Jump to content

Motocicleta pentru oameni cu gabarit mare

Recommended Posts

Salut! Sunt destul de interesat sincer in a-mi lua un Harley Davidson, Low Rider mi se pare mie mai ok si mai accesibil si pentru bugetul meu. Acum, eu am 2 probleme mari: 

1) Nu am reusit sa gasesc care este greutatea maxima pe care o poate duce. Eu avand 200+ kg, am nevoie sa stiu chestia asta. 

2) Ma gandeam sa merg la Bucuresti pentru un test drive (am vazut ca se poate face la ei), dar sunt cam rezervat din motivul numarul 1. Tare mi-e ca atunci cand ma vad aia acolo o sa-mi zica ca multumim si ma poftesc spre iesire. 

Aveti vreo idee sau ceva sugestii? 

Cred ca la genul asta de mobre este cam 200 - 240 kg.

In cazul meu, la Yamaha Wildstar este 196 kg iar la BMW 220.

Numai bine...

Atata timp cat greutatea si inaltimea ta sunt cmpatibile cu specificatiile HD nu cred ca se pune problema sa te dea afara.

In plus, un asemenea gest denota problem grave de educatie si este si illegal, fiind discrimanatoriu.

Edited by Papa_Bear
Acum 1 minut, Papa_Bear a spus:

Cred ca la genul asta de mobre este cam 200 - 240 kg.

In cazul meu, la Yamaha Wildstar este 196 kg iar la BMW 220.

Numai bine...

La BMW vazusem si eu, dar nu m-as increde atat de tare. Mai un costum, mai car ceva si aia e.

Sigur accepta si marja... nu ne cantarim inainte sa ne urcam...

Eu nu mi-as face griji foarte multe in lcoul tau... sigur gasesti ceva.

Orice mobra destoinica ar trebui sa suporte fara probleme 2 rideri calculati pe la 80kg, + bagaje 20-40 kg 

Din start suporta un 200 kg fara probleme ....asa ca vorba colegului ...fugi la testdrive fara griji.

Si daca totusi mai ai niste dubii ...poti sa iei asa ceva cu tine si le legi de mobra in spate  :)

image.thumb.png.4bdbd18df2ef3484c4a760c2b68275e6.png

GoldWing, K1600, ElectraGlide... ai de unde alege. Bine, si preturile sunt pe masura.
Era un filmulet pe net cu un ditamai omul pe un S1000RR. Cred ca avea bine peste 150 de kilograme.

Nu vreau sa te jignesc in niciun fel si sper sa intelegi ca o zic din bunăvoința, dar nu ti-e teama ca o sa faci infarct pe motocicleta?

greutatea asta e asociata cu foarte multe complicații, nu doar cardio.

Bafta in căutări! 

Acum 2 minute, Starcream a spus:

Nu vreau sa te jignesc in niciun fel si sper sa intelegi ca o zic din bunăvoința, dar nu ti-e teama ca o sa faci infarct pe motocicleta?

greutatea asta e asociata cu foarte multe complicații, nu doar cardio.

Bafta in căutări! 

Nu imi e. Am analizele chiar bune, nu te stresa din cauza aia. Eu am fost inca de mic sportiv, am facut kickboxing, iar de vreo 9-10 ani powerlifting si in contextul asta am inceput sa-mi maresc kilajul. Nu zic ca e ok acum, chiar 200 si de kile nu e ideal, dar am tot zic ca ma pun sa mai slabesc si nu am reusit.

Uite aici o sumedenie de oameni masivi   care merg cu mobra .Daca ei pot , poti si tu ....si nu au nimic special .

Lasa temerile si fugi la un testdrive cu ce -ti doresti !

Acum 3 ore, PowerTibor a spus:

Bine, presupun ca asta a fost o data sau de 2 ori, eu as fi mereu peste limita aia in schimb.

Tura de 3 saptamani pina in Norvegia si retur. Vreo 8- 9000 km.

Si inca niste plimbari prin RO de vreo 3000 km

Dar cand stii care e treaba schimbi si tu un arc, un amortizor ceva. 

Ceea ce sincer cred ca se va strica repede e saua. Faci una noua pe comanda.