Sari la conținut

19.III - DRPCIV


leopold
 Share

Postări Recomandate

Accident urat in fata la DRPCIV in jur de ora 13. Gixxer albastru - pilot si pasager versus autobuz. Am vazut un accidentat in masina SMURD-ului, nu pot spune ca erau veseli paramedicii, insa nici agitatia aia de risc vital imediat nu era.

 

Gura facebook-ului zice ca mobra venea dinspre oras, o duba a intors la capatul parapetului, mobra a incercat sa evite, a intrat pe contrasens si a ajuns sub autobuz.

 

Sanatate colegilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s-a intamplat in felul urmator:

 

Pe soseaua Pipera, in fata la DRPCIV, de pe sensul de mers dinspre Aurel Vlaicu circula motocicleta, nu stiu daca de pe pod sau de sub pod. Venind spre Aurel Vlaicu, acolo unde se termina parapetii, o autoutilitara Mercedes a vrut sa intoarca pe dubla continua. Nu stiu daca a existat un acrosaj sau nu, dar motocicleta a lovit capul parapetilor si a zburat peste/pe parapeti. Autobuzul nu are nicio implicare, dimpotriva: a virat dreapta pentru a evita sa-l accidenteze mai rau. Motocicleta a cazut in spatele autobuzului, iar motociclistul s-a rostogolit sub autobuz, dar fara sa existe contact, repet. In spatele pasagerului cazut, un auto BMW cu frane bune a franat la 2-3 metri.

Am sunat (impreuna cu alte cateva persoane) la 112. A sosit salvarea destul de repede, 3-4-5 minute (nu am cronometrat, parere subiectiva).

Cei doi se numesc Marius S. (conducatorul) si Alexandru P. (pasagerul). Din ratiuni de GDPR nu le voi da numele, daca e cineva interesat sa le afle sau se streseaza, va rog, P.M.

Marius a fost cel mai paradit, cu o mana rupta si sangeranda, poate si fracturi la picior, foarte indurerat, dar constient. Acuza dureri la coaste. Alexandru parea mai bine, putea vorbi.

Amandoi se afla la Spitalul Elias.

 

Nu am retinut numarul, imi pare rau, am fost preocupat de cei doi.

 

 

 

 

Editat de BlackDirt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu intorc toti idiotii acolo pe dubla continua. Zilnic vad handicapati care nu tin cont de marcaje pe portiunea aia de drum. Daca nu exista impact intre motocicleta si cretinul care i-a intors in fata cred ca gibonul e sanctionat doar pentru intoarcere pe linie continua, nu si pentru provocarea accidentului, pentru ca in Romania nu exista autor moral...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, dionysos a spus:

Mereu intorc toti idiotii acolo pe dubla continua. Zilnic vad handicapati care nu tin cont de marcaje pe portiunea aia de drum. Daca nu exista impact intre motocicleta si cretinul care i-a intors in fata cred ca gibonul e sanctionat doar pentru intoarcere pe linie continua, nu si pentru provocarea accidentului, pentru ca in Romania nu exista autor moral...

In zona ar trebui sa existe camere nu?.Ar fi frumos ca tovarasului cu duba se i se poata imputa accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

Daca nu a existat contact intre moto si duba nu i se poate imputa accidentul. Asa e legea pe aici.

 

Asa stiam si eu...

Acum 3 ore, Djenavar a spus:

In zona ar trebui sa existe camere nu?.Ar fi frumos ca tovarasului cu duba se i se poata imputa accidentul.

 

Camerele sunt irelevante la noi. Pe portiunea aia de drum e oprirea interzisa si mereu sunt masini parcate, chiar in fata la DRPCIV, deci despre ce vorbim?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma *** in el de GDPR, ambii au nevoie de sange. Este vorba de Andrei Pavel (0 pozitiv) si Marius Lungu. 

Sunt la Floreasca, cel din urma are sau a avut hemoragie interna. 

 

Cine poate dona este asteptat la centrele de donare, se pare ca se solicita si foaia de donare, desi nu inteleg asta pentru ca dupa o donare nu primesti acea foaie completata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baza legala exista pentru sanctionarea si tragerea la raspundere a soferului pentru intoarcerea pe linia continua si neacordarea de prioritate.

 

1.acordare a priorităţii – obligaţia oricărui participant la trafic de a nu îşi continua deplasarea sau de a nu efectua orice altă manevră, dacă prin acestea îi obligă pe ceilalţi participanţi la trafic care au prioritate de trecere să îşi modifice brusc direcţia sau viteza de deplasare ori să oprească;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Pandy a spus:

Eu ma *** in el de GDPR, ambii au nevoie de sange. Este vorba de Andrei Pavel (0 pozitiv) si Marius Lungu. 

Sunt la Floreasca, cel din urma are sau a avut hemoragie interna. 

 

Cine poate dona este asteptat la centrele de donare, se pare ca se solicita si foaia de donare, desi nu inteleg asta pentru ca dupa o donare nu primesti acea foaie completata. 

 

Ce grupa de sange are Marius Lungu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...