Sari la conținut

Cu ce solutie se lipesc carenele?


Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Daca nu sunt originale si sunt made in China , din abs sau alte plastice casante , se arunca la gunoi.

 

Alea originale se lipesc foarte bine doar cu letconul. Pentru un rezultat si mai trainic se taie bucatele mici de plasa metalica fina si se apasa cu letconul pe ele pana patrund in material , ca niste copci pe spatele carenei.Daca este crapatura lunga si dreapta ,merge si cu fasii de plasa lungi si inguste ,dar totul depinde de indemanarea fiecaruia.Nu este nevoie ca plasa sa acopere mai mult de 5mm in fiecare parte fata de crapatura/spartura.

Este un tip Laurentiu,care lucreaza in colaborare cu Balamuc , un adevarat maestru la asa ceva ...Am vazut cum a reusit sa recostruiasca un intreg  din bucati care pareau confetii... si le face si solide si nici nu foloseste plasa ca intaritor.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dacă este o combinație de poliuretan nu merge cu letcon, doar plastic sau ABS. 

Nu-ți trebuie kit special, un letcon simplu și o plasa de strecurătoare faina din inox, pe care o iei de oriunde. Dacă e crăpătura nu ai nevoie de adaos material. Dacă este sparta și lipsește bucata poți pune adaos din orice plastic rămas de la o bara auto soarta, pe care o găsești la vopsitorii sau tinichigerie auto. 

https://m.bizoo.ro/firma/fimax/vanzare/8052919/sita-inox-cernut-faina-21-cm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-as da banii pe letconul ala , se poate folosi unul mult mai ieftin pe care-l gasesti pe la tarabele din targuri sau daca nu te grabesti de pe ebay.

Ideal e un letcon cu reglare de temperatura ( se gasesc la lidl unele ieftine) pt ca daca incingi prea tare plasticul ii alterezi proprietatile si sudura nu va rezista.

Tot de pe ebay gasesti si baghete de diferite materiale.

Nu incerca cu orice plastic ca nu rezista , nu se sudeaza corect (chiar daca-ti poate da impresia ca e ok, va ceda la primele solicitari) si ar fi aiurea sa-ti apara crapaturi sau sa-ti cada prinderile dupa ce ai vopsit-o...

E foarte important sa identifici corect materialul , deobicei gasesti pe spatele piesei un marcaj. La motociclete cele mai uzuale sunt ABS, PP, PE, PVC, in functie de piesa.

Daca ai identificat materialul atunci poti cauta si plastic pt adaos din dezmembrari cu conditia sa gasesti bucati cu marcaj.

In anumite situatii te ajuta mult si o suflanta cu aer cald de tipul celor folosite in electronica, nu feon industrial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o crapatura la ochelarul farului ,l-am tot lipit cu tot felul de adezivi si nu a tinut. Am descoperit de curand cel mai bun adeziv pt orice.Este vorba de adezivul pentru lipit parbrize.Lipeste absolut orice ,doar ca durata de intarire este de  cam 12 h.Curatata carena pe spate cu  diluant ,plasa mai raruta la ochiuri,pat de adeziv ,plasa si inca putin adeziv peste aceasta si-ti garantez ca va tine

20190326_151203.thumb.jpg.85be4557b1acae58fba7c493e2063816.jpg

Foloseste manusi ,altfel va trebui sa te curati pe maini cu polizorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lipit o bara de masina cu piese de lego (original) - din cate am inteles sunt tot ABS si BISON Polymax 

Tine foarte foarte bine dupa 3 ani desi a mai fost tensionata pe la borduri sau mormane de zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...