Jump to content

Achizitie moto Benelli

MLS
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor!!

Numele meu este Alin si sunt viitor posesor de categoria A (sunt programat la traseu pe 15 martie). De aproximativ 2 luni studiez piata si nu m-am hotarat inca ce model de motocicleta sa-mi iau, dar, pot spune ca ma atrage ACEASTA.

Imi puteti spune daca este o motocicleta fiabila? Merita pretul cerut?

Va multumesc!

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 11 minute, ovi_ice a spus:

Ce te-a atras la motocicleta aceea ?

Imi place cum arata. Nu ma pricep deloc la motociclete si habar n-am ce sa cumpar, prin urmare chiar as avea nevoie de ajutorul membrilor acestui forum.

P.S.: accept recomadari.

- Imi plac cele naked foarte mult;

- nu ma intereseaza ss, touring, chopper, super moto. Doar naked

Edited by MLS

1. Ser Moto sunt renumiti ca manaresc km. E un topic pe aici, daca stai sa cauti.

2. Model rar. Benelli nu e renumit pentru fiabilitate

3. 300 cmc e putin, te plictisesti repede de el

4. la banii aia gasesti ceva mult mai ok

E intr-adevar frumoasa,doar de Sermoto sa te feresti!

Despre orice altceva decat japoneze si nemtesti,vei auzi ca nu merita nimic...

Un naked ce l-am avut si mi-a mers la inima:

Aprilia Shiver 750 SL!

IMG_0627.jpg

Edited by Christian 1

Acum 14 minute, MLS a spus:

aproximativ 5000 euro

Cat de "aproximativ" este ? :))). Eu m-as uita dupa un MT-07 nou, eventual ramas pe stocuri la dealeri. Ori SH, dar sa fie inca in garantie. Asta daca vrei naked.

La categoria "usoara" ai in banii astia Kawasaki Z400 si KTM 390 Duke. Ambele noi.

LEDIT: Mergi la dealeri, suie-te pe fiecare model. In perioada asta ar trebui sa aiba in magazin multe modele, avand in vedere ca (unii) le vor prezenta la SMAEB.

Edited by ovi_ice

Chiar acum, ovi_ice a spus:

Cat de "aproximativ" este ? :))). Eu m-as uita dupa un MT-07 nou, eventual ramas pe stocuri la dealeri. Ori SH, dar sa fie inca in garantie. Asta daca vrei naked.

La categoria "usoara" ai in banii astia Kawasaki Z400 si KTM 390 Duke. Ambele noi.

Ca sa-ti spun sincer ar fi intins la maxim bugetul de 5000 de euro. Imi place foarte mult mt07, foarte foarte mult, dar nou este 6800 si sh nu prea gasesti pe olx, plus ca nu ma pricep si mi-e frica sa nu iau vreo teapa...

1) Cica BMw e o Guzzi cu ţâţele lasate. Intelegi tu.

2) arata bineee!

3) cardan.

https://m.mobile.de/motorrad-inserat/moto-guzzi-breva-850-dorsten/274923764.html?ref=srp

Da, da, stiu... 70 de cai pt incepator?! 

Erau discutii cu horneturi pt incepatori si ala parca are 100 nu 70. 

Cica, da, italencili e pline de probleme. Am pus si eu un link. Daca am gresit... sar'na.

Acum 3 minute, The_Sin_Eater a spus:

Stai asa, lamureste-ne cu un aspect: vei fi posesor de A sau A2?

Da, sus zici de A, dar cauti mobra de A2.....

Tot Mt 07 as fi zis si eu...

Voi fi posesor de categoria A.
V-am spus ca nu stiu nimic despre motoare...

Cat de mult seamana cu Er6N 😲

Cauta, deci Er6N, exista si limitate pentru A2, sau MT-07. Nu te speria de preturile de pe siteuri, gasesti expuse in reprezentante cu discounturi considerabile si pot ajunge aproape de bugetul tau. La banii aia, ABS is a must, parerea mea.

Poti gasi si putin rulate, tot in reprezentate, vandute cu garantie, sau te pot ajuta ei cu recomandari. 

Acum 5 minute, Husqvy a spus:

Cat de mult seamana cu Er6N 😲

Cauta, deci Er6N, exista si limitate pentru A2, sau MT-07. Nu te speria de preturile de pe siteuri, gasesti expuse in reprezentante cu discounturi considerabile si pot ajunge aproape de bugetul tau. La banii aia, ABS is a must, parerea mea.

Poti gasi si putin rulate, tot in reprezentate, vandute cu garantie, sau te pot ajuta ei cu recomandari. 

Imi poti spune câteva reprezentante unde as putea găsi modele cu discount? 

Ms!

Acum 2 minute, MLS a spus:

Nu cred ca colega e PR pt dealerii moto din Bucuresti ca sa stie stocurile la fiecare :))).

Vezi in Pipera la united motors, Motodynamic pe centura (Yamaha), Dual Motors Pipera (Yamaha), Motoream Dr. Taberei (Honda, Suzuki). Ah, si Dementor pt KTM (au preturi f ok).

Edited by ovi_ice

1 oră în urmă, Husqvy a spus:

In principiu la toate, depinde de perioade. Trebuie sa mergi acolo si sa discuti cu ei. Ti le pot recomanda pe cele cu care am avut eu experiente ok: Motodynamic (Yamaha), Dual Motors (Yamaha) si Est Bike (Constanta).

1 oră în urmă, ovi_ice a spus:

Nu cred ca colega e PR pt dealerii moto din Bucuresti ca sa stie stocurile la fiecare :))).

Vezi in Pipera la united motors, Motodynamic pe centura (Yamaha), Dual Motors Pipera (Yamaha), Motoream Dr. Taberei (Honda, Suzuki). Ah, si Dementor pt KTM (au preturi f ok).

Va multumesc mult pt ajutor. Sper sa reusesc sa gasesc ceva pe placul meu.
Ar mai fi o chestie... am auzit ceva discutii despre o anume familie Biris; Aveti ceva referinte?

La bugetul tau de 5000E eu iti recomand sa mai faci un efort si sa incerci sa-si cumperi Suzuki SV650. 

https://www.motorteam.ro/motociclete/importator-romania/suzuki-sv-650-abs-2018/

https://www.motorteam.ro/motociclete/importator-romania/suzuki-sv-650x/

E pacat sa dai banii astia pe o moto veche. 

O moto noua te va ajuta mult la inceput de drum - in primul rand scapi de bataia de cap cu stricaciunile. Apoi, in primii 3 ani nu iti pasa decat de consumabile. Plus ca e noua, totul e functional pe ea si ai intotdeauna incredere sa pleci la drum fara sa stai cu teama ca cedeaza ceva pe drum sau ca o anumita consumabila a ajuns la capatul vietii si tre' sa o schimbi inainte de plimbare (gen lant, cauciucuri). 

Un mare avantaj e ca daca ai grija de motocicleta, dupa o perioada o poti da dealerului inapoi la buy-back si sa iei altceva nou tot de la el. 

Acum 3 minute, goe 75 a spus:

No offence...5500€ SH din Germania (5000€ costul ei + 350€ adusul + RAR si plimbat pe platforma inca 150€) vs 6000€ nou, fara alte batai de cap....it's a no brainer ;)

Acum 41 minute, Metal Heart a spus:

La bugetul tau de 5000E eu iti recomand sa mai faci un efort si sa incerci sa-si cumperi Suzuki SV650. 

https://www.motorteam.ro/motociclete/importator-romania/suzuki-sv-650-abs-2018/

https://www.motorteam.ro/motociclete/importator-romania/suzuki-sv-650x/

E pacat sa dai banii astia pe o moto veche. 

O moto noua te va ajuta mult la inceput de drum - in primul rand scapi de bataia de cap cu stricaciunile. Apoi, in primii 3 ani nu iti pasa decat de consumabile. Plus ca e noua, totul e functional pe ea si ai intotdeauna incredere sa pleci la drum fara sa stai cu teama ca cedeaza ceva pe drum sau ca o anumita consumabila a ajuns la capatul vietii si tre' sa o schimbi inainte de plimbare (gen lant, cauciucuri). 

Un mare avantaj e ca daca ai grija de motocicleta, dupa o perioada o poti da dealerului inapoi la buy-back si sa iei altceva nou tot de la el.  

Este foarte tare propunerea ta si stiu si eu ce inseamna un lucru nou (am avut autoturisme cumparate de noi), dar in cazul acestui suzuki pot sa afirm ca nu imi place cum arata...

Acum 5 ore, MLS a spus:

Conditia esentiala ca sa obtii un discount e sa-l ceri. Cu alte cuvinte, ture prin magazine, urcat fundul pe mobre si vazut cum ti se potrivesc, vorbit cu oamenii, etc. In nici un caz nu te arunci la prima oferta - vezi obligatoriu toate brandurile japoneze si optional celelalte care te intereseaza. Aprilia, Guzzi, BMW, tu stii. Poti sa tintesti noua sau rulata. La banii pe care ai fi dispus sa-i dai si incepator pe deasupra, ABS-ul e absolut obligatoriu. Nakedul e una din optiunile pe care le consider bune pentru incepatori. Oricum, poti sa mai intrebi referitor la model si pe-aici. 

Parerea mea (ca posesor a unei mobre cumparata de la Sermoto,nu din vorbe) e ca sunt o firma serioasa si chiar daca sunt unii km mai multi decit pe ecran,au marfa ok si o dau cu garantie.

Iar Motomus par si mai buni ca raport performanta/pret.Exista uneori motociclete ce 'stau pe dreapta' o vreme pina se hotarasc oamenii sa le vinda

Spre exemplu a mea are un cauciuc din 2011  si unul din 2013,si ambele sunt cu profilul destul de intreg.

In mod normal o motocicleta ar parcurge cam 5-8000 km/an.

Pina la urma,daca asa e moda in tara asta sa dai km inapoi,ii obliga pe toti sa se conformeze...