Sari la conținut

Masina doar de fun la sub 10.000€


Vizitator goe 75
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

@einstein1984

 

Multam fain tare colegu, dar am de epuizat multe alte optiuni pana sa ajung la frantuzisme.Or fi ele faine din anumite puncte de vedere, dar ...nu ma atrage ideea momentan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 477
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

doar un pas deasupra agentilor imobiliari

pai in campionatu de viteza in coasta o sa vezi destule clio 2 RS (o masina buna de incepatori), daca vrei te pun in legatura cu niste baieti care faca motoare si cutii pentru ele. Clio 3 are 6 trepte dar e mai grea. 

Cine? S-a cam golit de Clio, iar cutii stiu unele care crapau la fiecare etapa... Nu mai zic ca nu prea e pt debutanti, sunt niste conditii legate de clase si cilindree la care nu prea se incadreaza Clio astea. Nu ca asta ar fi neaparat un impediment, daca stii pe cine trebe regulamentul se pliaza.

@Christian 1, am trecut peste, nu pot sa regret o viata pt un Sti, chiar daca nu ma voi mai intalni cu ocazia niciodata. Cica nu e bai daca ai o varsta si scapi trenul, poate altul nu o sa mai vina, dar exista in schimb avioane, iahturi... 😝

Studiasem acum niste ani, nu stiu daca sunt chiar 10 sau mai putin, solutii de upgrade frane pt un Forestier SG 2.5XT si imi amintesc ca un guru subarist mi-a explicat ca nu potrivesc franele de Sti, doar de WRX. Din discutia respectiva, care a fost nitel mai ampla, am ramas cu asta ca nu se poate upgrada WRX la Sti. Acum si cu gurii astia, nu poti stii niciodata cat adevar debiteaza... 🤬

Despre modelul asta de MG ziceam mai inainte, e chiar fun to drive (si are campionul en titre de la coasta unul, nu-l vinde insa :P)!

1200px-MG_F_(2000)_-_14428744349.thumb.jpg.cd455b9c4ca6079cc7b79e1b2f246365.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Debutant = mașină de gr. N sau A, clasa 1. Adica maxim 1600cmc, iar Clio are 2000. 5-6000€ iei un CAZAN! "Gata de start", "proaspăt revizuit" etc. Aducă full option fără piele, nu bate nu troncăne, trage grav. Bullshit. S-au luat cazane și la de 10x suma asta!! Mai bine închiriezi mașină pt coastă, eventual un C2 de la unguri, sau, dacă vrei raliu, ceva de la Iulian Niță. La cât știu eu nu m-aș uita în altă parte și prefer să nu intru în polemici referitor la "team Țuțu".

MG-urile alea s-au fabricat prin anii '90, nu știu exact. Unele au suspensii pe tampoane de gumă, ceva gen Mini vechi, ulterior au trecut la arcuri elicoidale. Sunt cam incomod de lucrat, motoarele au obiceiul să piardă lichid de răcire pe la garnitura de chiulasă, eu am zis doar că sunt fun to drive. Mă îndoiesc totuși ca nu au fanii lor, măcar prin UK.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pentru pierdere lichid pe la garnitura de chiulasa era celebru motorul din seria K ,Rover de 1.8  

Motor Honda cu probleme de genul ala nu prea cred ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...
Vizitator goe 75

Nope. Am lasat-o balta momentan pentru ca am mai facut niste teste si m-am lamurit ca nu vreau masina normala ...vreau o jucarie.

La 6000-12000£ am tone de optiuni monopost de circuit .

Unele cu motoare de gsxr 1000 k6 sau R1 si care  care se numesc formula 1000 (aka formula Jedi) sau altele cu motor de 2.0 Opel ...Formula Opel.

Inca mai sper sa-mi iau o jucarie inmatriculabila , adica un Caterham 7 si cu volan pe stanga...dar cu volan pe stanga sunt extrem de rare si scumpe si mai am de strans bani pt asa ceva.

Faza e ca in loc sa strang bani m-a prins febra echipamentelor si numa ce mi-a luat 3 costume pentru dimensiunile actuale ...cred ca ma sinucid daca slabesc iar .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

Unele cu motoare de gsxr 1000 k6 sau R1 si care  care se numesc formula 1000 (aka formula Jedi) sau altele cu motor de 2.0 Opel ...Formula Opel.

 

Goe, mai bine cauti ceva diesel, o poti alimenta direct din camionul pe care lucrezi. Adica la fel cum alimentezi si BMW-ul diesel pe care il ai acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

M-am gandit si la Swift Sport si la Twingo Sport.

In special Swiftul imi place la nebunie si imi aduce aminte de Civicul pe care l-am avut acum 22 de ani .

Chestia este ca petrec foarte putin timp in Ro si deja am prea multe fiare .

Daca e sa mai adaug o jucarie macar sa fie ceva care sa se simta ca un event la o iesire ,nu doar o alta masina cu niste mici diferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da. Chiar cu Abarth. Dar nu cred ca e masina <10k la ora actuala nic Spiderul ne-Abarth (doar poate in starea de cazan sinistru). Banuiesc (sper de fapt) ca te referi la cel clasic si nu la noul Fiat Spider care e o Mazda MX5.

De ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

gata am gasit raspunsul , pentru mine cel putin

 

haudi s3 8p (2007+) 

 

265cp stock, quattro pentru mine e un minus , prefer rwd  dar pe la 400 cp se da si asta de cwr 

 

practic cautam s3 8L cand am observat ca 8P a devenit abordabil financiar

 

8l-urile chiar daca au fost super ok deja sunt tiganite de tot felu de pauperi racerboy si mai bine mergi o vreme cu ceva stock decat sa repari tiganiile facute de alexeni

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Acum 2 ore, superbec a spus:

@apriliacluj

pai rs5 e ditamai behemotu ___cel mai aratos,  si cel mai scump, si cel mai puternic, ...si cel mai greu....

, ttrs chiar si stock e mai fun ,____ singurul lucru de reprosat e schimbatorul, care e ca la o duba, si ca nu are motorul de 2.9 la 450cp, ci doar cel de 2.5 la 400cp

 

dar la bugetul ala ai: /m140 si alea sunt senzatie , mai ai si z4 3.5is ceva mai bine la pret , ____ da, ambele sunt cu 10-20lk mai ieftine, dar bembeurile sunt puturoase pe langa Haudiurile astea, ar mai fi M2 Competition Pack....

bembeurileM1  le-am omis, deoarece pe hatchback ar mai fi si RS3__400cp__2.5, dar totusi as prefera coupe nu hot-hatch

dracu stie, ma mai gandesc sa vad cu ce ma cadorisesc la schimbarea prefixului....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...