Sari la conținut

Chile , Argentina , Bolivia si Peru


Postări Recomandate

America de Sud a fost totdeauna o destinatie grea si ravnita in acelasi timp .

Cred ca a fost cea mai rapida hotarare pe care am luat-o cu o importanta asa mare 

Ca sa nu o lungesc am hotarat cu finul meu Mihai sa plecam pe 27.12.2018 in cele 4 tari nefiind siguri daca din Santiago o luam in Nord sau Sud .

Adica sa mergem in celelalte 3 tari sau sa mergem la Ushuaia , am zis ca ne hotaram la fata locului .

Cei care au mai mers au dat informatii foarte greu si aproape de loc ,  inexplicabil si din ce am mai citit de la altii informatii  care ar fi putut fi importante au fost  lipsa . Poate lumea crede ca esti atotstiutor sau vor sa patesti si tu anumite lucruri .

Nu vreau sa fiu rau si noi suntem de vina fara discutie .

Eu am plecat cu un KTM 990 Dakar Adventure din 2007 si Mihai cu un BMW R1200 GS Adventure din 2016 .

Am gasit transportator si am avut la dispozitie sa pregatesc motocicleta 3 zile din momentul in care am cumparat-o si in momentul care a plecat cu containerul  spre Valparaiso portul de la 100 km. de Santiago .

Ca sa intelegeti motocicleta avea 20.000 km. si a trebuit sa-i fac revizia - ulei filtre , cauciucuri si semeringuri de furca , placute de frana toate si lant cu pinioane , am gasit toate piesele de la Dementor si un prieten care avea ceva de rezerva pentru el .

Nu va inchipuiti stresul sa desfaci motocicleta si sa verifici totul pentru asa o tura in 3 zile .Am luat un mecanic dela o firma 2 zile ca sa faca treaba .

ktm 1.jpg

ktm 2.jpg

ktm 3.jpg

Plecarea motocicletei a fost Miercuri 10.10.2018 la ora 12 din Otopeni , nu ai cum sa uiti si in dimineata respectiva am constatat ca avea ITP-ul expirat . Deci la ora 10 la ITP si pe urma cu ea la Otopeni .

Probleme au fost si cu bagajele pentru ca am avut tot 3 zile sa adun totul in cutii .

Probleme au fost si cu alegerea cauciucurilor - nu stiam ce fel de drumuri sunt cat off road si cat asfalt -

ktm 11.jpg

ktm 22.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cauciucuri am optat pentru cele originale Pirelli Scorpion care sunt 70 asfalt si 30 nisip - pamant , s-a dovedit un cauciuc extrem de bun si il recomand cu caldura .Am cumparat 2 seturi de cauciucuri si 2 seturi de camere  , unul l-am pus si unul l-am trimis in container Aveam in vedere mersul a 8.000 -10.000 km.

Mihai nu a avut probleme cu BMW-ul fiind cumparat nou si cu 9.000 km , singura problema si el nu a stiut ce cauciucuri sa foloseasca incercand la propriu mai multe variante si tot Miercuri dimineata a schimbat setul final de cauciucuri inainte de a o trimite la container .

Motocicletele trimise si ceva bagaje nu ne ramanea de facut decat sa asteptam plecarea - biletul pe 27.12.2018 si sa pregatim aventura 

ktm 222.jpg

ktm 111.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transport  din Bucuresti  pana in Valparaiso si inapoi costul pe motocicleta 2.000 euro , biletul de avion prin Roma 1.150 euro

si 20 euro rezervarea locului favorit in avion .

In desteptaciunea noastra am crezut transportatorul [ ca de si eu sunt  transportator ] ca ajung in 20 .12.2018 si am luat biletul de avion si am rezervat cazari pana pe 2.01.2019 . Am cerut tracking nr pentru vapor sa il urmarim dar ce prostie trebuia cerut al containerului si ce sa vezi , eu urmaream vasul San Clemente la 2-3 zile si parea ok , dar pe 20 transportatorul ne anunta ca are intarziere cateva zile poate dupa anul nou . Cand in sfarsit verificam containarul este oprit in Columbia , de aici incep necazurile pe scurt bilete schimbate cu plecare pe 10.01.2019 pierdere 210 euro , 3 cazari pierdute cu 200 euro si bilet avion luat in scurt cu 100 euro pierdere total paguba 500 si ceva + incurcatura cu timpul de plecare , etc .

In sfarsit am plecat la aeroport cu o valiza mare plina cu ce nu am avut timp sa pun pe motocicleta [ doua canistre de 5 litri fiecare pe care le-am comandat ulterior , suport gps , cort , sac de dormit , saltes , perna si altele ] .

Zborul nou este prin Paris cu Airfrance - alta viata fata de Roma [ avioane mai vechi ] si iata-ne la aeroport .

ktm100.jpg

ktm 111.jpg

ktm 222.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de plecare ne-am antrenat pentru rezistenta si altitudine dupa modelul din video clip .

Dupa cum ma stiu unii dintre voi eu sunt cu rucsacul KTM in spate Adrian45 de la

 https://motociclism.ro/topic/712750-transport-motociclete-romania-austria-germania-si-retur-inclusiv-pentr/

zborul a fost perfect - personalul de la bord a vazut casca mea si tricoul lui Mihai si le-am spus ca am un KTM Dakar care ma asteapta in Chile si atat ne-a trebuit , au fost dragute si ne-au adus vin de la business class  - vezi poza de la a 2 sticla bauta - .

Primul contact cu Chile a fost dimineata pe fereastra cu zapada de pe culmi de 4.000 m .De pe un site am contactat un ghid chilian care ne-a asteptat la aeroport si ne-a dus la Valparadiso

la cazare hotel Ibis si ne-a aratat imprejurimile .

 

In avion am nimerit langa un copil mic i-mi venea sa-i omor pe parinti si mi-am acoperit ochii si urechile .

Pana la urma a fost rapus de oboseala .

ktmm2.jpg

ktm 333.jpg

dupa vin si tipetele copilului a venit si odihna binemeritata - Mihai cu gandul la BMW-ul lui -

kk drum lung.jpg

De la Paris am decolat la 23.30 si a traversat Parisul in doua pe deasupra , am filmat si apre si Turnul Eifel in departare

Dupa 15 ore de zbor din care am dormit 8 in 2 reprize si am vazut 2 filme a venit si dimineata cu apropierea de aterizare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa aterizare in aeroport prima surpriza de proportii , Mihai avea in rucsac 6 mere pe care un caine politist le-a mirosit si ce sa vezi dupa 2 ore pierdute si 220 $ americani platiti am putut intra in Chile . Cu un gust amar al primului contact cu continentului Sud American am pierdut si orice sansa sa scoatem motocicletele deoarece era Vineri si am pierdut prea mult timp . Ghidul Mauricio ne-a facut o plimbare pana dupa masa prin Valparaiso si ne-am cazat la Ibis hotel pana Luni cand scoatem bestiile .

Ai un sentiment foarte ciudat ca esti pe jos in oras dar in 2 zile primesti motocicleta la capatul lumii efectiv .

Orasul este pitoresc toate zidurile sunt colorate parca s-a tinut un concurs , viata de noapte este ca la Vama Veche - non stop pe strazi este plin de lume- , temperature si clima in general este foarte placuta 20-25" , mancarea este foarte buna si preturile sunt ca la noi .

a13.jpg

a12.jpg

a11.jpg

a10.jpg

a9.jpg

a8.jpg

a7.jpg

a6.jpg

a3.jpg

a2.jpg

a1.jpg

cu ghidul Mauricio , la un restaurant popular de cartier .

ab1.jpg

ab2.jpg

Seara pe o colina la un super restaurant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...