Sari la conținut

Am un VIN ..de unde aflu restul?!


marauder
 Share

Postări Recomandate

Oameni buni, am un VIN (daca caut bine am si de ala de baut)...de unde aflu info despre masina?

Am incercat pe o gramada de site-uri de genul inspectorauto.ro , autodna, carvertical, rovin info, etc etc....toate dau, chiar si contra cost, numai si numai balarii cum ar fi

-Identificare Autovehicul

-Date producator

-Optiuni din fabrica in Engleza

-Verificare baze de date masini furate

-rechemari in fabrica

 

Nimeni nu spune ca poate da nr de km, implicare in accidente, chestii cu adevarat importante...aveti idee de vreun site care da si aceste "mici amanunte"?

 

Daca conteaza, VIN-ul este ZFA24400007114747 .....poate are cineva la indemana o bagheta magica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manufacturer:  Fiat Italy

Brand:Fiat

Model:Ducato

Engine:N/A

Region/Plant:N/A

Check:0

Year:2001

Sequential number:14747

Approx. mileage:302,869 km

CarID5069

BrandFIAT PROFESSIONAL

ManufacturerId524

CatalogTFIAT84

Model2E

NameNUOVO DUCATO [DUCATO RESTYL. BZ/DS (2001-2006)]

ImageUrl

Date25.07.2002

MVS244.3C2.0.0

MVSDescCABINATO P.CORTO F.BASSA 2.0 JTD DW10 4X2 (15Q)

EngineNo4037719

Date25/7/2002

SpecialVersionNO SPECIAL VERSION (LV0)

Engine2000 JTD DW 10 (M5)

VariantКАБ. Ш.КР. Б.Н. 4X2 (V9)

TrimcolorPAN-060 FRONT DOOR PANEL GREY SED-321 SEAT LINING СИН.МНОГОЦВ.ТК.

OtherFeaturesQ: Max Load 15 (1,5 tons)(Q15)

 

Astea sunt singurele date disponibile online, de la RAROM poti sa afli km afisati in bord la data ultimului ITP, si cam atat.

Istoric de daune doar daca ai relatii la firme de asigurari, si sa ai talonul si ultima asigurare.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, DKW a spus:

Manufacturer:  Fiat Italy

Brand:Fiat

Model:Ducato

Engine:N/A

Region/Plant:N/A

Check:0

Year:2001

Sequential number:14747

Approx. mileage:302,869 km

CarID5069

BrandFIAT PROFESSIONAL

ManufacturerId524

CatalogTFIAT84

Model2E

NameNUOVO DUCATO [DUCATO RESTYL. BZ/DS (2001-2006)]

ImageUrl

Date25.07.2002

MVS244.3C2.0.0

MVSDescCABINATO P.CORTO F.BASSA 2.0 JTD DW10 4X2 (15Q)

EngineNo4037719

Date25/7/2002

SpecialVersionNO SPECIAL VERSION (LV0)

Engine2000 JTD DW 10 (M5)

VariantКАБ. Ш.КР. Б.Н. 4X2 (V9)

TrimcolorPAN-060 FRONT DOOR PANEL GREY SED-321 SEAT LINING СИН.МНОГОЦВ.ТК.

OtherFeaturesQ: Max Load 15 (1,5 tons)(Q15)

 

Astea sunt singurele date disponibile online, de la RAROM poti sa afli km afisati in bord la data ultimului ITP, si cam atat.

Istoric de daune doar daca ai relatii la firme de asigurari, si sa ai talonul si ultima asigurare.

Mersi fain DKW...imi poti spune de unde ai luat datele? Este de incredere sursa? Ai cumva idee cum sunt calculati km? Adica o fi ceva de genul se iau km dintre 2-3-4 itp-uri facute in strainatate si se inmulteste cu nr de ani, deci daca exista ani in care nu a mers asa mult, este incarcata din burta cu km sau cei 302,869km sunt cei practic rulati?!

Daca sunt reali, sunt oare doar cei din strainatate sau sunt si cei din Romania?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numarul de km il afli oricum doar atunci cand masinile au facut service-ul in ateliere autorizate care au acces la anumite baze de date.

Daca cineva face servisarea pe la "amici" , oricum se pierd informatiile. La fel si la accidentari....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link-ul este in postul anterior, numarul de km este estimativ conform datelor din tara de provenienta. Tot acolo gasesti si lista cu recall-uri pentru majoritatea marcilor.

Sursa este de incredere, cel putin in cazul meu am verificat VIN-urile a 3 masini din familie si am aflat inclusiv pentru ce piata (tara) au fost facute.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, DKW a spus:

Link-ul este in postul anterior, numarul de km este estimativ conform datelor din tara de provenienta.

Sursa este de incredere, cel putin in cazul meu am verificat VIN-urile a 3 masini din familie si am aflat inclusiv pentru ce piata (tara) au fost facute.

mersi fain, verificat..din pacate chestia cu km este ffffff relativa, probabil se ia dintr-o baza de date pe diferite modele per diferiti ani per tara respectiva si se extrapoleaza.....am verificat si pt o masina a cuiva luata de noua, are 60k km reali la bord masina si site-ul a dat 157.000 km.

Ma gandeam ca poate sunt luati km reali facuti intre itp-uri in strainatate din ceva baza de date si se pondereaza doar perioada in care s-a facut itp-ul /reparatiile in service mai obscure. La skoda la care am facut verificarea totusi sunt de 2.5x km in plus.

Din punctul meu de vedere creaza multe neplaceri furnizarea de asemenea date ..inteleg o aproximare de 10-20k km, dar diferente de felul asta..in sfarsit , este in avantajul meu, ca si cumparator, chestia asta, dar daca as fi vanzator cred ca as face ca toti dracii daca as stii ca alta e realitatea :)

 

Inca o data, mersi fain DKW.

 

Stie cineva daca cei de la reprezentanta marcii respective au date mai aproape de realitate? Oricum o sa vorbesc si cu ei

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, NiCo1713 said:

Numarul de km il afli oricum doar atunci cand masinile au facut service-ul in ateliere autorizate care au acces la anumite baze de date.

 

Numarul real de km il afli doar cu tester dedicat, sa poti accesa toate modulele in care se stocheaza nr de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, DKW a spus:

 

Numarul real de km il afli doar cu tester dedicat, sa poti accesa toate modulele in care se stocheaza nr de km.

 

Probabil da....

Ideea era ca nu il afli de pe site-urile unde poti introduce VIN-ul, doar atunci cand km sunt introdusi manual in bazele de date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toate mașinile stochează km în mai multe module, iar modulul care să nu poată fi traficat nu cred că există!:blbl:

Că nu prea își bate nimeni capul să rescrie în toate e altă poveste. În schimb s-au "tunat" până și baze de date ale producătorilor pt a altera rulaje, și încă la firme străine cu ștaif care vând la licitație mașini și trec km pe factură, așa că ...

Rulajul ăla din vindecoder e estimat după rulajul mediu al respectivei categorii de vehicul, în cazul de față bănuiesc că vinuțu nici nu știe că e rulotă.

Culmea, anul trecut când vindeam o mașină un potențial client a găsit în dna niște daune de prin 2010 - 2012, mărunte după valoare. Oricum mașina avea 3 piese revopsite și spusesem asta tuturor de la început, dar m-a surprins că a găsit la șmecherii ăștia care în general taxează pt informații pe care ei le obțin moka prin vindecodere de genu'.🤬

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No se pare ca nu e dracul chiar asa de negru.....fost azi cu masina in cauza la reprezentanta Fiat din Ploiesti, si cei 120k km sunt vreo 260k....din cate am inteles eu km astia i-a scos din "masurarea" a ceva de la calculatorului "bloc/modul/cutie" injectoare, care dupa spusele lu nenea injineru  ar fi mai greu de modificat..sau probabil era mai greu cand s-a bagat in tara acum x ani.

Am si eu o curiozitate prosteasca...atunci cand a fost dusa masina pt a primi carte romaneasca, baietii nostrii de la RAR nu au putut face acelasi test si sa treaca in registre nr corect de km? Exista posibilitatea ca prin 2011-2013 (nu retin exact)  testul sa nu se poate face, dar na....ce naiba mi-a venit de am asteptari de genul asta de la institutiile statului?!?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O masina utilitara din 2001. Doar cine mai crede in povestile cu zane pune botul la 120.000 Km.

La noi la firma duba face drumuri ocazionale prin tara si are 180.000 Km din 2004 pina azi.

Cei de la RAR nu au treaba cu kilometrajul. Treaba lor e sa verifice starea tehnica a masinii. De altfel nu cred ca au echipamentele si soft-ul necesar ca sa scotoceasca prin calculatoarele masinilor.

Ceea ce este interesant este ca valoarea estimata a kilometrajului este destul de apropiata de real, ceea ce inseamna ca masina a fost exploatata normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat pe aplicatia proaspat lansata de la RAR? http://pro.rarom.ro:8080/dosar_vehicul.aspx

Daca masina e de mai mult timp in tara, ai sansa sa vezi km de la fiecare ITP. Asta daca inginerii de acolo au fost in stare sa citeasca corect numarul de km.

De exemplu, in istoricul motocicletei mele apare o eroare de km intr-un interval de o luna si jumatate.. si nu cred ca in perioada aia cineva ar fi facut 10ooo sau 20ooo km si sa ii dea inapoi..

 

Capture.PNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marauder , cati km crezi ca are o duba din 2001 ?????  

Voua chiar va place sa fiti pacaliti si chiar meritati sa fiti pacaliti ; se vand masini din 2015 cu peste 150.000 - 200.000 km si voi CREDETI ca o masina din 2001 are 170.000 ca de , omu si-a luat Ducato sa se duca pana la McDonald's in parcare sa-l vada lumea . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis demult ca NU samsarii sunt de vina ca dau km inapoi, ci cumparatorii cu buget pentru bicicleta care vor masina/motocicleta cu tziplele pe ea... Samsarii doar se adapteaza cererii pietii, un fenomen complet natural dealtfel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, TETEA. a spus:

Eu am zis demult ca NU samsarii sunt de vina ca dau km inapoi, ci cumparatorii cu buget pentru bicicleta care vor masina/motocicleta cu tziplele pe ea... Samsarii doar se adapteaza cererii pietii, un fenomen complet natural dealtfel...

Foarte corect. Ei ofera ce se cere. 

Iar cererea este pentru masini VAG, musai diesel. Doar ca astea sunt de baza pentru naveta neamtului sau sunt masinile reprezentantilor de firme care alearga in lungul si in latul Germaniei (aici mai sunt si Ford-urile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Acum 1 oră, PeterNorm a spus:

Am ocazia să verific VIN prin CV cu o reducere de 10% prin https://vincheckfree.net Iată un link către fiat ducato.

https://www.carvertical.com/precheck?a=Vincheckfree&b=4ea1c991&vin=ZFA24400007114747&voucher=vincheckfree

Ce doresti sa afli cu verificarea VIN? Istoricul de daune sau istoricul de service?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...