Jump to content
LEXX

Accident usor 31.03 - Bulevardul Beijing

Recommended Posts

Este ,, s-a stabilit, e partial :)))

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Este ,, s-a stabilit, e partial :)))

Şi pe aici prin ... "provincie" am întâlnit sensuri (parţial) giratorii. :crack:

Adică unele cu prioritatea "normală" (de stânga) iar altele cu "cedează trecerea" chiar în "giratoriu" (cu prioritate de dreapta) şi cu oprire (în intersecţie). Perfect legal, serios şi stabil.

Irelevantă deci forma (giratorie) a intersecţiei, doar semnele de circulaţie şi eventual marcajele (gen drept înainte) pot indica o diferenţă catre un ochi avizat.

Nici o regulă stabilă, nici un reflex condiţionat. De la caz la ... necaz.

Deci, să nu confundăm forma (aparent giratorie) cu conţinutul (antigiratoriu). Sau invers.

În aceste condiţii, fata chiar nu avea nicio vină. Doar că a fost lovită, încercând să respecte nişte reguli.

Până la urmă iluzia promovată este că dacă respectăm nişte "reguli" (variabile) nu ne vom lovi între noi pe stradă.

Iluzie pe care (eu personal) nu o diger.

Pace vouă!

Da ,glumind, sau nu, aia era si ideea mea. Ea a incercat sa mearga regulamentar, in speranta ca si ceilalti o fac. De fapt, cred ca secretul e sa mergi ca si cum de fapt, nu ai exista pe acel petic de drum..

Aaa, legat de giratorii, cele mai faine sunt alea cu semafoare:)))

Acum 6 minute, Adrian M. a spus:

secretul e sa mergi ca si cum de fapt, nu ai exista pe acel petic de drum.

Sau să mergi ca şi când nu ar exista nici un drum, doar "petice" pe plaiuri ... mioritice.

sa fiu inteles, ma refeream, la faptul ca nu existi, pentru toti ceilalti participanti la trafic, invizibil :)

Reciproca, şi ea adevărată, se referă la faptul că eşti mult mai în siguranţă în off-road, fără aglomeraţiile de "oi", fără "drumurile" şi "regulile" lor  :) 

Şi mult mai relaxat.

AUDI (Pițipoancă la volan, și colăcar în trening roșu pe postul de copilot). Faci dreapta de pe banda 2 (Obligatoriu înainte) și accidentezi o motociclistă care circula regulamentar. Bravo Bravo. Din cauza voastră mor motocicliștii în fiecare an. Ați luat permisul lingând clanța. 

La ‎02‎.‎04‎.‎2019 la 9:22, leopold a spus:

Doi, si mai important, devansarea aia e cu risc din start. Prin dreapta, in intersectie, masina cu numar de 500 km distanta... care mai si semnalizeaza dreapta.

Cam asta voiam sa punctez, o gramada de taranushi vin in Bucuresti si aici se pierd, zici ca sunt rataciti. Din observatiile mele majoritatea soferilor care creaza probleme in traficul din Bucuresti sunt cei din provincie si cu cat e distanta mai mare cu atat sunt mai slabi ca soferi. Mi-as dori ca toti taranushii astia sa foloseasca transportul in comun ca sa nu-I mai incurce pe altii.

Ai grija mah cum vorbesti de bucuresteni ! :lool:

Acum 2 minute, Paca a spus:

Ai grija mah cum vorbesti de bucuresteni ! :lool:

De cand ne-au invadat astia din provincie, ma refer la valul din ultimii ani, am ajuns sa-i iubesc pe bucuresteni si le iert micile greseli.

intersectia pantelimon cu morarilor venind dinspre pantelimon spre delfinului, benzile 3 si 4 trebuie s afaca stanga pe morarilor conform marcajelor.... Aiurea, banda 3 merge inainte in coloana, daca te iei dupa marcajele de pe jos le tai fata....   Semnalul e una (ca vorba lu John, nu pot semnaliza oamenii ca merg inainte), dar tre sa belesti ochii ca altfel...

Eu sunt "taranush" si  de aceea sunt claxonat prin Bucuresti de vreo opt ani, deh.....sunt cu numere de VN si sunt ''taranush". Daca merg repede :- "ioti waii si la taranushul ala ce-o calca", daca merg incet:- "uite la asta ce se taraie".😂

Nu stiu daca bucurestenii, ori timisorenii, ori........ ar putea fi catalogati ca fiind intr-un fel sau altul, pentru ca sunt diferente enorme de la om la om. O sa intalnesti si "tarani mai tarani decat taranii"  daca ai si ceva noroc, o sa gasesti si oameni de treaba, cu bun simt (desi recunosc ca in zilele noastre rar mai gasesti asa ceva)...

Aveai si tu o frustrare si nu stiai unde sa o descarci? ia plateste si tu RCA ca bucurestenii si inamtriculeaza mobra aici ca sa scapi de ea. 

2 hours ago, Dan Ny said:

Eu sunt "taranush" si  de aceea sunt claxonat prin Bucuresti de vreo opt ani, deh.....sunt cu numere de VN si sunt ''taranush". Daca merg repede :- "ioti waii si la taranushul ala ce-o calca", daca merg incet:- "uite la asta ce se taraie".😂

Nu stiu daca bucurestenii, ori timisorenii, ori........ ar putea fi catalogati ca fiind intr-un fel sau altul, pentru ca sunt diferente enorme de la om la om. O sa intalnesti si "tarani mai tarani decat taranii"  daca ai si ceva noroc, o sa gasesti si oameni de treaba, cu bun simt (desi recunosc ca in zilele noastre rar mai gasesti asa ceva)...

nu mai musca toate momelile intinse de trolii forumului

"nu mai musca toate momelile intinse de trolii forumului".......Sa "musc'?😂 Eventual nu reusesc decat doar sa ma distreze...🤣

Posted (edited)

Eu de fiecare data cand mai citesc/aud cate o rabufnire d-asta de "bucurestean 100%" mai sun cate o ruda si ii zic sa vina la Bucuresti. Daca omu nu intelege ca nu aia e problema macar sa il doara la ficat. 

Edited by 9470m

La ‎13‎.‎05‎.‎2019 la 9:04, Dan Ny a spus:

Eu sunt "taranush" si  de aceea sunt claxonat prin Bucuresti de vreo opt ani,

Poate esti claxonat pentru ca nu stii sa mergi, la asta te-ai gandit? Daca as vrea ti-as da in fiecare zi exemple de taranushi care habar n-au sa mearga dar care inunda Bucurestiul  iar in afara de asta mai sunt si nesimtiti. Si in traffic si in viata de zi cu zi...

La ‎13‎.‎05‎.‎2019 la 15:44, 9470m a spus:

Eu de fiecare data cand mai citesc/aud cate o rabufnire d-asta de "bucurestean 100%" mai sun cate o ruda si ii zic sa vina la Bucuresti. Daca omu nu intelege ca nu aia e problema macar sa il doara la ficat. 

Inseamna ca ai neamuri proaste.

La 15.05.2019 la 11:15, Nguyen a spus:

Inseamna ca ai neamuri proaste.

Pai e perfect daca e asa, in cazul asta se inteleg de minune cu bastinasii. 

35 minutes ago, 9470m said:

Pai e perfect daca e asa, in cazul asta se inteleg de minune cu bastinasii. 

Care bastinasi mai nene ? Ca 90% din bipezii din Bucuresti sunt nascuti in orice alt loc din tara asta...ce-mi place cand incep astia veniti din afara sa-i injure pe bucuresteni ca mai apoi sa-i dea seama ca sunt vecinii de la ei din sat ..

La 4 aprilie 2019 la 19:01, AlexAB a spus:

Pai nu e obligația ta ca șofer să elimini riscul ăsta? Daca nu vezi, dacă nu ești sigur, nu inițiezi manevra, nu te bagi, te uiți mai bine, nu ca "se întâmplă sa nu vezi mașina". Daca ți se întâmplă asta ideal ar fi să te orientezi și spre alte mijloace de transport. 

De-aia schimbi banda lent, nu ca la DTM.

In caz de e cineva acolo sa aiba timp sa iti umple frigiderul + claxon + etc.

Sa aiba omu timp.

Acum 31 minute, Xandros a spus:

Care bastinasi mai nene ? Ca 90% din bipezii din Bucuresti sunt nascuti in orice alt loc din tara asta...ce-mi place cand incep astia veniti din afara sa-i injure pe bucuresteni ca mai apoi sa-i dea seama ca sunt vecinii de la ei din sat ..

Ce treaba are locul nasterii cu "a fi om"?

Decizia de a cataloga pe cineva drept "animal", un biped cum bine zici, nu trebuie influentata de date din buletin, zic eu.

Bucurestenii e spuma.

Biped nu inseamna neaparat animal .. stii vorba aia ...lume multa, oameni putini .. 

Posted (edited)
1 oră în urmă, Xandros a spus:

Cred ca n-ai urmarit discutia de la inceput, cand au inceput "bastinasii" sa faca misto de aia veniti din provincie si sa comenteze. Am raspuns si eu tot la misto si tot eu ies ala "venit sa injure"? Pai tot pe aia veniti ii scoti vinovati? Si la faza asta??

Cum a inceput mistocareala: 

La 13.05.2019 la 7:00, Nguyen a spus:

Cam asta voiam sa punctez, o gramada de taranushi vin in Bucuresti si aici se pierd, zici ca sunt rataciti. Din observatiile mele majoritatea soferilor care creaza probleme in traficul din Bucuresti sunt cei din provincie si cu cat e distanta mai mare cu atat sunt mai slabi ca soferi. Mi-as dori ca toti taranushii astia sa foloseasca transportul in comun ca sa nu-I mai incurce pe altii.

La 13.05.2019 la 7:07, Nguyen a spus:

De cand ne-au invadat astia din provincie, ma refer la valul din ultimii ani, am ajuns sa-i iubesc pe bucuresteni si le iert micile greseli.

PS: Eu n-am nimic cu oricine, de oriunde ar veni, dar cand vad bastinasii cum se agita si-si iau Bucurestiul pe persoana fizica nu pot rezista sa nu fac misto. Cu vorba buna nu merge, am incercat.  

Semnat: Un oltean din Craiova venit din 2011 in B.

Sa inceapa hatereala! :) 

Edited by 9470m

38 minutes ago, 9470m said:

Hai mai bine nu .. n-am absolut nimic cu nimeni .. atata timp cat e OM si se poarta civilizat, oriunde este. 

La 13.05.2019 la 8:04, Dan Ny a spus:

ah, sa vezi carnatii de belgieni cum conduc in olanda ...zici ca au ajuns la bukukuresti.

Acum 54 minute, 9470m a spus:

Semnat: Un oltean din Craiova venit din 2011 in B.

Stai linistit ca nu traiam cu impresia ca esti bucurestean din nascare, chiar am vrut sa te intreb de unde esti de loc dar am zis sa te las linistit.