Sari la conținut

Sfat tocator crengi


gabyshor
 Share

Postări Recomandate

  • 4 years later...
Acum 10 minute, Ikalers12 a spus:

a fost aceeași problemă, a fost rezolvată un an întreg

Ce ai vrut sa spui cu asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Am experiență cu tocătoare de crengi și pot să-ți spun că sunt o soluție excelentă pentru gestionarea crengilor. Hecht este o firmă bună, dar poți să verifici și alte branduri cum ar fi Bosch, Ryobi sau Makita. Asigură-te că alegi o tocătoare care să corespundă cu nevoile tale și să aibă o putere suficientă pentru a toca crengi de 5-6 cm. In opinia mea tocatorele de lemne sunt utilaje forestiere necesare. Mult noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am asa ceva de 2 ani.

https://utb-shop.ro/Tocator-de-crengi-pe-benzina-TC-15-100E-cu-pormire-electrica-15-CP-grosime-max-crengi-100-mm-100-kg-Breckner-Germany-BK98003/PD/5540

toaca bine. 

trebuie sa pregatesti lemnele, curat sa ramana un bat curat de crengi mici, si-l introduc lateral, un toacaa 6-7-8 cm diametru.

ca ajutor am asta

https://www.emag.ro/fierastrau-sabie-pe-acumulator-bosch-keo-10-8v-li-ion-1600-rpm-8-cm-0600861900/pd/EWNZTBBBM

si asta

https://www.dedeman.ro/bucuresti5/fierastrau-electric-sabie-motor-fara-perii-ryobi-rrs18c-0-18-v-fara-acumulator/p/1068266

 

muncesti ceva, mi-am luat casti antifon, ca ma rupe de urechi.

resturile le pun la centrala cu lemne, am o centrala tip lumanare, haleste orice.

compactarea sa il faci peleti e o industrie separata, nu o poti face acasa.

nu am timp sa toc gramezile de crengi de anul acesta, asa multe crengi am produs, s-a facut un gard imprejurul proprietatii si s-a taiat la greu.

cand ajung acolo fac si niste poze cu resturile si gramezile de lemne

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Ikalers12 a spus:

Salut! Am experiență cu tocătoare de crengi și pot să-ți spun că sunt o soluție excelentă pentru gestionarea crengilor. Hecht este o firmă bună, dar poți să verifici și alte branduri cum ar fi Bosch, Ryobi sau Makita. Asigură-te că alegi o tocătoare care să corespundă cu nevoile tale și să aibă o putere suficientă pentru a toca crengi de 5-6 cm. In opinia mea tocatorele de lemne sunt utilaje forestiere necesare. Mult noroc!


Niciun tocator electric nu toaca crengi de 6 cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Lucian_M a spus:

Înseamnă că n-ați văzut tocătoare profi... Bagi copacul și iese rumeguș.

Tocam o padure sau tocam ce ai intr-o livada?

Sunt tocatoare pe care le poti atasa la tractor....evident ca e inutil pentru 2-3 ocazii pe an, pentru 10 meri si 5 pruni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, nici eu nu inteleg de ce ai vrea sa toci lemn de la 4-5 cm in sus. De-aia nici nu face nimen electrice in halul asta. daca ai de tocat asa ceva inseamna ca esti cel putin firma de gradinarit.

Eu fac niste focuri de tabara pentru copii cu crengi de 3-4-5 cm de mai mare dragul. Curatate de ramurele subtiri si frunze, evident. Dar n-am asa multe, majoritatea deseurilor au pana in 3 cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...