Sari la conținut

Asociatia motoADN lansează petiția pentru extinderea programului RABLA


MotoADN
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Este interesant ce zice ministrul pentru Digi și anume că suma este mai mică pentru a fi echitate între cumpărătorii de mașini și motociclete, care sunt mai ieftine și că suma ar fi in jur de 10%.

 

Probabil mai lucrează la conceptul din care calculează cei 10%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca la aceasta valoare a tichetului, programul pentru moto va avea un sfarsit lamentabil. De unde au luat informatiile complet eronate privind pretul unei motociclete noi (nivel mediu motorizare si echipare ) ? Pacat de munca si implicarea echipei de la motoADN.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, RuInCV a spus:

Eu nu inteleg cum e posibila discriminarea, duci acelasi harb la casare si primesti fie 6500 daca iti iei alta masina, fie 3500 daca iti iei motor.

poti primii si 4000 e euro daca iei o masina electrica, dar nu e discriminare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zicea in mail ca se pot cumula mai multe tichete si poti obtine reducere de 2000E.

"

Astfel voucherul pentru casarea unei masini si achizitia unei motociclete/scuter este de 3.500lei, iar ecovoucherul pentru scutere si motociclete electrice este de 3.000lei. Prin cumularea mai multor voucere se poate ajunge la un suport din partea statului de 2.000eur la achizitia unui scuter sau motocicletă electrica.

"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

poti primii si 4000 e euro daca iei o masina electrica, dar nu e discriminare. 

Sunt chestii diferite. Tu primesti 6500 RON tichet rabla, dupa care daca iei hibrida sau electrica primesti un bonus (4000 sau 10.000 EUR). Daca iei motor tu "castigi" un malus de 3000 RON.

 

Logica bonusului este usor de inteles, discutam de un fond de mediu, iar o electrica polueaza mai putin decat o masina clasica cu motor termic. Doar ca la moto logica o ia pe aratura, desi polueaza mai putin decat o masina clasica nu primesti bonus, ci malus. Si aici e de discutat la masina noua, intr-un fel polueaza un Yaris sau o Fiesta si ceva mai multicel un 750i, dar pentru a nu complica sistemul e pe undeva de inteles simplificarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu duc o masina veche/poluanta 

statul imi da un ticket’ de 6500 ron 

CA IMI IAU MOTO SAU MASINA NOUA  NU TREBUIE SA SE FACA ..DISCRIMINARE

o motocicleta/ scuter este mai NEPOLUANTA decat un LOGAN SI DE CE NU...CHIAR SI MAI SCUMPA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In articolul de pe digi scria ca poti casa autovehicule. 
Din ce stiu eu + ce scrie pe wiki, motocicleta este autovehicul.
Exceptie fiind mopedul care nu poate depasi viteza maxima de 45km/h din constructie.
https://www.afm.ro/rabla_autovehicule.php aici sunt mai multe detalii inclusiv aceasta lista https://www.afm.ro/main/programe/psipan/2018/operatori_economici_autorizati_colectare_tratarea_vsu-28_10_2018.pdf cu firme autorizate sa colecteze/caseze harburile. Daca ti se incarca poti da un telefon sa verifici rationamentul. Mai mult de cateva minute nu ar trb sa dureze.
Eu oricum nu am nici un harb pe numele meu sa pot beneficia de oferta.

Eu eram un pic curios de aceasta decizie cu suma diferita in functie de tipul vehicului nou, pentru ca din ce am vazut pe pagina de la afm, observ ca prima se acorda daca se indeplinesc niste conditii de emisii ale vehiculului nou. Si inca un eco bonus daca emite si mai putin. Deci nu vad de ce nu s-ar acorda si la motociclete acelaesi sume in functie de emisiile noii motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ocazia discutiilor de azi am vazut cat de fudul e motociclistul roman. Cand a fost vorba de semnat petitia toata lumea a bagat scuterele, nakedurile si alte atelaje pe 2 roti care sunt mai accesibile ca sa scapam de aglomeratia din orase. Apoi acum ca s-a aprobat, gata, romanasul nostru a zis ca l-a prins pe Dumnezeu de picior si isi ia Panigale din banii pe tichet. 

Ca sa facem o paranteza scurta, parerea mea e ca proportia pentru autovehicule Noi pe fosil, a fost pastrata. Luam de exempul urmatorul calcul:

Tichetul auto e in valoare de 1500E. Majoritatea masinilor cumparate noi cu tichete rabla sa zici ca se invart pe la 15-20K (hai sa zicem 15k sa fie rotund). Deci cu 1500E pe rabla salvezi 10% din pretul de nou.
La tichetul moto, am aflat azi ca valoreaza 700E, deci proportional ar trebui sa salvezi 10% din pretul unei motociclete de 7000E.

Eh, doar ca treaba cu pretentiile nu sta asa. S-a tot tipat azi pe facebook ca e prea putin. Plin de sintagme de genul "pai da frate da un Z1000 nou sare de 10k, tichetul e prea putin".  Iar daca bagi scuterele in discutie lumea o arde "pai da frate dar nu stiu cine e dispus sa renunte la motocicleta pentru scuter".

Prin urmare treaba cu doua roti la noi in tara e de moft, nu ca trafic ca vrajeli. Lumea viseaza direct la Panigale din banii de tichet, ca parca aia ar fi treaba statului, sa ia un cazan din 92 si sa-ti finanteze direct motocicleta visurilor tale. Dai tichetul, iei direct GS si pleci in concediu. Prea obraznici astia de la mediu cu tichetul lor de 700E :))))

Stiti cum era Povestea unui om lenes cand ala a preferat sa moara de foame doar pentru ca nu erau posmagii inmuiati? Cam asa e "pa" 2020 la noi. 


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LimpTA nu vreau sa te simti "puternic" ca spun asta, dar mare adevar ai expus mai sus. E de apreciat si rabdarea de a scrie tot mesajul ala. Intr adevar.. nimic nu e multumitor, nici cand ti se da pe degeaba, nu ne mai facem bine. Nu mai pun la socotoala ca poate s multi care nici macar nu stiu cum a aratat petitia aia si comenteaza. 

Ceva s a intamplat la multi ani dupa rabla auto, trebuie apreciata munca oamenilor de la motoadn si a celor care au ajutat cum au putut (semnare petitie) la infaptuirea acestui lucru.

Editat de Cristian C.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Cristian C. said:

@LimpTA nu vreau sa te simti "puternic" ca spun asta, dar mare adevar ai expus mai sus. E de apreciat si rabdarea de a scrie tot mesajul ala. Intr adevar.. nimic nu e mtumitor, nici cand ti se da pe degeaba, nu ne mai facem bine. Nu mai pun la socotoala ca poate s multi care nici macar nu stiu cum a aratat petitia aia si comenteaza. 

Ceva s a intamplat la multi ani dupa rabla auto, trebuie apreciata munca oamenilor de la motoadn si a celor care au ajutat cum au putut (semnare petitie) la infaptuirea acestui lucru.

pai pielea mea, 90% dintre mesajele de azi pe grupurile de facebook despre asta a fost. Ca e prea putin domle, pai ce superbike iti iei tu cu 700E? 
Bravo, tata, ca mai nou a ajuns treaba statului roman sa asisteze social motociclistii.
Cum ar fi daca ar veni un cumparator de Porsche sa se planga ca e tichetul putin 1500E? :)) Daca maxiscuterul sau motoicletele de oras/naveta iti put, marca banu' daca vrei superbike sau supernaked, no?  De fapt cu toata povestea asta am aflat(daca nu era deja limpede) ca treaba la noi nu e despre mobilitate, ci despre grandomanie :D 

1 minute ago, florinelx11 said:

3500 lei pt. achizitia de moto sh ar fi fost ceva, dar pt. un motor nou... nu vad inghesuiala! 

pai ideea e sa cresti mobilitatea, nu sa umpli orasele de cazane cu cadrul sudat.  700E inseamna suficient de mult dintr-un maxiscuter de 5000E nou ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca estenta sta de fapt in scopul programului, care mie nu imi este foarte clar.

Scrie doar ca se doreste inoirea parcului auto iar la reguli scrie ce norme de emisii trebuie sa indeplineasca noile vehicule:

 

în anul 2019 se acordă pentru autovehiculul nou al cărui sistem de propulsie generează maximum 120 g CO2/km.

c. la achiziţionarea unui autovehicul nou, echipat cu sistem de propulsie care generează o cantitate de emisii de maximum 96 g CO2/km în regim de funcţionare mixt, se acordă un ecobonus în valoare de 1.000 lei, pentru anul 2019;

d. la achiziţionarea unui autovehicul nou, echipat cu sistem de propulsie hibrid, se acordă un ecobonus în valoare de 1.700 lei.

 

Ipoteza

Eu detin un cazan care emite 300 g CO2/km (din 2000)

Trebuie sa aleg sa cumpar un vehicul nou (desi cumpararea unei masini second hand (din 2017) care ar emite doar 100g CO2/km ar fi tot in spiritul programului (inoirea parcului auto))
Intrebarea, presupunand ca masina sau vehiculul nou ar avea aceleasi emisii, sa zicem 90g CO2/km, este: de ce bonusul acordat nu are acelasi cuantum? 

Eu vad esenta acestui program fiind in emisiile de carbon, si bonusul/cuantumul acordat sa se raporteze la emisiile noului vehicul, de ce conteaza ca e masina sau motor?

Este vorba de concept in sine.
Evident ca apreciez munca depusa in acest sens si faptul ca niste oameni s-au implicat, si este un PRIM PAS foarte important, ce se poate imbunatati pe viitor mult mai usor, din moment ce acum este deja implementat.
Ideea este doar de corectitudine. Evident ca te poti bucura, lasa ma, decat deloc, e bine si asa. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te multumesti cu mai putin mai ales fara explicatii pertinente (sa fie echitate intre cumparatori nu mi se pare un argument valid)

Poate imi iau scuter GoPop si nici nu mai pun diferenta, asta nu inseamna ca ar trebui sa imi ofere 170 lei ca imi iau eu scuter de 1700 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

700 de euro inseamna ceva din 5000 

da ...TVAul😂😂😂

problema ca pentru cei 700 trebuie sa ai o masina de casat!!!!

NU ITI DA NIMENI DE PE STRADA 700 euro

si sa mi casez o masina pentru 700 euro nu se merita.....

85744694-1115-4E5A-BD64-CA5570F0CEC9.jpeg

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, ianachim said:

700 de euro inseamna ceva din 5000 

da ...TVAul😂😂😂

700E dintr-un scuter de 5000 inseamna cat 1500E dintr-un logan de 10.000. La logan n-a comentat nimeni, ba mai mult, chiar si la Suvulache de 20-25K zice lumea bogdaproste la aia 1500E, ca doar de-aia e plin de ele pe strazi. Eh, insa la motociclisti, i-ai fript cu ceara domle :D  S-a dus visul de vitezana pe apa sambetei.

Legat de restul chestiilor legate de casat, ai dreptate. Dar daca n-o aveai deja, oricum era greu si pentru cei cu tichetul auto sa faca rost de rabla in sine. Atat ca merita sa cumperi de pe net tichetul cu 500E si sa fie spaga ta pana la 1500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, dar dupa cum zice ianachim, majoritatea nu au o rabla proprie pt casat, sunt nevoiti sa ia una special cu acest scop.

Dai 500e pe o rabla, iar pt auto nou ramai cu 1000, pt un scuter ramai cu 200, care sa fim seriosi daca voia cineva sa si ia scuter, il lua acuma si fara astia 200, care cred eu ca nu o sa motiveze pe nimeni suplimentar...

 

Editat de linoleu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...