i sau 30i din acest deceniu e pe la 20k, cam dublul bugetului propus...

 

Da de ce trebuie sa fie neaparat dupa 2015??

Un Z4 din 2003-4-5 arata senzational, nu mai spun ca motorul de 3 litri este un m0nument de fiabilitate si rafinament.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=3.0i&makeModelVariant1.modelId=52&maxPowerAsArray=PS&maxPrice=10000&minPowerAsArray=PS&minPrice=8000&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&transmissions=MANUAL_GEAR

Acum 17 minute, cuki a spus:

Altfel la 10.000€ este cam putin sa cumperi un Supra, 350Z, WRX STI, Lancer Evo etc. Gasesti, dar iti garantez ca nu faci prea multi kilometri pana sa nu fie nevoie sa bagi muulti bani. Mai rau, in Romania nu prea gasesti mecanici buni, specializati in masini de genu...iar cei care is buni, costa pe masura si meritat.

Este exact si punctul meu de vedere! La 10.000 iei o ragalie de STI, Evo si alte cotoarbe turbo. Va dati seama ca asta sunt luate de dilii si forjate, alergate? Si la cat te costa piesele de masina sport japoneza, peste aia trebuie sa mai ai inca pe atat bani.

 

Acum 20 minute, cuki a spus:

Cand am spus MX-5, m-am bazat pe faptul ca acel tip de masina nu o cumpara doar "racerii de weekend", ci si pasionati de cabrio, oameni trecuti de prima tinerete, doamne si domnisoare. Sansa sa gasesti una folosita in conditii normale, nu alergata creste destul de mult in cazul acestui model.

Exact, si Z4 este in aceeasi categorie, motor puternic, fiabil si aspirat. Ca sa nu mai spun de preturi, un motor de schimb in mintile lui e pe la 6-700 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar tine si cum ti-e norocul. Prietenul asta al meu a vandut Evo 8, luat de nou din Pitesti, facuse aprox 10k pe an cu el, din 2004 (parca), tinut numai in garaj si iesit cu el din an in paste (la 10k pe an...). Deci poti sa ai si noroc. Ca sa nu mai zic ca vazuse forja la fel de rar.

Eu am avut MX5 MK 2.5, adica ala inainte sa devina "Ford", care e peste modelul mai nou din pct. de vedere handling, sasiu, feeling, etc. Ala de 2 litri are doar putere mai multa, in rest toti posesorii de MX5 o sa-ti spuna ca l-au stricat incepand cu 2005. Am impresia ca pentru ala de 2.0 nici nu gasesti kit Turbo, ca pentru cel precedent. Pot sa-ti zic ca se simte foarte aproape de un race car (joasa, handling belea, frane bune daca sunt intretinute, devii meserias la drifturi fara sa-ti dai silinta, etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, superbec a spus:

fun-ul incepe de la 200cp pe tona cu frane si suspensie de qualite

In banii aia gaseste Honda S2000 la 200cp pe tona si tractiune spate. 

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 47 minute, Paca a spus:

Stim ..bebeurili is menajate si ingrijite

Dupa ce o iei ,bagi aspiratorul in ea dai semintele afara si este ca noua !  :lol:

 

Cum spunea cineva mai sus, un Z il poate lua un pusti, o gagica, un pasionat sau un tip trecut de a doua tinerețe, dar dornic de feelingul care i-a scăpat la vremea tinereții. 

RX8 este nisata pe pusti care o țin numai în 10.000 ture. 

Sesizezi diferența? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu prea sunt entuziasmat de Rx8 pentru ca nu am vazut functionale decat pe alte meleaguri.In Ro le-am vazut doar pe post de ornament ,ghiveci de flori sau cotet de gaini.Nu prea mai am timpul sau rabdarea de proiecte.

 

La un Z 350 m-am gandit.In tinerete am mers cu una din variantele predecesoare (nu mai sunt sigur dar cred ca era Z270) . Orice varianta aleg arunc niste bani pe un moft ...dar parca la motoare de peste 3000 chiar arunci cu ei bine de tot .Pe langa penalizarea cu taxele vine si momentul cand vrei sa schimbi cotetu cu altceva si sa vezi atunci ce usor e sa gasesti cumparator care sa-si asume taxele alea .

 

Cea mai mare surpriza pentru mine ,din toata discutia asta, a venit sub forma recomandarilor pentru Audi TT.Asta cred ca a fost singura absolut si total in afara radaralui.M-ati convins si o sa fie a doua pe lista de testare.

Prima ramane categoric Mx5 , 2007-2008.Mazda ramane cap de lista pt ca ofera o experienta total diferita fata de ce am deja .Tot din motivul asta sunt sanse foarte aproape de 0 sa mai iau inca un seria 3 ,chiar si cu 60-100hp in plus faca de actualul.Cred ca singurul bmw care ramane considerat este z4.

@GoodKat

 

Considerentul primar este fun.

Si cu un echilibrilu de bun simt la cheltuieli asociate ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ihi! 

Restul pana la 7000 te costa transportul din UK și mecanicii dedicați modelului asta, care în România sunt mai rari ca fecioarele. Tinichigerie care trebuie refăcută la o gioarsa terfelita de toți este bașca. 

Mizilic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, goe 75 a spus:

 

Considerentul primar este fun.

..

Just for fun

Incearca un E30 2.5 12V

La bugetul din titlu...nu gunoaie

Se apropie la dezideratul de 200 CP/tona😄

Mie mi se pare super fun

La bugetul asta gasesti si cu autoblocant

Sau ....umbla la buget si cauta un E30 M3😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, petre81. a spus:

 

O varianta nereusita, E30 2.3 12V este mult mai sprintena din cauza transmisiei.

Alta electronica...Jetronic

Senzorii amplasati aiurea

Doar non faceift

22 CP in plus 

Dupa mine...nu merita

Ce transmisie o face mai sprintena?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu sunt destul de expert sa ma prind instant despre ce perioda este vorba , dupa dezignatia modelului,

dar parca acel 12v tradeaza o epaca de mult apusa.Ma intereseaza sa ma distrez eu , nu mecanicul pe banii mei.

Orice fucking masina cand imbatraneste binisor devine doar o masina de tocat bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...