Sari la conținut

Masina doar de fun la sub 10.000€


Vizitator goe 75
 Share

Postări Recomandate

Acum 37 minute, l.u.v a spus:

@Paca, de ce crezi ca stau cu anii la vanzare pe preț maxim de 6000 euro in Romania? 

Pentru ca lumea se inghesuie la bmw pe motorina. E amuzant cum incercati sa prezentati bmw-ul drept o marca nobila pentru tot felul de domni distinsi. :)

Uite aici la minutul 5:35. Reactia omului la combinatia dintre motorina si distractie spune tot despre combinatia asta.

https://youtu.be/qAkSAA_d4K4?t=335

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 490
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 minute, Tzitzicat a spus:

Alta electronica...Jetronic

Senzorii amplasati aiurea

Doar non faceift

22 CP in plus 

Dupa mine...nu merita

Ce transmisie o face mai sprintena?

 

Etajarea rapoartelor de transmisie, de regula motoarele mari tind sa aiba rapoarte mai lungi ca sa optimizeze consumul iar acest lucru le depuncteaza grav la mers sportiv. Cand eram mai tanar si aveam timp si chef de modificari luam transmisii de motoare mici si le foloseam cu motoare mari. Ieseau niste treburi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 @Endurache, nu știu de ce nu se observa ca eu discut strict despre Z4, nu despre BMW în general. Adică e ca și cum as spune ca vreau sa cumpăr o casă de 100.000, fără sa spun dacă vreau la bloc, pe pământ, cu 5 sau 2 camere, în centru sau la coclauri. 

Dacă tu asociezi un Z elegant de 10.000 pe care și.o cumpăra cineva cu bani doar ca a doua mașina cu o rapciuga pe Bulgaria, spune-mi și ma opresc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Endurache a spus:

Pentru ca lumea se inghesuie la bmw pe motorina. E amuzant cum incercati sa prezentati bmw-ul drept o marca nobila pentru tot felul de domni distinsi. :)

Uite aici la minutul 5:35. Reactia omului la combinatia dintre motorina si distractie spune tot despre combinatia asta.

https://youtu.be/qAkSAA_d4K4?t=335

 

Dieselul cand e la blana da fum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, goe 75 a spus:

Nu sunt destul de expert sa ma prind instant despre ce perioda este vorba , dupa dezignatia modelului,

dar parca acel 12v tradeaza o epaca de mult apusa.Ma intereseaza sa ma distrez eu , nu mecanicul pe banii mei.

Orice fucking masina cand imbatraneste binisor devine doar o masina de tocat bani.

S-a fabricat pana in 94

Eu zic ca te distrezi...tu

Mie imi place

Si ca tot e forum moto...cu proba

Da—te cu al meu

Oricand vrei

Vezi daca iti place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, petre81. a spus:

 

Etajarea rapoartelor de transmisie, de regula motoarele mari tind sa aiba rapoarte mai lungi ca sa optimizeze consumul iar acest lucru le depuncteaza grav la mers sportiv. Cand eram mai tanar si aveam timp si chef de modificari luam transmisii de motoare mici si le foloseam cu motoare mari. Ieseau niste treburi...

Da o bere cine greseste?

E pe dos la E30 

Rapoartele din cutie sunt mai mici la motoarele mari

Scade raportul din grup

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, l.u.v a spus:

Nu știu de ce nu se observa ca eu discut strict despre Z4, nu despre BMW în general. Adică e ca și cum as spune ca vreau sa cumpăr o casă de 100.000, fără sa spun dacă vreau la bloc, pe pământ, cu 5 sau 2 camere, în centru sau la coclauri. 

Dacă tu asociezi un Z elegant de 10.000 pe care și.o cumpăra cineva cu bani doar ca a doua mașina cu o rapciuga pe Bulgaria, spune-mi și ma opresc. 

Opreste-te! Omul a zis ca vrea sa se distreze nu sa o arda elegant. Si ce e atat de elegant la un Z4? Astia care ii recomandati bmw-uri (el avand deja un bmw) e ca si cand i-ati recomada cand iese la restaurant sa manance exact acelasi lucru pe care il mananca in fiecare zi. Eventual sa ia o portie mai mare. 3 kile de ciorba in loc de 2 cat mananca acasa in fiecare zi. In afara de ciorba aia nu mai stiti nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, l.u.v a spus:

@EnduracheFix acelasi lucru iti ofera un 5-ar regular cu un Z4. Stiu, te pune in incurcatura faptul ca au tot 4 roti.

Bre, el ar trebui sa aleaga intre 2 categorii mari si late. Ceva cu motor de neam prost si ceva mic, usor si fasnet rau. Cum a spus ca a mai avut masini americane si s-a saturat, a doua varianta e mai potrivita pentru el. Voi ii recomandat aceeasi laba dar sa o dea asa, mai viguros putin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, petre81. a spus:

 

Conteaza raportul per total, ce iese la roata. 

Sigur

Pe E30 au fost 3 tipuri de cutiii

Getrag 240 pe motorizari pana la 2l

Getrag 260 peste 2l

F rar un zf...nu mai stiu bine indicativul...dar mai lunga

Pe M3...getrag 265

Grupuri...multe

De la 2.64 pana la 4.47

O matrice complicata😄

Acum 23 minute, petre81. a spus:

 

E vorba de BMW seria 3 dintre 1983 si 1992, popular ii spunea ursulet.

Denumirea vine de la jante

Ronal Bear

Si nu e ...populara

C305B10C-FD58-4FC8-9FCF-F1D5A1D2C403.jpeg

Editat de Tzitzicat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa te distrezi din cand in cand? Iti iei o saracie d-asta:

https://www.olx.ro/oferta/citroen-saxo-vts-top-grp-n-raliu-rally-viteza-in-coasta-circuit-ID9q4xD.html#53576c0b77

 

Am dat link-ul la intamplare. Nu recomand masina aia.

 

Eu cred ca intr-o d-asta te distrezi mai bine decat cu o ciorba.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
27 minutes ago, Tzitzicat said:

S-a fabricat pana in 94

Eu zic ca te distrezi...tu

Mie imi place

Si ca tot e forum moto...cu proba

Da—te cu al meu

Oricand vrei

Vezi daca iti place

 

Multam fain tare de oferta .Am un coleg proprietar de 318i din 96 , motor 1.7 si cca 150 hp. L-am testat si nu mi-a placut deloc .Merge putin mai bine decat arata dar tot o vechitura ...

Dupa o anumita varsta sunt pentru temerari si fanboys. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, goe 75 a spus:

 

Multam fain tare de oferta .Am un coleg proprietar de 318i din 96 , motor 1.7 si cca 150 hp. L-am testat si nu mi-a placut deloc .Merge putin mai bine decat arata dar tot o vechitura ...

Dupa o anumita varsta sunt pentru temerari si fanboys. 

Anul...e E36...pisica

1.7.....nu e😄

2.0 ...M50...150CP

Are 24V...e moderna

Editat de Tzitzicat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 iti spun ce am facut eu pentru o masina for fun: pe langa un touareg si un rt 1200 am luat si un tt din 2000 de pe mobile.de...ideea e ca ca partea de fun a tinut putin...mai ies cu el din cand in cand circa 10 km dus - intors  si bag benzina multa in el degeaba...ideea este ca m-am ales cu o chestie care nu imi foloseste de loc...dar imi place..il admir zilnic eu si cele trei pisici care stau sub el...si asta numai vara ca iarna e chiar degeaba...pleaca si pisicile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios dupa ce artimetica se apropie ragalia aia de urs (dpmdv cea mai slaba caroserie bmw ever, daca mergi 2 sapt cu amortizoarele fata duse se imprastie toata, numa' lufturi triunghiulare o sa aiba) de 200cp/tona!:moron: 2.5 12V are 170 (sau 172, nu mai stiu) cp si vreo 1300kg, deci 130 cp/tona. Si e si cel mai prost motor bavarez <2005, crapa "headurile" in draci si te pomenesti cu "maioneza" (emulsie apa/ulei) in baie si/sau circuitul de racire. Plus ca, probabil fiind primul motor bavarez cu curea, au uitat injinerii sa-i faca retur uleiului in baie, adaugand ulterior o țajă care pleacă din admisie in jos, cu niste O-rnitoringuri presate cu un arc + o saiba. Oltcitul cu tuburile lui e LUX.

On topic: daca tractiunea fata ti se poate parea fun uita-te si pe la Honda! Un Civic EP3 TypeR intra lejer in buget si poate fi fun, doar ca nu e >2015. Si mai sunt EJ9 alea mai vechi cu B16x, exista o versiune pt Japonia de 180cp (B16B parca) dar rara avis si scumpa.

Subaru Sti modelul <2005 nici cu 15k€ nu gasesti netziganit, Evo nici el. Z4 2.8-3.0 confirm ca e fun, Mx5 la fel, dpmdv tractiunea fata nu poate fi fun, deci Abarth nu-mi face cu ochiul (si cred ca depaseste si bugetul). Dar, tot dpmdv, prea putin te poti bucura de o masina fun pe drumurile romanesti.

A, "aspiratorul" rx8 are cuplu nu, deci 1/2 din fun e pa! Iar fiabilitatea e la pamant, nu s-a fabricat Wankelul durabil niciodata.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, john17 a spus:

Eu sunt curios dupa ce artimetica se apropie ragalia aia de urs (dpmdv

 

Noroc ca e doar pct tau de vedere

 

cea mai slaba caroserie bmw ever, daca mergi 2 sapt cu amortizoarele fata duse se imprastie toata,

Aici iti dai cu parerea

Acum 6 minute, john17 a spus:

 

numa' lufturi triunghiulare o sa aiba) de 200cp/tona!:moron: 2.5 12V are 170 (sau 172, nu mai stiu) cp si vreo 1300kg

 

1200 are sedanul 

Coupe ...mai chel are sub 1000

 

, deci 130 cp/tona. Si e si cel mai prost motor bavarez <2005, crapa "headurile" in draci si te pomenesti cu "maioneza" (emulsie apa/ulei) in baie si/sau circuitul de racire. Plus ca, probabil fiind primul motor bavarez cu curea, au uitat injinerii sa-i faca retur uleiului in baie, adaugand ulterior o țajă care pleacă din admisie in jos, cu niste O-rnitoringuri presate cu un arc + o saiba. 

 

Nu e ulterior ca intra in bloc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem off, dar vad ca insisti! Da, imi dau cu parerea, in cunostinta de cauza insa! Am lucrat destule bmw-uri cand E36 era ultimul racnet, am demontat/montat articulatii ca sa traga tăblarii contraaripile e30-urilor, deci stiu f bine cu ce se mananca. O față de urs o centrau in cateva ore, contraaripa de la E24 al meu i-a muncit o saptamana si si-au rupt presele in ea (isi facuse unul o dacie "hatchfront" in roata mea dr fata, pe el l-am scos pe usa din spate, ca tigaia lui arata din fata cam ca un Kafer din spate, cu motorul vertical insa).

Iar teava aia da, intra in bloc, dar tot adaugata la urma pare! Cate motoare cu curea (excludem boxerele din motive evidente) au returul uleiului pe langa motor?!? Nu-mi vine niciunul in minte in afara maretului m20.

Cumparam prin 94-95 ursi in 6 cilindri neinscrisi (era legea optanica) pt ca se vindeau instant chiulasele cu 1/2 din pretul de achizitie al masinii si acu' imi vinzi tu pielea e30-ului din padure, dupa 20 de ani?!? De Alexandre Dumas 😛

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, john17 a spus:

Suntem off, dar vad ca insisti! Da, imi dau cu parerea, in cunostinta de cauza insa! Am lucrat destule bmw-uri cand E36

Pisica e un gunoi😄

Acum 4 minute, john17 a spus:

Iar teava aia da, intra in bloc, dar tot adaugata la urma pare! Cate motoare cu curea au returul uleiului pe langa motor?!? Nu-mi vine niciunul in minte in afara maretului m20.

Cumparam prin 94-95 ursi in 6 cilindri neinscrisi

Compari mere cu ...lere

Ce legaturare are E24 cu E30?

Cumparai....fiare vechi, nu masini

Vreun s14b20 nu ai cumparat?😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 23 ore, Paca a spus:

@Goe..daca esti de bucuresti...unde o sa vezi tu fun-ul asta ?...Iesi pe autostrada mereu ca sa te bucuri de 5 min de adrenalina ?

 

Am fost duminica asta 3 mobre pana la Veliko. Pana la Giurgiu am avut 2 radare - unul pistol - la bulgari plin de camere + radare. 

Nu mai vorbesc despre aglomerația de la noi, unde într-o zi din săptămâna oricare drum este aglomerat. 

Întrebarea de mai sus e pertinenta, riști permisul pentru 2 fitze? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...