Sari la conținut

Accident usor 31.03 - Bulevardul Beijing


LEXX
 Share

Postări Recomandate

Un prieten nemotociclist mi-a dat linkul asta. Se pare ca accidentul nu a avut urmari grave. Amicul si-a adus aminte de camera de bord dupa ce a trecut de eveniment. Victima cred ca are B404BMM sau B404BMW la numar, din pacate nu se prea distinge, dar cel al masinii se distinge clar. Daca cunoasteti persoana de pe motor, poate sa gaseasca filmarea evenimentului aici.

Multa grija in trafic!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe toti zeii!! Asta efectiv nu ai cum sa o gandesti.

Am apreciat atentia motociclistei care a stat cuminte pe banda 1 in spatele masinii.

Singura chestie pe care putea sa o faca era sa se pozitioneze pe banda 2 tocmai ca sa nu ii taie vreunul calea.

Asa procedez eu cand am loc.

Oricum felicitari pentru conduita defensiva si viteza potrivita care ai scutit-o de neplaceri fizice.

Cat despre soferita ce sa spun... Toata strada e a ei.

Mai ingrijorat (in limite decente, sa nu ii cauzeze) parea pasagerul dar care in loc sa o ajute, dupa cum gesticuleaza,  pare ca o cearta ca nu sta cuminte acasa in loc sa umble pe strazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate cred ca motocicleta era in unghiul mort al masinii , insa nici soferita nu si a verificat deloc oglinzile pt ca ar fi avut suficient timp sa vada ca e o motocicleta langa ea.... iar manevra aia la dreapta...nu mai am ce comenta. Bine ca e in regula fata , oricine ar fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unghiul mort... Asigurare la schimbarea direcției 0, semnalizare eu unul n-am văzut, viraj dreapta de pe banda 2 - priceless! Despre ce plm unghi mort vorbim?!? Oglinzile nu sunt decât frâne aerodinamice la specimene din astea, nici n-ar trebui să fie deranjate dacă le rupi cu un bocanc! Decât dpdv estetic poate. Deși ar fi mult mai bine să le rupi direct capu' înainte de a omorâ ei pe cineva.🤬

Acum, nu că vreau să mă laud, dar în nici un caz nu m-aș fi băgat să devansez în poziția aia. Poate așa am ajuns deocamdată întreg acasă, dar nu înseamnă că nu există șansa să mi-o fur la rândul meu, nimeni nu e perfect, nici măcar eu.

Mergeți ca și cum ați fi invizibili și toți participanții la trafic ar încerca să vă omoare!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar soferita a gresit, cunosc zona caci acolo locuiesc, dar din experienta evit sa merg pe prima banda...tocmai din aceasta cauza. multi trag brusc sa vireze dreapta, a o shaorma, taxiurile care opresc la un musteriu, etc , etc...dar asta se invata in timp. bine ca a fost la viteza mica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Silver Arrow a spus:

Pe toti zeii!! Asta efectiv nu ai cum sa o gandesti.

Am apreciat atentia motociclistei care a stat cuminte pe banda 1 in spatele masinii.

Singura chestie pe care putea sa o faca era sa se pozitioneze pe banda 2 tocmai ca sa nu ii taie vreunul calea.

 

Zici? Trec zilnic pe-acolo si nu mi-a venit pana acum ideea sa fac cum a facut mobra. A nu se intelege ca masina nu-i de vina, dimpotriva. Insa cand esti pe doua roti trebuie sa te feresti singur. 

 

Unu la mana, e destul de periculos sa tii banda 1 in intersectia precedenta, cu aleea Priporului. E plin de soferi care vor sa iasa de acolo facand stanga si scot jumate de masina afara. Personal merg intre benzi (nu intre masini!), ca sa-mi las loc maxim in caz ca iese vre-un berbec de pe Priporului SAU face vreunul stanga de pe Caramfil SAU intoarce de pe Caramfil, ca s-a plictisit de stat la coada. Pe toate le vad des. 

 

Doi, si mai important, devansarea aia e cu risc din start. Prin dreapta, in intersectie, masina cu numar de 500 km distanta... care mai si semnalizeaza dreapta.

 

Nu-nu, mobra putea fi MULT mai atenta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

That moment when you notice the county on the license plate: MM :)

Eu sunt cu ochii in 10 cand intalnesc masini de MM prin Cluj, de departe cei mai haotici.

 

^ my 50 bani

 

Cel mai probabil in acea intersectie as fi circulat pe banda 2 intr-o situatie similara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, leopold a spus:

Zici? Trec zilnic pe-acolo si nu mi-a venit pana acum ideea sa fac cum a facut mobra. A nu se intelege ca masina nu-i de vina, dimpotriva. Insa cand esti pe doua roti trebuie sa te feresti singur. 

 

Unu la mana, e destul de periculos sa tii banda 1 in intersectia precedenta, cu aleea Priporului. E plin de soferi care vor sa iasa de acolo facand stanga si scot jumate de masina afara. Personal merg intre benzi (nu intre masini!), ca sa-mi las loc maxim in caz ca iese vre-un berbec de pe Priporului SAU face vreunul stanga de pe Caramfil SAU intoarce de pe Caramfil, ca s-a plictisit de stat la coada. Pe toate le vad des. 

 

Doi, si mai important, devansarea aia e cu risc din start. Prin dreapta, in intersectie, masina cu numar de 500 km distanta... care mai si semnalizeaza dreapta.

 

Nu-nu, mobra putea fi MULT mai atenta. 

Felicitari ca vezi o semnalizare inexistenta. Nu toti putem asta.

Daca dai in guse la motor normal ca e periculos pe orice banda, mai ales cand scoate unul botul masinii.

Mersul intre benzi e perfect! Vei incuraja diversi bizoni sa se bage pe langa tine. Bafta cu liniile de vopsea cand e ud pe jos.

In cazul de fata banda 2 o ferea de MM dar nu si de vreun alt bizon care face stanga venind din sens opus.

Cei care stau in zona sau trec pe acolo stiu ca sunt mai dese accidentele cu cei care fac aceasta manevra decat ce s-a intamplat acuma.

Cum e mai bine?

 

@einstein1984 corect. De altfel asa a circulat si colega noastra. Doar ca nu a reactionat cand MM a frant in intersectie.

 

@Vallach Prietene, nu zic ca aia de MM nu sunt dusi cu pluta, dar nici cu clujenii nu mi-e rusine. V-ati damblagit de tot de cand au cazut bani din cer pe la voi. Am avut o lucrare in 2004 si am stat o luna si ceva in Cluj. Pe atunci mi s-a parut un oras frumos si civilizat comparativ cu Buc. Cand am revenit in 2015 parca eram in cu totul alt oras. De fapt eram. Plini de melteni. Am batut drumul Spre Dej de nenumarate ori. Parca sunteti apucati cum alergati ce dementii pe acolo. Cot la cot cu maramuresenii. Din pacate v-ati vaccinat si voi de ''civilizatie''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver ArrowUita-te la spatele masinii.  Se vede cum semnalizeaza. E audi din ala cu semnal de se plimba spre exterior. Secunda 20, de exemplu. Ce e drept, nu vad semnalizarea de la oglinda, insa nu e grozav filmul. Daca e sa fiu al dracului, la motociclist nu vad nici un semnal. 

 

Insa, la naiba, suntem mobristi. Tabla se indoaie, dar osul se rupe. Trebuie sa ne protejam oasele. Nu caut aparare soferului, zic doar ca mobristul n-a fost suficient de paranoic.

 

Ai sofer din alta zona a tarii, se apropie intersectie, asta incetineste foarte mult, ce-ar putea sa fie? Vorbeste la telefon, sau cauta o strada. E momentul sa-l devansezi? Masina face dreapta de pe banda a doua, mobra face stanga de pe banda 1. Naiba, daca e garcea prost dispus poate sa dea culpa comuna.

 

Nu recomand nimanui sa mearga ca mine. Fiecare e pe barba lui, cu oasele lui.  Disclaimerul asta fiind spus, tind sa merg pe unde merge roata masinii. Nu pe vopsea, ca luneca si pe uscat. Si nu, nu se baga altul pe laga mine, ma bag eu pe langa altul. In cazul asta as fi fost pe linia rotilor din dreapta ale audi-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde plm face mobra stanga?!? Tu esti ala de m-ai apostrofat la Bd Timisoara cu V Cascadelor ca nu am semnalizat? Mergeam inainte pe Timisoara (spre CET) si zau ca n-am gasit butonul pentru a semnaliza mersul inainte! :moron:

Culpa comuna?!? Poate milițianu' din Las Fierbinți să dea așa ceva!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge ala da avarie: adica si la stanga si la dreapta. 😂

Acum 15 minute, leopold a spus:

@Silver ArrowUita-te la spatele masinii.  Se vede cum semnalizeaza. E audi din ala cu semnal de se plimba spre exterior. Secunda 20, de exemplu. Ce e drept, nu vad semnalizarea de la oglinda, insa nu e grozav filmul. Daca e sa fiu al dracului, la motociclist nu vad nici un semnal. 

 

Insa, la naiba, suntem mobristi. Tabla se indoaie, dar osul se rupe. Trebuie sa ne protejam oasele. Nu caut aparare soferului, zic doar ca mobristul n-a fost suficient de paranoic.

 

Ai sofer din alta zona a tarii, se apropie intersectie, asta incetineste foarte mult, ce-ar putea sa fie? Vorbeste la telefon, sau cauta o strada. E momentul sa-l devansezi? Masina face dreapta de pe banda a doua, mobra face stanga de pe banda 1. Naiba, daca e garcea prost dispus poate sa dea culpa comuna.

 

Nu recomand nimanui sa mearga ca mine. Fiecare e pe barba lui, cu oasele lui.  Disclaimerul asta fiind spus, tind sa merg pe unde merge roata masinii. Nu pe vopsea, ca luneca si pe uscat. Si nu, nu se baga altul pe laga mine, ma bag eu pe langa altul. In cazul asta as fi fost pe linia rotilor din dreapta ale audi-ului.

De ce trebuie sa semnalizeze mobra?

 

Acolo sunt doua benzi:

- banda 1:  inainte sau la dreapta

- banda 2:  inainte

Asa spun marcajele.

 

Sa inteleg ca in aceasta intersectie cand mergi inainte tu semnalizezi stanga?

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu ma mai joc, parol :) Insisti sa vorbesti de altceva, de dragul argumentului. Da, mobra a circulat perfect regulamentar si masina nu s-a asigurat. Insa mobristul a avut instinctul de conservare al unui sac cu faina. A intrat in fata unei masini care semnaliza stanga. 

Poate ca daca mobra semnaliza dreapta, frumoasa adormita de la volan il remarca, nu stim. Poate ca nu. 

 

Daca voi mergeti ca mobra respectiva prin Bucuresti, unde se conduce ca la balamuc,  nu pot sa va urez decat multa bafta si sanatate, ca e mai buna decat toate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@leopold, cred ca nu ai mers niciodata cu motocicleta, dupa ce zici pe aici. Serios.

 

Motociclistul, in afara de schimbarea de banda relativ rapida (cu vreo 500m inainte de intersectia cu pricina) nu a gresit cu nimic. Nu a semnalizat pentru ca nu exista in legislatia auto semnalizare pentru mers inainte, dupa cum ti-a explicat mai sus un coleg. Nu s-a incadrat inainte/dupa masina pentru ca vitezele lor nu erau constante; el mergea in trafic de oras (chiar cuminte as zice), pentru care era relativ bine incadrat.

 

Autoturismul nu s-a incadrat corect pentru viraj dreapta, nu a semnalizat intentia virajului (decat cand a tras de volan - nicidecum cu 50m inainte), a executat o manevra nepermis, nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers (pana aici e hot neprins) INSA s-a proptit din cauza celor enumerate mai devreme intr-un participant la trafic ce conducea legal. Si de aici ghinion.

 

Faptul ca astea se intampla in Bucuresti, Bals, Ludus sau Satu Mare e absolut irelevant.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand faci o "ghidusie" ar trebui sa extra belesti ochii inainte. Vita aia moldoveanca a facut dreapta de pe banda 2 fara sa clipeasca macar.

 

Iar motocicleta nu era in nici un unghi mort- urcati-va si voi intr-o masina si vedeti care e vizibilitatea in fiecare directie.

 

Pe cat punem pariu ca pe vita din hAudi o doare la basca, se gandeste "aia e, am avut ghinion sa-mi apara proasta aia cu motorul" si de acum inainte tot la fel de prost va conduce?

Editat de walking^human
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama, ca bere la birou nu mai avem iar pizza e cu ceapa si nu imi place. E simplu domnii mei. Niciodata nu vom multumi pe toata lumea, unii vor veni cu replici de conducere preventiva (cat de preventiv sa mai fii ca saraca fata chiar a gestionat bine situatia), altii ca e vina motociclistei, altii ca nu trebuia sa stea in (statul) paralel....of zmeilor care sunteti voi zani :) 

 

Permisul suspendat, amenda maxima, dosar penal, cazier judiciar, si toate sa se verse in capul conservarului. Ai gresit? Plateste pe masura! :) 

Beau pentru voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, leopold a spus:

 

 

Nu-nu, mobra putea fi MULT mai atenta. 

Clar, clar-trebuia sa ramana acasa ieri, nu trebuia sa.si ia permis, nu trebuia sa cumpere motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Silver Arrow said:

@VallachPrietene, nu zic ca aia de MM nu sunt dusi cu pluta, dar nici cu clujenii nu mi-e rusine. V-ati damblagit de tot de cand au cazut bani din cer pe la voi. Am avut o lucrare in 2004 si am stat o luna si ceva in Cluj. Pe atunci mi s-a parut un oras frumos si civilizat comparativ cu Buc. Cand am revenit in 2015 parca eram in cu totul alt oras. De fapt eram. Plini de melteni. Am batut drumul Spre Dej de nenumarate ori. Parca sunteti apucati cum alergati ce dementii pe acolo. Cot la cot cu maramuresenii. Din pacate v-ati vaccinat si voi de ''civilizatie''.

 

Ai perfecta dreptate, asa ca aveti grija daca treceti cu moto prin zona si atentie la ghiboli!

 

a25.jpg

 

PS. stai sa vezi in 2019 cum e ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, switch a spus:

@leopold, cred ca nu ai mers niciodata cu motocicleta, dupa ce zici pe aici. Serios.

 

 

Crezi ce vrei, mi-e egal. De acum o ora: 

 

Imi sare duba in fata de pe 1 pe 2 la intersectia Petricani cu Teiul doamnei. Fara semnal, fara nimic. Avea treaba inainte, nu la dreapta. Nitel mai jos, Teiul doamnei cu Lizeanu, un nene intra de pe banda 2 pe 1, ca avea de facut dreapta, fix ca audi din film, doar ca fara semnal. In ambele situatii aveam cam 20km/h mai mult decat masina, bagat degetul in frana, dat claxon, binecuvantat in casca, mers mai departe. Sunt zeci de bizoni in trafic, daca nu belesti ochii... E o vorba romaneasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu ai fost in doua situatii naspa intr-un interval de nici o ora, ori ai fost nascut sub o stea ghinionista, ori ar fi cazul sa iti revizuiesti stilul de conducere. Poti incepe prin a merge cu 20 km/h mai incet.

In ambele cazuri e bine sa te gandesti serios daca moto e de tine.

Nu stiu cum aplica colega noastra minunata invatatura de origine romaneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai zis ca vrei cu invatatura. Iaca invatatura: In prima situatie, duba de pe banda 1 mergea ceva mai repede decat mi s-a parut mie ca e cazul pentru cineva care face dreapta. Ca atare, am suspectat c-o sa schimbe banda - ceea ce a si facut. In cazul 2, a fost invers, masina a franat mai mult decat era nevoie, si-am zis ca urmeaza ceva spectaculos - sau e la telefon, sau o ia intr-o parte, etc. Si vad din astea zilnic, si cu masina, si cu mobra. 

 

Sunt sigur ca daca plec de la ideea ca ceilalti participanti la trafic respecta legea 100% nu mai ajung acasa. Sunt foarte mirat ca sunt colegi motoclisti care nu au facut inca aceasta observatie. Dar na, vorba ta, fiecare cu steaua lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...