Sari la conținut

Veliko sambata


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Kaya Bunar merita doar sa ai timp sa urci pana sus.

 

 

PS: aveau mancare buna chiar la cascada: fast food.

Plata cash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rusenski Lom (Basarabovo - Ivanovo - Orlova - Cherven) iti va lua o zi. Gandeste-te ca la Ivanovo si Cherven ai de urcat scari (multe), iar la pestera se intra la ora fixa cu ghid. Eu am plecat pe la 8 dimineata, am terminat pe la 4 jumate cu toate astea, la 5 eram in Ruse si mancam, am ajuns pe la 7 si ceva acasa. Acum se intuneca pe la 6, deci ia in calcul si asta.

 

Apoi, cascada e faina vara, nu acum cand e totul uscat si prafuit. Mai sunt zile sa o vezi. Am urcat pana sus, dar cand m-am dus cu masina, cu echipament moto iti iese sufletul si prin unele locuri nu ai loc sa treci (e ingust printre stanci, risti sa zgarii echipament/casca, mai ales daca le tii in mana).

LEDIT: Daca mergi pt vazut lucruri, ia-ti o zi pt Rusenski Lom si alta pt Veliko + Kaya. Si alta pt Devetashka + Krushuna ;) Daca mergi pt drum (curbe, etc), atunci traseul propus de tine n-are nici un farmec. Mai bine te duci dupa Veliko spre pasul Shipka sau Elena. Alea da drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urcatul depinde de cum se prezinta zona acum. Treptele sunt abrupte si daca e umezeala iti va fi mai greu, dar nu exagerat. Multe trepte sunt acoperite de radacini de pom si la umezeala sunt extrem de alunecoase.
Vezi ca am filmat ceva din urcare in filmul de mai sus.
Plus ca drumul secundar pana la cascada era "acceptabil" cand am fost noi anul trecut prin primavara, adica n-o sa poti sa-i dai in gura ca sa recuperezi din timp.
Ca sa te bucuri de zona cred ca-ti trebuie minim 2 ore. Sus e de explorat diverse podețe, pesteri si mici insule.
Dar, cum a zis si Ovi mai sus, mai bine astepti sa se mai "inverzeasca" afara.
E pacat sa vizitezi pe fuga. Este frumos peisajul pe acolo.
Stai la baza cascadei si bei un suc, mananci ceva ... e pacat sa fii pe fuga.

Uite locatia si in VR 360° :
 

 

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci o sa ma rezum doar pe iesit la veliko, ma duc la cetate, la cai, cateva poze apoi in arbanasi la mancat si mai astept vara. avand in vedere ca spre munte e frig, nu imi ramane decat iesitul spre veliko ca pe urma iar se raceste vreme sapt viitoare

 

multumesc pentru sugestii

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, DiarM a spus:

atunci o sa ma rezum doar pe iesit la veliko, ma duc la cetate, la cai, cateva poze apoi in arbanasi la mancat si mai astept vara

 

O decizie buna. Cetatea iti ia cam 2 ore daca vrei sa vezi totul cap-coada (biserica din varf, turnurile, etc). Mai stai mananci ceva in Veliko (sunt multe taverne faine) si cu Arbanasi se cam face ziua.

 

Bulgaria nu fuge nicaieri, o sa ai timp toata vara sa o vizitezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la Cetatea Tsarevets, noi in 2.5 ore nici n-am apucat sa urcam pana la biserica de sus.
Am intrat si-am facut dreapta catre turnul de est. La intoarcere de acolo am mai mers un pic la dreapta dupa intrarea principala si gata, s-au dus 2.5 ore. Mai era de mers o gramada pana in capatul celalalt spre Arbanasi. Intre zidurile cetatii adica...
Nici pana acum n-am apucat sa vizitez integral cetatea aia si-am mai stat cazati si doua nopti pe la Veliko.

Iti trebuie timp ptr cetatea aia, daca vrei s-o vezi complet.
 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tinta ta este strict biserica da! Cetatea insa, este o alta poveste.

Plus ca mai e de vazut si Monumentul Dinastiei Asen, cateva panorame prin oras etc.
 

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...