Sari la conținut

3-5 Mai 2019 * Pe motoare spre Vama Veche *


MAN!AC
 Share

Postări Recomandate

DACA vremea e buna:
continuam traditia * Pe motoare spre Vama *
Se pleaca in grup din Bucuresti spre Vama Veche, pe drumul vechi, DN3-OSTROV-Dobrogea SUD

Este invitat oricine, cu orice tip de mobra(scooters welcome doar 125cm+), atat timp cat ii convin conditiile si regulile de mai jos.

Data plecarii: 3Mai*2019 (Vineri) - adunarea 8, Plecarea 9:10

Locul: Ultima benzinarie Petrom de pe Sos. Pantelimon (chiar inainte de Lebada - iesirea din oras ! NU Rompetrol! )

Traseul: Bucuresti - Branesti - Fundulea - Lehliu - Calarasi - TRECERE CU BAC - Ostrov - Baneasa - Adamclisi - Topraisar - 23 August - Vama Veche
(SAU Baneasa - Dobromir - Negru Voda - Limanu - Vama Veche)

Opriri:
1. Petrom Calarasi (km 108) dupa oprirea asta o sa oprim din nou dupa 13 km, de data asta pt ca trecem Dunarea pe bac.
2. Adamclisi (km 190) sau Sipotele daca o luam pe DJ.
3. 23 August (km 265).

Stil de mers: Viteza: 90-120 km/h in afara localitatii, 50-80 km/h in localitati (depinde de aglomeratie/pulitie).

Siguranta: Mergem sa ne distram, sa ne relaxam....nu stam sa adunam pe careva de pe asfalt dintr-o prostie.
Se merge constant, in grup de tip zig-zag cu regula celor 3 secunde.

Nu se depaseste in coloana aiurea si intr-una, cel mai bine va gasiti un loc si ramaneti acolo, daca vreti sa parasiti grupul ramaneti din ce in ce mai spate, facand semn celor din spate sa va depaseasca.

Grupul va avea 2 rideri mai experimentati la extremitati, si depinzand de marimea grupului unul sau doi la mijloc pentru a sparge in grupulete mai mici in caz de nevoie.

Daca e grup mare (peste 30 de mobre) impartim grupul in doua grupulete, cu 50-100 metri intre ele, ca sa aiba loc de repliere cei cu masinile in caz ca depasesc. Nu vrem sa forteze intrarea in noi.

Se opreste doar in caz de accident, defectiune tehnica sau bagaje desfacute/desprinse.

Daca vreti sa opriti pt pisu/tigari/buci amortite... nu va putem astepta, ca deh e aiurea sa opreasca peste 20 mobre ca te trece pe tine(vor fi destule ocazii sa prindeti grupul din urma).

Daca nu poti mentine vitezele descrise mai sus sau nu poate mobra, in niciun caz nu te/o fortezi, mai bine ramai in urma si ajungi mai tarziu, sau nu mai pleci deloc cu grupul asta pt ca NU vrem sa mergem cu 60-70 km/h pe un DN pustiu in stare f buna in afara localitatii.

Bacul va circula foarte bine de 1 Mai pt ca baietii se asteapta sa aiba rulaj mare. Cui ii e frica sa stea o ora la bac.. face parte din plimbare iar daca va grabiti puteti alege oricand autostrada.. asta e o tura in care conteaza plimbarea, si nu ora la care ajungem. Oricum nici in trecut nu a fost o problema inghesuirea a 6-7 motoare printre masini pe fiecare bac, deci in cel mai prost scenariu ajungem in 3-4 transe cu totii, iar pe partea cealalta ii asteapta o terasa umbrita cu suc rece pe cei care trec cu primele ture de bac.
Dupa ce ajungem in Vama, propun sa secam o bere in fata *La Stuf*
https://www.google.ro/maps/place/Petrom/@44.4379523,26.1865707,15.06z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x40b1f8d42797e087:0x73ac5fcf19ea65b7!2sȘoseaua+Pantelimon,+București!3b1!8m2!3d44.4426162!4d26.1651018!3m4!1s0x0000000000000000:0x25703c76480dd1b9!8m2!3d44.441034!4d26.1909727

 

Participanți Ediția 2019:

1. JFK-

2. MAN!AC (eu)-The Hornet 600

 

Editat de MAN!AC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune poze din editiile trecute, ca sa vada lumea ce rateaza. Ma rog, alea cu cantatul la harpa, sala de lectura, lectiile de fizica moleculara scoate-le....

Eu cred ca am sa ajung, dar sambata dimineata, tocmai ce voi reveni din Greciaaaaaaaaaaaaaaa cu motorul:d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

N-am fost cu voi pana acum deci nu stiu mersul. Traseul ok, regulile firesti, 3-5 inseamna insa doua nopti. Ma intereseaza daca in perioada respectiva totul se face in gasca (cazare, program, poate un drum la Dalboka, etc), sau acolo gasca se sparge pe afinitati si fiecare e pe cont propriu pana la intoarcere?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu și JFK stăm până Duminică...pe la 12-13 cred că vom pleca înapoi spre București, pe autostradă.

Considerăm că pentru cazare, fiecare este mai bine ca fiecare să caute singur. Unii vor la cort, alții pe plajă, unii să aibă un pat și un duș decent, de aceea nu s-a propus și o cazare anume.

Dalboka e mega full în acea perioadă...se poate merge doar cu programare. Am încercat fără, dar mai mult de un suc nu am putut bea...și eram un grup mic...4 motoare, 6 oameni.

În privința programului, nu a fost nimic stabilit...ne putem găsi pe la Stuf sau Expirat de obicei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare

A ramas valabila iesirea in Vama, vad ca n-a mai zis nimeni nimic pe aici? Eu daca vremea-i buna intentionez sa merg.

Totusi, sunt si alti inscrisi fata de lista de trei de mai sus?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.03.2019 la 13:26, FlipperCo a spus:

Salut

N-am fost cu voi pana acum deci nu stiu mersul. Traseul ok, regulile firesti, 3-5 inseamna insa doua nopti. Ma intereseaza daca in perioada respectiva totul se face in gasca (cazare, program, poate un drum la Dalboka, etc), sau acolo gasca se sparge pe afinitati si fiecare e pe cont propriu pana la intoarcere?

 

  TOTUL se face in GRUP... stai linistit😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul ăsta văd că e slab tare cu mersul în Vamă...cred că lumea va fi în sevraj din cauza drobului... :))

Una peste alta, vremea se anunță destul de ok, cel puțin la plecarea din București.

Dacă vă răzgândiți și totuși vreți să veniți, să o faceți până în ora 9:00 deoarece la 9:10 fix plecăm de pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

să-ți revii cât mai repede. plimbări în Vamă se mai pot face.

Pentru cei interesați, plecarea rămâne valabilă de la ora și locația stabilită :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...