Sari la conținut

Problema compatibilitate echipament Alpinestars


Minu
 Share

Postări Recomandate

Salutare, va cer si voua parerea.De curand am luat decizia sa schimb echipamentul asa ca am am luat tot echipamentul nou, Alpinestars.Bataia de cap o am cu costumul Atem V3 2pc marime 50 si cizmele SMX Plus marime 50: desi am 1.73 si 70kg costumul a fost foarte foarte strans la inceput  ba ca imi venea sa il schimb, ma strangeau groaznic pantalonii in partea superioara si geaca la brate adica peste tot unde exista masa musculara mai ales unde exista material textil acesta fiind foarte strans la inceput, acum s-a mai lasat dupa ce l-am purtat prin casa si la o tura.O alta problema a fost incompatibilitatea cu vechile cizme pe care nu le-am mai putut inchide insa nu era paguba ca aveau 8 ani si aratau aiurea asa ca am comandat si cizme noi care azi au venit.Problema persista si cu noile cizme, nu le pot inchide deloc din cauza grosimii si lungimii pantalonilor.Daca iau un numar mai mic la costum (adica 48) ca pantalonii sa fie mai scurti e imposibil sa il mai pot lua pe mine.Aveti careva aceasta configuratie de echipament sau ati mai patit asa ceva, sau chiar am eu o problema cu marimea la acest brand?Ma gadesc sa modific pantalonii, dupa protectia de la genunchi mai exista un burete foare gros pana la terminatia pantalonului iar din cauza acestuia ingroasa piciorul si nu permite fermoarului sa se inchida.

 

P.S.: nu ma mai spun ca am luat o pereche de GP Pro R2 marimea M care conform tabelului (21 cm) ar fi trebuit sa imi fie bune dar ma cam strang in jurul degetelor desi la Held, Furygan, etc port M de cand ma stiu. :)

IMG_20190306_183630.jpg

IMG_20190306_183608.jpg

IMG_20190306_180424.jpg

IMG_20190306_180807.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce e piele si iei marime apropiata de "fixa" gen race fit necesita "rodaj" pentru a se lasa pielea si ai constatat asta cu Atem V3 insa la cizme... eu personal recomand sa le schimbi cu un numar mai mare. Dupa cum arata poza aia cu fermoarul acela... nu prea vad sanse sa reusesti sa-l ridici. 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nah, ciubotele mele se inchid perfect. La fel de adevarat e ca pantalonii la tine vin mult prea jos, si ma indoiesc c-o sa reusesti sa-i bagi asa intr-o cizma. Singura problema pe care o am cu echipamentul lor e ca tinde sa se jupoaie "scrisul" de pe ele. 

 

In locul tau as da mail la Alpinestars. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am probat AStars, gecile trebuiau luate cu o masura mai mare fata de ce am de la Dainese, Clover si Revit. Daca la toate astea am 52 la geaca, la AStars nu am incaput decat in 54.

Iar cand am avut de ales cizme, tocmai din aceasta cauza am ales Sidi Vortice - erau reglabile si puteam baga pantalon destul de gros. AStras-urile de abia le-am putut inchide pe piciorul gol. Bine, de atunci am mai dat niste multe kile jos. 

 

Revenind la echipament, producatorii astia mai pricopsiti au si pentru dimensiuni atipice gen mic si gras, inalt si foarte slab etc. Vezi sa nu fi prins o astfel de marime... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 10 ore, mihai c a spus:

peste tot se spune sa probezi in magazin si apoi sa cumperi;

 

Și dacă faci cumpărături online în ce magazin probezi? 

Hai să și procesam puțin înainte de a da verdicte. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca facem online fara proba se intimpla de obicei ca mai sus ,evident

sunt destule magazine ce au pe stoc Alpinestars,cel putin in bucuresti

dar poate sunt eu mai prost ca prefer sa pierd putin timp inainte cu proba/documentare in loc sa pierd apoi cu revinzari plus bocete

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
La 07.03.2019 la 22:16, mihai c a spus:

peste tot se spune sa probezi in magazin si apoi sa cumperi;

end of topic

 

Imi spui te rog unde gasesc de probat un Missile 1pc atunci, in Romania?

Editat de Onasi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa tragi partea de jos a pantalonilor mai sus pe picior, 10-15 cm,  vezi ce reglaje au si cizmele pt gamba, poate merge asa. Daca marimile sunt corecte inseamna ca nu ti se potriveste croiala si ai nevoie de varianta short a pantalonilor, daca exista. Producatorii cu staif ofera asemenea marimi la anumite modele de echipament. Si eu am aceeasi problema cu manusile lor, pic intre marimi. Desi e firma italiana Alpinestars foloseste croieli americane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.04.2019 la 19:51, Onasi a spus:

 

Imi spui te rog unde gasesc de probat un Missile 1pc atunci, in Romania?

La mine poti proba  GP Pro Leather Suit Tech-Air® Compatible daca porti marimea 52.

La 06.03.2019 la 19:28, Minu a spus:

Salutare, va cer si voua parerea.De curand am luat decizia sa schimb echipamentul asa ca am am luat tot echipamentul nou, Alpinestars.Bataia de cap o am cu costumul Atem V3 2pc marime 50 si cizmele SMX Plus marime 50: desi am 1.73 si 70kg costumul a fost foarte foarte strans la inceput  ba ca imi venea sa il schimb, ma strangeau groaznic pantalonii in partea superioara si geaca la brate adica peste tot unde exista masa musculara mai ales unde exista material textil acesta fiind foarte strans la inceput, acum s-a mai lasat dupa ce l-am purtat prin casa si la o tura.O alta problema a fost incompatibilitatea cu vechile cizme pe care nu le-am mai putut inchide insa nu era paguba ca aveau 8 ani si aratau aiurea asa ca am comandat si cizme noi care azi au venit.Problema persista si cu noile cizme, nu le pot inchide deloc din cauza grosimii si lungimii pantalonilor.Daca iau un numar mai mic la costum (adica 48) ca pantalonii sa fie mai scurti e imposibil sa il mai pot lua pe mine.Aveti careva aceasta configuratie de echipament sau ati mai patit asa ceva, sau chiar am eu o problema cu marimea la acest brand?Ma gadesc sa modific pantalonii, dupa protectia de la genunchi mai exista un burete foare gros pana la terminatia pantalonului iar din cauza acestuia ingroasa piciorul si nu permite fermoarului sa se inchida.

 

P.S.: nu ma mai spun ca am luat o pereche de GP Pro R2 marimea M care conform tabelului (21 cm) ar fi trebuit sa imi fie bune dar ma cam strang in jurul degetelor desi la Held, Furygan, etc port M de cand ma stiu. :)

IMG_20190306_183630.jpg

IMG_20190306_183608.jpg

IMG_20190306_180424.jpg

IMG_20190306_180807.jpg

Incearca sa tragi de pantaloni in asa fel incat sa ridici protectiile de genunchi peste genunchi.
Modelul de cizme smx plus este putin incomod cand il inchizi datorita fermoarului oblic, dar se vor lasa si cizmele si vei reusi sa le inchizi doar daca ridici pantaloni. Tie iti sunt lungi pantalonii din pacate...

Acum 4 minute, alecsutzyu a spus:

La mine poti proba  GP Pro Leather Suit Tech-Air® Compatible daca porti marimea 52.

Incearca sa tragi de pantaloni in asa fel incat sa ridici protectiile de genunchi peste genunchi.
Modelul de cizme smx plus este putin incomod cand il inchizi datorita fermoarului oblic, dar se vor lasa si cizmele si vei reusi sa le inchizi doar daca ridici pantaloni. Tie iti sunt lungi pantalonii din pacate...

Manusile se lasa si ele...dupa doua luni mi s-au lasat mie manusile dupa ce m-a prins ploaia pe Constanta-Bucuresti...

 

Editat de alecsutzyu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...