Sari la conținut

Kawasaki GTR 1400


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 182
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Am făcut vreo 2000 km cu noul set Mitas Touring Force. 

Le-am luat din curiozitate, dar se pare că am facut o alegere foarte bună. Aderență superbă pe orice tip de drum și vreme, extrem de silențioase la rulare. 

Prețul.. 850 ron vs 1300 PR4GT / 1570 ron PR5GT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sărăcie coane, eu tânjeam după un Bajaj nou / nouț, dar n-a fost să fie 🙄

Ți-aș spune că abia am băgat în panarama asta vreo 2000 euro în look, opționale și întreținere în prima mie de km de când am luat-o, dar mi-e frică să nu mă întrebi detaliat 😏.

De unde să mai scot încă 150 pentru niște gume faimoase, ca să ma dau până la Mc și înapoi și să-mi ajungă și de un meniu mare? 

Abia am scăpat până pe Transalpina, dar am dus-o împinsă și la coborâre am oprit motorul, gazul este expensive în zonă. 

 

 

 

IMG_20200713_224701.jpg

 

 

IMG_20200413_211436.jpg

IMG_20200708_171335.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, taong_mapagbiro a spus:

Curiozitate sau saracie ...ca pana acu nu am auzit pe careva cu ferrari sa-si ia trabant din curiozitate  🤣

Altfel se numește... Nu cred că există reșapate pe dimensiunile încălțate de Ferrari, clienți s-ar găsi 100%.😈 Și uite la poze, merg și pe off gumele! 

Arată mișto animalu' maro. 😻

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, john17 a spus:

Arată mișto animalu' maro. 😻

Aloo, nenea Luv are geaca fluo, nu maro :))

Numa glumeti pe aici :P

@l.u.v, ar fi interesant, daca tot vrei sa schimbi si intermediara plus resoftare, sa faci si un test dyno, before and after. Cica ar fi potential de cca 15-20 cai, din kit complet evacuare+filtru aer sport+resoftare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, VyXxer a spus:

 

Mie mi-e frica numai cand ma uit la el, ca il scap sau ca mor. 

Mori si nu prea. Nu i moto de incepatori, sau teribilisti. Cine isi ia asa ceva, teoretic cam stie ce face. Eu n-am mers cu gtru, doar cu ceva asemanator, fjr1300. Da, intre 2 curbe , pe Lepsa fiind, nici nu mi-am dat seama ca are 130. Nu simti, trage liniar, de peste tot, cat cuprinde :D Plus ca senzatia de viteza este mult atenuata. Grea? da..si nu. Depinde cum privesti lucrurile. Versysu meu are 257 kg. Fara crashbar si topcase. Adica bate spre 270 kg. Dar este mult mai inalt, stai mult mai sus, si simti treaba asta pe loc.  Fjrul l-am simtit mai ok din punctul asta de vedere, desi are 300 kg. Pentru ca i mai lung, mai jos, totul e mai asezat. Da, trebuie sa ai grija unde parchezi, cum o pui si unde pe cric, grija cand o impingi de colo colo prin garaj. Dar in rest, mergee.

Aia cu ultra tourere bagger, de 400 kile, ce mai pot spune ?  Alea s grele :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Resoftare, dacă ar fi să o fac, aș face-o doar ca să-mi gâdile orgoliul. La cum trage motorul, cât este de echilibrat și elastic și mai ales la ce îl folosesc eu, nu este cazul. 

Nu cred că sunt capabil nici 25% din ce poate motocicleta asta, și o spun eu, care totuși nu mă târăsc pe drum. Pur și simplu are o putere și o rezerva de putere cu care nu ai ce face pe stradă, în traficul uzual. 

Cât despre greutate, da, poate fi considerat un motor greu la manevrele de pe loc , dacă nu vii după ceva asemănător sau mai greu ca ăsta. 

În afară de sistemul idiot Kipass, totul este la superlativ pe mobră. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, când plec afară din oraș, deși este mai agilă fără ele încărcate. 

Însă le iau din considerent estetic, fără mi se pare lucru neterminat. 

Aseară m-a prins pe la Ploiești potopul 😏

Ocazie minunată să testez atât mobra, cât și noul set de gume. 

Petromul plin de motocicliști murați. 

Oprit, tras costumul de ploaie peste și bice. 

Pe bucata de autostradă până la București am mers cu 130-150 km/oră, încercând pe drum trase și frânări. 

Impecabil totul, de la masa și stabilitatea mobrei, până la comportamentul gumelor Mitas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.07.2020 la 23:30, l.u.v a spus:

Am făcut vreo 2000 km cu noul set Mitas Touring Force. 

Le-am luat din curiozitate, dar se pare că am facut o alegere foarte bună. Aderență superbă pe orice tip de drum și vreme, extrem de silențioase la rulare. 

Prețul.. 850 ron vs 1300 PR4GT / 1570 ron PR5GT

Depinde de unde le-ai cumparat...
Pentru un Suzuki Bandit 1250, un set de Michelin Road 5GT a fost 1225 RON.
Si pot sa spun ca sunt exceptionale: confort, aderenta, manevrabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 8 ore, george05 a spus:

Trase? 

Mă refer la poziția pe drum, în funcție de apa de pe carosabil.

A3 are la un moment dat 3 benzi / sens și le încercam pe a 2 a și a 3 a. A3 este însă impecabilă, nu formează acumulări sau bălți. 

Acum 8 ore, pierrotlefou a spus:

Depinde de unde le-ai cumparat...
Pentru un Suzuki Bandit 1250, un set de Michelin Road 5GT a fost 1225 RON.
Si pot sa spun ca sunt exceptionale: confort, aderenta, manevrabilitate.

Fiind un produs premium, este evident ca are acele calități. 

Ideea este că Mitas se comportă la fel de bine ca o anvelopă premium, cel puțin până acum.

 

Despre preț, eu nu am găsit nici atunci și nici acum mai ieftine, oriunde am cautat. La Anvelope moto.eu acum sunt 1300 ron, dar eu am avut o experiență total neplăcută cu nesimțitul ăla și nu mai dau pe acolo în veci. 

Oricum ar fi, diferența de preț este mare. 

 

Screenshot_20200723_082205_com.android.chrome.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, l.u.v a spus:

Despre preț, eu nu am găsit nici atunci și nici acum mai ieftine, oriunde am cautat. La Anvelope moto.eu acum sunt 1300 ron, dar eu am avut o experiență total neplăcută cu nesimțitul ăla și nu mai dau pe acolo în veci. 

Oricum ar fi, diferența de preț este mare. 

 

Eu le-am cumparat de la ei, plus un alt set, tot Michelin, pentru scuter.
Personal, nu am avut probleme cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sunt mulți care sunt mulțumiți, sunt câțiva și nemulțumiți. 

În cazul meu a contat atitudinea. Înțeleg că un produs poate avea o problemă și durează până se schimbă. M-am dus acolo cu guma nouă montata pe jantă ca să-i demonstrez ca aceasta bate groaznic și el încerca să mă convingă că janta este strâmbă. Numai că janta respectivă o aveam de rezervă și era impecabilă 😶

Deși bătaia era clara din cauciuc, el o ținea pe a lui! 

Până la urmă, ca să mă bucur de motor, a trebuit să cumpăr alt cauciuc de la el, iar pe cel cu probleme l-a trimis la Slatina la laborator. 

A durat vreo 3 luni până să-mi dea banii pe el. 

 

Este o vorbă, "odată vede nașul puța finului!" 

 

 

PS: Vand GTR ul, îmi iau butoi și păstrez șaua, că se potrivește la culoare. 

FB_IMG_1595514250878.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Admin

Am trecut pe filtru K/N, am schimbat și filtrul de la pompa de benzină din rezervor. 

Acum am ajuns acasă de la @TNG, care i-a făcut remapare. 

Rezultatul este cu mult peste așteptările mele, trage ca un tanc indiferent de treaptă și viteză și o face liniar, parcă ar fi o motocicletă electrică! 

Nu credeam că un meseriaș și un laptop (mersi încă odată, TNG!) pot schimba într-atât un motor! 

IMG_20201112_145150.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Admin

M-am interesat la cunoștințele mele de pe litoral, proprietarul este om serios iar motorul este foarte îngrijit. 

Sincer, cu gama asta de motoare nu ai cum da greș, nu și le cumpăra puștii să le dea pe-o roată. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, l.u.v a spus:

M-am interesat la cunoștințele mele de pe litoral, proprietarul este om serios iar motorul este foarte îngrijit. 

Sincer, cu gama asta de motoare nu ai cum da greș, nu și le cumpăra puștii să le dea pe-o roată. 

Multumesc mult de info si de ajutor. Bag un drum pana acolo. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...