Sari la conținut

Se mai intampla si prin tari straine


littlekriminal
 Share

Postări Recomandate

Veneam la munca martea trecuta, cu masina (ca inca e frig dimineata pentru moto), drum drept, soare afara, drum pe care il fac zilnic de vreo 2 ani juma'.  Ajung intr-o zona unde se face la stanga pe un drum secundar, dar drumul cu prioritate ramane inainte (deci cei care vine de pe sens opus si vor sa faca dreapta pe drumul asta secundar trebuie sa-mi dea prioritate). Aveam in jur de 60 km/h, au trecut vreo doua masini prin fata mea pana sa ma apropii, am incetinit pana la 50 km/h, si cand am ajuns in dreptu' masinii care voia sa faca dreapta prin fata mea, hop - a facut dreapta. N-am apucat decat sa trag un pic stanga de volan (nu cred ca am apucat sa pun picioru' pe frana, zbang cu 50 de km/h direct in el. M-a zguduit un pic, dar n-am avut decat o arsura pe mana stanga si ceva dureri de cap, de piept si de ceafa. L-am intrebat pe om cum (cuvant urat) nu m-a vazut si cum a putut sa se bage, raspunsul a fost "nici nu m-am uitat", el - un pusti pe la 22-23 de ani.

Dupa aia m-am gandit ce s-ar fi ales daca as fi fost cu motoru' (presupunand ca as fi fost in acelasi punct in exact acelasi moment) si au iesit numa' scenarii nasoale. De obicei sunt foarte norocos, dar asta e un bun moment sa-ti dai seama ca se mai si termina, aviz tuturor.

Masina e dauna totala, si banii o sa-i iau probabil saptamana asta. Da, exact, in cam 10 zile de la accident ai banii in cont si te si despagubesc pentru ca ai avut ceva lovituri si dureri de cap, fara certificate medico-legal si avocati, sau alte balarii. A, si a doua iti aduc acasa masina de inchiriat cu plinu' facut si o poti folosi pana iti iei alta masina (ai un timp anume sa-ti iei alta masina, din momentul in care ti se vireaza banii, dar ai destul de mult timp la dispozitie).

Daca poti sa-ti alegi accidentul, asta e cel mai bun scenariu.

Screenshot_20190319-080657.png

IMG-20190319-WA0011.jpg

IMG-20190319-WA0005.jpg

IMG-20190319-WA0006.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff... fieru' se-ndreapta :)

 

Iti dai seama daca ar fi asa in Romania ca si-ar arunca oamenii masinile de pe pod (cu ei inauntru) ca sa incaseze banii de despagubire??!!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de mai multe chestii (de adresa, vechime permis/tip permis si no-claim bonus - astea sunt cele mai importante).
Pentru Honda asta plateam aprox £50 pe luna - RCA/Casco. Evident ca nu a trebuit s-o folosesc, pentru ca nu a fost vina mea. DAR, cand am sunat asiguratorul sa-i spun ce s-a intamplat, a zis ca se ocupa ei sa-mi dea absolut tot si o sa recupereze de la asiguratorul invinuitului totul, Deci s-au ocupat de absolut tot, de la masina de inchiriat la transportat epava si casat si fizioterapie, bani, etc. Toate astea urmatoare zi dupa accident.

Acum 1 minut, Metal Heart a spus:

Erai cu 'Onda? Aia e dauna totala??!!? Pfff, peste 3 luni o sa fie de vanzare-n Autovit, ca noua :) si cu volan pe stanga.

Nu nu, ca se duce la casat. Si de abia dadusem £100 pe baterie :)))), ptiu!

'Onda, da, se pare ca 'Onda e 'Onda pana la urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Metal Heart a spus:

Erai cu 'Onda? Aia e dauna totala??!!? Pfff, peste 3 luni o sa fie de vanzare-n Autovit, ca noua :) si cu volan pe stanga.

La cat costa piesele si mai ales manopera, repede ajunge un fier dauna totala. Si scocietatea de consum prospera 😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice onda la fer vechi e un lucru bun , bine ca ai scapat aproape intreg .

 

mie mi-a lovit o vita masina in parcare si militienii ma intrebau dc am lasat-o sa plece ..le-am zis ca as fi batut-o dar eram cu plodu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cireasa de pe tort vine de abia acum :)). Dupa ce ne-am dezmeticit noi, au sunat niste martori la ambulanta si la politie iar ambulanta a venit dupa vreo 30-35 de minute (cred ca din cauza ca martorii le-au confirmat ca mergem pe picioarele noastre) si politia dupa o ora si 20 de minute (da, 1h20).

Smecheria a fost ca pana sa vina ambulanta, copchilu' asta a sunat un coleg de munca/prieten care a venit acolo (munca lor era la 5 minute de locul accidentului) cu un Land Rover mai vechi si ne-a intrebat daca vrem sa mutam masinile. Pentru ca nu erau victime si deja facusem poze, martorii era si eu acolo, am zis sa le mutam. Am tractat 'Onda pe marginea drumului, apoi au tractat masina pustiului, dar in loc sa vina unde eram eu, au plecat in directia opusa si dusi au fost :)))) . Nici ca au mai venit inapoi. Apucasem sa-i iau numele tipului si nr. masinii, ceea ce a fost de ajuns ca politia sa ajunga la el. S-a terminat cu bine, dar voiam sa zic ca nu ma asteptam sa plece si sa nu mai vina.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Update :D

A dat politia de cel care a provocat accidentul, si-a recunoscut vina. Mie mi-au dat un Mondeo 2018 timp de vreo 3 saptamani, pana mi-au dat banii pe masina ca sa-mi iau alta.

Acum urmeaza sa fiu despagubit si pentru faptul ca am trecut printr-un accident - da, daca va vine sa credeti, aici se dau bani doar pentru ca ai trecut printr-un accident, ceea ce nu e rau deloc :)))) .

Totul a mers struna, te suna si te anunta tot timpul in ce stadiul e dosarul. Ai un cont pe site-ul asiguratorului si uploadezi acolo orice ai nevoie, costuri, pierderi, dovezi, etc.
Am primit bani ok pe masina, mai mult decat am dat eu pe ea + dauna de trauma care e inca pe atat :))) 
Concluzia e ca mi-am luat o Skoda Superb (careia i-a picat turbo dupa 200 de km, a fost manarita probabil, dar l-am amenintat pe fraier cu tribunalu' si a mi-a dat bani s-o schimb) si acum sunt in cautare de un 330i, ca am zis ca daca tot am scapat cu viata macar sa ies si cu ceva frumos :)))) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ce e subliniat si comentat cu rosu clar se intampla si la noi

 

Acum 2 ore, littlekriminal a spus:

Update :D

A dat politia de cel care a provocat accidentul, si-a recunoscut vina. Mie mi-au dat un Mondeo 2018 timp de vreo 3 saptamani, pana mi-au dat banii pe masina ca sa-mi iau alta. clar ca si la noi iti dau si masina si dureaza si DECAT 3 ani saptamani pana te despagubesc 

Acum urmeaza sa fiu despagubit si pentru faptul ca am trecut printr-un accident  clar si asta se intampla si la noi - da, daca va vine sa credeti, aici se dau bani doar pentru ca ai trecut printr-un accident, ceea ce nu e rau deloc :)))) .

Totul a mers struna pai la noi totul merge struna. mai putin tot. , te suna si te anunta tot timpul in ce stadiul e dosarul. Ai un cont pe site-ul asiguratorului si uploadezi acolo orice ai nevoie, costuri, pierderi, dovezi, etc.
Am primit bani ok pe masina, mai mult decat am dat eu pe ea + dauna de trauma care e inca pe atat :)))   BOOOORINGGGG... si la noi faci accident sarac si iesi dupa el full de bani, multumita asiguratorilor cinstiti 
Concluzia e ca mi-am luat o Skoda Superb (careia i-a picat turbo dupa 200 de km, a fost manarita probabil, dar l-am amenintat pe fraier cu tribunalu' si a mi-a dat bani s-o schimb) si acum sunt in cautare de un 330i, ca am zis ca daca tot am scapat cu viata macar sa ies si cu ceva frumos :)))) .

 

La 25.03.2019 la 11:49, littlekriminal a spus:

Depinde de mai multe chestii (de adresa, vechime permis/tip permis si no-claim bonus - astea sunt cele mai importante).
Pentru Honda asta plateam aprox £50 pe luna - RCA/Casco. Evident ca nu a trebuit s-o folosesc, pentru ca nu a fost vina mea. DAR, cand am sunat asiguratorul sa-i spun ce s-a intamplat, a zis ca se ocupa ei sa-mi dea absolut tot si o sa recupereze de la asiguratorul invinuitului totul, Deci s-au ocupat de absolut tot, de la masina de inchiriat la transportat epava si casat si fizioterapie, bani, etc. Toate astea urmatoare zi dupa accident. 

Nu nu, ca se duce la casat. Si de abia dadusem £100 pe baterie :)))), ptiu!

'Onda, da, se pare ca 'Onda e 'Onda pana la urma...

 

 

acum ceva imi spune ca pe tanarul miserupist in prima faza o sa il doara putin buzunarul cand isi mai incheie un RCA.

 

am eu sentimentul asta ciudat..

 

ce ai scris acolo sus de am citat eu poate fi un SF bun de rulat in cinema din rRomanistan. 

s-ar vinde biletele ca bicicletele furate in talcioc / capacele de canalizare la fier vechi / cabluri de curent de la cfr la fier vechi / flota la fier vechi.

 

acuma, nu te cunosc, nu ma cunosti, stiu ca sfaturile nesolicitate sunt ca dick pic -urile nesolicitate mai ales cand ajung tot la o persoana de sex masculin (ca sa accentuez putin) da te sfatuiesc cu mana pe inima sa ramai acolo si poate cine stie? sa uiti limba romana?(asta asa, ca bonus)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.05.2019 la 14:21, frigider a spus:

da, ce e subliniat si comentat cu rosu clar se intampla si la noi

 

 

 

 

acum ceva imi spune ca pe tanarul miserupist in prima faza o sa il doara putin buzunarul cand isi mai incheie un RCA.

am eu sentimentul asta ciudat..

 

O sa-l cam sparga. Omu' mi-a dat un mesaj la cateva zile dupa sa ma intrebe cum ma simt si ca-i pare rau ca a disparut ca un magar in ceata si cat costa masina mea daca as vrea s-o repar, pentru ca daca mergem inainte cu asigurarile o sa-l rupa urmatorul "RCA". I-am zis ca daca imi cumpara alta masina, ma mai gandesc :))) .

 

ce ai scris acolo sus de am citat eu poate fi un SF bun de rulat in cinema din rRomanistan. 

s-ar vinde biletele ca bicicletele furate in talcioc / capacele de canalizare la fier vechi / cabluri de curent de la cfr la fier vechi / flota la fier vechi.

Culmea e ca inainte sa vin in UK, trebuia sa-mi vand gixeru' din Ro, exact in ultima zi de asigurare (parca 30 septembrie) ma suna un baiat ca vrea sa vada motoru', am stabilit sa ne intalnim pe la muncii. Long story short am plecat sa ma intalnesc cu el si pe la Cotroceni intra unu' cu o Skoda in mine, evident ca nu am mai ajuns la intalnire. Dupa ce mi-au cerut toate documentele posibile si imposibile au zis ca-mi dau 2700 de lei (parca), iar devizul meu era 2000 de euro. Asta se intampla prin ianuarie(deci la 3 luni dupa accident). I-am amenintat cu reclamatii, ca-i scriu directorului, pana la urma mi-au dat 4500 de lei si am acceptat (eu ajungand in UK in noiembrie si fiindu-mi destul de greu sa ma mai razboiesc cu ei).

 

acuma, nu te cunosc, nu ma cunosti, stiu ca sfaturile nesolicitate sunt ca dick pic -urile nesolicitate mai ales cand ajung tot la o persoana de sex masculin (ca sa accentuez putin) da te sfatuiesc cu mana pe inima sa ramai acolo si poate cine stie? sa uiti limba romana?(asta asa, ca bonus)

daca nu ne dau afara (ceea ce nu cred ca o sa se intample), planul e aici, fara indoiala. In doi ani juma' am venit de doua ori in Buc (doua weekenduri) :))))

 

Acum 22 ore, einstein1984 a spus:

tanarul miserupist in anglia o avea rca pe numele lui, nu ca la noi pe numele lu tata....

Pai "trebuie" sa ai pe numele tau, altfel nu ai voie sa circuli (conform legii).
Ca sa fiu sincer am cunoscut engleji de aici care merg fara ITP, omu' a mers vreo 3 luni fara :))), deci mai exista si la ei curjosi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, omu' a mers la risc, a zis ca a si vazut ceva masini de politie si nu s-a intamplat nimic.

Ieri am fost in Londra cu masina, din sens opus a trecut o masina de politie, mergea incet ca era un pic de trafic, iar la cateva masini in spatele ei era niste baieti rai (5) cu R1 (dupa 2009), nu cred ca aveau evacuari la cum sunau, mergeau incet dar faceau un zgomot asurzitor, au trecut pe langa politie, chiar m-am uitat in spate sa vad daca-i opreste sau ceva, au trecut nestingheriti (mai si accelerau asa  cum fac aia cu loud pipes save lives :))) ). Ah, si aveau si numere d'alea minuscule pe spate, cu care n-ai voie, teoretic.

Cred ca e cu dus-intors si cu verificatul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 3 ore, einstein1984 a spus:

masina de miltie are camera care citeste numerele masinilor parcate. Cum gaseste unu fara tax disc sau MOT, hop se da jos si ii da o amenda.... 

 

cum zicea bobonete in reclama aia la mici "civilizație bă!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
La 21.06.2019 la 7:54, Saprodvl a spus:

Mare teapa cu skoda aia 😂 am un superb in 2 ani am facut 60k mile si nu am bagat 1£ in masina in afara de consumabile. Acum are in jur de 90k mile rulate si ma pregatesc de niste bucse 

Da, am luat-o, ce sa-i faci, mai tragi si cotoru' in viata. Smecheria e ca i-am schimbat turbo si nu a mai avut nicio problema, merge masina de rupe. Sincer, ma asteptam sa fie doar pe hartie caii aia(170), dar parca nu-mi vine sa cred cat de bine poate sa traga cand ma gandesc ca e ditamai masina. Cateodata ma bucur mai mult de confortul din Skoda decat din BMW, asa ca o mai fur cateodata :D.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...