Sari la conținut

Accident usor 31.03 - Bulevardul Beijing


LEXX
 Share

Postări Recomandate

Acum 12 ore, AlexAB a spus:

 

Pai nu e obligația ta ca șofer să elimini riscul ăsta? Daca nu vezi, dacă nu ești sigur, nu inițiezi manevra, nu te bagi, te uiți mai bine, nu ca "se întâmplă sa nu vezi mașina". Daca ți se întâmplă asta ideal ar fi să te orientezi și spre alte mijloace de transport. 

Stai linistit ca pana acum n-a dat nimeni cu curu' de pamant din cauza mea sau sa-si fi indoit tabla..Tocmai pt ca m-asigur temeinic.Si ca sa fie si mai bine imi iau  si d-alea suplimentare.Da'-mi place tare chestia asta cu sfaturile voastre catre alte mijloace de transport..Ma gandesc sa-mi iau un microbuz ca tot se inmulteste septelu' canin..

 

Acum 10 ore, mihai c a spus:

 

 

Eu personal sunt mirat in sens pozitiv de comportamentul masinilor,mare parte imi fac loc,ma protejeaza,isi cer scuze daca m-au jenat (chestie inexistenta daca sunt cu masina)

 

Sunt printre aia..

Acum 10 ore, mihai c a spus:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 12 ore, easy ride on! a spus:

 

După cum văd în filmare (bine că există) moto de pe banda 1 virează la stânga iar auto de pe banda 2 virează la dreapta  :moron:

 

Bagă-ţi minţile în cap, moto nu virează ci doar îşi ţine banda.

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@easy ride on! oare cum putem afla daca acolo e giratoriu sau nu? Poate dupa indicatoarele de pe filmare? Poate a inventat cineva o aplicatie ee mobil sau un site pe care sa vezi strazile pozate de o masina care a trecut pe acolo? Din aceasta dilema nu putem iesi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nu inteleg un lucru, daca vrei sa mergi inainte printr un sens giratoriu ..de ce alegi prima banda?!? 😮

Poate din prea multa cumintenie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, iaco said:

Poate pentru ca in cazul de fata, nu exista niciun sens giratoriu pe acolo?

n-auzi ca e un sens partial giratoriu? pfuuu, greu de cap mai esti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, easy ride on! said:

Pare a fi un sens parţial giratoriu (made de noi). Unde unii pot face la stânga şi chiar merg la stanga iar alţii pot face tot stânga (după un uşor dreapta) dar merg înainte.

 

10 minutes ago, XaeL said:

n-auzi ca e un sens partial giratoriu? pfuuu, greu de cap mai esti

asa e, mea culpa! si vad ca omul este derutat si de faptul ca drumul vireaza putin.. @easy ride on! e prima oara cand vezi drumuri care nu sunt perfect drepte? :))

las si eu asta aici: https://www.google.com/maps/@44.47489,26.0911454,3a,75y,52.75h,83.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTexdT-KsrmmDePRjirlFNw!2e0!7i13312!8i6656

Editat de iaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta a fost mai altfel si pentru mine, dupa +10 ani de mobra a reusit in sfirsit o conserva sa ma dea jos de pe mobra. Noroc ca mobra n-a fost atinsa deloc, eu o vinataie gasita acasa si prea grabit sa-l duc pe la politie ..... a fost o gresala ... trebuia sa plateasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Starcream a spus:

 

Moto, legal nu a facut nici macar o greseala. Ma rog, merge atat de preventiv incat lasa timp sa se intample orice fel de rahat, ca cel care s-a si intamplat, dar legal nu are nicio vina.

 

Audi nu semnalizeaza, poti sesiza diferenta cand aprinde avariile.

Ceea ce ar fi trebuit sa faca si moto, ca doar asa se semnalizeaza mersul inainte, nu? Cu avarii 🤣

Altfel nu inteleg ce semnal cauti la moto

 

Din secunda 19 se vede cum semnalizeaza audi-ul. 

Zic a cincea oara cred: moto-ul e perfect corect legal, audi-ul e total gresit. 

Insa motociclistic, trebuia sa-si apere pielea si sa nu intre in fata masinii care totusi semnaliza. In traficul nostru, daca motociclesti plecand de la ipoteza ca ceilalti participanti la trafic respecta legea, tinzi sa n-ai multe zile, din pacate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, leopold said:

trebuia sa-si apere pielea si sa nu intre in fata masinii care totusi semnaliza

sunt perfect de acord cu tine, cu exceptia semnalului. daca te uiti mai atent, o sa vezi ca motociclista era aproape in dreptul masinii, atunci cand a inceput audi-ul sa semnalizeze. cum presupun ca motociclista era atenta in fata, la restul masinilor, i-ar fi fost ff greu sa vada semnalul :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, ZaiR a spus:

Totusi nu inteleg un lucru, daca vrei sa mergi inainte printr un sens giratoriu ..de ce alegi prima banda?!? 😮

Poate din prea multa cumintenie...

Pentru ca  in legislatie, ai un aliniat, in care ti se spune, ca se recomanda ca pentru fluidizarea traficului, sa fie folosita banda 1 si pentru directia inainte? Probabil motoretista, avand aceasta informatie, si incercand sa mearga in ritmul ei , mai incet, s-a deplasat pe banda 1....Stim cu totii insa ca acolo esti expus la astfel de situatii....

Doamne cate aberatii vad aici. Giratorii partiale, semnalizarea si prioritatea in giratoriu, unghiuri moarte inexistene.

Colegii, voi unde ati invatat sa conduceti/de unde v-ati luat permisul?

Vad probleme in abordarea unui giratoriu, si semnalizare. ce sa mai vorbim de restul. Grija mare, ca asa se ajunge la poc trosc.

In cazul de fata, motociclista a patruns in giratoriu, cam paralel cu masina, nici incet, nici rapid, ba si spre mijloc drum, intre benzi, dinspre banda 1. Greseala de incepator, nu se astepta ca idiotul sa faca ...ce face un idiot. Ce sa-i faci, bine ca nu avea viteza si ca nu i-a prins piciorul. 

Punem pariu ca de acum, va aborda giratoriul, doar pe pe banda 2-3, dupa caz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Adrian M. a spus:

Punem pariu ca de acum, va aborda giratoriul, doar pe pe banda 2-3, dupa caz?

 

...si dorind sa continue pe directia "inainte" va opri sa dea prioritate celor care fac stanga de pe benzile 1-2. (ca sunt destui) Asta in cazul in care ea ii vede, daca nu, o iau aia cu fulgi cu tot, si ea va iesi vinovata.

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, TETEA. a spus:

 

...si dorind sa continue pe directia "inainte" va opri sa dea prioritate celor care fac stanga de pe benzile 1-2. (ca sunt destui)

bingo, ce spuneam mai sus, romanii nu stiu sa abordeze un giratoriu, banda unu pentru stanga sau inainte, semnal aiurea, etc. Oricum ai da o, trebuie mare atentie in ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe aia din provincie i-am inteles. Sa-i ierte Stalin ca nu stiu Bucuresti ul, dar astia din Bucuresti de unde *** ati scos giratoriu acolo?!

 

Ps: Numai pe mototciclism.ro putea s-o scoata careva vinovata pe biata fata... :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,glumind, sau nu, aia era si ideea mea. Ea a incercat sa mearga regulamentar, in speranta ca si ceilalti o fac. De fapt, cred ca secretul e sa mergi ca si cum de fapt, nu ai exista pe acel petic de drum..

Aaa, legat de giratorii, cele mai faine sunt alea cu semafoare:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

AUDI (Pițipoancă la volan, și colăcar în trening roșu pe postul de copilot). Faci dreapta de pe banda 2 (Obligatoriu înainte) și accidentezi o motociclistă care circula regulamentar. Bravo Bravo. Din cauza voastră mor motocicliștii în fiecare an. Ați luat permisul lingând clanța. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ‎02‎.‎04‎.‎2019 la 9:22, leopold a spus:

Doi, si mai important, devansarea aia e cu risc din start. Prin dreapta, in intersectie, masina cu numar de 500 km distanta... care mai si semnalizeaza dreapta.

 

Cam asta voiam sa punctez, o gramada de taranushi vin in Bucuresti si aici se pierd, zici ca sunt rataciti. Din observatiile mele majoritatea soferilor care creaza probleme in traficul din Bucuresti sunt cei din provincie si cu cat e distanta mai mare cu atat sunt mai slabi ca soferi. Mi-as dori ca toti taranushii astia sa foloseasca transportul in comun ca sa nu-I mai incurce pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Paca a spus:

Ai grija mah cum vorbesti de bucuresteni ! :lool:

 

De cand ne-au invadat astia din provincie, ma refer la valul din ultimii ani, am ajuns sa-i iubesc pe bucuresteni si le iert micile greseli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...