Sari la conținut

duplicat certificat/talon de inmatriculare


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Pentru autovehiculele inmatriculate in Romania nu este necesara acea foaie pentru ca dovada de valabilitate ITP este trecuta in certificatul de inmatriculare.

 

Insa sunt tari in care nu e trecut ITP-ul in certificat, pentru respectivii e obligatoriu.

 

La 27.02.2019 la 13:39, chucki a spus:

Raspunde-mi te rog  la o intrebare ca pari sa te pricepi (nu sunt sarcastic). La inmatriculare, cumparatorul, trebuie sa se prezinte cu certificatul de inmatriculare pe numele fostului propietar cu specificatia instrainat (probabil partea asta merge inlocuita cu ceva notariat) si cu inspectia periodica valabila. Cum poate face asta daca nu are certificatul? 

 

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab11465fa4e9422012c2b67

 

Si da eu sunt cumparatorul. :))

 

La dosarul cu actele pentru transcriere se poate depune in locul certificatului de inmatriculare declaratia de pierdere/furt sau dovada inlocuitoare in cazul in care acesta a fost retinut.

 

Indiferent de situatie, nu vei primi alt certificat daca motorul nu are RCA si ITP.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, vlad58 a spus:

Rubricile  da dar ce completeaza "itp-istul" ba, ca la aceste completari ma refeream apropo de limba romana.

Pai ce completeaza itp-istul e mai putin important, de vreme ce auto a promovat itp-ul inseamna ca sunt doar defecte minore-gen lamele stergator uzate, trusa expirata etc-care nu afecteaza sig circulatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, unaetnumitsirc a spus:

Pe talon in partea din mijloc scrie Duplicat, iar in anexa pentru inspectia tehnica scrie data la care expira ITP-ul. Am atasat si o poza facuta acum pe loc si instant, pentru cei care nu cred.

IMG_20190227_203710.jpg

daca aveai ITPul expirat, sigur nu era asa de simplu!

pariu pe cate butoaie de beri vrei1

 

Acum 17 ore, XaeL a spus:

Foaia aia e obligatorie in UE.

foarte bine punctat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, flexi720609 a spus:

daca aveai ITPul expirat, sigur nu era asa de simplu!

pariu pe cate butoaie de beri vrei1

 

foarte bine punctat!

La mine ITPul este expirat si ma astept sa fie simplu. Doar ca la Anexa sa scrie clar data itpului care a expirat. Nu vad de ce ar fi complicat. Dar va anunt luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

34 minutes ago, SuzukiRf600R said:

La mine ITPul este expirat si ma astept sa fie simplu. Doar ca la Anexa sa scrie clar data itpului care a expirat. Nu vad de ce ar fi complicat. Dar va anunt luni

ITP expirat = inmatriculare suspendata; poate ti-l elibereaza si ti-l si retin simultan :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, XaeL a spus:

ITP expirat = inmatriculare suspendata; poate ti-l elibereaza si ti-l si retin simultan :))))))

 Nu inteleg replyul tau si nici logica. Un talon ti-l elibereaza indiferent daca ai sau nu ITPul. Dovada ca atunci cand ti-l elibereaza, nu-ti cere vreun act de la ITP pentru asta. Daca in schimb mergi cu ITPul expirat (ceea ce am facut-o la masina), da, ti-l retine fara discutii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

42 minutes ago, SuzukiRf600R said:

 Nu inteleg replyul tau si nici logica. Un talon ti-l elibereaza indiferent daca ai sau nu ITPul. Dovada ca atunci cand ti-l elibereaza, nu-ti cere vreun act de la ITP pentru asta. Daca in schimb mergi cu ITPul expirat (ceea ce am facut-o la masina), da, ti-l retine fara discutii.

 

eu astept sa ne anunti cum a mers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Contabil a spus:

Eu cred ca asa o sa arate:

 

talon.png

Te înşeli, acolo e data următoarei inspecţii deci e bine 2020.

De reţinut că în ultima vreme banii se pot da direct la miliţianul de la ghişeu, nu mai stăm la cozile de la CEC dar e de bun simţ să mergi cu banii potriviţi.

Nu disperaţi cu coada, merge repede, am înmatriculat recent şi aveam 30 de persoane în faţă, în 20 de minute am rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc si la mai mare.

Da, rezolvat in 5 minute pe ceas. Am avut programare online la 10:10, la 10:15 am plecat de acolo. Initial mi-a cerut asigurarea RCA si i-am zis ca pentru un duplicat nu este nevoie de asa ceva. S-a ridicat de pe scaun, s-a dus si a intrebat in alta parte, apoi si-a vazut de treaba. Mi-a atras atentia ca ITPul este expirat si eu i-am confirmat acest lucru. Verdictul? Maine pot ridica talonul.

Ce acte am avut nevoie:

 - buletinul in original si copie

- cartea tehnica in original si copie

- completare cerere de la ghiseul lor

 

Sanatate si la mai mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, SuzukiRf600R said:

Mi-a atras atentia ca ITPul este expirat si eu i-am confirmat acest lucru. Verdictul? Maine pot ridica talonul.

E prea mult daca cer si o poza cu sectiunea cu ITP-ul de pe noul talon? Chiar sunt curios ce vor trece acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...