Sari la conținut

Muntenegru 27.04 - 3.05 ?


ravenshield
 Share

Postări Recomandate

Salut. As vrea Muntenegru. 

Am un plan vag si foarte perfectibil. Nu am habar unde o sa dorm, ce gasesc de mancare. Stiu ca nu am voie sa ratez Kotor, Dubrovnik si Split. 

Primesc o singura motocicleta companie, dar sfaturi si recomandari de la toata lumea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Muntenegru cred că nu ar trebui sa ratezi canionul Tara și parcul Durmitor! Iar mi-a plăcut mult porțiunea dintre Novi Pazar (Serbia) și Rozaje (Muntenegru)! Când treci din Muntenegru in Croația și mergi spre Dubrovnik îți recomand să faci un mic ocol prin Plocice-Mikulici-...-Cilipi ( este drumul paralel cu cel principal și mergi pe dealul de lângă mare, plus că e posibil să te întâlnești cu maxim 5 mașini)! Mai departe nu știu ce să îți spun pentru că eu am tăiat-o spre Bosnia înainte de Dubrovnik! 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dubrovnik, Muntenegru ? sau Dubrovnik - Croatia? (Dubrovnik, Muntenegru - banuesc parcul naturat Durmitor, nu stiu cat poti merge prin parcu natural, mare posibilitate sa prinzi zapada in perioada respectiva (Durmitor ~2500m))

Kotor - frumos, merita cele 1350 trepte pana in varful cetatii San Giovanni.

Split - e in Croatia la vreo 320km de Kotor mergand pe coata prin Dubrovnik (Croatia)  si treci scurt prin Bosnia și Herțegovina verifica sa ai pe cartea vrede (BIH).

Spre Split nu rata Makarska.

Daca te intorci spre Kotor din Split si nu vrei sa mergi pe acelasi drum, merita vizitat Mostar (Bosnia și Herțegovina).

Drumul mai spactaculos e cel de coasta dupa Split spre Rijeka.

In Muntenegru nu rata Đurđevića Tara Bridge.

 

Cazare : Booking (eu unu am gasit de fiecare data din scurt in aceeasi zi) avand in vedere ca ultima data cand am fost in concediu, in plan era sa ramanem la Belgrad prima noapte si am ajuns sa dormin la Zagreb. Acum mergi in perioada sarbatorilor de pasti, e mai dificil.

 

PS.

Tot in Muntenegru in directia opusa de Split, dar merita. https://www.google.com/maps/dir/42.064347,19.3735622/Besac+Castle,+Virpazar,+Muntenegru/@42.1404293,19.142824,11z/data=!4m9!4m8!1m0!1m5!1m1!1s0x134dd9534a0d43eb:0x6f6366d8c543af55!2m2!1d19.0927358!2d42.244421!5i1

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Muntenegru, nu rata Budva. Un fel de Mamaia combinata cu Costinesti. Frumos, preturi decente.

IMAG0887.thumb.jpg.1eb488edbb7cb754aed4f7e46ff1fcf8.jpg

 

Si daca tot ajungi pana la Split, Dute mai departe pana la "Poola". Chiar ai ce vedea, nu doar numele.

IMAG1189.thumb.jpg.408444a39da76cb08c90b2322b52ffe3.jpgIMAG1253.thumb.jpg.6ed67eeb8777479a2a1ff1166e9c2dcf.jpg

 

Ah si nu rata orasul Zadar cu celebra orga maritima unde se lovesc valurile si produce niste sunete creepy.

IMAG1002.thumb.jpg.45ebc4102486314886f19e21fa43b7de.jpgIMAG1013.thumb.jpg.75f106f0249beafc1853c794defb67df.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muntenegru, țara mea preferată. Șosele faine, peisaje extra, prețuri decente. Am stat la o vilă din Podgorița cu 20 euro, condiții excelente. Benzina cam ca la noi.

Merită vizitată țara, ai ce vedea.

 

Să nu ratezi canionul Tara, o să îți pară rău. Chiar dacă prinzi ploaie.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestii. Trec totul pe harta si vad cat pot face in timpul disponibil. Restul in urmatoarea "vacanta" daca vom mai avea una anul asta

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...