Jump to content
Sign in to follow this  
Silver Arrow

Cum putem urgenta inlaturarea unui pericol real?

Recommended Posts

Am trecut mai devreme pe strada Sofia, aceasta fiind cea care leaga Statuia Aviatorilor de Piata Dorobanti.

Nu am mai fost de ceva vreme.

Pe Strada Sofia se afla Piata Elie Wiesel. Iar cei de la Sector sau Capitala au amenajat un mic rondou si in mijloc bustul domnului Wiesel.

Din pacate au plantat niste semne de circulatie care se afla la circa 80 cm de constructie, pe partea carosabila.

Asfaltul negru, semnul negru, succes garantat.

Daca veniti seara sau noaptea, aveti toate sansele se va infigeti in semnul din dreapta rondului. Cu masina va enervati, cu moto iese mult mai nasol.

Asadar dragi colegi ATENTIE MARE CAND MERGETI DE LA STATUIA AVIATORILOR CATRE PIATA DOROBANTI:

Iata si cateva poze:

Va veti infige in semnul de circulatie din dreapta rondului.

20190328_162046.thumb.jpg.f6b1b4ce0c0073194559a1f3d642dcfb.jpg

Asa se vede din fata

20190328_162133.thumb.jpg.c9b1acb3151ca08459886d1b2da9c071.jpg

Chiar si asa cum sta in umbra, risti sa nu il vezi.

In asta va veti lovi, si e tapan:

20190328_162106.thumb.jpg.72bc91fa8081815ce79c317c639625c5.jpg

de-a dreptul impresionant cum de s-au gandit la acea locatie pentru a plasa indicatorul. Prostia si fudulia nu se vor opri niciodata.

Cred ca este un marcaj temporar.

Cablurile electrice sunt probabil pentru un indicator luminos.

Dar chiar si daca este un marcaj temporar, denota prostie si nepasare din partea celor care au efectuat lucrarea.

Ar trebui sesizata politia si primaria.

Nu există nişte reguli, poţi planta semne de circulaţie pe carosabil?  O asemenea lucrare se face pe baza unui proiect care trebuie avizat, aici se pare că a fost trimis doar Dorel pe stradă în baza unor vorbe, fără desen şi măsurători.

Mă tot uit la marcajele rutiere de pe la noi, pe lângă că sunt rare mai sunt şi idioate, de parcă ăia cu găleata şi bidineaua umblă singuri, fără inginer.  Cam aşa e şi aici, nu se vede urma inteligenţei, e doar o încropeală.

Am trimis adineauri un mail catre primaria sector 1 cu aceste poze si sesizarea. Astept raspunsul lor si va tin la curent.

Acum 2 ore, Penetru a spus:

Mă tot uit la marcajele rutiere de pe la noi, pe lângă că sunt rare mai sunt şi idioate, de parcă ăia cu găleata şi bidineaua umblă singuri, fără inginer.  Cam aşa e şi aici, nu se vede urma inteligenţei, e doar o 

Hai la Baia Mare daca vrei sa vezi marcaje pe orice strada cat sa te tina o viata amintirea lor. Sunt curios daca undeva in tara asta exista mai multe. Si desi sunt perfect puse,majoritatea soferilor tot sunt handicapati. Deci...

Acum 28 minute, l.u.v a spus:

Am trimis adineauri un mail catre primaria sector 1 cu aceste poze si sesizarea. Astept raspunsul lor si va tin la curent.

Multumiri.

Da-mi si mie adresa de e-mail pentru cand o mai fi nevoie.

Am compus un mix din mesajul tau, cu pozele puse de tine. Sunt curios cand soseste si ce contine raspunsul lor!

Untitled.png

injineri

Acum 5 ore, l.u.v a spus:

Am compus un mix din mesajul tau, cu pozele puse de tine. Sunt curios cand soseste si ce contine raspunsul lor!

Untitled.png

👍👍

Raspunsul de la ei, mai jos:

Untitled.png

Termenul legal de raspuns este de 30 zile, timp in care se pot intampla "N" accidente acolo!

Posted (edited)

Pai tot ce tine de domnul Wiesel e facut cu c_uru :))))))))) Probabil daca face cineva accident acolo pentru ca rondul ala e inutil, la fel ca statuia indiviului si cere despagubiri de la primarie e automat considerat antisemit.

Edited by dionysos

Salut,

Colegul Silver Arrow a semnalat foarte bine pe forum un potential pericol de accident. Pe scurt, este vorba despre amplasarea total aiurea a unur stalpi si marcaje rutiere pe Strada Sofia din Bucuresti (vezi detalii si poze in topicul de mai jos). 

Ieri seara am scris primariei sectorului 1 un mail, iar raspunsul l-am primit astazi. Problema este ca termenul legal pentru a primi un raspuns este de 30 zile. Nu mai luam in calcul faptul ca raspunsul poate sa fie negativ in a solutiona problema si acele semne sa ramana tot acolo, sau daca se raspunde pozitiv, cine stie cate zile sa mai treaca pana sunt scoase!

Cum credeti ca trebuie procedat ca sa urgentam scoaterea acelor arme de distrugere (alta denumire nu gasesc) din acea zona?

- Mail catre televiziuni?

- Inca un mail catre politia sector 1?

Untitled.png.dab9697bf7ffcd868ad06346bdd877f8.pngUntitled.png

Am facut un topic separat, in care incercam sa gasim solutii de indepartare a acelor "arme distructive".

Incredibil, impostorul Wiesel are statuie si piata in Romania.

Domnilor, va rog, haideti sa lasam astea si sa ne concentram pe ce putem face sa indepartam acel pericol.

Posted (edited)
Acum 9 minute, l.u.v a spus:

Domnilor, va rog, haideti sa lasam astea si sa ne concentram pe ce putem face sa indepartam acel pericol.

Din punct de vedere legal acum nu avem ce sa facem decat sa asteptam raspunsul primariei, care va fi in 30 de zile de la inregistrarea solicitarii. In 30 de zile se pot intampla multe, din pacate...

Acum 11 minute, Nguyen a spus:

Incredibil, impostorul Wiesel are statuie si piata in Romania.

Are si institut finantat din bani publici ;)

Edited by dionysos

Un protest moto pasnic in acel loc ar atrage atentia imediat.

Lucrări Bobcat inchiriere Bobcat inchiriez Bobcat

Bucuresti, judet Bucuresti, Sectorul 1  Adaugat de pe telefon La 13:08, 28 martie 2019,Numar anunt: 146352705

Posted (edited)

Contacteaza Digi 24, poate fac ei un reportaj. Cu toate astea, nu vreau sa fiu tendentios, insa avand in vedere ce statuie este in acel rond, e posibil ca media sa se teama sa intervina de teama de a fi categorisita ca avand anumite pareri neconforme cu prostiile astea "corecte politic".

Edited by dionysos

Posted (edited)

Nu a contestat nimeni amplasarea acelei statui acolo ! Doar semnele de circulatie sunt puse aiurea. Situatia este de "Gaga". Cum sa pui semne de circulatie IN carosabil ?!?! In toata lumea ele sunt amplasate in afara carosabilului. Cum sa dai un raspuns "oficial" in termen de 30 de zile unei situatii cu potential ridicat de risc de accident ? Idiotul care este vinovat de amplasarea acelui semn va raspunde in cazul unui accident ? Mi-e teama ca nu !!! Doar daca, vreun VIP isi lasa o aripa in "parul" ala se va face oarece tam'tam. Da' daca isi lasa oasele p'acolo vreun coleg ? "Cainii latra caravana trece".

Edited by PoliBuc

Posted (edited)

Pozele pe whatsapp catre Digi24, 0771 100 304 sau:

https://www.digi24.ro/digi-vox

Edited by adidas

Posted (edited)

Parcă există ceva direcție de circulație or smth la primărie (a Bucureștiului cred) care se ocupă de indicatoare, semafoare și alte alea. Iar pericolele de pe drumuri, conform legislației, se anunță la poliția rutieră! E și întrebare în chestionare. :blbl:

Mă mir că primăria de sector a dat (oarecum) curs unei sesizări care nu are datele de identificare ale petentului, ar fi putut s-o arhiveze liniștiți la junk. "Subsemnatul, domiciliat în (oraș, stradă, număr, bla bla), identificat cu", parcă așa trebuie formulată o astfel de sesizare. Din câte știu, dacă le scrii și te prezinți doar Babulea Schmidt nu sunt obligați să-ți răspundă.

Bine, dacă ne uităm la giratoriul din Suceava, dat de n ori la tv și unde au murit câțiva oameni, ne lămurim că nimeni nu face nimic oricum... Deși și eu mai fac câte o sesizare, au săpat unii la conducta de apă și au lăsat noroi pe 1/2 din strada pe care stau, după ce la sesizarea inițială făcută la primăria de sector, poliția locală și societatea de apă (e mai eficient când sunt mai mulți destinatari, că se văd între ei și nu prea își mai permit să bage sub preș) mi-a răspuns apa nova că au spălat și i-am făcut mincinoși (cu aceleași cc-uri) atașând poze, au venit în final să spele.

Succesuri! 

De Don Quijote bănuiesc că ați auzit...

Edited by john17