Jump to content
Sign in to follow this  
Starcream

Aparat foto instant sau imprimanta foto?

Recommended Posts

Chiar acum, ®azvan a spus:

Lipseste handicapul polaroidului, nu emotia.

Handicapul poate fi folosit pentru a da unicitate momentului. Stii tu, ca un orb care isi ascute auzul ;) Sau ca un surd care isi ascute vederea, ca tot vorbim de produse de optica.

Acum 3 minute, Starcream a spus:

gen :))

9a6bd25d6861c1f06eff19db85ae877c.thumb.jpg.42b1fde1e41cd8a186f18031b2412b95.jpg

asta e camera wireless.. sau!?..

Chiar acum, ®azvan a spus:

asta e camera wireless.. sau!?..

Nu, nu, e telefon cu camera, unul din primele modele :))))

buna asta! :)))))) Am prins-o greu!

37 minutes ago, dionysos said:

Polaroid a fost relansat

Nu chiar. În afară de proprietatea intelectuală nu au nicio treabă cu firma originală. Sunt doar niște olandezi nostalgici care au mirosit o oportunitate de afacere :) 

Polaroidul oferă o experiență mai "organică", de moment. Dar pe lângă problema calității, trebuie văzut câte poze vrei să faci. Nu prea mai merge să pozezi orice, oricum.

sa analizam un pic situatia ..

cerinte, calitate macgsima la lumina veiozei .... deci vrei sa trimiti dick pix oldschool ... nus ce sa zic , cred ca un huawei e suficient , binenteles experienta mea foto este absolut 0 iar simtul artistic e la inaltimea avionului lu paulache ...

Acum 12 minute, PzKpfW a spus:

Nu chiar. În afară de proprietatea intelectuală nu au nicio treabă cu firma originală. Sunt doar niște olandezi nostalgici care au mirosit o oportunitate de afacere :) 

Polaroidul oferă o experiență mai "organică", de moment. Dar pe lângă problema calității, trebuie văzut câte poze vrei să faci. Nu prea mai merge să pozezi orice, oricum.

Da, stiu istoria polaroidului si stiu ca numele a fost preluat de olandezi, insa ei fac filmele cu aceeasi tehnologie, materialul fotosensibil e acelasi. Mai mult decat atat, noile filme i-Type sunt compatibile cu modelul 600, care a fost facut inainte de faliment. Oricum, tehnologia e aceeasi, aparatul functioneaza la fel, filmele sunt la fel, modalitatea de a poza e aceeasi, nu sunt niste aparate digitale cu imprimanta incorporata, cum au alti producatori.

Cat despre a poza orice, oricum, ai dreptate, tocmai de-aia trebuie sa-ti alegi momentul cu atentie, nu sa tragi sute de poze cu acelasi subiect si zeci de variatii de setari.

Acum 7 ore, warlock a spus:

:) nici obiectiv folosit de 1000lei nu as avea de unde sa-ti recomand daca tu vrei sa fotografiezi la lumina veiozei.

Mno, nici asa. 50mm f1.8 si face poze la lumina veiozei de nu se poate. 

Acum 10 minute, leopold a spus:

Mno, nici asa. 50mm f1.8 si face poze la lumina veiozei de nu se poate. 

La ce ISO? :)

La cat vrea sufletul lui. La al meu H-ul (care corespunde la 12800) se vede civilizat printat A4, si e entry level de multi ani.

Nu am inteles exact pentru ce fel de poze insa eu as recomanda imprimanta foto.

Polaroidul nu se va descurca deloc la lumina de lampa, ori va activa automat blitzul(rezultand poza clasica cu nimic in fundal), ori fara blitz lumina va fi prea slaba, sau cu nuante aiurea din cauza temperaturii de culoare a luminilir folosite.

Apoi - polaroidului ii cam lipseste versatilitatea. N-o sa-l porti toata ziua cu tine, asa cum faci cu telefonul

Si nu in ultimul rand, vezi costurile. Daca e mai mult de 1.5 lei/poza.... deja inseamna costuri mari.

O imprimanta foto de tipul  https://www.f64.ro/canon-selphy-cp-1300-imprimanta-foto-10x15-wi-fi-negru/p   e mult mai avantajoasa:

- poti printa in serie (fata de polaroid)

- printul e prin sublimare si e garantat ca rezista foarte bine la intemperii, nu se rupe, decoloreaza...etc

- e micuta, o poti lua in bagaj; si fara griji chiar(nu are cerneala sau altceva care sa curga)

- poti printa imagini provenite din mult mai multe surse, comparativ cu polaroidul 

- costurile sunt undeva la 1 leu/ poza 10/15

- si nu in ultimul rand senzatia la printare e oarecum asemanatoare cu cea a developarii

- calitatea printului e exceptionala -practic ca de laborator.

Si ce ti-am spus e din experienta in utilizare a doua imprimante din astea (bine, versiuni ceva mai vechi, fara wifi, una chiar fara lcd)

Edited by Florin_Nx

@Starcream,

noi parca suntem vecini, nu? Am un mirrorles pe care-l tin degeaba. 

Ti-l pot lasa cateva zile sa-ti faci de cap cu el si sa vezi care-i treaba. Daca-ti place, ne intelegem noi... 

Dupa iti cumperi tu si o imprimanta. Daca e cazul...