Sari la conținut

Import moto din Elvetia - detalii, acte si sfaturi utile.


Arius
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

  Am si eu nevoie de cateva informatii despre cum pot sa import din Elvetia o motocicleta, mentionez ca nu am mai facut asta si nici nu ma ocup cu asa ceva in mod curent.
 Dupa ce am citit mai multe threaduri am ramas cu urmatoare intrebari:

-aparent se plateste TVA si/sau vama  - interbarea mea este daca cumpar motocicleta de la o persoana fizica ( nu dealer ) si facem un contract V-C unde mentionam suma pentru un BMW R1200GS adv din 2010 este necesar sa platesc si TVA, daca da, pot trece o suma modica pe contractul de V-C?
-certificatul EUR1 de unde se poate ridica, fizic unde te duci in Elvetia ca sa obtii acel certificat de provenienta?
-ce autoritate autohtona emite numere de tranzit in vederea exportului din Elvetia in UE? Si daca stie cineva cat dureaza asta.
-asigurarea trebuie facuta pe perioada de valabilitate a numerelor provizorii? si trebuie facuta inainte de a lua numerele sau dupa?
-cand ajung la vama Elvetia/UE trebuie sa fac ceva acte in plus la comisionarul/agentul vamal?
-in vama romaneasca trebuie sa o declar sau pot sa fac asta in localitatea de resedinta? unde ar fi mai simplu?

Daca aveti raspunsuri la aceste intrebari sau sfaturi utile va rog sa le impartasiti.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salut,

 

Certificatul EUR1 se emite de catre autoritatile vamale.

Acest certificat trebuie sa contina in spate atasat factura de cumparare impreuna cu declaratia de provenienta.

 

Daca valoarea este mai mica decat 6000 Euro se poate declara doar pe factura de vanzare urmatorul text:

 

"The exporter of the products covered by this document,  declares that, except where otherwise clearly indicated, these products are of EU preferential origin"

 

Data/locul si tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...