Sari la conținut

Kawasaki GTR 1400


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Eu m-as duce la un service serios sa faca o evaluare tehnica si de calitate la tot ce e acolo

Nu cred ca procedezi bine luandu-te dupa propriile sisteme de evaluare

Asigura-te ca nu sunt probleme la jambe/ jug/ roata cu tot.

Forta impactului nu e pe verticala asa cum e gandita sa functioneze.

 

 

La fel, vezi la cric si la prinderea de cadru sa nu fie fisuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, l.u.v said:

Este evident că putea ieși doar prin spate.

Tocmai de aia am și lăsat mai bine de un metru și jumătate între mine și el.

Plus că tot de aia am parcat și OBLIC, să vadă spatele în oglinda dreapta.

Nu am ținut cont însă că atunci când nu te asiguri și ești prost, nu-ți sunt suficienți nici 20 metri.

Corect și preventiv (în U.K.) acolo unde manevra de ieșire din parcare se face spre dreapta.

Însă era la Ploiești ... :P

Mno ... poate o alarmă cu senzor perimetral cu microunde  (prag /declanșare cam 1m) ar fi fost utilă.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@goe 75, din păcate niciodată nu putem fi prea prevăzători, oricâte scenarii paranoice mi-aș face tot apare un dorel care comite una care nu mi-a trecut prin cap! Înclin să cred însă că paranoia personală nu m-ar fi lăsat să pun 🏍️ acolo. Știu, nu e normal să nu se asigure, dar în condițiile în care se 🐂se uită în ochii tăi și tot îți ia senin fața e bine să nu te bazezi pe partenerii de trafic. 

:peace:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
2 hours ago, SMF said:

Cred că nimeni cu experiență nu ar fi parcat acolo și nu asa.

(Art.34)

”...

În cazul în care vizibilitatea în spate este împiedicată, vehiculele pot fi manevrate înapoi numai atunci când conducătorii acestora sunt pilotaţi de alte persoane.”

Mno ... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 9 ore, SMF a spus:

Cred că nimeni cu experiență nu ar fi parcat acolo și nu asa. Sa fi fost un moment de neatenție @l.u.v?

Corect.

Data viitoare o las direct în mijlocul benzinăriei,  unde va fi vizibilă pentru toți.

Sau în județul vecin și vin pe jos la benzinărie ca să-mi beau cafeaua.

 

Între timp s-a rezolvat și cu asigurările, pot schimba aripa față în oricare service agreat sau refacere în regie proprie 1000 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, l.u.v said:

Corect.

Data viitoare o las direct în mijlocul benzinăriei,  unde va fi vizibilă pentru toți.

Sau în județul vecin și vin pe jos la benzinărie ca să-mi beau cafeaua.

 

Între timp s-a rezolvat și cu asigurările, pot schimba aripa față în oricare service agreat sau refacere în regie proprie 1000 ron.

Bine că s-a rezolvat cu bine și rapid pt tine. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urât...eu cu toate că o țineam pe trotuar, tot au dat-o jos. Ehh, trei ceasuri rele! Bine că nu a tăvălit-o și s-a oprit mocofanu'. Cu vopsitul o să fie greuț....nuanța e deosebită și trebuie un vopsitor cu mare experiență să o ”scoată”.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha Kawasaki? Sau Yamasaki? 🤔 Ăștia au mâncat roanțele 🐶lui?!? :moron:

Cu 1000 lei nu știu dacă vopsești o aripă în culoarea aia... Dpmdv soluția e înlocuirea în service, mai ales că nu trebuie imobilizată 🏍️

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Yamaha Kawasaki? Sau Yamasaki? 🤔

În fișierul pe care îl completezi online la Allianz singura marca (printre zeci de auto) era Yamaha.

Problema e că trebuia bifat obligatoriu.

Bine că era și o rubrică de comentarii.

Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Cu 1000 lei nu știu dacă vopsești o aripă în culoarea aia...

E 100 euro orice piesă la mașină, dă-o dracu, că nu e trasă în foiță de aur!

Aripa a fost deja reparată și pregătită de vopsit, nu sunt genul care nu dorm noaptea că am aripa reparată și nu e nouă.

Acum 7 ore, 3.14 a spus:

Terminati mah cu prostiile ...🤣   a fost o parcare regulamentara si inspirata . 

Au fost destule cazuri în care și-au parcat mașinile în curte și au aterizat pe ele tiruri care au ratat virajul de pe șoseaua de alături și le-au dărâmat și casa.

Tot parcare regulamentară era.

Nu îți doresc să fii unul dintre ăia, dar există o vorbă,  "beleaua se ține cu rândul".

E bine să nu uiți..

 

Acum 9 minute, caracterincompatibil a spus:

.....Demnă de unul care da sfaturi de preventie🤣

Diferența e că eu le dau și sunt apreciate, tu faci mișto stând în tribune.😏

Evident, ai o mână de fani, nu prestezi chiar de pomană.

Noi să fim sănătoși..

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
45 minutes ago, caracterincompatibil said:

.....Demnă de unul care da sfaturi de preventie🤣

Pai daca mergi preventiv si parchezi inteligent , nu mai da nimeni peste tine destul de des si memorabil incat sa faci o lista, prin urmare nu ai sfaturi de dat.

 

 

7 hours ago, 3.14 said:

Terminati mah cu prostiile ...🤣   a fost o parcare regulamentara si inspirata . 

 

Am uitat pur si simplu de faptul ca mister luv e mare sfatos. Mi-a adus aminte lovitura directa din partea lui @caracterincompatibil.

Actiunea in sine nu este cu nimic speciala , dar in contextul ala e de tavalit pe jos .

 

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu de PAsti mi s-a intamplat si mie in Thassos. Am parcat in spatele unei masini, ala era in masina si s-a dat jos, a vorbit si cu mine si cu proprietarul unde eram cazat, am parlamentat cum sa las mobra parcata. Dupa care imbecilul de vecin, cu noi acolo de fata , s-a urcat in masina si a dat cu spatele in botul mobrei mele. A zis ca nu i-au zis nimic senzorii de parcare, de aia a dat in ea. Bine, omu era semi-(cuvant urat), cand i-am zis ca doar a stat de vorba cu noi, stia ca era parcat acolo...a dat din umeri.

 

Mi-a spart aripa...am crezut ca atat. Proprietarul m-a intrebat daca vreau sa cheme politia, i-am zis ca nu, m-am gandit ca ce o sa pot face cu amiabila aia, cand ala cine stie la ce firma greceasca avea asigurare? Cum se procedeaza in cazurile astea din strainatate?

 

Ulterior am vazut ca lovitura a fost preluata si de carena frontala, care a plesnit in doua locuri, are doua fisuri pe care initial nu le-am vazut. Deci paguba destul de mare...

 

Desi e greu sa gasesti mereu altfel de locuri de parcare, o sa incerc sa nu mai pun masina in spatele nimanui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, l.u.v a spus:

singura marca (printre zeci de auto) era Yamaha.

 

Așa zic și eu, că e singura marcă! 🤭

Acum 8 ore, l.u.v a spus:

E 100 euro orice piesă la mașină, dă-o dracu, că nu e trasă în foiță de aur!

Aripa a fost deja reparată și pregătită de vopsit, nu sunt genul care nu dorm noaptea că am aripa reparată și nu e nouă.

 

Recent am discutat cu o tanti care are laborator de vopsele la mine în zonă și îmi spunea că după rețetă multe vopsele moto sunt extrem de scumpe, gen >2000 lei/l (vopseaua metalizată auto la ea e 220-300 lei/l ca exemplu), necesită base coat special etc. Bine, eu întrebam dacă îmi face o culoare apropiată de cea originală de la ZZR din 95 și în nici un caz nu o să fie mii de lei pt că o vopsesc total și nu sunt legat neapărat de rețetă, plus că nu e nimic candy sau cu mai știu eu ce perlă. 

Bănuiam că ai reparat-o, că ai postat în topicul cu reparațiile în fibră. 

Eu aș fi schimbat-o. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, The Mentalist said:

Desi e greu sa gasesti mereu altfel de locuri de parcare, o sa incerc sa nu mai pun masina in spatele nimanui...

În Paris sau la Poplaca? :P

(Coloana sonoră e anglo-saxonă, nu franceză).

 

 

image.thumb.png.242b889cbf0868b4a4e82a273481f273.png

 

Editat de patrick1
completarea postării
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acum vreo 4 ani eram în Tenerife și mai toate străzile aveau mașinile parcate exact ca în filmulețele de mai sus.

Chiar mă uitam siderat că era o doamnă care a făcut vreo 12 manevre să poată scoate mașina.

La noi nici un metru jumate nu e suficient, meseriașii zic s-o lași în alt județ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasă-l pe dubist in plata lui. Daca erai atent și prevăzător nu parcai acolo și punct. Nu în alt județ,ci în celelalte N locuri in benzinaria aia in care șansele să dea careva cu spatele peste mobra erau de o mie de ori mai mici. 

 

As îndrăzni să spun că probabil nu e prima dată când parchezi așa,dar e prima dată când se întâmplă inevitabilul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@SMF

Dacă nu eram atent parcam la 50 cm de el, nu la 150.

Dacă nu eram prevăzător parcam paralel cu bordura, fix între roțile lui.

Am tot explicat mai sus detaliile astea, am pus și fotografii.

Scuze, dar numai un analfabet funcțional poate insista în continuare ignorând lucruri clare.

Între timp Allianz îmi livrează banii, pare că nu sunt așa destupați ca trepanații de pe tușe.

Punct.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu, doar că ador idioții tâmpi care o țin pe a lor și sunt și alergic la prostie. 

În mod normal nici nu ar trebui să pierd vremea cu mai mult de o explicație, dar o fac în ideea că prostul  proliferează și mai rămâne și cu impresia că te-a pus la punct.

Și acum ultima, cu dedicație pentru 2-3 striviți mintal care sigur nu au prins-o în imagine.

În mailul către Allianz am spus "după cum se poate observa, pe lateralul benzinăriei există două camere de luat vederi îndreptate fix către locul incidentului.

Dacă dvs considerați că e necesar să aveți dovezi suplimentare privind dinamica incidentului - poziționarea autovehiculelor, distanța dintre ele, timpi etc - vă rog să-mi spuneți ca să pot face diligențele necesare către Poliția Bărcănești pentru ca aceasta să solicite înregistrările de la Lukoil".

Trei zile mai târziu era case closed.

Se știe, asiguratorii sunt filotimi și nu pun bețe în roate nimănui.

Bine, nici nu au oameni capabili ca voi în conducere.🖐️

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te agiti un pic cam mult pentru cineva care are "admin" scris sub nick, ar trebui sa incurajezi altfel de discutii, nu concursuri de "care poate sa jigneasca mai creativ, dar pe furis". N-am citit chiar toate raspunsurile, dar cine a avut ceva sa-ti zica se referea la asa-zisa vina "morala", nu legala.
Traversezi pe trecere de pietoni o strada cu doua benzi pe sens, pe prima banda iti da prioritate o masina, iar tu traversezi linistit in continuare, doar ca de pe banda a doua te face zob unul care credea ca primul oprise pentru cineva care tocmai a terminat traversarea. Si ajungi schilod sau in sicriu fara pic de vina legala, dar moralmente esti un prost, pentru ca nu ai voie sa traversezi fara sa te asiguri, indiferent de marcaje, semafoare si orice altceva.

Daca chiar consideri ca n-ai pic de vina (raspundere sau cum vrei sa-i mai zici), inseamna ca ai sa parchezi in continuare la 1,5 metri in spatele dubelor. Dar ceva imi spune ca n-ai sa mai faci asta, chiar daca teoretic n-ai nicio vina daca se intampla ceva. Cand nu te pazesti de prost, ai si tu o vina, iar motociclistii ar trebui sa stie asta foarte bine.

Editat de mrjo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 24 minute, mrjo a spus:

Te agiti un pic cam mult pentru cineva care are "admin" scris sub nick, ar trebui sa incurajezi altfel de discutii, nu concursuri de "care poate sa jigneasca mai creativ, dar pe furis".

Am scris destul de clar mai sus, dau replica prostului pentru că apoi rămâne cu impresia că te încalecă.

Plus că e impresia asta că unul din fața calculatorului știe mai bine ce s-a întâmplat acolo.

Asta deși am pus poze și descris detaliat.

Aici nu e vorba de nicio vină morală.

Sau poate fi, atâta timp cât suntem niște tălmăciți cărora nu ne ajung 5 metri între autovehicule la parcare.

Sorry, eu nu sunt din gașca asta.

Asta una.

A doua, știi de cursuri de admin pe undeva?

Apare în job description că trebuie să fie făcut din os bisericesc și ca trebuie să facă blowjob userilor triști pe viață ca să le ridice moralul?

Omule, te invit la dialog, îți vorbesc frumos, îți aduc argumente clare și logice.

Treci de linia asta și mă tragi în jos într-un mediu sordid?

Ghinion, asumă-ți că există și o posibilitate să te trag pe dreapta.

Fair?

Zic că da.

Nu-ți convine?

It's my way or the highway.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...