Sari la conținut

duplicat certificat/talon de inmatriculare


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Pentru ca am pierdut (nu-l mai gasesc efectiv) certificatul de la vechiul meu motor, sunt nevoit sa scot un duplicat. Doar ca nefacand acest lucru niciodata, nu stiu daca in afara celor de mai jos ar trebui sa mai tin cont de altceva. A facut cineva dintre voi procedura asta si-mi poate spune pas cu pas daca e ceva diferit de ce am gasit pe net din punct de vedere documentatie?

Vorbesc despre Bucuresti.

 

Merci,

 

Dacă certificatul de înmatriculare a fost furat/pierdut aveţi nevoie de următoarele

--> Cererea solicitantului; Cerere pentru eliberarea unui duplicat al certificatului de înmatriculare în caz de furt / pierdere (este o cerere tip downloadabila)

-> Declaraţia solicitantului din care să rezulte furtul documentului; Declaraţie pierdere certificat de înmatriculare (este o cerere tip downloadabila)

--> Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie; 

-> Actul de identitate al solicitantului în original şi copie;

--> Dovada achitării contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei

--> Copia contractului RCA în termenul de valabilitate

 

 

Iar aici sursa oficiala

 

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab13357fa4e9422012c2b9f

 

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Contabil a spus:

N-am trecut prin asa ceva, dar remarc ca n-au cerut nimic (ca si act) de la ITP, ceeace inseamna ca dupa ce ridici talonul mai faci un drum la ultimul ITP (daca mai este valabil).

Merci. De ce as avea nevoie de ceva de la ITP? Doar in cazul in care vreau sa vand motorul mai departe pentru inmatricularea pe noul proprietar. Altfel, acel motor nu mai merge deloc pe strazile patriei, nici la ITP nu poate ajunge...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Contabil a spus:

A ... scuze, n-am stiut ca nu mai mergi cu el.

Totusi ai dreptate undeva: trebuie ITP daca va dori sa iasa pe strada cu el. Motorul l-am vandut, insa negasind talonul, ma vad nevoit sa scot altul pe care sa il dau noului proprietar. Ce face cu el? Nimic cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul tau este bine ca nu cer obligatoriu si acte app. de ITP, la toate inmatricularile pe care le-am facut .... n-am avut surprize pe tema de acte in plus, in schimb cozile de la police ilfov ..... criminale.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca va fi aceeasi "coada" daca pot spune asa, poate difera numarul de bonuri dar ne incarcam cu rabdare. Plus ca faci o programare online, iesi mai repede. Insa faza cu programarea online e abia valabila pentru 8 martie ceea ce...nu astept pana atunci. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data am ales Bucuresti, si programarea era pentru data de 8 martie. Acum am ales Ilfov, si am programare pe 4, luni. Sper sa nu am o surpriza deoarece nu stiu cum sunt astia impartiti la DRCIPV.

Sa auzim de bine si merci de chat :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programarea o poti face doar unde ai domiciliul.

 

Daca ai vandut motorul nu are sens sa scoti alt certificat, e posibil sa nici nu poti scoate, noul proprietar apare in baza de date a politiei daca vanzarea a fost inregistrata fiscal, deci nu vad cum ai putea scoate acte pe un bun pe care nu mai esti proprietar.

 

In locul certificatului pierdut noul proprietar depune la dosar declaratia de pierdere, insa cred ca acea declaratie trebuie data la circa de politie arondata domiciliului.

 

Daca ITP-ul este expirat noul proprietar nu va primi certificatul de inmatriculare, nu se elibereaza acte cu valabilitate in trecut. Inmatricularea este suspendata in acest caz.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiscal nu a facut nimic pentru ca nici eu nu I-am dat ceva. asadar ea inca figureaza la mine, motiv pentru care pot scoate un duplicat.

ce face proprietarul dupa ce primeste fiscalul si talonul de la mine, il priveste. nu vad niciun motiv pentru care nu ar putea sa-l inmatriculeze, altul decat faimosul ITP. in rest, va avea tot: carte + talon + cvc + fiscal + rca care il va face el.

 

dar merci de reply!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, marianubs a spus:

Intereseaza-te intai daca primesti un nou certificat fara ITP valabil.

Oricum il scoti degeaba, pentru ca noul proprietar trebuie sa ceara altul.

 

Raspunde-mi te rog  la o intrebare ca pari sa te pricepi (nu sunt sarcastic). La inmatriculare, cumparatorul, trebuie sa se prezinte cu certificatul de inmatriculare pe numele fostului propietar cu specificatia instrainat (probabil partea asta merge inlocuita cu ceva notariat) si cu inspectia periodica valabila. Cum poate face asta daca nu are certificatul? 

 

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab11465fa4e9422012c2b67

 

Si da eu sunt cumparatorul. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, chucki a spus:

 La inmatriculare, cumparatorul, trebuie sa se prezinte cu certificatul de inmatriculare pe numele fostului propietar cu specificatia instrainat ctre,  si cu inspectia periodica valabila.

da, asa trebuie sa fie completat talonul, 

plus certificatul fiscal, pe langa restul actelor

 

iar daca nu-l cumperi de la proprietar, va trebui sa ai contractele de vanzare-cumparare(copie)  si certificatele fiscale intermediare, pas cu pas

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am schimbat talonul acum 2 saptamani deoarece l-am pierdut. Am fost la DRPCIV, cu buletinul si cartea, am completat o declaratie cum ca l-am pierdut, platit aproape 40 de lei taxa si a doua zi a fost gata. Nu am fost nevoit sa ma duc la ITP sau sa fac orice alt drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, unaetnumitsirc a spus:

Eu am schimbat talonul acum 2 saptamani deoarece l-am pierdut. Am fost la DRPCIV, cu buletinul si cartea, am completat o declaratie cum ca l-am pierdut, platit aproape 40 de lei taxa si a doua zi a fost gata. Nu am fost nevoit sa ma duc la ITP sau sa fac orice alt drum.

super corect si exact. Asta ma astept sa se intample...

merci ca ai postat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Contabil a spus:

@unaetnumitsirc Si de curiozitate, in anexa talonului cu inspectii tehnice periodice ce scrie?

Pe talon in partea din mijloc scrie Duplicat, iar in anexa pentru inspectia tehnica scrie data la care expira ITP-ul. Am atasat si o poza facuta acum pe loc si instant, pentru cei care nu cred.

IMG_20190227_203710.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, unaetnumitsirc said:

Pe talon in partea din mijloc scrie Duplicat, iar in anexa pentru inspectia tehnica scrie data la care expira ITP-ul. Am atasat si o poza facuta acum pe loc si instant, pentru cei care nu cred.

IMG_20190227_203710.jpg

data de 29 mar 2020 au scos-o din baza lor de date?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, unaetnumitsirc a spus:

Pe talon in partea din mijloc scrie Duplicat, iar in anexa pentru inspectia tehnica scrie data la care expira ITP-ul. Am atasat si o poza facuta acum pe loc si instant, pentru cei care nu cred.

 

Multumesc frumos ...... chiar am fost curios.

@vlad58 Am inteles de ce nu cer acte!

 

PS. Rid acum in sinea mea ca la ITP de fiecare data imi aduc aminte sa am la mine in trafic pe linga talon si o hirtoaga A4 pe care mi-o dau ei de la servis ...... si astia pot afla electronic daca am ITP sau nu ....... Romania te iubesc!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...