Sari la conținut

Sfat tocator crengi


gabyshor
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Are cineva experienta cu tocatoare de crengi? Dupa curatarea pomilor, am ramas cu foarte multe crengi, unele mai groase, altele mai subtiri...

O varianta ar fi sa le dau foc, dar nu ma incanta deloc ideea asa ca as vrea sa le toc si resturile se pot folosi in gradina, solar, ca si compost, etc.

Vreau ceva pe benzina si sa poata toca un diametru de 5-6 cm. Exclus care se conecteaza la tractor, pentru ca nu am asa ceva.

 

Am vazut variante de la Hecht, dar nu stiu nimic de firma asta, daca e ok sau nu.

Orice sfat e binevenit.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa toci crengi de 5-6cm diametru  iti trebuie o masinarie de 100-120mm ..  incep pe la 3k euro 

 

in astea de zic ca toaca 6cm diam trebuie sa bagi numai crengi drepte si fara noduri altfel nu trec de gat 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , am  trecut  eu prin  asta , si anume

am inceput  cu ceøe  electrice , am renuntat  imediat.

Apoi  am trecut  la  cel  cu  motor  termic  de 14 HP , este cel din foto.

Face treaba foarte buna . Acum , este foarte important de comparat cu aceiasi unitate de masura. Crengile  uscate  se zdrobesc  mai  usor , cele inca  verzi  se incolacesc  pe sistemul  de tocat.

Este foarte util pentru toate  resturile  din  gradina , aste suficient de rapid  ca sa il  folosesti  o data  de doua  ri  pe an.

Eu l-am pus  la vinzare pe  al  meu  intrucit deocamdata se ocupa altcineva  si  are  scule .1981919474_61CKU2MukL._SX425_.thumb.jpg.dc71e5dbc98d157dbf40d49462f3b931.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, superbec a spus:

a sa toci crengi de 5-6cm diametru  iti trebuie o masinarie de 100-120mm ..  incep pe la 3k euro  

 

in astea de zic ca toaca 6cm diam trebuie sa bagi numai crengi drepte si fara noduri altfel nu trec de gat  

 

Ar mai fi varianta asta, cea mai puternica de la Hecht, care toaca pana la 10 cm.

 

 

 

Grigore, nu pui un link cu tocatorul? Nu reusesc sa vad cum se cheama...

 

 

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, gabyshor a spus:

Grigore, nu pui un link cu tocatorul? Nu reusesc sa vad cum se cheama...

 

 

Buna dimineata!

uite  aici un film

si aici site-ul

https://www.denqbar.com/en/shredder/

 

Trebuie sa stii ca exista cel putin 2 tipuri de tocare , unul este derivat din masina de tocat carne ,adica  cutite care taie si al doilea , care taie si zdrobesc ( moara cu ciocanele)

Cele care ne produc noua senzatii placute precum   cea  de la Hecht  , sint  cu  cutite si  au  nevoie  de viteza mare , cuplu mare si cel mai important au nevoie de un sistem de prindere si impingere a cracilor catre cutit. De aici  si pretul care nu se justifica decit pentru profesionisti.

Cele electrice de la Hornbach sint cu un cutit rotativ sau valturi . Sint foarte bune pentru gradina de 30 m patrati din oras si atunci la uscaturi.

Orice model va fi gituit de iedera verde sau joarde lungi cu seva in ele , ce e drept la cutite  se va intimpla mai  incet  asta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie tinut cont si de cat material urmeaza a fi tocat. Livada e cam mare, crengi sunt foarte multe si un tocator mai firav n-ar face fata.

Oscilez intre cele doua de la Hecht, cel mai mare pare totusi ca e prea mult pentru nevoile mele, negasind insa nici un review, cam stau in dubii...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu  am  modelul  mare,de 13 HP .   Vad insa ca poate diferi motorizarea , avind insa in vedere ca un motor de 14 sau 15 cai  este nou  2ooE ,,,,,,,,,,,,nu cred  ca 8k lei  se justifica.

Eu  l-am  luat  direct  din  Germania de pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este un mobrist din sălaj care aduce scule noi dar şi sh din germania. mi-am luat maşina de tocat de la el. am dat 500 de lei cu tot cu transport, pentru crengi de maximum 4,5 cm. scula a fost nouă. am făcut 6 saci de crengi în principal plante agăţătoare, trandafiri, vie sălbatică. am făcut 6 saci de resturi. dacă nu le tocam probabil făceam 20.

are un grup p fesibuc "SCULE IEFTINE - Second Hand (Hilti,Bosch,Makita,Metabo,DeWalt,Festool,)"

https://www.olx.ro/oferta/tocator-crengi-2500w-germany-cu-garantie-IDaIILf.html.

 

ca "îmbunătăţiri" are o rolă la evacuarea tocăturilor din cauza căruia se înfundă des. după ce am demontat rola nu s-a mai înfundat deloc

53439514_2200528553341201_5587622911587385344_n.jpg

53467240_2347391148814034_1799395163047460864_n.jpg

53262084_383685048848289_8523869211779399680_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe vremea mea, bunicul dadea foc la asa ceva, fara sa stie de tehnologie. ne-am prostit de tot...nu mai avem pe ce sa dam banii

PS. e joi, nu prea am de munca la birou si am zis sa comentez (inutil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, SuzukiRf600R a spus:

pe vremea mea, bunicul dadea foc la asa ceva, fara sa stie de tehnologie. ne-am prostit de tot...nu mai avem pe ce sa dam banii

PS. e joi, nu prea am de munca la birou si am zis sa comentez (inutil)

asa am stirnit eu mirare , oroare si dispret la toti vecinii mei , acolo de mii de ani ,  dar  in  momentul  in  care  le-am  aratat  compost  si  ce frumos  cresc  rosiile ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,au tacut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Grigore1 a spus:

asa am stirnit eu mirare , oroare si dispret la toti vecinii mei , acolo de mii de ani ,  dar  in  momentul  in  care  le-am  aratat  compost  si  ce frumos  cresc  rosiile ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,au tacut.

atunci ce sa zic...cumpara insa sa stii ca nu-ti voi plati rosiile. vad ca esti din Bucuresti, deci pot veni la tine sa le iau direct.

merci de pe acum :) :) :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, SuzukiRf600R a spus:

pe vremea mea, bunicul dadea foc la asa ceva, fara sa stie de tehnologie. ne-am prostit de tot...nu mai avem pe ce sa dam banii

PS. e joi, nu prea am de munca la birou si am zis sa comentez (inutil)

 

Ca tu te plictisesti la munca inteleg, cu toate ca nu e normal, nu inteleg insa de ce suntem prosti astia de cauta utilaje sa-si usureze munca.

O livada mare produce, pe langa fructe si destule crengi, care dupa taiere trebuie gestionate intr-un fel. Le poti da foc asa verzi cum sunt, sau le poti lasa se se usuce si apoi sa le dai foc (risti si niste amenzi destul de mari pentru asta).

Sau le poti toca si rezultatul sa-l folosesti in gospodarie. Mie mi-ar fi mai simplu sa le toc, nu sa le dau foc. Vorba aia, banii mei, munciti de mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, gabyshor a spus:

 

Ca tu te plictisesti la munca inteleg, cu toate ca nu e normal, nu inteleg insa de ce suntem prosti astia de cauta utilaje sa-si usureze munca.

O livada mare produce, pe langa fructe si destule crengi, care dupa taiere trebuie gestionate intr-un fel. Le poti da foc asa verzi cum sunt, sau le poti lasa se se usuce si apoi sa le dai foc (risti si niste amenzi destul de mari pentru asta).

Sau le poti toca si rezultatul sa-l folosesti in gospodarie. Mie mi-ar fi mai simplu sa le toc, nu sa le dau foc. Vorba aia, banii mei, munciti de mine...

Gabyshor, a fi prost - e una. A te prosti / a te comporta prosteste - e alta

bineinteles ca sunt banii tai, munciti de tine. cu alte cuvinte...toaca-ti banii si crengile, nicio problema pentru nimeni. Doar ca uitam ca uneori am procedat si altfel, in clasica si dulcea metoda romaneasca, taraneasca: foc in curte, unde pe langa crengi ardeam toate mizeriile gospodariei. Nu se mai gandea nimeni la amenzi, ca nu erau. Stateai pe un ciot de lemn sambata (de obicei), cu un alt vecin de peste drum, faceai focul si la o tuica il supravegheai. Asa facea bunicul meu. Acum, daca am putea face totul wireless...ar fi si mai bine :)

 

Sanatate si la mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.03.2019 la 14:23, gabyshor a spus:

Salut!

Are cineva experienta cu tocatoare de crengi? Dupa curatarea pomilor, am ramas cu foarte multe crengi, unele mai groase, altele mai subtiri...

 

Orice sfat e binevenit.

 

 

 

Gabyshor , atasez aici  doua fotografii prost facute , cu tocatoare de crrengi si gramada imensa de tocatura alaturata.

Eu am incercat sa cumpar tocatura ( 1 camion ) si este imposibil inctrucit si asta este data deja pe pile.

Daca vei sa faci tocatura , cuvite cheie pentru o utilizare superioara sint .......mulching ,,,,permacultura,,,,,,,,,,,,aerisirea solului ,,,,,,,,,,,,,,,compost ,,,,,,,,,,,,,,,,,

Trebuie insa timp , ceea ce cine are o livada , are din belsug.

Daca te mai pot ajuta cu ceva din propria experienta , cu cea mai mare bucurie , da-mi mesaj privat.

Bravo tie!2019-03-07_09_37_12.thumb.jpg.29db99ce4095a6e8715b5ae3c520fec4.jpg731069635_2019-03-0709_37_16.thumb.jpg.a5eb921f991be5c796106b709172a31a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grigore> timp nu am, din pacate. E o activitate pe care o fac dupa job, asa ca timpul e destul de limitat.

Einstein, la mine in zona pe o arie de cel putin 50 km nu am gasit nimic. Poate prin orasele mai mari sa fie ceva,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...